Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECIE

1. Date generale Data: nvtor/Institutor: Unitatea de nvmnt: Clasa: I Obiectul: Limba i literatura romn Unitatea de nvare: n ateptarea verii... Subiectul: Sunetul i grupul de litere che/Che Tipul leciei: comunicare i nsuire de noi cunotine Durata: 2 x 45 2. Scopul Familiarizarea cu sunetul che i grupul de litere che/Che 3. Obiective cadru i de referin: 1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral 1.1. s neleag semnificaia oral a mesajului oral 1.3. s disting cuvintele dint-o propoziie dat, silabele dintr-un cuvnt, i sunetele dintr-o silab 2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral 2.1. s formuleze clar i corect enunuri verbale potrivite unor situaii date 2.2. s integreze cuvinte noi n enunuri 2.3. s manifeste iniiativ i interes pentru a comunica cu ceilali 3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris (citire / lectur) 3.1. s identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte i enunuri n textul tiprit i n textul de mn 3.4. s citeasc n ritm propriu, corect un text cunoscut 4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris 4.1. s scrie corect litere, silabe, cuvinte 4.2. s scrie corect, lizibil i ngrijit propoziii scurte [Type text] Programul de formare a nvtorilor i institutorilor din judeul Sibiu, octombrie 2008: Limba romn i metodica predrii n ciclul primar; Formatori: metodica predrii prof. Diana Bucu, inspector de specialitate nvmnt primar ISJ Sibiu, inst. Viora Rozorea, coala cu clasele I-VIII nr. 6 Sibiu, inst. Mirela Mihiloaie, Colegiul Naional O. Goga Sibiu , inst. Camelia Ciugudean, coala cu clasele I-VIII M. Eminescu Media

4. Obiective operaionale: O1: S recunoasc sunetul n vorbirea curent O2: S asocieze sunetul cu grupul de litere che i Che de tipar i de mn O3: S scrie corect grupul de litere izolat i n cuvinte O4: S compun cuvinte i propoziii, n baza unor cerine O5: S scrie corect cuvinte i propoziii, n baza unor sarcini date O6: S citeasc n ritm propriu, corect, contient cuvinte, propoziii i un scurt text 5. Strategia didactic: Mijloace didactice: alfabetarul mare; plana cu literele che i Che; fie de lucru; piese puzzle; CD player ; imagini cu sala Thalia; afiul unui concert simfonic; caietele auxiliar pentru scriere; medalii din carton colorat Metode de nvmnt, procedee: metoda fonetic analitico-sintetic, conversaia, explicaia, demonstraia, observaia, exerciiul, jocul didactic Forme de organizare a activitii: frontal, n perechi, individual; 6. Surse informaionale: Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/nvtorilor. Curriculum pentru clasele I-II, Bucureti 2003 Ni S, Metodica predrii limbii romne n clasele primare, Ed. Aramis, Bucureti 2001 Pop M, Vidrighin S, nva s citeti i s scrii corect!, Ed. Imago, Sibiu 2006 Mihilescu C, Piil T, Abecedar, Ed. Aramis, Bucureti 2005 www.didactic.ro Not: [Type text] Programul de formare a nvtorilor i institutorilor din judeul Sibiu, octombrie 2008: Limba romn i metodica predrii n ciclul primar; Formatori: metodica predrii prof. Diana Bucu, inspector de specialitate nvmnt primar ISJ Sibiu, inst. Viora Rozorea, coala cu clasele I-VIII nr. 6 Sibiu, inst. Mirela Mihiloaie, Colegiul Naional O. Goga Sibiu , inst. Camelia Ciugudean, coala cu clasele I-VIII M. Eminescu Media

1. Toate obiectivele enumerate demonstreaz existena unei strnse interdependene. Obiectivele cadru se refer la formarea unor capaciti specifice disciplinei pe parcursul a patru ani de studiu. Obiectivele de referin urmresc achiziia de cunotine i formare de capaciti n timp de un an colar. Obiectivele operaionale precizeaz performanade care va fi capabil elevul dup parcurgerea unei activiti. 2. Fia pentru activitate independent este realizat de ctre nvtor prin selectarea secvenelor corespunztoare din derularea ntregii activiti.

Prima or Etapele leciei Obiective operaionale Strategia didactic Coninut esenial Metode conversaia Mijloace Forme de organizare a activitii frontal Metode de evaluare formativ

Momentul organizatoric Reactualizarea cunotinelor nsuite anterior

pregtirea elevilor pentru lecie crearea atmosferei necesare pentru desfurarea activitii

O4

Joc didactic Observ, potrivete, citete! (variante) - realizarea corespondenei ntre imagine i cuvnt prin conversaia potrivirea cartonaelor pereche explicaia (regin, covrigi, crengi) jocul didactic - alturarea unor cuvinte cu acelai neles: (ginga delicat; glgios zgomotos; culegi strngi ) Verificarea temei de cas. Evidenierea elevilor care au scris conversaia ngrijit i au caiete ordonate.

jetoane cu imagini i cuvinte

frontal

observarea sistematic a comportamentului elevului

[Type text] Programul de formare a nvtorilor i institutorilor din judeul Sibiu, octombrie 2008: Limba romn i metodica predrii n ciclul primar; Formatori: metodica predrii prof. Diana Bucu, inspector de specialitate nvmnt primar ISJ Sibiu, inst. Viora Rozorea, coala cu clasele I-VIII nr. 6 Sibiu, inst. Mirela Mihiloaie, Colegiul Naional O. Goga Sibiu , inst. Camelia Ciugudean, coala cu clasele I-VIII M. Eminescu Media

Citirea leciei din manual : n lan i selectiv Reconstituirea unei propoziii - ordonarea cuvintelor pe stelaj Gina culege mcee de la marginea pdurii Intervenie pe propoziia deja format : - se caut alte posibile rspunsuri la ntrebarea: Ce ar mai putea culege Gina din pdure? - se cere pstrarea din enunul de pe stelaj doar acelor cuvinte care pot fi aezate lng imaginea unui buchet de brndue. Se formeaz : Gina culege (un buchet de brndue). - Se analizeaz: numrul cuvintelor din propoziie identificarea cuvntului care conine sunetul che (imaginea buchetului) desprirea cuvntului n silabe bu-che-tul localizarea sunetului n silab refacerea cuvntului Precizarea temei leciei noi. - se prezint plana model, cu grupul de litere che/Che Comunicarea rezultatelor care se ateapt de la elevi la sfritul activitii. Exersarea pronuniei corecte - se insist pe aspectul specific: avem un sunet redat n scris printr-un grup de litere O1 Exemplificare

exerciiul explicaia exerciiul conversaia explicaia exerciiul conversaia metoda fonetic analiticosintetic cuvintele scrise pe cartonae cuvintele scrise pe cartonae frontal

prob oral

Captarea ateniei

observarea sistematic a comportamentului elevului

O1

Anunarea temei noi i a obiectivelor urmrite Dirijarea nvrii

explicaia

frontal

explicaia

frontal

observarea sistematic a comportamentului elevului

[Type text] Programul de formare a nvtorilor i institutorilor din judeul Sibiu, octombrie 2008: Limba romn i metodica predrii n ciclul primar; Formatori: metodica predrii prof. Diana Bucu, inspector de specialitate nvmnt primar ISJ Sibiu, inst. Viora Rozorea, coala cu clasele I-VIII nr. 6 Sibiu, inst. Mirela Mihiloaie, Colegiul Naional O. Goga Sibiu , inst. Camelia Ciugudean, coala cu clasele I-VIII M. Eminescu Media

O2 O4 O3

cuvinte care conin sunetul che (la nceput, la mijloc, la conversaia sfrit) Intuirea grupului de litere pe plana model observaia elemente componente legtura ntre litere Exerciii de recunoatere i ncercuire a grupului che/Che pe fia de lucru Ce, ge, che, ci, Gi, Che elice, buchet, pachet, narcise, rachet, ureche chenar, pace, crengi, orchestra, Enache, veche exerciiul

plana model prob scris

fia de lucru

individual

O5

Compunerea unor cuvinte - se formeaz pe stelaj cuvinte care apar n lecia nou din exerciiul abecedar: concert, orchestra, buchet, pachet, ochelari, pereche, dirijor - selectarea doar acelor cuvinte care pot fi asociate cu urmtorul moment surpriz al leciei: o foarte scurt audiie muzical (se alege un fragment atractiv de dou trei minute) conversaia - discuii pe baza imaginii din Abecedar: Unde putem asculta un concert? Cum arat o sal de concerte? Ce este o orchestr? Ce rol are dirijorul? Cum ne comportm pe parcursul audiiei? De unde putem afla programul unui spectacol?

alfabetarul mare CD -player imagini cu sala Thalia; afiul unui concert simfonic

frontal

prob oral

frontal

observarea sistematic a comportamentului elevului

[Type text] Programul de formare a nvtorilor i institutorilor din judeul Sibiu, octombrie 2008: Limba romn i metodica predrii n ciclul primar; Formatori: metodica predrii prof. Diana Bucu, inspector de specialitate nvmnt primar ISJ Sibiu, inst. Viora Rozorea, coala cu clasele I-VIII nr. 6 Sibiu, inst. Mirela Mihiloaie, Colegiul Naional O. Goga Sibiu , inst. Camelia Ciugudean, coala cu clasele I-VIII M. Eminescu Media

Cum citim un afi? explicaia demonstraia plana model

Intuirea grupului de litere pe plana model - scrierea model la tabl, nsoit de explicaie Scrierea - exerciii de pregtire: nclzirea muchilor minii, reamintirea poziiei corecte pentru scris - simularea scrierii cu degetul pe banc, apoi cu creionul - ncercri de scriere (cu creion, culoare) pe caietul cu foaie alb - scrierea n caietul special, cu respectarea cerinelor referitoare la titlu, alineat, distana dintre litere. Dup ce au fost scrise trei grupuri de litere nvtorul verific i intervine pentru corectare, dac este cazul. Apoi fiecare continu nc trei-patru rnduri. Elevii care au lucrat foarte corect pot scrie un rnd folosind creion colorat.

conversaia exerciiul

caiet cu foaie velin; caietul special

individual

Activitate independent, verificat prin schimbul de caiete ntre colegii de banc explicaia - scrierea pe caiete, dup modelul prezentat pe tabl : exerciiul buchet, pachet, pereche, ureche, ochelari, jachet, veche - completarea cuvintelor cu silabe potrivite pe fia de munc independent, urmat de transcrierea acestora pe caiete E-na-(che); Cos-ta-(che); Ior-da-(che)

fia de lucru

individual, n pereche

interevaluare

A doua or [Type text] Programul de formare a nvtorilor i institutorilor din judeul Sibiu, octombrie 2008: Limba romn i metodica predrii n ciclul primar; Formatori: metodica predrii prof. Diana Bucu, inspector de specialitate nvmnt primar ISJ Sibiu, inst. Viora Rozorea, coala cu clasele I-VIII nr. 6 Sibiu, inst. Mirela Mihiloaie, Colegiul Naional O. Goga Sibiu , inst. Camelia Ciugudean, coala cu clasele I-VIII M. Eminescu Media

Etapele leciei

Obiective operaionale -

Strategia didactic Coninut esenial Metode conversaia Mijloace Forme de organizare a activitii frontal

Metode de evaluare formativ

Momentul organizatoric Dirijarea nvrii O5

pregtirea celor necesare pentru continuarea activitii

Exersare: - asocierea cuvintelor cu sens opus pe fia de lucru: ncheie nou mpachetat despachetat veche descheie

conversaia explicaia

fia de lucru

frontal

observarea sistematic a comportamentului elevului prob oral

Alctuire oral de propoziii - enunuri n care se ncheie are neles diferit O6

explicaia conversaia individual frontal

O7

O5

Studierea textului din manual: descifrare n mod independent exerciiul citire cu voce tare (n lan i selectiv) citirea model de ctre nvtor citirea propoziiei scris cu litere de mn n partea de jos a paginii, urmat de copierea pe caiete Joc de rol: (variante) - Ne micm pe muzic. Suntem muzicieni ntr-o orchestr, jocul didactic fiecare cnt la ce instrument dorete, avem i un dirijor i interpretm o pies. Puzzle Unde s-a ascuns dirijorul? - sarcina de lucru: fiecare imagine a fost decupat n patru.

Abecedarul

CD -player

individual

[Type text] Programul de formare a nvtorilor i institutorilor din judeul Sibiu, octombrie 2008: Limba romn i metodica predrii n ciclul primar; Formatori: metodica predrii prof. Diana Bucu, inspector de specialitate nvmnt primar ISJ Sibiu, inst. Viora Rozorea, coala cu clasele I-VIII nr. 6 Sibiu, inst. Mirela Mihiloaie, Colegiul Naional O. Goga Sibiu , inst. Camelia Ciugudean, coala cu clasele I-VIII M. Eminescu Media

Obinerea performanei O5

Pe spatele pieselor este scris un cuvnt cu litere de tipar. exerciiul Fiecare pies i gsete corespondentul, scris cu litere de mn pe foia suport i este lipit pe locul potrivit. Produsul: imagini cu diferite instrumente muzicale i un diijor.

puzzle

n perechi

Exersare independent: Sarcina 1 exerciiul - preia litera iniial din fiecare cuvnt: (Elena, Nicu, Angela, Carmen, Horia, Eugenia) Scrie corect cuvntul obinut: Enache De ce aceste cuvinte se scriu ntotdeauna cu liter mare? Sarcina 2 explicaia - desparte cuvintele i scrie propoziia: exerciiul Costachepoartojachetnou Sarcina 3 - ordoneaz corect pentru a obine o propoziie: vioar Chelaru la cnt Doamna Sarcina 4 - completeaz i transcrie apoi cuvintele: che-() ()- che-() ()-()-che Sarcina 5 - dictare, urmat de autocorectare, a celor dou propoziii cu care ncepe lecia din abecedar Tem scris: pagina corespunztoare leciei din caietul special. explicaia Exersarea citirii n abecedar.

fi de lucru

individual

prob scris autoevaluare

Tema pentru acas

frontal

[Type text] Programul de formare a nvtorilor i institutorilor din judeul Sibiu, octombrie 2008: Limba romn i metodica predrii n ciclul primar; Formatori: metodica predrii prof. Diana Bucu, inspector de specialitate nvmnt primar ISJ Sibiu, inst. Viora Rozorea, coala cu clasele I-VIII nr. 6 Sibiu, inst. Mirela Mihiloaie, Colegiul Naional O. Goga Sibiu , inst. Camelia Ciugudean, coala cu clasele I-VIII M. Eminescu Media

ncheierea activitii

Aprecieri concrete privind participarea elevilor la lecie, conversaia implicarea lor n realizarea sarcinilor. Autoaprecieri susinute de ntrebri: - ce v-a plcut cel mai mult n activitatea de astzi? - ce vi s-a prut dificil?

medalii individual

autoaprecieri aprecieri recompense

[Type text] Programul de formare a nvtorilor i institutorilor din judeul Sibiu, octombrie 2008: Limba romn i metodica predrii n ciclul primar; Formatori: metodica predrii prof. Diana Bucu, inspector de specialitate nvmnt primar ISJ Sibiu, inst. Viora Rozorea, coala cu clasele I-VIII nr. 6 Sibiu, inst. Mirela Mihiloaie, Colegiul Naional O. Goga Sibiu , inst. Camelia Ciugudean, coala cu clasele I-VIII M. Eminescu Media

S-ar putea să vă placă și