Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROBLEME
1. Un produs parcurge in circuitul lui 4 etape in table ce urmeaza se vor prezenta datele
necesare pt stabilirea preturilor negociate si a celor facturate.
Pret
Din Pret
Valoare
Pret
Stadiul cumparare care cumparare Adaugata vanzare
facturat
TVA fara TVA
negociat
I
II
III
IV
411
TVA
TVA
Pret
Colectata datorat vanzare
la bug. facturat
de stat
100
120
119
60
REZOLVARE
Pret
Stadiul cumparare
facturat
I
411
Din
care
TVA
80
II
534
103.
4
III
658
127.
3
IV
805.6
156
Pret
cumparare
fara TVA
411-80=
=331
534-103.4
=430.6
Valoare
Pret
Adaugata vanzare
negociat
100
331+100
=431
120
430.6+120
=530.6
658
-127.3=
= 530.7
805.6-156
= 649.6
119
530.7+119
=649.7
60
649.6+60
=709.6
TVA
Colectata
431*24%
=103
530.6*24
%
= 127.4
649.7*24
%
=155.9
709.6*24
%
=170.3
TVA datorat
la bug. de
stat
103-80
= 23
127.4-103.4
=24
Pret vanzare
facturat
155.9-127.3
=28.6
649.7+155.9
=805.6
170.3-165
= 5.3
709.6-170.3
=539.3
431+103=
=534
530.6+127.4
=658
.2
REZOLVARE
S6-S1 = 900000 400000 = 500000 = 100000
n-1
6-1
5
n= nr de sortimente
sortimentul
cost profit
S1
400 000
S2
400000+100000
=500000
S3
500000+100000
=600000
600000+100000
=700000
700000+100000
=800000
800000+100000
=900000
S4
S5
S6
profit
400000*10
%
= 40000
500000*10
%
=50000
.................
=60000
.................
=70000
...............
=80000
.................
=90000
pret
TVA
producator
400000+40000 440000*24
=440000
%
=105600
550000
132000
pret factura
440000+105600
=545600
660000
158400
881400
770000
184800
954800
880000
211200
1091200
990000
237600
1227600
682000