Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECIE

Data: 14 mai 2010 coala: Grup colar de Transporturi Ci Ferate Timioara Clasa: a X-a M2 Profil: Tehnic Disciplina: Matematic-Geometrie Profesor: Rezmive Daniela-Florina Unitatea de nvare: Dreapta n plan. Calcul de distane i arii Tema leciei: Aria unei suprafee Tipul leciei: Mixt (Consolidarea cunotinelor+Transitere/nsuire de noi cunotine) Competene specifice: C1) Descrierea unor configuraii geometrice analitic sau utiliznd vectori; C2) Descrierea analitic, sintetic sau vectorial a relaiilor de paralelism i perpendicularitate; C3) Utilizarea informaiilor oferite de o configuraie geometric pentru deducerea unor proprieti ale acesteia i calcul de distane i arii; C4) Exprimarea analitic, sintetic sau vectorial a caracteristicilor matematice ale unei configuraii geometrice. C5) Interpretarea perpendicularitii n relaie cu paralelismul i minimul distanei. C6) Modelarea unor configuraii geometrice analitic, sintetic sau vectorial. Obiectiv cadru: Calculul ariilor unor suprafee

Obiective operaionale: Pe parcursul i la sfritul leciei elevii vor fi capabili : O 1) s scrie diversele forme ale ecuaiei unei drepte: tgeneral, determinat de un punct i pant, determinat de dou puncte; O 2) s calculeze lungimea unui segment cnd se cunosc coordonatele capetelor; O3) s calculeze panta unei drepte; O 4) s calculeze distana de la un punct la o dreapt; O 5) s aplice formule invate de calcul a ariei unui triunghi; Strategii didactice: Mixte (Exersativ-aplicative, algoritmice) a) Metode: explicaia, conversaia euristic, problematizarea, exeriiul b) Mijloace: manual, fie de lucru c) Metode de evaluare: aprecieri individuale i colective, notarea elevilor. Timp: 50 de minute Bibliografie: Burtea M., Burtea G. - Manual de Matematic pentru clasa a X-a TC+CD, Ed. Carminis, 2005; Burtea M., Burtea G. -Culegere de exerciii i probleme Matematic M2 pentru clasa a X-a, Ed. Campion, Bucureti 2009.

Momentele leciei

Durat

Obiective

Coninut tiinific

Strategii

3` 1.Moment organizatoric

-voi asigura climatul necesar desfurrii leciei -voi verifica tema pentru acas

Conver saia

Forme de organi zare Fronta l

Observaii

Evaluare individual (vor fi notai elevii care au rezolvat exerciiile la tem )

10`

O1 O3 O2

2. Reactualiza rea cunotinelor

Se va rezolva la tabl urmtoarea problem din fi: Problem: n reperul cartezian xOy se consider punctele A(3,1) , B(1,1) , C (0,3). S se rezolve urmtoarele cerine: a) S se reprezinte triunghiul ABC n reperul cartezian xOy; b) S demonstreze c triughiul ABC este dreptunghic i s se precizeze unghiul drept; c) S se calculeze aria triughiului ABC; d) Dac D(2,2) cum putem calcula aria triunghiului ACD?

Exerci iul, rezolva rea de proble me

Fronta l Evaluare frontal

Proble matizar ea

Voi discuta cu elevii pe marginea ultimei cerine a problemei i voi anuna titlul leciei.

3. Anunarea temei i a obiectivelor

2`

-Voi anua tema leciei: Calculul ariei unei suprafee i voi anuna obiectivele. -Voi scrie titlul pe tabl

Conver saia

Fronta l

Voi urmri ca elevii s neleag coninutul temei i a obiectvelor care se urmresc a fi ndeplinite pe parcursul orei A=
bh 2

4. Predarea noului coninut

25`

O1 O2 O3 O4 O5

-Voi reveni cu elevii la rezolvarea ultimei cerine a problemei. -Cum calculm aria triunghiului? -Care este formula pentru triunghiul ACD? -Ce reprezint lungimea nlimii? -Cum o putem afla? -Voi scrie primul punct al leciei: Aria unei suprafee triunghiulare Fie ABC un triunghi cu A(x A , y A ) , B( x B , y B ) , C (xC , yC ) . Pentru a calcula aria triunghiului procedm astfel: -calculm lungimea unei laturi a triughiului -scriem ecuaia dreptei suport a laturii -calculm distana de la vrful opus laturii la dreapta suport a acesteia -aplicm formula ariei triunghiului. -Rezolv cu elevii problema:
AC =

Proble matizar ea

Fronta l

-construim
DE AC , E AC
DE = d ( D, AC )

Explica ia, conver saia euristic

Fronta L

-scriu algoritmul n caiet

( x C x A )2 + ( y C y A )2

= 9 + 16 = 5

Fronta l Exerci

-un elev rezol

AC :

x xA y yA x3 y 1 = = xC x A y C y A 0 3 3 1

iul, explica ia

AC : 4 x 3 y 9 = 0 d ( D, AC ) = 4 2 3 (3) 9 4 2 + 32 = 8 5

problema la tabl, iar restul n caiete

A ACD

8 5 AC d ( D, AC ) = = 5 = 4 u.m.2 2 2

O1 O2 O3 O4 O5

-Voi rezolva cu elevii inc o problem la tabl: Problem: n reperul cartezian xOy se consider punctele: A(3,2), B(5,4), C (2,1) . a)Reprezentai triunghiul ABC n r.c. xOy; b) Calculai aria triughiului ABC; c) Calculai aria triughiului MAB, unde M este mijlocul laturii (BC). d)Comparai ariile celor dou triughiuri.Ce observai?

Exeri iul

Proble matiza rea

-problema va fi rezolvat pe puncte de mai muli elevi la tabl, iar restul o vor rezolva n caiete

Fronta l Explica ia -elevii scriu observaia n caiete

O5

Aria unei suprafee poligonale convexe: A

Dac avem patrulaterul ABCD convex, pentru a-i calcula aria divizam suprafaa ABCD n dou triughiuri, de ex ABC i ACD, calculm ariile acestora iar aria suprafeei patrulaterului va fi:
A ABCD = A ABC + A ACD

5. Obinerea performane lor 6. Asigurarea reteniei i transferului

5`

Problem: Fie patrulaterul ABCD convex cu vrfurie A(3,1), B( 2,3), C (0,2), D( 3,0) . Calculai aria patrulaterului ABCD.

ExerciiFronta l ul

Rezolv problema

-Voi recapitula cu elevii paii ce trebuie parcuri n calculul ariei triughiului/patrulaterului cnd se cunosc coordonatele vrfurilor. -Voi face aprecieri i recomandri individuale i colective -Voi nota elevii activi Tema pentru acas: Manual pag.286 ex E6 b); ex E5 c) .

Conver Fronta saia l euristic Dialo Fronta gul l

-enumer regula de calcul

7. ncheierea 3` leciei

i noteaz tema

S-ar putea să vă placă și