Sunteți pe pagina 1din 5

EXERCIII PREGTIRE STAGIARI SISTEM COLECTIV 2011 CONSULTAN FISCAL ACORDAT CONTRIBUABILILOR IMPOZITE DIRECTE Problema 1.

O entitate dispune de urmtoarele informaii: - venituri totale 550.000 lei, din care venituri neimpozabile 0 lei; - cheltuieli totale 600.000 lei, din care cheltuieli cu ajustrile pentru deprecierea investiiilor financiare pe termen scurt 75.000 lei. Se cere: a) calculul rezultatului brut, rezultatului impozabil, impozitului pe profit i a rezultatului net; b) interpretarea rezultatelor. Rezolvare: Rezultatul brut = Rezultatul contabil, se calculeaza ca si diferenta intre venituri totale si cheltuieli totale Rez. brut = 550.000 lei 600.000 lei = - 50.000 lei Rezultatul impozabil = Profitul impozabil sau Rezultatul fiscal, se calculeaza ca diferenta intre veniturile realizate din orice sursa si cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile si se adauga cheltuielile nedeductibile. Rez impozabil = Rez. brut elemente similare veniturilor + cheltuieli nedeductibile fiscal = 550.000 lei 600.000 lei + 75.000 lei (cheltuieli cu ajustarile sunt nedeductibile fiscal) lei = 25.000 Impozitul pe profit = Profitul impozabil x cota de impozitare = 25.000 lei x 16% = 4.000 lei Rezultatul net = Rezultatul brut impozitul pe profit = - 54.000 lei

Problema 2. O entitate dispune de urmtoarele informaii: - venituri totale 3.980.000 lei, din care venituri din anularea datoriilor n schimbul titlurilor de participare la o persoan juridic 110.000 lei; - cheltuieli totale (fr cheltuielile cu impozitul pe profit) 2.720.000 lei, din care:

cheltuieli nregistrate n contabilitate care nu au la baz documente justificative 12.000 lei; cheltuieli cu sponsorizrile 4.300 lei; cheltuieli cu taxa pe valoare adugat aferent bunurilor acordate salariailor sub forma unor avantaje n natur 4.930 lei, fr ca valoarea bunurilor s fi fost impozitat prin reinere la surs; penaliti prevzute n cadrul contractelor economice 2.300 lei; amenzi datorate autoritilor romne 8.000 lei; - cifra de afaceri 1.800.000 lei. Se cere stabilirea impozitului pe profit de pltit de ctre entitate. Rezolvare: Venituri neimpozabile = 110.000 lei Venituri impozabile = 3.870.000 lei Cheltuieli nedeductibile = 12.000+4.300+4.930+8.000 = 29.230 Cheltuieli deductibile = 2.720.000-29.230 = 2.690.770 lei Profit impozabil = 3.980.000-2.720.000-110.000+29.230 = 1.179.230 lei Impozit pe profit = 1.179.230 x 16% = 188.677 lei Limita cheltuielilor de sponsorizare pentru diminuarea impozitului pe profit este minimul dintre: 3% din cifra de afaceri = 3% x 1.800.000 = 54.000 lei 20% din impozitul datorat = 20% x 188.677 = 37.735 lei Deci, luam in considerare intreaga suma data in problema, intrucat se incadreaza. Impozit pe profit datorat = 188.677-4.300 = 184.377 lei si

Problema 3. S se calculeze i nregistreze n contabilitate impozitul pe profit pe baza urmtoarelor date: Venituri totale: 1.200.000 lei, din care: - venituri din vnzarea produselor finite: 800.000 lei; - venituri din vnzarea ambalajelor: 200.000 lei; - venituri din reluarea unor ajustri pentru deprecierea imobilizrilor corporale: 30.000 lei; - venituri din vnzarea investiiilor financiare pe termen scurt: 170.000 lei; Cheltuieli totale: 700.000, din care: - cheltuieli cu ambalajele: 180.000 lei; - cheltuieli cu salariile: 300.000 lei; - cheltuieli cu materialele nestocate: 40.000 lei; - cheltuieli cu comisioanele bancare: 7.000 lei; - cheltuieli cu investiiile financiare pe termen scurt cedate: 150.000 lei; - cheltuieli cu alte impozite, taxe i vrsminte asimilate: 23.000 lei. Rezolvare: Cifra de afaceri = 800.000+200.000 = 1.000.000 lei Venituri neimpozabile = 30.000 lei Venituri impozabile = 1.200.000-30.000 = 1.170.000 lei Cheltuieli deductibile = 700.000 lei Profit impozabil = 1.200.000-700.000-30.000 n= 470.000 lei Impozit pe profit datorat = 470.000 x 16% = 75.200 lei In contabilitate, vom inregistra: Impozitul pe profit de plata : 691 = 4411 75.200 lei Virarea impozitului pe profit : 4411 = 5121 75.200 lei Inchiderea automata a contului de cheltuiala : 121 = 691 75.200 lei unde:

4411 Impozitul pe profit ; 691 Cheltuiala cu impozitul pe profit; 5121 Conturi la banci in lei Problema 4. Un angajat al unei entiti obine ntr-o lun urmtoarele venituri: 1 2 3 venituri salariale 850 lei; ajutor de nmormntare 1.270 lei, ca urmare a justificrii cu documente. 150 lei reprezentnd cadou cu ocazia Patelui.

Salariatul nu are nici o persoan n ntreinere. S se stabileasc salariul net. Rezolvare: Salariul realizat = 850 lei Ajutor inmormantare = 1.270 lei Cadou Paste = 150 lei Total venituri realizate = 2.270 lei, din care venituri neimpozabile = ajutor inmormantare + cadou Paste = 1.270+150 = 1.420 lei CAS = 10.5% x 850 = 89 lei CASS = 5.5% x 850 = 47 lei Somaj = 0.5% x 850 = 4 lei Venit net = 850-89-47-4 = 710 lei Deducere personala (fara nici o persoana in intretinere) = 250 lei Venit impozabil = 710-250 = 460 lei Impozit datorat = 460 x 16% = 74 lei Salariu de plata = 710-74 = 636 lei Salariatul a obtinut: Salariu net = 636 lei Ajutor inmormantare = 1.270 lei Cadou Paste = 150 lei Total = 2.056 lei

Problema 5. O persoan fizic deine n proprietate o cas dobndit n anul 2006, preul de achiziie fiind de 500.000 lei. Casa este vndut n anul 2007 pentru un pre de vnzare de 750.000 lei. S se calculeze impozitul ce trebuie pltit de ctre persoana fizic i care este destinaia acestuia? Rezolvare: In cazul transferului proprietatii in termen mai mic de 3 ani de la dobandire, impozitul datorat este de 3% pana la pretul de vanzare de 200.000 sau, in cazul nostru, 6.000 lei suma fixa + 2% din valoarea ce depaseste 200.000. Impozit = 6.000 + (750.000 200.000) x 2% = 6.000 + 11.000 = 17.000 lei

S-ar putea să vă placă și