Sunteți pe pagina 1din 44

Exemple de aplicaii

numerice toamn 2011


Aplicaii numerice A.N.R.E.

Gradele I, II A+B, III A+B

ing. Stancu Lucian Grd. II A + III B
31/10/2011

1


Exemple de aplicaii numerice A.N.R.E. toamn 2011
1. Ct energie electric consum o lamp cu incandescen alimentat la o tensiune de
230 V prin care trece un curent de 0,3 A dac ea funcioneaz timp de 15 minute.

Date de intrare: U=230 V;
I=0,3 A;
t=15 min.
Se cere: W=?
Rezolvare:
W=P x t=U x I x cos x t = 230 V x 0,3 A x 15/60 h = 17,25 Wh = 0,01725 kWh

2. Un electromotor monofazat conectat la o reea de curent alternativ cu U = 220 V
consum un curent I = 5 A i funcioneaz la un cos = 0,85. S se determine puterea
activ consumat de electromotor.

Date de intrare: U=220 V;
I=5 A;
cos =0,85.
Se cere: P=?
Rezolvare:
P=U x I x cos=220 V x 5 A x 0,85 = 935 VA
3. Un radiator electric avnd rezistena R = 20 este strbtut de un curent I = 10 A i
funcioneaz timp de dou ore i 45 de minute. Ct energie consum?
Date de intrare: R=20 ;
I=10 A;
t=2h i 45 min.
Se cere: W
a
=?
Rezolvare:
W
a
= P x t = R x I
2
x

t ;
2 h i 45 min = 2+
45
60
h= 2,75 h
W
a
= 20*100*2,75 = 5500 Wh = 5,5 kWh

4. S se determine rezistena total R
T
a unui circuit monofazat alimentnd trei lmpi
electrice conectate n paralel, avnd rezistenele R
1
= 100 , R
2
= 200 , R
3
= 300 ,
dac rezistena unui conductor al circuitului este R
4
= 0,25 .
Date de intrare: R
1
=100 , R
2
=200 , R
3
=300 , R
4
=0,25 ;
Se cere: R
T
=?
Rezolvare:
u =
1
R
1
+
1
R
2
+
1
R
3
=
R
1
R
2
+R
2
R
3
+R
3
R
1
R
1
R
2
R
3
=
100200+200300+300100
100200300
=
(2+6+3)10
4
610
6
=
11
600

1
H


2

R
1,2,3
=
1
u
=
6uu
11
= S4,S4

R
T
= R
1,2,3
+R
4
+R
4
= S4,S4 +u,2S +u,2S = SS,u4

5. Un radiator electric avnd puterea P = 1800 W absoarbe un curent de 15 A. S se
determine rezistena electric interioar a radiatorului.
Date de intrare: P=1800 W;
I=5 A;
Se cere: R=?
Rezolvare:
P = 0 I = R I
2
=> R =
P
I
2
=
18uu W
22S A
= 8

6. La un circuit de prize cu tensiunea U = 230 V sunt conectate un fier de clcat de P
fc
=
690 W i un reou. S se determine rezistena fierului de clcat i separat rezistena
reoului, tiind c cele dou receptoare absorb un curent total I
t
= 5 A.

Date de intrare: U=230 V;
P
fc
=690 W;
I
t
=5A.
Se cere: R
fc
=?, R
reou
=?
Rezolvare:
I
Ic
=
P
Ic
U
=
690 W
230 V
= S A ; R
Ic
=
U
I
Ic
=
230 V
3 A
= 76,6
I
rcou
= I
t
-I
Ic
= SA -SA = 2 A ; R
rcou
=
U
I
eou
=
230 V
2 A
= 11S

7. S se determine pierderea de tensiune n voli i procente pentru o poriune de circuit
monofazat avnd rezistena de 0,5 , prin care trece un curent de 8A, tensiunea de
alimentare a circuitului fiind U = 230 V.

Date de intrare: U=230 V;
R =0,5 ;
I=8A.
Se cere: U=?, U%=?
Rezolvare:
0 = R I = u,S 8A = 4v

0% = 1uu
U
U
= 1uu
4V
230V
= 1,74%






3

8. Un circuit are trei derivaii cu rezistenele R
1
= 30 , R
2
= 90 , R
3
= 45 . Curentul
n conductoarele de alimentare este I = 8 A. S se determine tensiunea la bornele
circuitului i curentul din fiecare derivaie.

Date de intrare: R
1
=30 , R
2
=90 , R
3
=45
I=8A.
Se cere: U=?, I
1
=?, I
2
=?, I
3
=?
Rezolvare:
u =
1
R
1
+
1
R
2
+
1
R
3
=
R
1
R
2
+R
2
R
3
+R
3
R
1
R
1
R
2
R
3
=
3090+9045+4530
309045
=
2700+4050+1350
121500
=
8100
121500

1
H
=
81
1215

1
H
=
1
15

1
H


R
1,2,3
=
1
u
=
1
1
1S

1

= 1S
0 = R
1,2,3
I = 1S 8 A = 12u v
I
1
=
0
R
1
=
12u v
Su
= 4 A ;
I
2
=
0
R
2
=
12u v
9u
= 1,SS A ;
I
3
=
0
R
3
=
12u v
4S
= 2,66 A

9. Un electromotor monofazat avnd randamentul = 80% i cos = 0,89 este parcurs de
un curent I = 18 A la o tensiune de U = 230 V. S se determine puterea absorbit din
reea i puterea util ale electromotorului, n kW i CP.

Date de intrare: U=230 V;
I=18A;
cos =0,89;
=80%.
Se cere: P
abs
=?, P
u
=?
Rezolvare:
P
abs
= 0 I cos = 2Su v 18 A u,89 u,8 = 2.947,68 W = 2,9S kW = 4CP
P
u
= P
abs
= 2,9S kW u,8 = 2,S6 kW = S,2 CP
1CP=736W=0,736kW; Deci 1kW=1,36CP

10. Un generator avnd la bornele sale tensiunea U = 230 V i randamentul = 90 %,
alimenteaz un circuit cu o rezisten R = 2,76 . S se determine puterea motorului
care pune n micare rotorul generatorului.

Date de intrare: U=230 V;
R=2,76A;
=90%.
Se cere: P
m
=?
Rezolvare:
4

I =
U
R
=
230 V
2,76 H
= 8S,S A

P
c
= 0 I = 2Su v 8S,SA = 19,16 kW

P
m
= 1uu
P
c
q
=
19,16 kW100
90
= 21,28 kW = 28,94CP

11. Avem un transformator de for trifazat de putere S
n
= 10 MVA; tensiunile nominale
U
1n
= 20 kV i U
2n
= 6,3 kV. S se calculeze curentul nominal primar i respectiv
curentul nominal secundar.

Date de intrare: S
n
=10 MVA;
U
1n
=20 kV;
U
2n
=6,3 kV.
Se cere: I
npr.
=?, I
nsec.
=?
Rezolvare:
S
n
= S 0 I
I
npr.
=
S
n
S 0
1n
=
1uuuu
1,7S 2u
= 289,u2A
I
nscc.
=
S
n
S 0
2n
=
1uuuu
1,7S 6,S
= 917,SA

12. La temperatura mediului ambiant t
1
= 15
0
C, rezistena unui bobinaj al unei maini
electrice este R
1

= 40 . Dup o funcionare mai ndelungat, rezistena bobinajului
crete la valoarea R
2

= 50 . S se calculeze temperatura t
2
la care a ajuns bobinajul
dup funcionare, tiind c bobinajul este fcut din cupru cu coeficient de temperatur
= 0,004
1

.

Date de intrare: R
1
=40 ;
R
2
=50 ;
=0,004
1

;
t
1
=15
0
C.
Se cere: t
2
=?
Rezolvare:
R
2
= R
1
|1 + (t
2
-t
1
)] =>
R
2
R
1
= 1 + (t
2
-t
1
) =>
R
2
R
1
-1 =
(t
2
-t
1
) => [
R
2
R
1
-1
1
u
= t
2
-t
1
=>
t
2
= t
1
+
1
u
[
R
2
R
1
-1 => t
2
= 1S+
1
0,004
[
50 H
40 H
-1 = 1S+2Su
u,2S = 1S+62,S = 77,S




5

13. Un generator de curent alternativ alimenteaz cu energie electric un circuit care are
cos = 0,83. Tensiunea la bornele generatorului este U = 240 V iar curentul n circuit I
= 120 A. S se determine puterile generate: aparent, activ i reactiv.
Date de intrare: U=240 V;
I=120 A;
cos =0,83.
Se cere: S=?, P=?, Q=?
Rezolvare:
S = 0 I = 24u v 12u A = 28.8uu vA = 28,8 kvA
P = 0 I cos = 24u v 12u A u,8S = 2S.9u1 vA = 2S,9 kvA
Q = 0 I sin = 24u v 12u A u,S6 = 16.128 vA = 16,1 kvA
sin
2
+ cos
2
= 1 => sin = 1 -cos
2
=0,56
14. Pe plcua unui electromotor monofazat sunt trecute urmtoarele date: P
n
= 2 kW, I
n

= 5 A, cos
n
= 0,8. S se determine tensiunea nominal la care lucreaz acest
electromotor.

Date de intrare: P
n
=2 kW;
I
n
=5 A;
cos
n
=0,8.
Se cere: U
n
=?
Rezolvare:
P
n
= 0
n
I
n
cos
n
=> 0
n
=
P
n
I
n
cos
n
=
2uuu W
S A u,8
= Suu v

15. Un fier de clcat electric, alimentat la tensiunea de 230 V funcioneaz un timp t = 2
ore i 45 de minute, consumnd n acest timp o energie W = 4,850 kWh. S se
calculeze rezistena electric a acestui fier de clcat.

Date de intrare: U=230 V;
W=4,850 kWh;
t=2h i 45 min.
Se cere: R=?
Rezolvare:
W = P x t = U x I

x

t =(U
2
x t)/R=>R=(U
2
x t)/W;
2 ore i 45 min = 2+
45
60
ore= 2,75 ore
R= (230*230*2,75)/4850 = 30

16. S se calculeze energia electric activ total consumat de urmtoarele receptoare
electrice:
a) un electromotor de 2 CP care funcioneaz un timp t
1
=60 minute;
b) o lamp avnd rezistena R = 200 , prin care trece un curent I = 1 A i funcioneaz
un timp t
2
= 15 minute.
Date de intrare: P=2 CP;
t
1
=60 min.;
6

R=200 ;
I=1 A;
t
2
=15 min.;
Se cere: W
total
=?
Rezolvare:
a) consum electromotor:
1 CP = 736 W
W = P x t
1
=2 x 736W x 1 h = 1472 Wh
b) consum lampa:
Se determin mai nti puterea lmpii:
P = U x I = R x I x I = R x I
2
= 200 x 1
2
= 200W,
apoi consumul acesteia:
W = P x t
2
= 200 W x 15/60 h = 200 W x 0,25 h = 50 Wh.
Deci:
W
total
= 1472 Wh + 50 Wh = 1522 Wh = 1,522 kWh.

17. Pe tabloul de distribuie al unui consumator sunt montate : un voltmetru, un
ampermetru i un wattmetru, care indic: 220 V, 80 A i respectiv 14,1 kW. S se
determine factorul de putere, impedana, rezistena activ i reactana circuitului.
Date de intrare: U=220 V;
I=80 A.;
P=14,1 kW.
Se cere: cos=?, Z=?, R=?, X=?
Rezolvare:
Factorul de putere este: P=U x I x cos => cos
n
=
P
UI
=
14100 VA
220 V80A
= u,8
Impedana circuitului este: Z =
U
I
=
220 V
80A
= 2,7S
Rezistenta activa este: R = Z x cos =2,75 x 0,8 = 2,2
Reactana circuitului este: X = Z
2
-R
2
= 2,7S
2
-2,2
2
= 7,S6 -4,84 =

2,72 = 1,6S
18. Dintr-un circuit de tensiune U = 230 V se alimenteaz o lamp cu rezistena R
l
= 529
i un fier de clcat electric cu rezistena R
fc
=100 . S se determine energia
electric pe care o consum cele dou receptoare, tiind c ele au funcionat fr
ntrerupere timp de o or i 45 de minute.
Date de intrare: U=230 V;
R
l
=529 ;
R
fc
=100
t=1h i 45 min.
Se cere: W
lamp
=?, W
fier
=?, W
total
=?
Rezolvare:
W = P x t = U x I x t
I= U/R ;
Rezult:
W
lamp
= U x (U/R
1
) x t = 230 V x (230 V/529 ) x 1,75 h = 175 Wh=0,175 kWh
W
fier
= U x (U/R
fc
) x t = 230 V x(230 V/100 ) x 1,75 h= 926 Wh=0,926 kWh
7

W
total
=W
lamp
+ W
fier
= 175 Wh + 926 Wh =1101Wh=1,101 kWh
19. Ce curent maxim se absoarbe printr-un branament monofazat de U = 230 V de ctre
o instalaie electric dintr-o locuin n care sunt instalate : 5 lmpi de cte 100 W, un
aparat TV de 30 W i un frigider de 100 W ?
Se precizeaz c toate receptoarele se consider rezistive (cos = 1).

Date de intrare: U=230 V;
P
lmpi
=5x100W;
P
TV
=30 W;
P
frigider
=100 W.
Se cere: I
max
=?
Rezolvare:
P
inst.
= P
lmpi
+ P
TV
+ P
frigider
= 500 W + 30 W + 100 W = 630 W
P = U x I x cos => I
max
=
P
Ucosq
=
630 VA
230 V1
= 2,74 A
20. S se determine:
a) rezistena electric R a unui conductor de aluminiu cu = 1/32 mm
2
/m, cu
lungimea l = 228 m i diametrul d = 6 mm;
b) pierderea de energie electric prin nclzire, dac prin conductor trece un curent
electric I = 50 A o perioad de timp t = 10 ore.

Date de intrare: a) =
1
32
* mm
2
/m;
l =228 m;
d = 6 mm;
b) I = 50 A;
t = 10 h.
Se cere: a) R=?; b) W=?
Rezolvare:
a) Determinam mai nti seciunea conductoarelor (S).
S = x r
2
=3,14 x 3
2
=3,14 x 9= 28,26 mm
2


R =
I
S

R =
1
32
mm
2
m

228 m
28,26 mm
2
=
228
904,32
= u,2S
b) W = P x t = U x I x t = R x I x I x t = 0,25 x 50 A x 50 A x 10 h = 6250 Wh =
6,250 kWh

21. La un circuit electric alimentat la tensiunea U = 220 V sunt conectate n paralel:
- un radiator electric de putere P
r
=1100 W;
- un ciocan de lipit avnd R
c
=110 ;
- un fier de clcat electric.
S se calculeze rezistena fierului de clcat, tiind c prin circuit trece un curent total I
T
= 11 A.

Date de intrare: U=220 V;
P
r
=1100W;
8

R
c
=110 ;
I
T
=11 A.
Se cere: R
fc
=?
Rezolvare:
I
radIator
=
P

U
=
1100 VA
220 V
= S A
I
cIocan
=
U
R
C
=
220 V
110
= 2 A
I
fier
= I
T
(I
radiator
+ I
ciocan
) = 11A-(5+2)A = 4A
R
Ic
=
U
I
Ie
=
220 V
4 A
= SS
22. Un fier de clcat electric funcioneaz un timp t = 45 minute la tensiunea de U = 230
V. Firul interior al rezistenei sale are lungimea l = 4 m, seciunea s = 0,2 mm
2
i
rezistivitatea = 5 mm
2
/m.
S se determine puterea P i consumul de energie electric W ale fierului de clcat.
Date de intrare: U=230 V;
l = 4 m;
s =0,2 mm
2
;
= 5 mm
2
/m;
t = 45 min = 0,75 h.
Se cere: P
fc
=?, W
fc
=?
Rezolvare:
a) tiind c P = U x I, iar I = U/R
vom avea:
P = U
2
/R.
Aflm acum pe: R =
I
S
=
54
0,2
=
20
0,2
= 1uu
nlocuind avem:
P
fc
= U
2
/ R = 230
2
/100 =52900/100 = 529 W


b) W
fc
= P x t = 529x45/60 = 529 x 0,75 = 397 Wh = 0,397 kWh.


23. S se calculeze impedana unei bobine cu rezistena R = 1,5 i cu reactana X = 2
, precum i defazajul ntre o tensiune aplicat bobinei i curentul rezultat. Defazajul
se va exprima printr-o funcie trigonometric a unghiului respectiv.

Date de intrare: R=1,5 ;
X = 2 ;
Se cere: Z=?
Rezolvare:
Z = R
2
+X
2
= 1,S
2
+2
2
= 2,2S +4 =

6,2S
2
= 2,S
cos =
R
Z
=
1,5
2,5
= u,6





9

24. Un electromotor trifazat cu puterea nominal P
n
= 1500 W absoarbe un curent I
n
=
4,9 A la un factor de putere cos
n
= 0,85. S se determine tensiunea nominal U
n

(dintre faze) la care funcioneaz electromotorul.

Date de intrare: P
n
=1500 W;
I
n
= 4,9 A;
cos
n
=0,85
Se cere: U
n
=?
Rezolvare:
P
n
= 3 x U
n
x I
n
x cos
n
=> U
n
=
P
n
3I
n

n
=
1
1,3, ,
=
1
,2
= 2

25. S se determine curenii n reeaua din figur, cunoscnd: E
1
= 48 V, E
2
= 19 V, R
1
=
2, R
2
= 3, R
3
= 4 . S se ntocmeasc bilanul energetic.


PROBLEMA REZOLVATA PE PAGINA SEPARATA(fosta nr.10)

26. Un conductor izolat, din aluminiu, avnd seciunea de 6 mm2, strns ntr-un colac, are
o rezisten electric R = 4 i = 1/32 mm2/m. S se determine lungimea
conductorului din colac, fr a-l desfura i msura.

Date de intrare: s =6 mm
2
;
R = 4 ;
= 1/32 mm
2
/m.
Se cere: l =?
Rezolvare:
R =
I
S
=> l =
Rs

=
4 6 mm
2
1
32


2

= 4 6 S2 m = 768 m





10

27. Un consumator consum energie electric prin utilizarea unei plite electrice cu
rezistena de 30 ce absoarbe un curent electric de 8 A i a 4 lmpi cu incandescen
a cte 75 W, funcionnd toate timp de o or i 15 minute. S se determine energia
electric total consumat de acest consumator n intervalul de timp menionat.

Date de intrare: R = 30 ;
I = 8 A;
P
lamp
=75 W;
t=1h i 15 min.
Se cere: W =?
Rezolvare:
Puterea plitei este: P
1
= R x I = 30 x 8
2
A
2
= 1920 W = 1,92 kW,
Puterea becurilor este: P
2
= 4 x P
lamp
= 4 X 75 W= 300 W = 0,3 kW,
W= (P
1
+P
2
) x t = (1,92 + 0,3) kW x (1+15 / 60) h= 2,22 kW x 1,25 h = 2,775 kWh

28. O plit electric avnd rezistena R
p
= 22 este alimentat printr-un circuit cu
conductoare din aluminiu cu = 1/32 mm
2
/m i seciune s = 2,5 mm
2
n lungime l =
40 m. Tensiunea la plecarea din tablou este U = 230 V. S se calculeze:
a) rezistena electric R
c
a circuitului;
b) curentul electric din circuit;
c) tensiunea la bornele plitei.
Date de intrare: R
p
= 22 ;
= 1/32 mm
2
/m;
s = 2,5 mm
2
;
l = 40 m;
U = 230 V;
Se cere: a) R
c
=?
b) I =?
c) U
b
=?
Rezolvare:
a) R =
I
S
=
1
32
mm
2
m

40 m
2,5 mm
2
=
40
80
= u,S (pentru un conductor), deci :
R
c
= 2 x R = 2 x 0,5 = 1 pentru circuit.
b) I =
U
(R

+R
c
)
=
230 V
(22+1)
=
230 A
23
= 1u A
c) U = R
c
x I = 1 x 10 A = 10 V (pierderea de tensiune din circuit),
deci tensiunea la bornele plitei va fi:
U
b
= U- U =230 V 10 V = 220 V

29. Un circuit electric monofazat cu lungimea l = 32 m, cu conductoare din aluminiu cu
rezistivitate = 1/32 mm
2
/m i seciune s = 2,5 mm2, este alimentat de la tablou cu
o tensiune U = 230V. Circuitul alimenteaz un receptor i prin el circul un curent I =
5A.
S se determine:
a) rezistena electric R a circuitului;
b) puterea P a receptorului pe care l alimenteaz;
11

c) energia electric pe care o consum receptorul ntr-o perioad de timp t=20
minute.
Date de intrare: l = 32 m;
= 1/32 mm
2
/m;
s = 2,5 mm
2
;
U = 230 V;
I = 5 A;
Se cere: a) R =?
b) P =?
c) W =? t= 20 min.
Rezolvare:
a) R =
2I
S
=
1
32
mm
2
m

232 m
2,5 mm
2
=
64
80
= u,8
b) P = (U U) x I
Cderea de tensiune pe circuit pn la receptor :
U = R x I = 0,8 x 5 A = 4 V
P = (230 4) V x 5 A = 226 V x 5 A = 1130 W = 1,13 kW
c) W = P x t = 1130 W x 20/60 h = 377 Wh =0,377 kWh

30. ntr-un circuit cu tensiunea U = 230 V n care sunt alimentate n serie o rezisten R =
40 i o bobin cu rezisten neglijabil i cu o reactan X = 30 se monteaz un
ampermetru i un cosfimetru. S se determine indicaiile aparatelor de msur i
tensiunile la bornele rezistenei, respectiv la bornele bobinei.
Date de intrare: U = 230 V;
R = 40 ;
X = 30 ;
Se cere: Z =?, U
brez.
=?, U
bbob.
=?
Rezolvare:
Impedana circuitului: Z = R
2
+X
2
= 4u
2
+Su
2
= 16uu +9uu =

2Suu
2
= Su
Indicaiile ampermetrului: I =
U
Z
=
230 V
50
= 4,6 A
Indicaiile cosfimetrului: cos =
R
Z
=
40
50
= u,8
U
brez.
= R x I = 40 x 4,6 A = 184 V
U
bbob.
= X x I = 30 x 4,6 A = 138 V

31. ntr-un circuit alimentat de un generator de curent alternativ este conectat un receptor
care are o rezisten activ R = 8

i o reactan X = 6

. Tensiunea la bornele
generatorului U = 2000 V. S se determine puterea aparent a generatorului i puterile
consumate n circuit (activ i reactiv).
Date de intrare: U = 2000 V;
R = 8 ;
X = 6 ;
Se cere: S =?, P =?, Q =?
Rezolvare:
12

Impedana circuitului este: Z = R
2
+X
2
= 8
2
+6
2
= 64 +S6 =

1uu
2
=
1u
Curentul in circuit este: I =
U
Z
=
2000 V
10
= 2uu A
cos =
R
Z
=
8
10
= u,8
sin
2
+ cos
2
= 1 => sin = 1 -cos
2
= 1 -u,64 = u,S6 = u,6
Puterea aparent a generatorului este:
S = U x I = 2000 V x 200 A = 400.000 VA = 400 KVA
Puterea activ consumat n circuit este:
P = U x I x cos = 2000 V x 200 A x 0,8 = 320.000 VA= 320 kW
Puterea reactiva consumata in circuit este:
Q = U x I x sin = 2000 V x 200 A x 0,6 = 240.000 VAr = 240 kVAr

32. Un circuit electric monofazat, avnd lungimea de 30 m i seciunea de 4 mm
2
, din
aluminiu cu = 1/34 mm
2
/m, alimenteaz la extremitatea lui, cu o tensiune U = 220
V, un radiator cu rezistena R
r
= 20 i o lamp cu puterea P
l
= 330 W.
S se calculeze:
a) pierderea de tensiune din acest circuit, n procente din tensiunea de la captul
dinspre surs al circuitului;
b) energia consumat de radiator, respectiv de lamp, ntr-o or i 15 minute;
c) pierderea de energie n conductoarele circuitului, n acelai interval de timp.

Date de intrare: l = 30 m;
S = 4 mm
2
;
= 1/34 mm
2
/m;
U = 220 V;
R
r
= 20 ;
P
l
= 330 W.
Se cere: a) U% =?
b) W =? T = 1 h i 15 min.
c) W =?
Rezolvare:
a) I
I
=
P

U
=
330 VA
220 V
= 1,S A
I
radiator
= U / R
r
= 220 V / 20 = 11A
I
total
= 11 A+1,5 A = 12,5 A
Cderea de tensiune va fi:
U = 2 R x I, dar R =
I
S
deci :
0 =
2II
S
=
1
34
mm
2
m

230 m12,5 A
4 mm
2
=
750
136
v = S,S v
n procente : 0% = 1uu
U
U
= 1uu
5,5 V
220 V
=
550
220
% = 2,S %
b) W = P x t
P
r
= U x I
radiator
= 220 V x 11 A = 2420 W = 2,42 kW
W
radiator
= P
r
x t = 2420 W x 1,25 h = 3025 Wh = 3,025 kWh
W
l
= P
l
x t = 330 W x 1,25 h = 412,5 Wh = 0,4125 kWh
c) W = U x I
total
x t = 5,5 V x 12,5 A x 1,25 h = 85,9 Wh
13


33. Dintr-un circuit de iluminat sunt alimentate cu tensiunea de U = 220 V trei lmpi
avnd fiecare P
1
= 200 W i apte lmpi avnd fiecare P
2
= 40 W. conectate n paralel.
Pierderea de tensiune din circuit fiind de 2,5%, s se calculeze:
a) rezistena electric a circuitului, R
c
;
b) pierderea de energie electric W din circuit ntr-o perioad de timp t = 100
ore de funcionare simultan a lmpilor.
Date de intrare: U = 220 V;
P
1
= 200 W;
P
2
= 40 W.
Se cere: a) R
c
=?
b) W =? t= 100 h.
Rezolvare:
a) Cderea de tensiune n voli va fi :
0 =
U%U
100
=
220V2,5%
100%
=
550
100
v = S,S v
U = R
c
x I
c
=> R
c
= U / I
c

P
total
= 3 x P
1
+ 7 x P
2
= 3 x 200 W + 7 x 40 W = 880 W
I
c
= P
total
/ U = 880 W / 220 V = 4A
R
c
= U / I
c
= 5,5 V / 4 A = 1,375
b) W = U x I
c
x t = 5,5 V x 4 A x 100 h = 2200 Wh = 2,2 kWh

34. O lamp electric cu P
1
= 363 W i un radiator avnd rezistena R = 17
funcioneaz n paralel la o tensiune U = 220 V o perioad de timp t = 105 minute.
S se afle:
a) seciunea circuitului comun din aluminiu cu = 1/32 mm
2
/m, n lungime de l
= 20 m, care alimenteaz cele dou receptoare, considerndu-se o pierdere de
tensiune pe circuit U = 3%;
b) energia electric pe care o consum cele dou receptoare.

Date de intrare: U = 220 V;
P
1
= 363 W;
R = 17 ;
t = 105 min. = 1,75 h
Se cere: a) S =? = 1/32 mm
2
/m; l = 20 m; U = 3%;
b) W =?
Rezolvare:
a) I
l
= P
1
/ U = 363 W / 220 V = 1,65 A
I
r
= U / R = 220 V / 17 = 12,94 A
I
c
= I
1
+I
r
= 1,65 A + 12,94 A = 14,59 A
Cderea de tensiune n voli va fi:
U = 220 V x 3% / 100% = 6,6 V Dar :
U = R
c
x I
c
= ( x 2 x l x I
c
) / S de unde :
S =
2II
c
U
=
1
32
mm
2
m

220 m14,59 A
6,6 V
=
583,6
211,2
mm
2
= 2,76 mm
2

Se alege seciunea standardizat de 4 mmp.
b) W = P x t
14

P
1
= 363w
P
r
= U x I
r
= 220 V x 12,94 A = 2846,8 W
P
total
= P
1
+P
r
= 363 W + 2846,8 W = 3209,8 W
W
total
= P
total
x t = 3209,8 W x 105/60 h = 5617 Wh = 5,617 kWh

35. Un electromotor trifazat ale crui nfurri sunt conectate n stea la o reea cu
tensiunea pe faz U
f
= 220 V absoarbe un curent pe fiecare faz I = 10 A. S se
determine puterile activ i reactiv absorbite de electromotor, acesta funcionnd cu
un factor de putere cos = 0,72.

Date de intrare: U
f
= 220 V;
I = 10 A;
cos = 0,72.
Se cere: P =?, Q=?
Rezolvare:
Tensiunea de linie este: U
1
= S x U
f
=1,73 x 220 V = 380V
Cunoscnd factorul de putere de 0,72 determinam unghiul i sin, care sunt:
sin
2
+ cos
2
= 1 => sin = 1 -cos
2
= 1 - u,S2 =

u,48 = u,69
= 44 ; sin =0,69
Puterea activ este: P = S x U
1
x I x cos = 1,73 x 380 V x 10 A x 0,72 = 4733 W
= 4,733 kW.
Puterea reactiv este: Q = S x U
1
x I x sin = 1,73 x 380 V x 10 A x 0,69 =
4536,06 VAr = 4,536 kVAr

36. Printr-o linie electric monofazat din aluminiu, avnd lungimea de 150 m i
alimentat la tensiunea de 230 V va trece un curent neinductiv (cos = 1) de 30 A. Ce
seciune minim trebuie s aib conductoarele liniei, pierderea de tensiune
considerndu-se de 3% iar = 1/34 mm
2
/m.

Date de intrare: U = 230 V;
I = 30 A;
l = 150 m;
cos = 1.
Se cere: S =?
Rezolvare:
=

unde: L = 2 x l = 2 x 150 m = 300 m;


U% = 1
U
U
=> U =
U%U
1
=
323
1
=

1
= ,
U =
I


=
I
U
=
1
3

2


3 3
,
=

23,

2
= 3,
2

Se alege seciunea standardizata imediat superioara adic 50 mm2

37. Un circuit electric monofazat, n lungime de 40 m i conductoare de aluminiu cu
seciunea s =2,5 mm
2
, avnd la plecarea din tablou U = 230 V, alimenteaz un receptor
cu o rezisten neinductiv (cos = 1) de 5 ; se consider = 1/32 mm
2
/m.
15

Ce curent indic un ampermetru montat n circuit?

Date de intrare: l = 40 m;
S = 2,5 mm
2
;
U = 230 V;
R = 5 ;
= 1/32 mm
2
/m;
cos = 1.
Se cere: I =?
Rezolvare:

=
1
32

2



2,
2
=

= , ;
U = I x (R
receptor
+ 2 x R
c
) => I =
U
(+2

)
=
23
(+2,)
=
23

= 3, 3
38. Printr-o LEA 3x400 V din aluminiu cu rezistivitatea =1/32 mm
2
/m, de lungime l=
400 m i avnd s =95mm
2
, se transport o putere electric P=100 kW sub un factor de
putere cos=0,8.
S se calculeze, n procente, pierderile de tensiune i de putere.

Date de intrare: U = 400 V;
= 1/32 mm
2
/m;
l = 400 m;
S = 95 mm
2
;
P = 100 kW;
cos = 0,8.
Se cere: U% =?, P% =?
Rezolvare:
a) I =
P
3Ucosq
=
100000 W
1,73400 V0,8
=
100000 VA
553,6 V
= 18u,64 A
= I/S = 180,64 A / 95 mm
2
= 1,9 A/mm
2
b) 0 =
3IIcosq
S
=
1,73
1
32

2

400 m180,64 A0,8


95 mm
2
=
100002,3 A
3040
= S2,89 v
0% = 1uu
U
U
= 1uu
32,89 V
400 V
=
3289 V
400 V
= 8,22 %
c) P% =
100IP
SU
2
cos
2
q
=
100
1
32

2

400 m100000 W
95 mm
2
400
2
V
2
0,8
2
=
4000000000 VA
311296000 V
= 12,8S %

39. S se calculeze seciunea s a unui circuit cu U = 220 V din aluminiu cu = 1/32
mm
2
/m avnd lungimea l = 50 m, pentru alimentarea unui electromotor monofazat de
putere nominal P
N
= 5 CP, 220V, factorul de putere (n regim normal i la pornire)
cos = 0,8, randamentul = 0,9, cu pornire direct, admind la pornire o pierdere de
tensiune U
pa
= 14% , o densitate a curentului la pornire
pa
= 20 A/mm
2
i absorbind
la pornire un curent I
P
= 5I
N
. n regim permanent de funcionare se admite o pierdere
de tensiune n reea U = 5%.
Seciunea calculat se va verifica la:
- nclzirea conductoarelor n regim de funcionare permanent. Curentul maxim
admisibil n regim de durat I
adm.
se consider: 23 A pentru s = 4 mm
2
, 30 A pentru
s = 6 mm
2
, 41 A pentru s = 10 mm
2

16

- densitatea curentului la pornire;
- pierderea de tensiune din circuit la pornirea electromotorului.
Date de intrare: U = 220 V;
= 1/32 mm
2
/m;
l = 50 m;
P
N
= 5CP;
cos = 0,8;
= 0,9;
U
pa
= 14%;

pa
= 20 A/mm
2
;
I
P
= 5 I
N
;
U = 5%.
Se cere: a) s =?, I
adm.
= 23 A, s = 4 mm
2
;
I
adm.
= 30 A, s = 6 mm
2
;
I
adm.
= 41 A, s = 10 mm
2

b)
p
=?;
c) U
p
=?.
Rezolvare:
P = 5 CP = 5 x 736 W = 3680 W
d) P = U x I x cos x => I =
P
Ucosq
=
3680 W
220 V0,80,9
=
3680 VA
158,4 V
= 2S,2S A
Determinam seciunea lund n considerare cderea de tensiune n regim permanent i
curentul nominal al electromotorului :
U = 5% x U = 5 x 220 / 100 = 11 V
0 = R x I x cos =
2IIcosq
S
=> S =
2IIcosq
U
=
1
32

2

250 m23,23 A0,8


11 V
=
1858,4 mm
2
A
352 V
= S,28 mm
2

Alegem seciunea standardizata de 6 mm
2
.
Verificri :
a) La S = 6 mm
2
conf. enun I
adm.
= 30A, mai mare ca I
n
electromotor.
b) I
p
= 5 x I
n
= 5 x 23,23 = 116,15 A

p
= I
p
/ S = 116,15 / 6 = 19,36 A/mm
2
< 20A/mm
2
.
c) Pierderea de tensiune la pornire :
0
p
=
2II

cosq
S
=
1
32

2

250 m116,15 A0,8


6 mm
2
=
9292 A
192
= 48,S9 v
adic n procente: 0
p
% = 1uu
U

U
= 1uu
48,39 V
220 V
=
4839 V
220 V
= 21,99 % > 14%
Se alege S = 10 mm
2
i se reface verificarea pentru pct. c :
0
p
=
2II

cosq
S
=
1
32

2

250 m116,15 A0,8


10 mm
2
=
9292 A
320
= 29,u4 v
adic n procente : 0
p
% = 1uu
U

U
= 1uu
29,04 V
220 V
=
2904 V
220 V
= 1S,2 % > 14% deci
se ncadreaz.
Deci seciunea circuitului se alege 10 mm
2
.



17

40. Un electromotor avnd puterea nominal P
n
= 15 kW, randamentul = 0,9 i cos
n
=
0,8 este alimentat la tensiunea nominal U
n
= 3x380 V, printr-o linie electric trifazat,
avnd lungimea L = 100 m i conductoare cu seciunea S=25 mm
2
i = 1/32 mm
2
/m.
S se determine:
a) curentul electric I
n
absorbit din linie de electromotor;
b) pierderea de tensiune din linie pn la electromotor;
c) valoarea maxim a curentului la care poate fi reglat releul termic al
ntreruptorului automat al electromotorului, tiind c, conform normativelor,
releul termic poate fi reglat la un curent cuprins ntre (1,05 1,2) I
n
.

Date de intrare: P
n
= 15 kW;
= 0,9;
cos
n
= 0,8;
U
n
= 3x380 V;
L = 100 m;
S = 25 mm
2
;
= 1/32 mm
2
/m.
Se cere: a) I
n
=?;
e) U=?;
f) I
max
=? (1,05 1,2) I
n
.
Rezolvare:
a) P
n
= 3 x U
n
x I
n
x cos x => I
n
=
P
n
3U
n

=
1
1,33 ,,
=
1
3,3
= 31,
b) Facem ipoteza c la bornele motorului alimentat prin linia trifazat de lungime
L=100 m avem tensiunea i curentul nominal. Utiliznd curentul nominal calculat mai sus
determinm cderea de tensiune pe linie.
U =
3I
n

=
1,3
1
32

2

1 31, ,
2
2
=
3,

= ,
c) I
max
= 1,2 x I
n
= 1,2 x 31,69 A= 38,03 A

41. O linie electric monofazat, avnd conductoare de 6 mm
2
din aluminiu, alimenteaz
un receptor cu o rezisten electric interioar neinductiv (cos = 1) R = 20 , situat
la o distan de 192 m de tabloul de sigurane. Tensiunea la tablou este de 220 V. Se
consider = 1/32 mm
2
/m S se determine:
a) tensiunea la bornele receptorului;
b) energia electric consumat numai de receptor n jumtate de or;
c) energia electric consumat (pierdut) n conductoarele liniei n acelai timp.

Date de intrare: S = 6 mm
2
;
cos = 1;
R = 20 ;
L = 192 m
U = 220 V;
= 1/32 mm
2
/m.
Se cere: a) U
b
=?;
18

b) W=?;
c) W=?.
Rezolvare:
a) Rezistenta conductorului liniei monofazate

=
2

=
1
32

2


212

2
=
3
12
= 2
I =
U
(+

)
=
22
(2+2)
=
22
22
= 1
U = R
c
x I = 2 x 10 A = 20 V;
Tensiune la bornele receptorului este U
b
=U U = 220 V 20 V = 200 V
b) W=U
b
x I x cos x t = 200 V x 10 A x 1 x 30/60 h = 1000 Wh = 1 kWh
c) Energia disipat n conductoare prin efect Joule-Lentz este
W = R
c
x I x t = 2 x 10 A
2
x 30 / 60 h = 100 Wh = 0,1 kWh

42. Dintr-un post de transformare al unei fabrici se alimenteaz, printr-un circuit separat,
un reflector aflat la distan, care are o rezisten ohmic interioar R = 50 . Tensiunea
la plecarea circuitului din post este de 230 V, iar pierderea de tensiune din circuit pn la
reflector este de 10%. S se determine:
a) consumul propriu lunar de energie al reflectorului, care funcioneaz 10 ore/zi,
considerndu-se o lun de 30 de zile;
b) energia electric pierdut n conductoarele liniei n aceeai perioad de timp.

Date de intrare: R = 50 ;;
U = 230 V;
U%=10%;
Se cere: a) W
reflector
=?; t = 10 h/zi
b) W
pierdut
=?;
Rezolvare:
0 =
U%U
100
=
10230 V
100
=
2300 V
100
= 2S v
a) U
b
= U U = 230 V - 23 V = 207 V
I = U
b
/ R = 207 V / 50 = 4,14 A
W
reflector
= U
b
x I x nr. zile x t =207 V x 4,14 A x 30 zile x 10 h/zi = 257094 Wh
= 257,094 kWh
b) W
pierdut
= U x I x nr. zile x t = 23 V x 4,14 A x 30 zile x 10 h/zi = 28566 Wh
= 28,566 kWh

43. O linie electric aerian monofazat alimenteaz la captul ei lmpi cu incandescen
la tensiunea de 220 V, nsumnd o putere de 3300 W. Lungimea liniei, avnd
conductoare din aluminiu, este de 200 m, iar seciunea conductoarelor ei este de 16 mm
2
;
= 1/32 mm
2
/m. S se calculeze:
a) tensiunea liniei la plecarea din tablou i procentul de pierdere de tensiune pe linie;
b) consumul de energie electric al lmpilor la o funcionare de 30 de minute.

Date de intrare: U = 220 V;;
P
l
= 3300 W;
L = 200;
S = 16 mm
2
;
19

= 1/32 mm
2
/m
Se cere: a) U
l
=?; U
l
=?;
b) W
l
=?; t = 30 min.
Rezolvare:
a) P
l
= U x I
I = P
l
/ U = 3300 W / 220 V = 15 A

=
2

=
1
32

2


22
1
2
=

12
= ,
U = R
c
x I = 0,78 x 15 A = 11,7 V
U
l
=U +U= 220 V +11,7 V = 231,7 V
U% = 1
U
U
= 1
11,
22
=
11
22
= , 32 %
b) W
l
= P
l
x t = 3300 W x (30 / 60) = 1650 Wh = 1,65 kWh

44. Un circuit electric este alimentat la plecarea din tablou, la tensiunea de 220 V. La
captul opus este racordat un radiator avnd 3135 W. Pierderea de tensiune din circuit
este de 5%. S se calculeze:
a) rezistena electric a circuitului conductoarelor (R
1
) i separat a radiatorului (R
2
).
b) Consumul de energie electric al radiatorului ntr-un interval de 10 minute.

Date de intrare: U = 220 V;;
P
r
= 3135 W;
U%=5%;
S = 16 mm
2
;
Se cere: a) R
1
=?; R
2
=?;
b) W
r
=?; t = 10 min.
Rezolvare:
a) U
b
= U U = 220 V 0,05 x 220 V = 220 V 11 V = 209 V
I = P
r
/ U
b
= 3135 W / 209 V = 15 A
R
1
= U / I = 11 V / 15 A = 0,73
R
2
= U
b
/ I = 209 V / 15 A =13,9
b) W
r
= P
r
x t = 3135 W x (10 / 60) h = 522,5 Wh = 0,5225 kWh

45. ntr-un atelier se nlocuiete un polizor cu un strung. tiind c circuitul care
alimenteaz polizorul are 4 conductoare izolate de aluminiu de 2,5 mm
2
, montate n tub,
s se verifice dac prin acest circuit se poate alimenta strungul i n caz contrar s se
redimensioneze circuitul. Se verific cderea de tensiune i densitatea de curent, n regim
normal i la pornirea electromotorului strungului. Se cunosc: puterea electromotorului
strungului: 7 kW, tensiunea de alimentare 380/220 V, cos = 0,8 (se consider aceeai
valoare att n regim normal ct i la pornire), randamentul = 0,9, curentul de pornire I
P

= 6 I
nominal
, lungimea circuitului 20 m, = 1/34 mm
2
/m, pierderea de tensiune la
pornirea electromotorului < 10% , densitatea admisibil de curent pentru Al, n regim
permanent
N
= 6 A/mm
2
, n regim de pornire
p
= 20 A/mm
2
.

Date de intrare: S = 2,5 mm
2
;
P
e
= 7000 W;
20

U = 380/220 V;
cos = 0,8;
= 0,9;
I
P
= 6 I
nominal
;
L = 20 m;
= 1/34 mm
2
/m;
U
p
% < 10%;

N
= 6 A/mm
2
;

p
= 20 A/mm
2
.
Se cere: a) S se verifice dac prin acest circuit se poate alimenta
strungul i n caz contrar s se redimensioneze circuitul
b) Se verific cderea de tensiune i densitatea de curent, n
regim normal i la pornirea electromotorului strungului.
Rezolvare:
P
n
= P
u
= x P
abs
=> P
abs
= P
n
/ = 3 x U x I
n
x cos =>
I
n
=
P
n
3U
=

1,33 ,,
=

3,3
= 1,
I
p
= 6 x I
nominal
= 6 x 14,79 A = 88,74 A
n conformitate cu normativul I7/2000 anexa 6 rnd 8 conductorul de Al de 2,5 mm
poate fi utilizat pentru realizarea circuitelor de for trifazate din interiorul cldirilor -
se verific pierderile de tensiune, densitatea de curent i se face calculul de nclzire:
a) Verificarea conductorului de alimentare d.p.d.v. al cderii maxime admisibile de
tensiune i d.p.d.v. al nclzirii maxime n regimul de funcionare de durat)
U = 3 x I
n
x R x cos
unde =


U = 3 x 14,79 A x (1/34) mm
2
/m x (20/2,5) m/mm
2
x 0,8 => U = 4,8 V
U% = 1
U
U
= 1
,
3
=

3
= 1, 2 % < U
max.adm

Pentru branamente alimentate din reeaua stradal
t
=5% conductorul
ndeplinete cerina de cdere de tensiune maxim admisibila
n conformitate cu art. 4.8 din I7/2002 Imax adm pentru 3 conductoare Al izolate
cu PVC montate n tub
I
max.adm
= 15A
I
abs.motor
= 14,79A < I
max.adm
= 15A pe care, n consecin conductorul ndeplinete
cerina de nclzire maxim admisibil
b) Verificarea conductorului de alimentare d.p.d.v. al cderii maxim admisibile de
tensiune si d.p.d.v. al densitii de curent maxim admisibile in regimul de
pornire
b1) I
p
= 6 x I
n

U
p
= 6 x Ureg funct durata = 6 x 4,8 A = 28,8 V
Up[%] = 6 x 1,26 = 7,56% < 10% (valoarea maxim admisibila conform
enunului problemei) i conductorul ndeplinete cerina de cdere de tensiune maxim
admisibil n regim de pornire a motorului
b2) In conformitate cu art. 5.1.17 din I7/2002 densitatea maxim admisibila pentru
conductoarele de aluminiu in regimul de pornire al motoarelor este de 20A/mm2
Deci densitatea curentului de pornire:

p
= I
p
/ S = 6 x I
n
/ S = 6 x 14,79 A / 2,5 mm
2
= 35,496 A/mm
2
> 20A/mm2
21

deci conductorul nu ndeplinete cerina de seciune maxim admisibil n regim de
pornire.
Pentru S = 4 mm
2
avem densitatea de curent
p
= 6 x 14,79 A / 4 mm
2
= 22,19
A/mm
2
> 20A/mm
2
deci nici aceasta seciune nu ndeplinete cerina de seciune
maxim admisibil n regim de pornire
Pentru S = 6mm
2
avem densitatea de curent
p
= 6 x 14,79 A / 6 4 mm
2
= 14,79
A/mm
2
< 20A/mm
2
deci se ndeplinete cerina de seciune maxim admisibil n
regim de pornire. Se va impune seciunea minim de 6mm
2
pentru conductorul de
alimentare a strungului

46. O coloan electric trifazat (380/220 V) din aluminiu cu rezistivitate = 1/34
mm
2
/m, de lungime l = 20m, realizat cu conductoare neizolate, libere n aer, alimenteaz
un tablou de la care pleac circuite pentru:
- un electromotor trifazat cu puterea P
T
= 5kW;
- un electromotor monofazat cu puterea P
M1
= 4kW;
- dou electromotoare monofazate cu puterea P
M2
= 2kW fiecare (pe circuite
separate);
- 30 lmpi de cte 200 W fiecare, mprite egal pe cele trei faze (3 circuite).
Pierderea de tensiune admis n coloan este U=2%.
Electromotoarele au randamentul = 0,9 , factorul de putere ( n regim normal i la
pornire) cos = 0,8, iar la pornire au I
pornire
= 5 I
nominal
i admit o pierdere de tensiune
u
p
=10%.
S se determine seciunea coloanei (innd cont de faptul c motoarele monofazate se
conecteaz fiecare pe cte o faz) i s se fac verificarea pentru:
o nclzirea conductoarelor n regim de funcionare permanent. Curentul
maxim admisibil n regim de durat I
adm.
se consider: 75 A pentru s = 10
mm
2
, 105 A pentru s = 16 mm
2
, 135 A pentru s = 25 mm
2
.;
o densitatea curentului la pornire, densitatea maxim admis fiind
padm
= 20
A/mm
2
;
o pierderea de tensiune din circuit la pornirea electromotorului.

Date de intrare: U = 380/220 V;
= 1/34 mm
2
/m;
l = 20 m;
S = 2,5 mm
2
;
P
T
= 5 kW;
P
M1
= 4 kW;
P
M2
= 2 kW;
P
l
= 30 x 200 W = 6 kW;
U% = 2%;
cos = 0,8;
= 0,9;
I
pornire
= 5 I
nominal
;
u
p
=10%;
Se cere: a) S
c
=?, I
adm
= 75 A ptr. S = 10 mm
2
;
I
adm
= 105 A ptr. S = 16 mm
2
;
I
adm
= 135 A ptr. S = 25 mm
2
.
22

b)
p
= ?,
padm
= 20 A/mm
2

c) U
p
% = ?
Rezolvare:
Pentru determinarea seciunii coloanei de alimentare, consideram faza cea mai
ncrcat faza R, la care sunt racordate electromotorul trifazat de 5 kW, electromotorul
monofazat de 4 kW i 10 lmpi nsumnd puterea de 2 kW i calculm n prealabil curenii
absorbii de acetia.
I
T
= P
T
/ 3 x U x cos x = 5000 A / (1,73 x 380 V x 0,8 x 0,9) = 5000 W / 473,2 V
= 10,5 A
I
M1
= P
M1
/ U x cos x = 4000 W / (220 V x 0,8 x 0,9) = 4000 W / 158,4 V= 25,2 A.
I
l
=P
l
/ U= 2000 W / 220 V = 9,09 A
U
T
= 2 x 380 / 100 = 7,6 V
U
M1
= 2 x 220 / 100 = 4,4V

Calculam seciunile:
S
T
= (3 x x l x I
T
x cos) / U
T
= (1,73 x 20 x 10,5 x 0,8) / (34x7,6) =290,6 /
258,4 = 1,1 mm
2

S
M1
=2 x x l x I
M1
x cos / U
M1
= (2 x 20 x 25,2 x 0,8) / (34x4,4) = 806,4 /
149,6 = 5,4 mm
2

S
l
=2 x x l x I / U = 2x20 x9/ (34x4,4) = 360/149,6 = 2,4 mm
2

S
total
= 8,9 mm
2

Alegem seciunea standardizat de 10 mm
2

Verificri :
a) nclzirea conductoarelor n regim permanent de funcionare :
n plin sarcin curentul total pe faza R este de 10,5 A + 25,2 A + 9 A = 44,7A
dar conform enun la S = 10 mm
2
, curentul maxim admis n regim de durat este
de 75 A, deci se ncadreaz.

b) densitatea curentului la pornire :
I
p
= (10,5+25,2) x 5= 178,5A ( cazul pornirii simultane a ambelor
electromotoare)


pm
= I
p
/ S = 178,5 A / 10 A = 17,8 A/mm
2
< 20 A/mm
2
( se ncadreaz)
c)pierderea de tensiune din circuit la pornirea electromotorului :
U
p
= R x I = ( x l x I
p
x cos) / S = (20 x 178,5 x 0,8) / (34 x 10) = 8,4 V
In procente : 8,4 x 100 / 220 = 3,8% < 10% conform enun.
Seciunea de 10 mm
2
aluminiu este corespunztoare.
47. S se determine prin calcul seciunea s a unei coloane electrice trifazate din aluminiu
cu rezistivitatea = 1/32 mm
2
/m n lungime l = 30m, la captul creia sunt conectate:
un electromotor de 2,5 CP 3x380V i un electromotor de 2 kW 2x220, tiind c acestea
absorb la pornire de trei ori curentul lor nominal, randamentul lor este = 0,95, factorul
de putere (n regim normal i la pornire) este cos = 0,9, pierderea de tensiune n coloan
este U=3% i c pierderea maxim de tensiune admis la pornirea simultan a
electromotoarelor este Up =12%.
23

Seciunea calculat se va verifica la:
o nclzirea conductoarelor n regim de funcionare permanent. Curentul
maxim admisibil n regim de durat I
adm.
se consider:16 A pentru s =
2,5mm
2
, 20 A pentru s = 4mm
2
, 27A pentru s = 6 mm
2
;
o densitatea curentului la pornire, densitatea maxim admis fiind
pa
= 20
A/mm
2
;
o pierderea de tensiune din circuit la pornirea simultan a electromotoarelor.

Date de intrare: = 1/34 mm
2
/m;
l = 30 m;
P
M1
= 2,5 CP = 2,5 x 736 W = 1840 W = 1,84 kW; U
M1
=380 V;
P
M2
= 2 kW; U
M2
=220 V;
I
pornire
= 3 x I
nominal
;
= 0,95;
cos = 0,9;
U = 3%;
U
p
=12%;
Se cere: a) S
c
=?, 1) I
adm
= 16 A ptr. S = 2,5 mm
2
;
2) I
adm
= 20 A ptr. S = 4 mm
2
;
3) I
adm
= 27 A ptr. S = 6 mm
2
.
b)
p
= ?,
pa
= 20 A/mm
2

c) U
p
% = ?
Rezolvare:
a) Calculam seciunea necesara motorului trifazat:
P
M1
= 2,5 CP = 2,5 x 736 W = 1840 W = 1,84 kW
P
M1
= 3 x U
M1
x I
M1
x cos x
I
1
=
P
1
S 0
1
cos
=
184u W
1,7S S8u v u,9 u,9S
=
184u vA
S62,u8 v
= S,27 A
Cderea de tensiune n voli va fi:
0% = 1uu
U
U
=> =
U%U
100
=
3380 V
100
=
1140 V
100
= 11,4 v Dar:
U = S x R x I = (3 x x l x I
M1
x cos) / S de unde :
S = (3 x x l x I
M1
x cos) / U = (1,73 x 30 m x 3,27 A x 0,9 / (32
mm
2
/m x 11,4 V) = 0,4 mm
2

Calculm seciunea necesar motorului monofazat:
P
M2
= U
M2
x I
M2
x cos x
I
2
=
P
2
U
2
cosq
=
2000 W
220 V0,90,95
=
2000 VA
188,1 V
= 1u,6S A
Cderea de tensiune n voli va fi:
0% = 1uu
U
U
=> =
U%U
100
=
3220 V
100
=
660 V
100
= 6,6 v
S =
2II
2
U
=
1
32
mm
2
m

230 m10,63 A0,9
6,6 V
=
574,02
211,2
mm
2
= 2,7 mm
2

Seciunea necesar pentru coloan la o U = 3% va fi:
S
T
= 0,4 mm
2
+ 2,7 mm
2
= 3,1 mm
2
. Se alege seciunea standard de 4 mm
2
.
Verificri:
1) nclzirea conductoarelor n regim permanent de funcionare:
n plin sarcin curentul total este de I
T
= I
M1
+ I
M2
= 3,27 A + 10,6 A = 13,87 A
24

Dar conform enun la S = 4 mm
2
., curentul maxim admis n regim de
durat este de 20 A, deci se ncadreaz.

2) densitatea curentului la pornire:
I
p
= 3 x I
T
= 3 x 13,87 A = 41,61 A ( cazul pornirii simultane a ambelor
electromotoare)

b)
pm
= I
p
/ S = 41,61 A / 4 mm
2
= 10,4 A/mm
2
< 20 A/mm
2
( se ncadreaz)
c) pierderea de tensiune din circuit la pornirea simultana a electromotoarelor:
U
p
= R x I = ( x 2 x l x I
p
x cos) / S = (2 x 30 m x 41,61 A x 0,9) / (32
mm
2
/m x4 mm
2
) =17,6 V
n procente: 17,6 V x 100 / 220 V = 8% < 12% conform enun.
Seciunea de 4 mm
2
aluminiu este corespunztoare.
48. O coloan electric de 380/220 V de aluminiu n lungime de 25 m alimenteaz un
tablou secundar de la care pleac circuite pentru:
- un electromotor trifazat de 4 kW
- un electromotor monofazat de 2 kW
- 20 de lmpi de cte 100 W fiecare.
Electromotoarele au pornire direct i absorb la pornire de ase ori curentul nominal
I
n.
Pierderea de tensiune admis n coloan este de 2%, iar la pornirea electromotoarelor
maximum 10%; conductibilitatea = 34, cos = 0,7(se consider aceeai valoare att n
regim normal ct i la pornire) i = 0,9, Curentul maxim admisibil n regim permanent,
pentru conductoare de Al cu seciunea de 6 mm
2
este 30 A, iar densitatea admisibil de
curent pentru Al, n regim de pornire
p
= 20 A/mm
2
. inndu-se seama de ncrcarea
echilibrat a fazelor i de un mers simultan la plin sarcin a tuturor receptoarelor, s se
determine seciunea coloanei. Se va face verificarea la densitate de curent n regim de
pornire i la cdere de tensiune.
Indicaii
Pentru echilibrarea sarcinilor pe cele trei faze, electromotorul monofazat se conecteaz la
faza R, cate 10 lmpi se conecteaz la faza S, respective la faza T. Cea mai ncrcat va
rezulta, n acest caz, faza R; se va calcula seciunea coloanei lund n considerare
curentul total din faza R,unde este racordat electromotorul monofazat.

Date de intrare: U = 380/220 V
l = 25 m;
P
M1
= 4 kW; U
M1
=380 V;
P
M2
= 2 kW; U
M2
=220 V;
P
l
= 20 x 100 W = 2 kW
I
pornire
= 6 x I
nominal
;
U = 3%;
U
p
=10%;
= 34 m/ mm
2
;
cos = 0,7;
= 0,9;
I
max.adm
= 30 A ptr. S = 6 mm
2
;

adm.p
= 20 A/mm
2

Se cere: a) S
c
=?
b)
p
= ?
c) U
p
% = ?
25

Rezolvare:

n fig. 1 avem repartizarea sarcinii pe fazele reelei. Rezult c faza R este cea
mai ncrcat avnd 4/3 kW + 2 kW motoare electrice

a) Calculam seciunea necesara motorului trifazat:
P
n
= x P
abs

P
M1
= 3 x U
M1
x I
M1
x cos x
I
1
=
P
1
S 0
1
cos
=
4uuu W
1,7S S8u v u,7 u,9
=
4uuu vA
414,16 v
= 9,66 A
Calculm seciunea necesar motorului monofazat:
P
M2
= U
M2
x I
M2
x cos x
I
2
=
P
2
U
2
cosq
=
2000 W
220 V0,70,9
=
2000 VA
138,6 V
= 14,4S A
I
faza_R_regim_nominal
= I
M1 +
I
M2
= 9,66 A + 14,43 A = 24,09 A < I
max.adm
= 30 A
I
p
= 6 x I
faza_R_regim_nominal
= 6 x 24,09 A = 144,54 A

p
=
I

S
=
144,54 A
6 mm
2
= 24,u9
A
mm
2
>
adm.p
= 2u
A
mm
2

Se observ c n regim de pornire se depete densitatea de curent admis de
20A/mmp. n regim normal ne ncadrm n curentul maxim admisibil al coloanei. Este
necesar redimensionarea coloanei n funcie de densitatea de curent admis n regim de
pornire a motoarelor:
S =
I

ad.
=
144,54 A
20
A

2
= 7,2 mm
2
, alegem S
redimensionat
= 10 mm
2

Cderea de tensiune se va calcula n ipoteza unei ncrcri uniforme la nivelul
ncrcrii fazei R care este cea mai ncrcat faz pentru seciunea iniial a coloanei. n
acest caz cderea de tensiune se calculeaz cu relaia:
Calculm n dou ipoteze:
a) considernd un consum trifazat la ncrcarea fazei R de 24 A n regim normal i
de 144A n regimul de pornire
b) considernd un consum monofazat la ncrcarea fazei R de 24 A n regim normal
i de 144A n regimul de pornire




26

Ipoteza a)
% 10 % 4 , 5
380
100 * 54 , 20
100 *
Un
Upornire
[%] Upornire
V 54 , 20 6 * 42 , 3 Un * 6 Upornire
% 2 % 9 . 0
380
100 * 42 , 3
100 *
Un
Un
[%] Un
V 42 , 3 7 . 0 * 24 *
6 * 34
25 * 1
* 3 Un
cos * I *
s
l
* cos * I * r * 3 U
< = =

=
= = =
= =

=
= =
= =

Se observ c n ambele regimuri nominal i respectiv de pornire simultan
cderea de tensiune se ncadreaz n valorile limit din enun de 2% i respectiv de 10%
Rezult c singurul motiv al necesitii amplificrii coloanei l constituie depirea
densitii admisibile de curent n regimul de pornire.
Ipoteza b)
Verificm cderea de tensiune pe coloana redimensionat i n ipoteza unui
curent monofazat de 144A
n acest caz vom utiliza relaia:
% 10 % 8 . 6
220
100 * 15
100 *
Un
Upornire
[%] Upornire
V 15 8 . 14 7 . 0 * 144 *
10 * 34
25 * 1
* 2 Upornire
cos * I *
s
l
* * 2 Upornire
< = =

=
= =
=

Rezulta o cdere de tensiune de cca. 7% care se ncadreaz i n aceast ipotez n
cderea de tensiune maxim admis de 10%
Verificm cderea de tensiune pe coloana redimensionat i n ipoteza unui
curent monofazat de 24A
% 2 % 1 , 1
220
100 * 5 , 2
100 * [%]
5 , 2 46 , 2 7 . 0 * 24 *
10 * 34
25 * 1
* 2
cos * * * * 2
< = =

=
= =
=
Un
Upornire
Upornire
V Upornire
I
s
l
Upornire

Rezulta o cdere de tensiune de cca 1,1% care se ncadreaz i n aceast ipotez n
cderea de tensiune maxim admisa de 2%

49. O coloan electric de 3x380/220 V cu lungimea l
1
= 25 m alimenteaz un tablou la
care sunt racordate:
o un circuit cu lungimea l
2
= 30 m care alimenteaz un electromotor trifazat
avnd puterea P
m
=10 kW, cos=0,9, randamentul =0,9 i I
pornire
= 6
I
nominal
;
o 51 becuri electrice de cte 100 W, la captul a trei circuite monofazate cu
lungimi de cte l
3
=35m ( cte 17 becuri alimentate din fiecare circuit).
Conductoarele coloanei i circuitelor sunt din aluminiu cu rezistivitatea = 1/32
mm
2
/m. S se determine seciunile conductoarelor pentru fiecare circuit i pentru
coloan, considerndu-se pierderile de tensiune:
27

o pe circuitul electromotorului: 3% n regim normal de funcionare i 8% n
regim de pornire a electromotorului;
o pe circuitele care alimenteaz lmpile: 2%;
o pe coloan: 1%.
Seciunile calculate se vor verifica la:
- nclzirea conductoarelor n regim de funcionare permanent. Curentul maxim
admisibil n regim de durat I
adm.
se consider, pentru circuitele monofazate:18 A
pentru s = 2,5mm
2
, 23 A pentru s = 4mm
2
, 30A pentru s = 6 mm
2
, iar pentru
circuitele trifazate se consider: 16 A pentru s = 2,5mm
2
, 20 A pentru s = 4 mm
2
,
27A pentru s = 6 mm
2
;
- densitatea curentului la pornire, densitatea maxim admis fiind
pa
= 20 A/mm
2
;
- pierderea de tensiune din circuit la pornirea electromotorului.
Date de intrare: U = 3x380/220 V
l
1
= 25 m;
l
2
= 30 m;
P
m
=10 kW;
cos = 0,9;
= 0,9;
I
pornire
= 6 x I
nominal
;
P
l
= 51x100 W=5100 W=5,1 kW;
l
3
=35 m;
= 1/32 mm
2
/m;
Se cere: a) S
c
=?, U
m
= 3%;
S
c
=?, U
p
=10%;
S
c
=?, U
l
=2%;
S
c
=?, U
c
=1%;
b) S
c
se vor verifica la:
circ. monof. I
max.
= 18 A ptr. S = 2,5 mm
2
;
I
max.
= 23 A ptr. S = 4 mm
2
;
I
max.
= 30 A ptr. S = 6 mm
2
;
circ. trif. I
max.
= 16 A ptr. S = 2,5 mm
2
;
I
max.
= 20 A ptr. S = 4 mm
2
;
I
max.
= 27 A ptr. S = 6 mm
2
;
c)
p
= ?,
pa
= 20 A/mm
2
;
d) U
p
= ?
Rezolvare:
Calculm mai nti seciunea necesar circuitului electromotorului:
P = 3 x U x I x cos x
I = P / (3 x U x cos x ) = 10000 W / (1,73 x 380 V x 0,9 x 0,9) = 18,7 A
Cderea de tensiune n circuit n voli:
U = 3% = (3 x 380 V) / 100 = 11,4 V
U = R x I = ( x l x I x cos) / S de unde:
S = (3 x x l x I x cos) / U = 1,73 x 30 m x 18,7 A x 0,9 / (32 mm
2
/m x
11,4 V)= 2,37 mm
2

Se alege seciunea standard de 2,5 mm
2

Verificri:
a) nclzirea conductoarelor n regim permanent de funcionare:
28

Conform enun la S = 2,5 mmp, curentul maxim admis n regim de durat
este de 16A < 18,7 A, deci nu se ncadreaz.
Alegem seciunea imediat superioar, adic S = 4 mm
2
pentru care curentul
maxim admis este conform enun de 20 A > 18,7 A.
b) densitatea curentului la pornire:
I
p
= 6 x I
n
= 6 x 18,7 A = 112,2 A


pm
= I
p
/ S = 112,2 A / 4 mm
2
= 28 A/mm
2
> 20 A/mm
2
(nu se ncadreaz)
Alegem seciunea imediat superioar, adic S = 6 mm
2
i refacem
verificarea:

pm
= I
p
/ S = 112,2 A / 6 mm
2
= 18,7 A/mm
2
< 20A/mm
2
(se ncadreaz)
c) pierderea de tensiune din circuit la pornirea electromotorului:
U
p
=3 x R x I
p
x cos = (3 x x l x I
p
x cos) / S = (1,73 x 30 m x 112,2 A x
0,9) / (32 mm
2
/m x 6 mm
2
) = 27,3V.
n procente: 27,3 x 100 / 380 = 7,2% < 8% conform enun.
Seciunea necesar va fi S = 6mm
2

Calculm seciunea necesar pentru circuitele lmpilor:
Vom repartiza cte 17 lmpi pe faz.
I = P / U = 17 x 100 / 220 = 7,7 A
Cderea de tensiune n circuit n voli:
U =2 % = 2 x 220 / 100 = 4,4 V
U = R x I = ( x 2 x lx I) / S de unde:
S = ( x 2 x l x I) / U = (2 x 35 m x 7,7 A) / (32 mm
2
/m x 4,4 V) = 3,8 mm
2

Alegem seciunea standard de S = 4 mm
2

Seciunea necesar pentru coloan:
S
c
= 6 mm
2
+ 4 mm
2
= 10 mm
2

Verificri :
- vom face numai la pierderea de tensiune admis n coloan (1%), deoarece cele
dou seciuni nsumate corespund fiecare n parte la verificrile aferente.
I
t
= 18,7 + 7,7 = 26,4A
U =3 x R x I
t
x cos = (3 x x l x It x cos) / S = (1,73 x 25 m x 26,4 A x
0,9) / (32 mm
2
/m x 10 mm
2
) = 3,2V adic n procente:
U% = (3,2 V x 100) / 380 V= 0,84% < 1% conform enun.
50. Ce seciune este necesar pentru conductoarele unui circuit electric trifazat din cupru,
montat n tub, n lungime de 50 m, care va alimenta un electromotor de 20 kW, 3 x 380 V,
cos = 0,7; = 0,9, care admite la pornire o scdere a tensiunii de maximum 12%.
Electromotorul absoarbe la pornire un curent egal cu 6 I
n
. Pierderea de tensiune (de durat)
admis n circuit la plin sarcin va fi de 3%, iar
Cu
= 57. Conform tabelelor pentru trei
conductoare de cupru cu seciunea de 6 mm
2
montate n tub, ncrcarea maxim de durat
este 42 A, iar densitatea admisibil de curent la pornirea electromotoarelor pentru
conductoarele de Cu este mai mic de 35 A/mm
2
.

Date de intrare: l = 50 m;
P
m
= 20 kW;
U = 3x380 V;
cos = 0,7;
= 0,9;
29

U
max.adm.p
= 12%;
U
max.adm.sarcin
= 3%;

Cu
= 57 m/ mm
2
;
I
pornire
= 6 x I
nominal
;
S
tabel
= 6 mm
2
;
I
tabel
= 42 A;

adm.p.Cu
=35 A/mm
2
;
Se cere: a) S
c
=?
Rezolvare:
0
max _adm_pornIrc
=
0
p
% 0
1uu
=
12 S8u v
1uu
= 4S,6 v

0
max _adm_motor_sarcIna
=
0
sarcIn
% 0
1uu
=
S S8u v
1uu
= 11,4 v

Determinarea curenilor de sarcin nominal i de pornire:
P
n
= x P
abs

P
n
= 3 x U x I
n
x cos x
I
n
=
P
m
S 0 cos
=
2uuuu W
1,7S S8u v u,7 u,9
=
2uuuu vA
414,16 v
= 48,29 A > 42 A
I
n
> I
max.scurt.durat

Observm c prima cerin testat nu este ndeplinit. Trecem mai departe i
verificm i densitatea de curent n regimul de pornire:
I
p
= 6 I
n
= 6 48,29 A = 289,74 A

p
=
I
p
S
=
289,74 A
6 mm
2
= 48,29
A
mm
2

p
>
adm.p.Cu

Determinm seciunea din condiia de respectare a densitii maxime admise de
curent in regimul de pornire:
S
mIn _ncc
=
I
p

adm.p.Cu
=
289,74 A
SS
A
mm
2
= 8,28 mm
2

Alegem seciunea imediat superioara de 10 mm
2

Din tabele ar trebui s verificm i respectarea condiiei referitoare la
ncrcarea coloanei n regimul de durat: I
n
> I
max.scurt.durat

Neavnd date n problem pentru aceast verificare trecem mai departe!
Calculul cderilor de tensiune evident utiliznd noua seciune pentru coloana de 10
mm
2
:
0 = S R I
n
cos = S
I
S
I
n
cos = 1,7S
50 m
57

2
10 mm
2

48,29 A u,7 =
2923,96 A
570
= S,1S v
0 <
max _adm_motor_sarcIna


0
p
= 6 0
n
= 6 S,1S v = Su,78 v < 0
max _adm_pornIrc


30

0
p
<
max _adm_pornIrc


51. La o reea trifazat de curent alternativ este alimentat un receptor electric conectat n
triunghi. Tensiunea de linie este de 220 V. S se determine puterea consumat n circuit
cunoscnd c ncrcrile pe faze sunt neuniforme i anume: prima faz are rezistena
activ de 3 i reactana inductiv de 4 , a doua faz are o rezisten activ de 6 i o
reactan inductiv de 8 ,a treia faz are rezistena activ de 8 i reactana inductiv de
6 .

Date de intrare: U
linie
= 220 V;
R
R
= 3, X
R
= 4;
R
S
= 6, X
S
= 8;
R
T
= 8, X
T
= 6;
Se cere: P
circuit
=?
Rezolvare:
Determinarea puterii active absorbite de circuit :
= = =
= = + = + = + =
= = =
= = + = + = + =
= = =
= = + = + = + =
=
+ =
+ + =
8 , 0
10
8
Z
R
cos
10 100 36 64 6 8 X R Z
6 , 0
10
6
Z
R
cos
, 10 100 64 36 8 6 X R Z
6 , 0
5
3
Z
R
cos
5 25 16 9 4 3 X R Z
Z
R
cos
X R Z
P P P P
T
T
T
2 2 2
T
2
T T
S
S
S
2 2 2
S
2
S S
R
R
R
2 2 2
R
2
R R
2 2
T S R circuit

W 3872 8 , 0 *
10
220
cos *
Z
U
cos * I * U P
W 2904 6 , 0 *
10
220
cos *
Z
U
cos * I * U P
W 5808 6 , 0 *
5
220
cos *
Z
U
cos * I * U P
2
T
T
linie
2
T T linie T
2
S
S
linie
2
S S linie S
2
R
R
linie
2
R R linie R
= = = =
= = = =
= = = =

kW 6 , 12 kW 584 . 12 W 12584 3872 2904 5808 P P P P
T S R circuit
= = + + = + + =



31

Determinarea puterii reactive absorbite de circuit :
= = =
= = + = + = + =
= = =
= = + = + = + =
= = =
= = + = + = + =
=
+ =
+ + =
6 , 0
10
6
Z
X
sin
10 100 36 64 6 8 X R Z
8 . 0
10
8
Z
X
sin
, 10 100 64 36 8 6 X R Z
8 . 0
5
4
Z
X
sin
5 25 16 9 4 3 X R Z
Z
R
sin
X R Z
Q Q Q Q
T
T
T
2 2 2
T
2
T T
S
S
S
2 2 2
S
2
S S
R
R
R
2 2 2
R
2
R R
2 2
T S R circuit

VAr 2904 6 , 0 *
10
220
sin *
Z
U
sin * I * U Q
VAr 3872 8 , 0 *
10
220
sin *
Z
U
sin * I * U Q
VAr 7744 8 , 0 *
5
220
sin *
Z
U
sin * I * U Q
2
T
T
linie
2
T T linie T
2
S
S
linie
2
S S linie S
2
R
R
linie
2
R R linie R
= = = =
= = = =
= = = =

kVAr 5 , 14 kW 52 . 14 W 14520 2904 3872 7744 Q Q Q Q
T S R circuit
= + + = + + =
Determinarea puterii aparente absorbite de circuit :
kVA 4 , 19 VA 19360 4840 4840 9680 S S S S
VA 4840 2904 3872 Q P S
VA 4840 3872 2904 Q P S
VA 9680 7744 5808 Q P S
S S S S
T S R circuit
2 2 2
T
2
T T
2 2 2
S
2
S S
2 2 2
R
2
R R
T S R circuit
= + + = + + =
= + = + =
= + = + =
= + = + =
+ + =













32


52. O linie electric aerian cu tensiunea de 0,4 kV, cu conductoare din cupru avnd =
0,017 mm
2
/m, alimentat din sursa A, are schema i caracteristicile din figur.

Se cere:
a) s se determine pierderea maxim de tensiune;
b) s se interpreteze rezultatul considernd c pierderea de tensiune admisibil este de
10%.
( ) Q x P r
U
U
n
+ =
3
1
1

= = =

102 , 0
50
300
017 , 0
1
1
1
A
A
A
S
l
r
= = =

093 , 0 3 , 0 31 , 0
01 1
l x x
A

= = =

097 , 0
35
200
017 , 0
2 1
2 1
2 1
S
l
r
= = =

069 , 0 2 , 0 345 , 0
02 2 1
l x x
= = =

102 , 0
25
150
017 , 0
3 2
3 2
3 2
S
l
r
= = =

05 , 0 15 , 0 33 , 0
03 3 2
l x x
25 90
3 2 1 1
j S S S S
A
= + + =


15 50
3 2 2 1
j S S S = + =


15 20
3 3 2
j S S = =


( )
1 1 1 1 max
1

+ =
A A A A
n
Q x P r
U
U + ( )
2 1 2 1 2 1 2 1
1

+ Q x P r
U
n
+ ( )
3 2 3 2 3 2 3 2
1

+ Q x P r
U
n
=
( ) ( ) ( ) % 10 % 23 , 13 15 05 , 0 20 102 , 0
380
1
15 069 , 0 50 097 , 0
380
1
25 093 , 0 90 102 , 0
380
1
> = + + + + +

33


53. La o reea trifazat de 6 kV alimentat din staiile de transformare A i B, ale cror
tensiuni sunt egale i coincid ca faz, sunt racordate mai multe locuri de consum.
Lungimile poriunilor de reea, n km, seciunile conductoarelor, n mm
2
, sarcinile, n kW
i factorii lor de putere sunt indicate n schema reelei.
S se determine pierderea maxim de tensiune pentru regimul de funcionare
normal i pentru regimul de avarie al reelei.
Se neglijeaz pierderile de putere pe linii.
n regimul de avarie se presupune c se scoate din funciune acea poriune din reea
a crei ieire din funciune determin cderea maxim de tensiune ntr-un punct oarecare
al reelei;
Pentru conductorul cu s=35mm
2
se consider r
0
=0,91 /km i x
0
=0,353 /km iar
pentru cel cu s=16 mm
2
r
0
=1,96 /km i x
0
=0,377/km.



Fig. 1





100 kW 80 kW
cos = 0,8 cos = 0,9



3 km, 35 mm
2
a 2 km, 35 mm
2
b 3 km, 35 mm
2
c

4 km,

35 mm
2

A O ? ? ? O B


d 40 kW 80 kW e 40 kW
cos = 0,7 cos = 0,8 cos = 0,8

16 mm
2
16 mm
2
1,5 km 1,5 km
34

Calculam puterile reactive aferente fiecrui punct de control:

tg P Q
tg
P
Q
S Q
S P
*
cos
sin
sin
cos
=
= =
=
=



fig. 2
Calculm rezistenele i reactanele fiecrui tronson. Rezultatele obinute sunt
prezentate n tabelul alturat:
Tronson
l
[km]
s
[mmp]
r0
[/km]
R
[]
x0
[/km]
X
[]
Aa 3 35 0,91 2,73 0,353 1,059
ab 2 35 0,91 1,82 0,353 0,706
bc 3 35 0,91 2,73 0,353 1,059
Bc 4 35 0,91 3,64 0,353 1,412
ad 1,5 16 1,96 2,94 0,377 0,5655
ce 1,5 16 1,96 2,94 0,377 0,5655

P [kW] cos tg Q [kVAr]
100 0,8 0,754 75,4
80 0,9 0,488 39,04
40 0,7 1 40
40 0,8 0,754 30,16
80 0,8 0,754 60,32
35


fig. 3
Conform enunului U
A
=U
B
n aceste condiii vom considera n fiecare nod sarcina
pe rnd. Contribuia fiecrei surse va fi dependent de impedana pn la nodul respectiv.
Cum ntre punctele A-B avem conductor omogen pentru calculul momentelor vom utiliza
distanele de la fiecare nod la capetele circuitului. n acest caz vom utiliza datele din fig. 2
Aplicm raionamentul pentru circulaia puterii active. Vom detalia calculul pentru
nodul a. Pentru celelalte noduri vom prezenta datele n tabelul de rezultate urmtor:
3km * P
Aa
= 9km * P
Ba
P
Aa
+P
Ba
=100+40=140kW
Din prima ecuaie deducem P
Aa
= 3 * P
Ba
nlocuind n ecuaia a doua obinem: 4 *
P
Ba
= 140
Rezolvnd P
Ba
=35 i deci P
Aa
= 3 * 35 = 105 kW

Nodul
Total
putere
in nod
Distanta de la nodul
analizat la
Aportul la
consumul
nodului
sursa A
[km]
sursa B
[km]
sursei
A
[kW]
sursei
B
[kW]
a 140 3 9 105,00 35,00
b 80 5 7 46,70 33,30
c 120 8 4 40,00 80,00
Total 191,70 148,30

Rezult din analiza efectuat c nodul B este alimentat din ambele surse.
Vom face o analiz similar i pentru circulaia de putere reactiv:
36

Nodul
Total
putere
n nod
Distana de la nodul analizat la Aportul la consumul nodului
sursa A
[km]
sursa B
[km]
sursei A
[kVAr]
sursei B
[kVAr]
a 115,4 3 9 86,55 28,85
b 60,32 5 7 32,90 27,42
c 69,2 8 4 23,07 46,13
Total 142,52 102,40

i n acest caz obinem aceeai concluzie: nodul b este alimentat din ambele surse
Calculm aportul celor dou surse la puterea nodului b:
P
Ab
= 191,7 140 = 51,7 kW P
Bb
= 148,3 120 = 28.3 kW
Q
Ab
= 142,52 115,4 = 27,12 kVAr Q
Bb
= 102,4 69,2 = 33,2 kVAr

Secionm imaginar nodul b i obinem dou tronsoane alimentate radial din
staiile A si B. Aceste tronsoane vor avea n nodurile b aceeai tensiune respectiv aceeai
cdere de tensiune de la sursa la fiecare nod b

fig. 4
Pentru calculul cderilor de tensiune vom utiliza relaia :
V 16 , 131
6
9684 , 786
6
6188 , 283
6
56 , 151
6
7896 , 351
6
12 , 27 * ) 706 , 0 059 , 1 ( 7 , 51 * ) 82 , 1 73 , 2 (
6
40 * 059 , 1 40 * 73 , 2
6
4 , 75 * 059 , 1 100 * 73 , 2
Un
) XiQi RiPi (
U
3
1
Ab
= + + =
=
+ + +
+
+
+
+
+
=
+
=


Pentru verificare calculm i cderea de tensiune pe reeaua alimentat din nodul
B:
37

V 8 , 132
6
8186 , 796
6
3082 , 262
6
18592 , 188
6
32448 , 346
6
2 , 33 * ) 059 , 1 412 , 1 ( 3 , 28 * ) 73 , 2 64 , 3 (
6
16 , 30 * 412 , 1 40 * 64 , 3
6
04 , 39 * 412 , 1 80 * 64 , 3
Un
) XiQi RiPi (
U
3
1
Bb
= + + =
=
+ + +
+
+
+
+
+
=
+
=


Se remarca obinerea unor valori sensibil egale pentru cderile de tensiune.
Pentru regimul de avarie consideram indisponibil tronsonul ab n acest caz
tronsonul Bb n lungime de 7 km va fi parcurs suplimentar fa de cazul precedent de
puterea S = 51,7+j 27,12 kVA ceea ce va conduce n nodul b la o cdere de tensiune mai
mare dect dac indisponibilizm tronsonul bc deoarece n acest caz tronsonul Ab de doar
5 km ar fi fost parcurs suplimentar de o putere mai mic S=28,3+j 33,2 kVA
Vom utiliza datele din figura 5

fig. 5
Pentru calcul vom utiliza cderea de tensiune determinat pentru nodul b nainte de
retragerea din exploatare a tronsonului ab la care vom aduga cderea de tensiune
provocat pe 7 km de puterea S=51.7+j 27.12 kVA
Vom avea relaia :
V U
Bb
86 . 198
6
86 , 396
8 , 132
6
12 , 27 * ) 059 , 1 412 , 1 ( 7 , 51 * ) 73 , 2 64 , 3 (
8 , 132 = + =
+ + +
+ =


54. O reea trifazat de 0,4 kV alimentat din punctul A, cu conductoare din cupru avnd
= 0,017 mm
2
/m are seciunea conductoarelor, lungimile tronsoanelor i sarcinile
menionate n figur.
S se determine pierderea maxim de tensiune considernd c sarcinile sunt rezistive.

38


55. O LEA 110 kV s.c. echipat cu conductoare de OL-Al de seciune 185 mm
2
, cu
diametrul 19,2 mm i = 1/34 mm
2
/m, are o lungime de 40 km i coronamentul din
figur (cu distanele n mm).
Se cere:
1. S se precizeze semnificaiile simbolurilor a i b din formulele de calcul ale inductanei
specifice
x
0
= 0,145 lg
b
a
779 , 0
/km,
respectiv susceptanei specifice
b
0
=
b
a
lg
57368 , 7
10
-6
S/km
2. S se reprezinte schemele electrice echivalente n i T ale liniei i s se calculeze
parametrii acestora. Se neglijeaz conductana liniei.

b d a
c
f
0,15 A/m
80 m
15A
30A
20A
25A
50 mm
2

25 mm
2

75 m

100 m

100 m

50 m
80 m
16 mm
2
16 mm
2
50 m
A
g
eA
10A
2550
4200
3250
39


56. 1. S se determine parametrii electrici (R
T
, X
T
, G
T
i B
T
) ai unui transformator cu
dou nfurri de 31,5 MVA 115 2x2,5% / 6,3 kV, pierderile n cupru de 105 kW,
pierderile n gol de 40 kW, u
sc
[%]=9% i i
0
[%]=1,2%. Parametrii electrici se vor raporta
la tensiunea de pe plotul maxim al nfurrii primare.
2.S se reprezinte schema electric echivalent, n , a transformatorului de la punctul
1.

57. Un post de transformare care alimenteaz un consumator este echipat cu dou
transformatoare trifazate identice, de 1600 kVA, 6/0,4 kV, avnd fiecare:
P
sc
= 18 kW; P
0
= 2,6 kW; u
sc
% = 6%; i
0
% = 1,7%;
Se cer parametrii electrici ai unui transformator raportai la tensiunea secundar i
schema electric echivalent (n ) a postului de transformare.

58. Pe o plecare subteran a unei reele electrice de 10 kV alimentat de la o staie de
transformare se produce un scurtcircuit trifazat.
S se calculeze valoarea curentului de defect i reactana minim a unei bobine de
reactan care ar trebui montat pentru limitarea puterii de scurtcircuit la cel mult 100
MVA.
Lungimea, seciunea conductoarelor de cupru, rezistena i reactana specifice ale cablului
sunt indicate n figur. Se consider c scurtcircuitul este produs de o surs de putere
infinit i se neglijeaz componenta aperiodic a curentului de scurtcircuit.





59. S se determine cu ct se reduce puterea de scurtcircuit trifazat pe barele A
1
de 110 kV,
n schema electric din figur, n cazul n care se funcioneaz cu cupla C
1
deschis, n
comparaie cu funcionarea cu cupla C
1
nchis.
Cupla barelor de 220 kV C
2
este n permanen nchis.



S = 200 MVA
u
sc
= 11%
S = 400 MVA
u
sc
= 10%
S =400MVA
u
sc
= 10%
S = 200MVA
u
sc
= 11%
C
2
C
1
220
110
A
2
A
1
~
S = 500 MVA
x = 0,3
~
S = 500 MVA
x = 0,3
S = 350 MVA
x

d
= 12%
S = 350 MVA
x

d
= 12%
3x240 mm
2
Cu 5 km
r
o
= 0,07632

/km, x
o
= 0, 08 /km
10,5 kV
10 kV
k (3)
40


60. S se determine puterile de scurtcircuit la timpul t = 0 n cazul unui scurtcircuit trifazat
pe barele A
1
de 220 kV ale staiei A n urmtoarele ipoteze:
a) cuplele staiilor A i B, respectiv C
A
i C
B
sunt nchise;
b) cupla C
A
nchis, cupla C
B
deschis;
c) cupla C
A
deschis, cupla C
B
nchis.
Schema i caracteristicile circuitelor sunt indicate n figur.


61. Staia de transformare B, echipat cu trei transformatoare de 20 MVA 110 2x2,5% /
6,6 kV este alimentat din sursa A prin dou linii de 110 kV. Tensiunea pe barele sursei,
sarcina consumatorului din staia B i parametrii transformatoarelor (identice i raportate
la primar) sunt indicate n figur
1.S se determine puterea compensatoarelor sincrone necesare a se monta pe barele
de joas tensiune ale staiei B pentru a se menine U = 106 kV raportat la primar,
atunci cnd una din liniile de 110 kV iese din funciune, tiind c tensiunea minim pe
barele consumatorilor, n regim de avarie (raportat la nalt tensiune) este U
!
b
= 96,2
kV, n variantele:
a) se neglijeaz aportul capacitiv al liniei i consumul de reactiv al
transformatoarelor;
b) suplimentar fa de a), se neglijeaz i componenta transversal a cderii de
tensiune;
2. S se compare rezultatele obinute n cele dou cazuri
A B X
T
= 66 b

U
A
=117 kV R
T
=3,9
l = 50 km
r
0
= 0,21 /km x
0
= 0,4

/km

A
1
A
2
B
2
C
A
C
B
L= 80 km
L= 80 km
x
0
= 0,42 / km
x
0
= 0,42 / km
S
T
= 800 MVA
u
sc
= 12%
S
T
= 800 MVA
u
sc
= 12%
B
1
S = 800 MVA
x

d
= 20%
S = 800 MVA
x

d
= 20%
S = 1000 MVA
x

= 0,4
S = 1000 MVA
x

= 0,4

S
b
45 + j 36 MVA

41

62. Staia de transformare B, n care sunt instalate dou transformatoare de cte 10 MVA
este alimentat din centrala A prin dou linii electrice aeriene paralele de 35 kV. Pe partea
de nalt tensiune a transformatoarelor staiei B este fixat priza de 34,13 kV. Tensiunea
nominal a nfurrilor secundare ale transformatoarelor este de 6,6 kV. Sarcina total pe
barele de 6 kV ale staiei B este de 15,5 MVA, din care S
b1
=14 MVA consum local iar S
c

=1,5 MVA se transport, printr-o linie aerian de 6 kV n punctul C al reelei.
Caracteristicile liniilor, transformatoarelor i sarcinile sunt indicate pe schem.
S se determine tensiunea n punctul C al reelei, dac la centrala A se menine
tensiunea de 36,6 kV. Se neglijeaz pierderile de putere n linii i transformatoare i
componenta transversal a cderii de tensiune.
Se consider c cele dou linii dintre centrala A i staia B, respectiv
transformatoarele din staia B, funcioneaz n paralel.




63. S se aleag tensiunea pe ploturile a dou transformatoare cobortoare de 115
3x1,5% / 6,3 kV astfel nct abaterea de la tensiunea nominal de 6 kV s fie aproximativ
aceeai n regim de sarcin minim i maxim. Se cunosc sarcinile pe 6 kV: S
max.
= 65 +
j45 MVA (cu transformatoarele n paralel); S
min.
= 20 + j15 MVA (i funcioneaz un
singur transformator) i caracteristicile, identice, pentru fiecare dintre cele dou
transformatoare:
S
n
= 40 MVA; P
cu
= 80 kW; P
fe
= 25 kW; u
sc
%= 10%; i
0
%= 2%;
Tensiunea pe barele de nalt tensiune se menine constant la 110 kV.

64. Se consider schema din figur, n care o staie cobortoare de 2x20 MVA este
alimentat de o linie 110 kV lung de 30 km, cu conductoare de oel - aluminiu 3x185
mm
2
cu = 0,029 mm
2
/m i cu fazele aezate n linie, distana ntre fazele vecine fiind
de 3175 mm. Conductana liniei se neglijeaz.
Parametrii (identici) ai transformatoarelor:
S
n
= 20 MVA; u
sc
%

= 9% ; P
cu
= 120 kW; P
fe
= 30 kW;

i
o
%

= 2% ;
raportul de transformare k =
115_22,5%
38

Tensiunea pe bara A este de 115 kV iar puterea maxim absorbit de consumator n
punctul C este S
c
= 25 + j 20 MVA

Se cere:
l = 14 km


10 MVA
P
sc
= 92 kW
U
sc
= 7,5%
2 km
r
0
= 0,33 /km
x
0
= 0,412

/km
B
14 MVA
cos=0,7
A
C


1,5 MVA
cos=0,7
r
0
= 0,33 /km
x
0
= 0,342

/km

42

1. S se precizeze semnificaiile simbolurilor a i b din formulele de calcul ale
inductanei specifice
x
0
= 0,145 lg
b
a
779 , 0
/km,
respectiv susceptanei specifice

b
0
=
b
a
lg
57368 , 7
10
=6
S/km
2. S se calculeze:
- parametrii schemei echivalente pentru linie ( n ) i pentru transformator (n );
- pierderile de putere n linie i transformatoare; la calculul acestora se neglijeaz
pierderile de tensiune n elementele reelei;
- pierderea total de tensiune; se neglijeaz cderea de tensiune transversal.
3. S se determine treapta de reglaj a transformatoarelor cobortoare pentru ca la sarcina
maxim tensiunea pe bara C s fie 35 kV



65. Pe schema din figur sunt prezentate caracteristicile unei reele precum i sarcinile
staiilor de distribuie A i B. Liniile electrice sunt echipate cu conductoare din oel
aluminiu cu seciunea de 120 mm
2
, cu diametrul de 15,8 mm i = 0,0324 mm
2
/m,
cu fazele aezate n linie, distana dintre fazele vecine fiind de 3175 mm.
Se cere:
1. S se precizeze semnificaiile simbolurilor a i b din formulele de calcul ale inductanei
specifice
x
0
= 0,145 lg
b
a
779 , 0
/km,
respectiv susceptanei specifice

b
0
=
b
a
lg
57368 , 7
10
=6
S/km
2. S se calculeze parametrii electrici ai liniilor i transformatoarelor
3. S se calculeze puterea absorbit de pe barele C ale centralei CE tiind c
transformatoarele din staiile A i B au caracteristici identice, respectiv:
S
T
= 10 MVA; raport de transformare k =115/6,3 kV; P
cu
= 80 kW; P
fe
= 20 kW;

u
sc
%

= 10% ;

i
o
%

= 2% ;
OL-AL 3x185 mm
2
- 30 km
A B
C
U
c
=35 kV

S
C
25+ j 20 MVA
U
A
=115 kV
43

Conductanele liniilor se neglijeaz. Liniile dintre centrala CE i staia A precum i
transformatoarele din staiile A i B funcioneaz n paralel



66. Care trebuie s fie tensiunea de scurtcircuit minim a transformatorului cobortor de
servicii proprii ale blocului de 388 MVA 24 kV, astfel nct puterea de scurtcircuit
trifazat, la timpul t = 0, s nu depeasc 350 MVA pe barele de 6 kV ale staiei bloc de
servicii proprii.
Datele sunt precizate pe figur

24 kV
S
G
=388 MVA
40 MVA
l = 20 km

S =
G
X"
d
= 0,18
6 kV
400 kV
x = 0,45 /km
400 MVA
U
sc
= 11%
C
U
C
=115 kV
OL-AL 3x120 mm
2

25 km
30 km
30 km
A
B
b
10 MVA 10 MVA
10 MVA
10 MVA
a
S
a
= 15 + j10 MVA
S
b
= 12 + j8 MVA
CE