Sunteți pe pagina 1din 4

n tot ce faci, gndete-te la sfrit La Fontaine

coala cu clasele I VIII I. L. Caragiale, Brila prof : Ciochin tefnu Obiectul : Matematic

PROIECT DIDACTIC

Data : 12.12.2009. Clasa : a V a B. Obiectul : Matematic. Unitatea de nvare : Numere naturale ( 5 ). Tema leciei : Aplicaii n mulimea numerelor naturale. Tipul leciei : de recapitulare si sistematizare a cunotinelor. Competene specifice: 1. Identificarea caracteristicilor numerelor naturale i a formei de scriere a unui numr natural n contexte variate. 2. Utilizarea operaiilor aritmetice i a proprietilor acestora n calcule cu numere naturale. 3. Selectarea i utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operaiilor cu numere naturale i pentru divizibilitatea cu 10, 2 i 5. 4. Exprimarea, n rezolvarea sau compunerea unor probleme, a soluiilor unor ecuaii i a unor inecuaii. 5. Deducerea unor proprieti ale operaiilor cu numere naturale pentru a estima sau pentru a verifica validitatea unor calcule. 6. Transpunerea unei situaii problem n limbaj matematic, rezolvarea problemei obinute i interpretarea rezultatului.

n tot ce faci, gndete-te la sfrit La Fontaine

Obiective operaionale ( performanele elevilor ) A. Formative 1. Elevii vor fi capabili s rezolve exerciii cu numere naturale respectnd ordinea efecturii operaiilor . 2. Elevii vor fi capabili s rezolve exerciii n care intervin calcule cu puteri. 3. Elevii vor fi capabili s aplice criteriile de divizibilitate n rezolvarea exerciiilor. 4. Elevii vor fi capabili s rezolve probleme cu numere naturale . B. Afective 1. Stimularea curiozitii i a imaginaiei. 2. Dezvoltarea simului estetic, critic i autocritic. 3. Dezvoltarea ateniei concentrate i a spiritului de observaie. Strategii didactice : 1. Metode de nvmnt : conversaia euristic, explicaia, metoda exerciiului, problematizarea, munca independent. 2. Mijloace i materiale didactice : manualul, culegeri, fie de lucru. 3. Moduri de activitate cu elevii : instruire frontal, individual, consolidarea teoriei prin practic. 4. Evaluare : observarea sistematic, chestionarea oral, itemi subiectivi, tema pentru acasa. Programul activitii : Etapele leciei 1. Moment organizatoric Ob. Coninutul leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Asigurarea condiiilor Se optime pentru desfurarea pregatesc lectiei. Verific prezena pentru Resurse procedu rale Conversaia Forma de activitate Frontal

n tot ce faci, gndete-te la sfrit La Fontaine

elevilor

lecie

2.

Captarea

Verificarea temei, tabl a

frontal calitativ

a Noteaz n Conversaia si caiete

Frontal

ateniei.

cantitativ. Prezentarea la rezolvarea rezolvrii corect. Frontal exerciiilor dificile (ev). Anuna titlul leciei i Noteaza n Conversaia obiectivele operaionale a A1 A2 A3 A4 Propune Fisa 1. Profesorul apreciaz elevii care s-au remarcat la Conversaia Frontal lecie. Fia 1 nerezolvate. spre caiete titlul leciei. rezolvare Rezolv problemele propuse. Metoda exerciiului Munca independ Individua l

3. Anunarea subiectului leciei i obiectivelor. 4. Fixarea cunotinelor. Asigurarea Feedbackului. 5. Tema pentru acas.

problemele cuprinse n

exerciiile Noteaz tema pentru acas.

n tot ce faci, gndete-te la sfrit La Fontaine

Fia

1. Calculai: 15 389 = a) 15340 : 20 + 32 b)

( 3 + 2 5 ) { 1 + 2 1 + 2 50} =
5)

(nota

2. Determinai numerele naturale, scrise n sistem zecimal, de forma 1x34 x divizibile cu: a) 2; 5) 3. 7 penare cost 14 lei. Ct cost 9 penare de acelai fel? 5) 4. Aflai numerele naturale x i a tiind c: a) x + 4 = 144 ; 5. Calculai: a) 90 + 18 + 81 02009 ; 6. Comparai: a) 20090 cu 0 2009 ; b) 5300 cu ( 52 )
150

b) 5;

c) 10.

(nota (nota

b) x 2 + 16 = 25 ;

c) a + aa + aaa = 369 .

(nota 5)

b) 7 21997 6 21996 2 21998.

(nota 7)

c)

(3 )

2 10

cu ( 23 ) .
10

(nota 7)

7. Aflai numerele naturale care mprite la 36 dau restul mai mare dect 34 i ctul de apte ori mai mic dect restul. 8. Artai c numrul N = 62000 + 51999 41998 este divizibil cu 5. (nota 9) (nota 9)

9. Un numr este cu 18 mai mare dect altul. Dac mprim suma celor dou numere la diferena lor obinem ctul 5 i restul 14. Aflai cele dou numere. (nota 10)

S-ar putea să vă placă și