Sunteți pe pagina 1din 34

Forme greite ale cuvintelor

Forma corect abia amndurora (dativul lui amndoi) anticamer biscuit calmar, calamar cellalt chiuvet complet de asemenea delincvent genuflexiune grep, grepfrut, grape-fruit clasa nti, clasa ntia jant (de roat) greeal lubrifiant mostr nes (prescurtare de la nescafe) obstetric oprobriu

Forme greite abea amndorura antecamer biscuite oricum altfel cellant ghiuvet complect deasemenea delicvent, delictvent genoflexiune gref, grefrut sau altfel clasa a-ntia geant, jeant greal lubrefiant monstr ness obstretic oprobiu

Comentarii Cum spunem tuturor, nu totorur, la fel spunem i amndurora. O ediie veche a Dicionarului de neologisme accept totui iantecamer ca variant. Academia Romn pare s fi cedat presiunii meniurilor agramate de prin restaurante. DEX 2009 i DOOM 2 recomand formacalamar. Vezi definiia. DEX-ul menioneaz complect ca variant acceptat a lui complet.DOOM i DOOM2 nu accept forma complect. Dac pn acum ai folosit complet, v recomandm s-l folosii i n continuare... Deasemenea nu exist n DEX. Delincvent nu are legtur cu delictul. Delicvent este doar o form acceptat de DEX (dar nu i de DOOM i DOOM2).

Pn nu demult, singura construcie corect era clasa nti.DOOM2 permite, spre deosebire de lucrrile normative anterioare, i construcii de tipul clasa ntia. Geant este o form acceptat de unele dicionare. La fel ca i repezeal, umezeal (nu repezal, umezal).

optsprezece, optsprezecelea oricum altfel optulea piunez oricum altfel pionez

Formele oppe / oppelea, optpe / optpelea, optsprece /optsprecelea, sunt menionate n DMLR, dar nu i n DEX sau DOOM. Pionez este doar o form acceptat.

preedinie reiat repercusiune

preedenie raiat repercursiune

DN menioneaz i preedenie; totui, Romnia are preedinte, nu preedente! A nu se confunda cu adjectivul prezidenial, care provine din fr. prsidentiel.

sandvici, sandvi, sanvi,se oricum altfel ndvi serviciu tobogan, topogan tontlu servici oricum altfel tntlu

n ultimele ediii ale DEX i DOOM, forma recomandat estesandvici. Servici nu exist n DEX. DOOM2 a acceptat pentru prima dat i forma topogan. Provine din tont.

6. Cteva norme morfologice


Morfologia este prea vast pentru a putea face obiectul unei prezentri exhaustive ntr-un dicionar. De aceea pn la apariia noii ediii a Gramaticii Academiei , n cele ce urmeaz atragem atenia numai asupra ctorva aspecte gramaticale, cu inciden asupra scrierii i a pronunrii, n legtur cu care se fac mai 2 1 frecvent greeli sau exist dubii, insistnd asupra unor modificri de norm din DOOM fa de DOOM . Prile de vorbire sunt prezentate n ordine alfabetic. Pentru unele modificri ale normelor n raport cu DOOM1 vezi i NOT ASUPRA EDIIEI. Pentru scrierea i pronunarea unor cuvinte i forme gramaticale vezi i 1.2. Semnele ortografice, 2. Reguli de scriere i de pronunare literar, 3. Scrierea cu liter mic sau mare, 4.

Scrierea derivatelor, compuselor, locuiunilor i grupurilor de cuvinte, 5. Desprirea n silabe i la capt de rnd.

6.1. Adjectivul
1. Adjectivele masculine care la singular au un i la final se scriu la plural nearticulat cu doi i, iar la forma articulat cu trei i: cercel argintiu, cercei argintii, argintiii cercei. 2. La femininul adjectivelor de tipul bun, mare, cutaneu, genitiv-dativul singular nearticulat este identic cu pluralul nearticulat: note bune, sperane mari, infecii cutanee; acestei note bune, mari sperane, infecii cutanee, iar cel articulat se formeaz prin adugarea articolului hotrt -i la genitiv-dativul nearticulat: bunei note, marii sperane. 3. La femininul adjectivelor terminate la nominativ-acuzativ singular nearticulat n -iu (tipul argintiu, pustiu), genitiv-dativul singular nearticulat este de asemenea identic cu pluralul nearticulat: ntinderi pustii, acestei ntinderi pustii, dar cel articulat se formeaz prin adugarea articolului hotrt -i la nominativ-acuzativul singular nearticulat: pustiei ntinderi. 4. Adjectivul drag (inclusiv substantivizat) are la feminin plural (i la genitiv-dativ singular nearticulat) forma dragi, articulat dragile (fete dragi, dragile mele, nu drage, dragele; dar ultimele, nu ultimile); forma drag se folosete n adresare att pentru feminin, ct i pentru masculin. 5. La unele adjective neologice, norma actual, reflectnd uzul persoanelor cultivate, admite la feminin forme cu i fr alternana o(accentuat) oa, n ordinea de preferin ! analoag/analog, !omoloag/omolog, n timp ce la altele nu admite forme cu oa (baroc, echivoc). 6. Adjectivele terminate la masculin singular n -uos au femininul singular n -uoas (respectuoas, somptuoas) i plural n -uoase(respectuoase, somptuoase). 7. La adjectivele terminate n -uu, norma actual recomand n continuare pronunarea finalei ca hiat: m. sg. ambiguu (-gu-u), f.ambigu (-gu-), f. pl. ambigue (-gu-e), dar m. pl. ambigui (-gui). 8. Cteva adjective (anumit, diferit, mult, puin, tot) au la genitiv-dativ plural desinena pronominal -or: anumitor; acestea, precum i destul, divers, felurit, numeros, pot exprima la plural valoarea de genitiv printr-o construcie cu prepoziia a, iar pe cea de dativ cu prepoziia la, ambele + acuzativul, ca i numeralele (votul a zece/a numeroi parlamentari). 9. Adjectivele invariabile au aceeai form la toate cazurile/genurile/numerele, printre acestea numrndu-se adjectivele cu finala -ce: atroce, eficace, motrice, perspicace. 10. Unele adjective vechi i mai ales neologice se folosesc numai pentru substantive de un singur gen; n cazul celor referitoare la substantive neutre, aceasta nu nseamn c i adjectivele n cauz ar fi neutre, chiar dac au la singular form de !masculin, iar la plural, dac au, form de feminin: (metal) alcalino-pmntos, (barometru) aneroid, (foc) bengal, (substantiv) epicen. Vezi i 6.3. Articolul, 6.6. Substantivul.

6.2. Adverbe i locuiuni


1. Norma literar condamn folosirea lui ca i (sau a lui ca, virgul) n loc de ca pentru evitarea cacofoniilor (i cu att mai mult cnd acest pericol nu exist), n construcii de tipul ca i consilier, care pot fi nlocuite prin construcii directe precum a fost numit consiliersau l-a luat drept consilier, n calitate de consilier. 2. Adverbul dect doar, numai se folosete numai n construcii negative ( N-am dect o sor), n timp ce sinonimele sale se ntrebuineaz n construcii pozitive ( Am doar/numai o sor). 3. Locuiunile adverbiale nu cunosc categoria numrului; astfel, locuiunea adverbial !alt dat nu are plural.

6.3. Articolul
1. Articolul hotrt la nominativ-acuzativ masculin i neutru singular -l este obligatoriu n scris, precum i n vorbirea solemn, chiar dac n vorbirea curent actual se manifest tendina de a nu-l mai pronuna (la numele proprii de locuri, situaia este nc neclarificat). 2. Unele substantive nume de plante sau animale sunt numai formal articulate, admind la aceast form i articol nehotrt: o floarea-soarelui. 3. Numele unor dansuri populare, cunoscute n general sub forma articulat hotrt (haegana), pot fi folosite i nearticulat: La haegan, paii sunt ... (eventual i la plural: au jucat dou haegane). 4. La unele substantivele provenite din abrevieri exist n prezent tendina de a le folosi nearticulat, ca nume proprii: !O.N.U./ONU a decis ... (nu: O.N.U.-ul...). 5. Norma literar nu admite folosirea articolul hotrt proclitic lui la genitiv-dativul singular al substantivelor comune feminine: mamei(nu lui mama).

6. La substantivele i adjectivele care au la final grupuri consonantice terminate n l sau r, la plural trebuie fcut distincie n scris ntre formele nearticulate de tipul aceti/doi/nite/noii membri, adj. ochii ei albatri, i formele articulate de tipul toi membrii, albatriiei ochi. 7. Genitiv-dativul plural articulat al substantivului ou este oulor (nu oulelor). 8. Articolul posesiv la feminin singular este a i naintea genitiv-dativului adjectivului posesiv postpus: (al) unei prietene a mele (nuale). 9. Unele nume proprii, mai ales de locuri, pot primi, formal, articol: Aachenul/Bucuretiul este un ora foarte vechi. 10. Articolul hotrt enclitic (singular i plural) se leag cu cratim: n mprumuturile a cror final prezint deosebiri ntre scriere i pronunare: acquisul [achiul], !bleu-ul [blul], show-ul[oul]; n mprumuturile care au finale grafice neobinuite la cuvintele vechi din limba romn: ! dandy-ul (nu dandiul), dandy-i; *gay-ul, gay-i; !hippy-ul, hippy-i; *party-ul; *playboy-ul, playboy-i; *story-ul. !Se recomand ataarea fr cratim a articolului la mprumuturile chiar neadaptate sub alte aspecte care se termin n litere din alfabetul limbii romne pronunate ca n limba romn: boardul [bordul], clickul[clicul], *gadgetul [gheetul], *itemul [itemul], trendul [trendul], !week-endul [uikendul]. la cuvintele greu flexionabile: pH-ul, RATB-ul; x-ul; 10-le, 11-le; n numele de locuri a cror final prezint deosebiri ntre scriere i pronunare: Bruxelles-ul [brselul].

Vezi i 1.2.4. Cratima, 6.1. Adjectivul, 6.6. Substantivul.

6.4. Numeralul
1. Numeralul cardinal unu se scrie fr -l final (scrierea cu -l fiind hipercorect), spre deosebire de pronumele nehotrt: N-au fost alei doi reprezentani, ci numai unu; Dintre trandafiri, cel mai bine miroseau doi albi i unu roz, dar Unul a reuit, cellalt nu. 2. Numeralul cardinal 12 i cel ordinal corespunztor trebuie folosite la forma de feminin atunci cnd se refer la substantive feminine: ora dousprezece, dousprezece mii de lei, clasa a dousprezecea (dar se accept i formele de masculin n indicarea datei: doi|doisprezece|douzeci i doi mai). 3. Norma a acceptat formele paisprezece, aisprezece, aizeci (n loc de patrusprezece, asesprezece, asezeci, care nu mai sunt admise, fiind pedante) i pronunrile n tempo rapid [insprezece] i [inzeci] pentru numeralele compuse cu cinci, precum i n numeralele ordinale corespunztoare. 4. Numeralele 17 i 18 se pronun (i se scriu n litere) n conformitate cu numeralele simple de la care sunt compuse, fr (alt) vocal de sprijin (i, , u) n interior: aptesprezece, optsprezece. Nu sunt admise de norm forme ca unpe, unsprece, aispce; unpce; douunu; paopt (dei este acceptat derivatulpaoptist); doujde mii; o mie i unu; dou mii (milioane etc.) i o sut. 5. Pentru indicarea primei zile a fiecrei luni trebuie folosit numeralul ordinal i nu cel cardinal: nti Decembrie, nti Mai, nu UnuDecembrie, Unu Mai. 6. !Normele actuale accept la femininul nearticulat al numeralului ordinal nti postpus substantivului i forma ntia:clasa !nti/ntia. 7. Aproximaia n interiorul unor limite numerice se red fie prin construcii cu prepoziii (S-au prezentat ntre douzeci i treizeci de persoane. Temperaturile minime se vor situa ntre 2 i 4 grade, Deschis ntre 10 i 18/de la 10 la 18, Am concediu de la 1 (pn) la 31 august), fie, n scris, prin alturarea numeralelor, desprite prin linie de pauz (S-au prezentat douzeci treizeci de persoane, Temperaturile minime vor fi de 2 4 grade, Deschis 10 18, Concediu 1 31 august), dar nu prin combinarea celor dou procedee (nu: Deschis ntre 10 18). 8. n texte, numeralele se scriu rar n litere (cu excepia unor documente comercial-administrative, de exemplu n formulare, pentru securizarea sumelor de bani nscrise) i mai frecvent cu cifre, cu excepia numeralelor sub zece, care se scriu n general n text ncuvinte (Alfabetul limbii romne are 31 de litere, dintre care nou sunt litere-vocale ). 9. Exprimrile la sut i procent(e) fiind echivalente, nu trebuie folosite mpreun: 2%/doi la sut/dou

procente (nu dou procente la sut). 10. Valoarea de genitiv se exprim cu ajutorul prepoziiei a, iar cea de dativ cu prepoziia la, ambele + acuzativul (votul a doi senatori; a dat note la doi elevi).

6.5. Pronumele i adjectivul pronominal


1. Acordul n persoan, gen, numr i caz al adjectivului pronominal de ntrire nsumi (pentru formele sale vezi Dicionarul s.v.nsumi, nsui, nsui, nine, niv, nii ) este obligatoriu. 2. Pronumele i adjectivul demonstrativ de deprtare i de identitate se scriu la feminin singular aceea [aeia], aceeai [aeiai], iar la masculin plural aceia, aceiai. 3. Pronumele i adjectivele posesive notri, votri se scriu totdeauna cu un singur -i (ai notri tineri, tinerii notri), pentru c nu primesc articol. 4. !n construcia cu prepoziia de (care i-a pierdut sensul partitiv, dobndind sensul de felul) + pronume posesiv, norma actual admite att pluralul, ct i singularul: !un prieten de-ai mei/de-al meu, o prieten de-ale mele/de-a mea. 5. Prepoziia pe la acuzativul pronumelui relativ care cu rol de complement direct este obligatorie (Omul pe care l-am vzut, nu Omulcare l-am vzut).

6.6. Substantivul 6.6.1. Genul


1. Substantivele la care exist ezitare n ce privete apartenena la genul feminin sau neutru, respectiv masculin sau neutru (cu implicaii asupra formei lor de plural) se afl n una din urmtoarele situaii: cuvinte de genuri diferite (dintre care unele nvechite, regionale sau populare) sunt 1 2 specializate pentru sensuri sau domenii diferite: !a (liter) s. m./s. n., *a (sunet) s. m.; ! 2 1 3 2 basc /basc beret, !basc adaos la bluz sau jachet, basc albie, lna tuns de pe 3 o oaie, bluz, vest, basc limb; ! 1 2 colind colindat, colind /colind cntec; zloag semn de carte, capitol, ! 1 2 zlog arbust, !zlog garanie; ambele sunt admise ca variante literare libere: ! 2 1 2 basc /basc (beret), colind /colind (cntec); norma actual a optat pentru un singur gen, i anume !astru masculin, !clete masculin (cu pl. cleti), !foarfec feminin; 2. !Conform tendinei de specializare, la unii termeni, a masculinului pentru limbajul tehnic, norma 1 actual admite i genul masculin (i deci pluralul n -i) la substantive ca !element (de calorifer) s. 2 m., pl. elemeni, fa de !element fenomen, component s. n., pl.elemente; !robinet s. n./s. m., 1 2 pl. robinete/robinei; virus program de calculator s. m., pl. virui, virus agent patogen s. n., pl.virusuri. 3. La substantivul mprumutat din englez mass-media s-a admis (n acord cu forma i n conformitate cu trecerea unor plurale neutre latineti la origine la feminin singular) folosirea lui ca feminin singular (!mass-media actual), cu genitiv-dativul articulat !mass-mediei(prin intermediul massmediei).

6.6.2. Nominativ-acuzativul singular


1. Norma actual admite noile singulare pe care unele substantive feminine cu rdcina terminat n -l i pluralul n -e i le-au creat dup modelul sofa, sofale, cafea, cafele: !bretea pentru sensurile fie de susinere la mbrcminte; ramificaie rutier, !sanda (nusandal). 2. Tendina distingerii ntre forma de singular i cea de plural se concretizeaz n acceptarea de ctre norma academic a unui singular precum !crnat (nu crna). 3. Norma nu admite dect formele salariu, serviciu, nu salar, servici, prima fiind taxat n cel mai bun caz ca regional, iar a doua ca incult. 4. La substantivele feminine neologice nume de ocupaii terminate n -og, norma nu a admis (i) formele n -oag: filolog (nu (i)filoloag evitat, probabil, i din cauza coincidenei finalei cu adjectivul oloag), pedagog; aceste forme feminine sunt ns rar folosite, existnd tendina de a utiliza cu referire la femei echivalentul masculin (expresie a unei puternice rezistene fa de

ncercrile de feminizare a numelor de ocupaii): Ea este filolog (dar fizician/fizician etc.). 5. Norma literar respinge forma doctor, admind numai doctori.

6.6.3. Genitiv-dativul singular


1. La substantivele feminine de tipul aprtoare, cas, femeie, gramatic, lipitoare, vulpe , genitivdativul singular nearticulat esteidentic cu pluralul nearticulat (nite aprtoare (persoane) sau aprtori (obiecte), case, femei, gramatici, lipitori, vulpi acestei aprtoare sau aprtori, case, femei, gramatici, lipitori, vulpi), iar cel articulat se formeaz adugnd articolul hotrt -i la genitivdativul singular nearticulat; aprtoarei sau aprtorii, casei, femeii, gramaticii, lipitorii, vulpii. 2. La substantivele feminine terminate la nominativ-acuzativ singular nearticulat n -ie n hiat (tipul cmpie, pustie, vie), genitiv-dativul nearticulat este de asemenea identic cu pluralul (acestei cmpii, pustii, vii), dar cel articulat se formeaz adugnd articolul hotrt i la nominativ-acuzativul singular nearticulat: cmpiei, pustiei, viei. 3. Substantivele feminine terminate la nominativ-acuzativ singular n -e sau -ee (care au pluralul tot n -ee sau nu se folosesc la plural) au aceeai form i la genitiv-dativul singular nearticulat: justee, onomatopee; acestei justee, onomatopee, iar cel articulatse formeaz adugnd articolul hotrt -i la aceast form comun: justeei, onomatopeei. 4. La substantivele feminine cu pluralul n -uri, genitiv-dativul singular nu corespunde formei de plural: trebi fa de treburi. 5. Unele substantive feminine omonime la nominativ-acuzativ singular au genitiv-dativul singular 1 2 diferit: !maic clugri, g.-d. art. maicii; !maic mam, g.-d. 1 2 art. maicei/maicii/maichii; sor grad de rudenie, g.-d. art. surorii, sor infirmier, g.-d. art.sorei; la substantivul piele, genitiv-dativul difer n funcie de sens: pielii, dar (la animale) pieii. 6. La unele substantive feminine nume de rudenie terminate n -ic, precum i la substantivul masculin vldic, asemntor formal cu ele, sunt admise mai multe forme de genitiv-dativ singular: mmici/mmicii/mmichii, vldici/vldicii/vldichii. 7. Formaiile cu structura substantiv denumind persoane (grade de rudenie sau relaii sociale) + adjectiv posesiv: bunicu-meu, bunic-mea, nevast-mea, sor-mea au genitivdativul la masculin cu articolul proclitic lui: lui bunicu-meu, iar la feminin bunic-mii, nevestimii, sor-mii. 8. Unele substantive proprii provenite din substantive comune au genitiv-dativul diferit de acela (articulat) al substantivelor comune respective: lui Brdu, Floricici/Floricichii, Floarei, fa de brduului, floricelei, florii. 9. La unele nume proprii, normele actuale admit variante de flexiune: Floricici/Floricichii, ! Ilenei/Ileanei. Vezi i 6.6.4. Pluralul, 6.3. Articolul.

6.6.4. Pluralul
1. Substantivele masculine care la singular au un i la final se scriu la plural nearticulat cu doi i, iar la forma articulat cu trei i:cafegiu, copil, fiu cafegii, copii, fii cafegiii, copiii, fiii . 2. Poate exista ezitare n ce privete forma de plural (n cadrul aceluiai gen) la unele substantive feminine cu pluralul (i genitiv-dativul singular nearticulat) n -e sau -i i neutre cu pluralul n -uri sau -e; la aceste substantive, opiunea normei actuale este una din urmtoarele: ambele forme sunt admise ca variante literare libere, cu preferin pentru una dintre ele (indicat prima n Dicionar), precum !cpuni/cpune, !ciree/cirei, !coarde/corzi, ! coperte/coperi, !glute/gluti, ca i rpe/rpi, respectiv !niveluri/nivelenlime, stadiu, treapt, ca i chipie/chipiuri, tuneluri/tunele; se admite o singur form la unele substantive feminine (monede, dar !gagici, !poieni, ! ignci) i neutre precum chibrituri(chibrite fiind simit ca incult), dar ! seminare (seminarii nemaiavnd sprijin ntr-un singular n -iu); substantivele feminine formate cu sufixul -toare care au sensuri diferite se constituie n serii dintre care cele care desemneaz persoane au pluralul la fel cu singularul (aprtoare, lipitoare), n timp ce au pluralul n -i cele care desemneazobiecte (aprtori) sau animale (lipitori). 3. Normele actuale recomand pstrarea alternanei la pluralul substantivului cotidian cotidiene (aa cum se comport adjectivul din care provine). 4. Pentru pluralul n -i al unor termeni tehnici vezi 6.6.1. Genul. 5. Desinena de plural se leag prin cratim la cuvintele greu flexionabile, precum numele literelor i sunetelor: x-uri. 6. La mprumuturile recente, n curs de adaptare, norma actual a adoptat soluii diferite, i anume:

folosirea unor substantive cu aceeai form la singular i la plural: !dandy, *gay, !hippy, ! peso, *playboy; ncadrarea n modelul substantivelor romneti, prin formarea pluralului: la cele masculine cu desinena -i, cu alternanele fonetice corespunztoare: *adidai, *bodyguarzi/bodigarzi, *brokeri, *dealeri, *rackei, ca boi; la cele neutre, n general cu desinena -uri, legat direct la cuvintele chiar neadaptate sub alte aspecte care se termin n litere din alfabetul limbii romnepronunate ca n limba romn: boarduri [borduri], clickuri [clicuri], *gadgeturi [gheeturi], *itemuri [itemuri], *trenduri [trenduri], !week-enduri [ukenduri]); prin cratim la cuvintele a cror final prezint deosebiri ntre scriere i pronunare (!bleu-uri [b luri], show-uri[ouri]) sau care au finale grafice neobinuite la cuvintele vechi din limba romn: *party-uri, *story-uri.

Vezi i 1.2.4. Cratima, 6.1. Adjectivul., 6.3. Articolul.

6.7. Verbul
1. Hotrrea Academiei Romne privind revenirea la n scrierea limbii romne are implicaii i n scrierea unor verbe i anume: verbele de conjugarea a IV-a terminate la infinitiv n se scriu: la sfrit cu -, i anume la infinitiv prezent (i la modurile i timpurile compuse cu acesta viitor i condiional-optativ prezent), la indicativ perfectul simplu persoana a III-a singular (el, ea cobor) i la imperativ negativ persoana a II-a singular (nu cobor); n interior cu : indicativ prezent persoanele I i a II-a plural (coborm, cobori), perfect simplu persoanele I i a II-a singular i toate persoanele la plural ( cobori etc.), mai-mult-ca-perfect toate persoanele (coborsem etc.), conjunctiv prezent persoanele I i a II-a plural (s coborm, s cobori), imperativ persoana a II-a plural (cobori), gerunziucobornd, participiu i supin cobort (i modurile i timpurile compuse cu acestea prezumtiv prezent, respectiv infinitiv perfect, perfect compus, viitor anterior, conjunctiv, condiional-optativ i prezumtiv perfect); gerunziul verbelor de conjugrile I, a II-a i a III-a formate cu sufixul -nd se scrie cu : cntnd[1], avnd, tcnd, fcnd, mergnd, pierznd ; la verbele care ncep cu - (a ncepe, a nvinge), acesta se pstreaz i n interiorul cuvntului, la modurile la care formanegativ se realizeaz cu prefixul ne- (i adverbele mai, prea): nencepnd, nemaincepnd, nenceput. 2. Cealalt prevedere a Hotrrii Academiei Romne din anul 1993 privete modificarea scrierii formelor de indicativ prezent persoanele I singular i plural i a II-a plural ale verbului a fi, revenindu-se la scrierea lor anterioar, cu u: sunt, suntem, suntei[2] (pronunate ! [suntem], [suntei], i nu [sntem], [sntei]). 3. !Formele fr -r- la indicativ mai-mult-ca-perfect plural sunt nvechite/populare. 4. Imperativul negativ se formeaz de la infinitiv, de aceea la verbe ca a duce, a face, a fi, a zice difer de cel pozitiv: du/nu duce, f/nu face, fii/nu fi, zi/nu zice etc. 5. Verbe de conjugarea I a agrea, a crea, a procrea, a recrea, a suplea pstreaz vocala e din rdcin naintea sufixului de prezent: agreez, agreezi, agreeaz. !a continua are, conform normei actuale, la indicativ i conjunctiv prezent, persoana I singular, forma (eu) (s) !continui (nu continuu). a da are imperfectul ddea, dar a reda a descrie - reda. !a decerna trebuie conjugat cu -ez: (eu) (s) !decernez (nu decern). 6. Verbe de conjugarea a II-a a avea are la conjunctiv prezent, persoana a III-a singular i plural, forma (s) aib (nu s aibe, s aiv). Sunt de conjugarea a II-a, cu infinitivul (i toate formele compuse cu el) n -ea (i nu de conjugarea a III-a, cu infinitivul n -e), verbe ca a cdea; a prea i derivatele lui; a plcea; a prevedea.

7. Verbe 8. Verbe

a cdea; a prea, a plcea, a prevedea, a scdea, a tcea au la indicativ i conjunctiv prezent, persoanele I i a II-a plural,accentul pe desinen: (s) cdem, (s) cdei (nu (s) cadei). de conjugarea a III-a a bate, a duce, a face, a merge au la indicativul i conjunctivul prezent, persoanele I i a II-a plural, accentul pe tem: (s)batem, (s) batei (nu (s) btem); a scrie pstreaz vocala e la indicativ i conjunctiv prezent, persoanele I i a II-a plural, i la imperativ, persoana a II-a plural: (s) scriem, (s) scriei; scriei (nu: scrim, scrii). de conjugarea a IV-a Se scriu la infinitiv prezent (i formele compuse cu acesta), precum i la perfectul simplu, persoana a III-a singular, cu un singur -i: a veni, (el) veni, dar la persoana I a aceluiai timp cu -ii: (eu) venii. !a absolvi, inclusiv pentru sensul a termina un an/o form de nvmnt, trebuie conjugat fr -esc: (eu) (s) !absolv (nu (eu) (s) absolvesc). a mirosi are la indicativ prezent, persoana a III-a plural, forma ! (ei) miros (nu (ei) miroase).

a trebui[3] are la indicativ prezent, persoana a III-a, forma trebuie, dar la conjunctiv prezent (s) trebuiasc. 9. Sunt considerate la fel de corecte formele verbelor a voi i a vrea, nu ns i cele rezultate prin contaminarea lor (imperfect vroiametc.). Principalele forme neregulate sunt nregistrate n Dicionar.

Note

1. Verbele de conjugarea I n -ia (apropia, muia, tia) au gerunziul n -ind: apropi-ind etc. 2. Conform unei tradiii latinizante ntrerupte prin reforma ortografic anterioar, dei nu provin din 3.
formele corespunztoare din latin, ci din conjunctivul latin, continuat n formele motenite scrise anterior snt etc. Redarea acestora din urm trebuie fcut acum cu : snt etc. Care este i verb personal, cu persoana a III-a plural la imperfect trebuiau, perfectul simplu trebuir, perfectul compus au trebuit, mai-mult-ca-perfect trebuiser, viitor vor trebui etc.

Niciun sau nici un?


Exemplele redate aici sunt preluate din fiierul Ce este nou n DOOM, aflat pe site-ul Academiei Romne. (Documentul este disponibil doar ntr-un format patentat, formatul Microsoft Word, dar acest lucru este independent de voina noastr).

Corect N-are niciun chef s fac ce i se cere. Nu e nici naiv i nici un om netiutor. M confundai, eu nu am nici un frate, nici mai muli. N-a venit niciunul. Nu-mi place nici

Greit

Comentarii

N-are nici un chef s fac Niciun este adjectiv pronominal negativ, care, ce i se cere. conform DOOM2, se scrie ntr-un singur cuvnt. Nu e nici naiv i niciun omnetiutor. Nici este adverb, iar un articol.

M confundai, eu nu amniciun frate, nici mai Nici este conjuncie, iar un numeral. muli. N-a venit nici unul. Nu-mi Niciunul este pronume negativ, scris ntr-un cuvnt, conform DOOM2. Nici este conjuncie, iar unul este pronume

unul, nici cellalt. N-are nici (mcar) un prieten.

place niciunul, nici cellalt.

nehotrt. Posibilitatea intercalrii adverbului mcar ntre nici i un este un test util pentru a scrie separat cele dou cuvinte.

Forme de plural greite

Cuvntul btrnee colonel drajeu festival ingredient jant laser minge

Plural corect pn la adnci btrnei colonei drajeuri festivaluri ingrediente jante lasere mingi

Plural greit pn la adnci btrnee coloneli drajee festivale ingredieni jeni/geni laseri mingii ... la toate nivelele ...

Comentarii Adnci este la plural, deci i btrnei trebuie pus la plural.

Laseri este o form acceptat de DN. Mingii este pluralul lui mingie, care este acceptat de DEX 2009, dar nu i de DOOM 2. Folosim pluralul nivele numai pentru nivelul ca instrument (sensul 2 din DEX '98). Singurul motiv pentru care s-ar aduga un al doileai este articolul hotrt. Dar notri este adjectiv posesiv i nu se articuleaz niciodat. Orarii este pluralul lui orariu care este o form rar a cuvntului orar, atestat numai de DLRM. Reactori este o form acceptat de DN. Supori este o form acceptat de DN.

nivel

... la toate nivelurile ...

nostru

munii notri

munii notrii

orar reactor suport


ultim

orare reactoare suporturi


ultimele (feminin plural articulat)

orarii reactori supori


ultimile

Despre majoritate
Publicat pe http://www.pruteanu.ro, 17 aprilie 2006 -- articol original O alt problem de limb romn care frmnt pe muli, n aceste vremuri necjite, este chestiunea marii majoriti. Surprinztor de numeroase mesaje se arat intrigate de aceast formul, considernd-o fie pleonasm, fie eroare logic. Nu e nici una, nici alta. Majoritatea e o chestiune relativ i variabil, ca s spun aa. Majoritatea nseamn partea mai mare dintr-un ntreg. Dar aceast parte poate fi cu mult mai mare sau doar cu un picu mai mare. n cazul unui vot, un rezultat de 49 de procente contra 48 nseamn o majoritate mic, fa de, s spunem, 90 contra 4, care e o mare majoritate. n parlamente, de pild, se lucreaz cu fel de fel de majoriti. Majoritatea relativ (sau simpl) nseamn jumtate plus unu din numrul parlamentarilor prezeni (cu condiia ndeplinirii cvorumului de edin, care e de 50 la sut din numrul total al parlamentarilor). Aadar, ca exemplu, ntr-o camer legislativ cu 140 de membri, majoritatea relativ e de 36 (140:2=70:2=35+1=36). Majoritatea absolut nseamn jumtate plus unu din numrul total: n exemplul dat: 71. Pentru legi de importan deosebit, se cere majoritate special, adic de dou treimi (66,66 la sut): n exemplul folosit, 94. Aadar, nu e nicio eroare s vorbim despre o mare majoritate sau o mic majoritate. Putem spune, de pild: marea majoritate a romnilor sunt de credin cretin-ortodox. Cu aceasta, am atins a doua jumtate a problemei. Muli telespectatori i forumiti s-au ntrebat: care e acordul corect: majoritatea suntsau majoritatea este? Rspunsul nu e chiar ac-pac. E o chestiune de intenie a enunului. Regula e c, dac accentul logic cade pe ideea de grup compact, pe entitatea grup (ansamblu), atunci acordul e la singular. Dac accentul logic cade pe indivizii ca atare, pe persoane, atunci acordul e la plural. S presupunem c avem un grup de 30 de biei, din care 25 au prul blond. E absurd s spunem c n acest grup, majoritatea bieilor e blond. Vom spune, firete, n acest grup, majoritatea bieilor sunt blonzi. Dac ns, cum spuneam, accentul logic cade pe aspectul ansamblului, compact, ca o unitate, atunci acordul se face la singular; de pild: Senatorii au discutat mult. n cele din urm, majoritatea a acceptat argumentele.

VIII. i sau ii (i: ii sau iii)?


Litera i are mai multe valori, ntre care notarea vocalei [i] se opune tuturor celorlalte prin capacitatea acesteia de a forma silab: in, zi,min. Valorile nevocalice i nesilabice ale literei i snt urmtoarele: i semiconsoan [], ca element al unui diftong ascendent (de exemplu: iar, biat) sau descendent (de exemplu: ai, mai); -i optit [], dup consoane, numai la sfrit de cuvnt (de exemplu: aduni, buni; aceti, citeti; ari, mari, ori, vineri) i n compusele cuctei(cteitrei etc.), ci (civa), oarei-(oareicum etc.), ori (oricum, oriicine etc.); liter ajuttoare, uneori, n combinaiile ci, gi, chi, ghi aflate la sfrit de cuvnt (de exemplu: deci, largi, unchi, unghi) sau urmate de o vocal (ciulin, giuvaier, chiul, ghiul etc.), mai rar de o consoan (n compuse: nicicum, nicidecum, cincisprezece, cincizeci i n nume proprii: Pecica). Valorile multiple ale literei i creeaz condiii de existen a unor cuvinte omografe care nu snt omofone; de exemplu: albi vb. albi adj. m. pl.; dei conjc. dei adj. m. pl.; ci vb. - ci s. pl.; roi vb. roi s. sg.; ia s. f. art. (< ie) ia vb. (ind. prez. 3 sg. i imper. 2 sg. de lalua); mici vb. mici adj. pl.; ochi vb. ochi s. sg. i pl. Ele snt sursa unor greeli de lectur la cuvinte necunoscute nume proprii, cuvinte rare (nvechite, regionale sau, dimpotriv, neologisme). Este cazul confuziei ntre cuvinte ca vier bisilabic i vier monosilabic (vezi i IV 2) sau al lecturii greite a antroponimuluiMavrogheni (cu o silab n minus: trei silabe n loc de patru); a toponimului Pecica (cu o silab n plus: trei silabe n loc de dou) ori a variantei nvechite vecinic (cu o silab n plus: trei silabe n loc de dou, ca n actualul venic). Confuzia ntre valorile literei i poate fi asociat cu locul diferit al accentului sau/i cu valorile literei u; este cazul confuziei exploatate de Caragiale n lectura lui Ipingescu dinO noapte furtunoas ntre omografele sufragiu (= sufragiu vot i sufragiu cel care servete la mas). Secvena grafic iu, cu patru corespondene fonetice [-u], [i-u], [i] i [u], ofer terenul cel mai favorabil variaiei att la cuvinte comune (de exemplu: fotoliu, pronunat cu [li-u] sau [li] n loc de [lu]; martiriu, pronunat greit [martir] n loc de [martru]; piunez, pronunat greit [pi-u] i chiar [pi-o] n loc de [pu], ca i biuret), ct mai ales la nume de familie (nume terminate originar n [u] neaccentuat snt pronunate cu [-u] sau []: Boieriu,Morariu). Unele foste greeli s-au impus; este cazul lui meniu [men] i al unor pronunri greite nsuite de purttorii unor nume de familie ca Morariu. Sesiznd deosebirea acustic dintre i nevocalic i i vocalic, unii scriu greit vocala [i] cu doi i, ca o soluie de marcare a caracterului silabic: de exemplu, Arghezii, n loc de Arghezi, confetii n loc de confeti, el venii n loc de veni i, mai des, notrii i votrii n loc de notri,votri. Secvena grafic ii poate nota succesiunea de vocale n hiat [i-i] (de fapt, cele dou vocale au ntre ele un i semiconsonantic, mai slab sau mai puternic, deci notaia fidel ar fi [ii] sau un diftong (descendent, cu al doilea i semiconsoan: [i]); secvena grafic iiicorespunde unei secvene fonice care cuprinde doi i vocalici i cel puin un i nevocalic (element al unui diftong). Valorile fonetice descrise pentru ii i iii au n vedere condiii ideale de pronunare, n tempo rar i cu oarecare emfaz. n pronunarea curent, mai ales n tempo rapid, diftongul [i] se poate confunda cu vocala [i], ceea ce face ca modul de pronunare s nu constituie pentru oricine un reper sigur n scriere. De aceea scrierea cu un singur i sau cu doi i i cea cu doi sau cu trei i se orienteaz n cvasitotalitatea situaiilor dup gramatic (structura morfologic a cuvntului n cauz, reguli morfologice i contexte sintactice). Regulile gramaticale vizeaz sfritul cuvntului i, n interior, locul unde se ntlnete rdcina sau tema lexical cu un afix (flexionar sau derivativ) ori cu un element de compunere. 1.Cele mai multe probleme de alegere ntre scrierea cu i, ii sau iii se pun la sfritul cuvintelor. Scrierea corect are aici o deosebit importan ntruct prezena unui singur i sau a doi i, respectiv a doi sau trei i, marcheaz distincii morfologice: la substantive i adjective, distincia ntre formele nearticulate i cele articulate de (nominativ-acuzativ) masculin plural: ani anii, mari marii, pui puii, arbitri arbitrii, copii copiii sau de genitiv-dativ feminin singular: (unei) ri rii, dulci dulcii; la majoritatea verbelor de conjugarea a IV-a, distincia ntre infinitiv (i toate formele lor compuse cu acest mod: viitorul indicativ i condiionalul prezent la toate persoanele; imperativul negativ 2 sg.) sau perfectul simplu 3 sg. i perfectul simplu 1 sg.: gsi gsii, sui suii, sfii sfiii; la verbele a fi i a ti, distincia ntre infinitiv (i toate formele lor compuse cu acest mod cele enumerate la verbele precedente , precum i formele compuse cu auxiliarul a fi: viitorul

anterior, conjunctivul perfect, condiionalul perfect, modul prezumtiv, infinitivul perfect) i indicativ sau/i conjunctiv prezent 2 sg.: ti (s) tii, fi (s) fii; la unele pronume i numerale, distincii totale sau numai pariale ntre valorile adjectivale i cele pronominale sau substantivale ale formelor de masculin plural: distincie total ntre adjectivul pronominal ali i pronumele corespunztor (articulat) alii; distincie parial la numeralele ordinale nti, primi (cu valoare adjectival n orice topic) ntii, primii (cu valoare substantival, dar i adjectival n antepunere). Se scrie numai i la: singularul nearticulat al substantivelor de orice gen: m. pui, unchi, culi (toate i pl.); n. roi, unghi, schi, taxi; f. joi, vineri,tanti, zi (cu excepia ultimului, toate i pl.); Face excepie varianta nvechit i popular fii a substantivului fiu (literar n aceast ultim form, art. fiul), folosit numai n mbinri cu adjective posesive conjuncte; varianta care circul alturi de fiu-su se scrie fii-su (nu fi-su). pluralul nearticulat al substantivelor i adjectivelor masculine, cu excepia celor cu singularul n -iu i a substantivuluicopil: arbitri, cai, lupi, arici, unchi; albatri, moi, albi, mici, vechi (dar caf egii, copii, aurii); pluralul nearticulat i genitiv-dativul singular nearticulat al substantivelor i adjectivelor feminine, cu excepia celor cu nominativ-acuzativul singular n -ie bisilabic: cri, ri, mri, vulpi, femei, idei, confeti; moi, mici, vechi (dar bucurii, fa milii,roii); nominativ-acuzativul masculin plural al pronumelor personale (ei; i noi, voi); al pronumelor i adjectivelor pronominale posesive (mei, ti, si, notri, votri) i al pronumelui i adjectivului interogativ ct (ci); al adjectivelor pronominale demonstrative acel, acest, cellalt (acei, aceti, ceilali) i nehotrte alt, att (ali, ati). Dintre acestea numai ali are o form opus cu doi i (pronumele alii); cteva numerale cardinale propriu-zise (doi, trei, cinci, douzeci i celelalte compuse cu -zeci), pluralul numeralelorfracionare n -ime (doimi, treimi etc.), pluralul masculin nearticulat al numeralelor ordinale prim, secund, ter (primi etc.), numeralul ordinal nti cu valoare adjectival postpus (la ambele numere i la toate genurile). Dintre acestea au forme opuse cu doi i numai numeralele ordinale menionate (formele de genitiv-dativ articulat de tipul doimii nu snt numerale fracionare, ci substantive propriu-zise); persoana a 2-a singular la toate timpurile simple (indicativ i conjunctiv prezent, imperfect, perfect simplu, mai mult ca perfect, imperativ pozitiv) ale tuturor verbelor, cu excepia prezentului verbelor, de diverse conjugri, cu tema n ivocal: (s) aduni, afli, bei, lucrezi, citeti, citeai, adunai, adunasei, rzi (dar apropii, scrii, ti i); infinitivul prezent i persoana a 3-a singular a perfectului simplu la verbele de conjugarea a IV-a cu tema n consoan:citi, iubi, veni; persoana 1 singular la perfectul simplu al tuturor verbelor, cu excepia celor de conjugarea a IV-a cu infinitivul n i:adunai, tcui, btui, mersei, cobori (dar citii, sfiii); persoana l singular (omonim cu a 2-a singular) la prezentul indicativ i conjunctiv al verbelor de conjugarea I i a IV-a cu tema n i semiconsoan: tai; birui (dar apropii); cuvintele aci, aici, ci, deci, dei conjc., i (adv., conjc. i pron. refl.), pronumele i adverbele compuse cu -i: acelai, nsui,iari, totui (pentru care vezi i XI 3 b), formele de dativ ale pronumelor personale i reflexive (mi, i, i, i, ni, vi, li; mi, i,i, i). Se scrie numai ii la: pluralul nearticulat al substantivelor i adjectivelor masculine terminate n -iu: fii, cafegii; aurii, proprii, al substantivuluicopil (copii) i al adjectivului rou (roii); nominativ-acuzativul plural articulat al substantivelor i adjectivelor masculine, cu excepia celor cu singularul n -iu, a substantivului copil i a adjectivului rou: arbitrii, caii, lupii, aricii, unchii; albatrii, glbuii, albii, micii, vechii (d ar fiii, cafegiii,copiii, auriii, propriii, roiii); pluralul nearticulat i genitiv-dativul singular nearticulat al substantivelor i adjectivelor feminine n -ie bisilabic: bucurii,familii, rochii; aurii, proprii, roii; genitiv-dativul singular articulat al substantivelor feminine, cu excepia celor cu genitiv-dativul singular nearticulat n -e,-le i n ii: crii, femeii, rii, mrii, vulpii; glbuii, micii, vechii (dar casei, mamei, zilei, bucurie i, familiei, roiei);

Formele de acest tip snt mai numeroase n uz dect n norm, ntruct la cele literare se adaug variantele neliterare n -ii, -lii sau -iii ale unor forme literare n -ei, -lei sau -iei: de exemplu, casii, fetii, cafelii, bucuriii, familiii, auriii, n loc de casei,fetei, cafelei, bucuriei, familiei, auriei. n limba literar nu se admite secvena iii la genitiv-dativul feminin singular articulat (dei forma nearticulat corespunztoare este n -ii), iar forma articulat a unui genitiv-dativ singular nearticulat n -leeste totdeauna -lei, realizndu-se o distincie ntre perechi de tipul albstrelei (< albstrea) albstrelii (< albstreal). Dependent de scrierea genitiv-dativului singular al substantivelor feminine este scrierea adjectivului invariabil actrii(provenit dintr-un genitiv cu articol posesiv) i a genitiv-dativului mbinrilor alctuite dintr-un substantiv i un adjectiv posesiv conjunct de tipul maic-mii, sor-mii, nevesti-mii. genitiv-dativul singular articulat al unor substantive masculine (care, spre deosebire de cele feminine, nu au un corespondent nearticulat n -i): neichii, popii. Numrul lor crete dac se adaug substantivele la care forma cu -ii are variante de alt tip admise n norm: bdichii/bdici, naibei/naibii, taichii/lui taica, vldicii/vldici/vldichii; Pentru alte substantive, comune i proprii, nu snt considerate literare variantele n -ii: se spune corect papei, tatei/lui tata (nu papii, tatii); lui Oprea/Oprei, lui Toma/Tomei (nu Oprii, Tomii). pluralul nearticulat al substantivelor neutre terminate la singular n -iu: domenii, exerciii, servicii, studii; o form de plural n -ii exist i la substantivul seminar (seminarii/seminare); Unii vorbitori folosesc forme de plural n -ii i la alte substantive neutre terminate la singular n consoan. Conform normelor actuale snt corecte formele itinerar itinerare i orar orare; pluralele itinerarii, orarii snt admisibile numai la cei care folosesc singularele nvechite itinerariu, orariu (nu i n raport cu formele itinerar, orar; cf. i flexiuni hibride calaborator laboratorii, n loc de laboratoare, sau sanator, n loc de sanatoriu, sanatorii). nominativ-acuzativul masculin plural al pronumelor personale nsul, dnsul (nii, dnii), al pronumelor i adjectivelor pronominale nehotrte unul, vreunul (unii, vreunii), al pronumelui nehotrt altul (alii) i al pronumelui i adjectivului negativ nici unul (nici unii). Dintre acestea numai alii are o form opus cu un i (adjectivul ali); pluralul nearticulat al numeralului cardinal mii; nominativ-acuzativul masculin plural al numeralelor ordinale nti, prim,secund, ter cu valoare substantival i cu valoare adjectival n antepunere (ntii/primii, ntii/primii concureni); genitiv-dativul feminin singular al numeralului ordinal nti n aceleai situaii (ntii zile); persoana a 2-a singular a prezentului indicativ sau/i conjunctiv sau/i a imperativului pozitiv la verbe, de diverse conjugri, cu tema n i vocalic: apropii, scrii, tii; fii; infinitivul prezent i persoana a 3-a singular a perfectului simplu la verbele de conjugarea a IV-a cu tema n i: prii, pustii,sfii; persoana 1 singular la perfectul simplu al verbelor de conjugarea a IV-a cu infinitivul n i i tema n consoan: citii, iubii,venii sau n orice vocal afar de i: cii, hrii, ndoii, suii (dar sfiii); persoana 1 singular (omonim cu a 2-a singular) a prezentului indicativ i conjunctiv la verbe de conjugarea I cu tema ni vocalic: apropii, njunghii, mnii, sperii etc. Se scrie numai iii la: nominativ-acuzativul plural articulat al substantivelor i adjectivelor masculine cu singularul n -iu: fiii, cafegiii, auriii,propriii, al substantivului copil (copiii) i al adjectivului rou (roiii); persoana 1 singular la perfectul simplu al verbelor de conjugarea a IV-a cu tema n i: priii, pustiii, sfiii. Greeli de scriere se produc n ambele direcii: pe de o parte, se ntlnete notarea unui i n minus (i n loc de ii, respectivii n loc de iii) i, mai rar, chiar a doi i n minus (i n loc de iii), iar, pe de alta, scrierea unui i n plus (de obicei ii n loc de i). Cele mai frecvente snt notaiile n minus, dar destul de des apare i greeala opus scrierea unui i superfluu , explicabil prin hipercorectitudine. Ambele tipuri de greeli afecteaz n special opoziia de articulare la substantive i la adjective sau la cuvinte cu valori nrudite: absena unui i face ca o form articulat s fie interpretat drept nearticulat i, invers, un i n plus d unei forme nearticulate aspectul fals al uneia articulate. Pronunarea singur nu ajut totdeauna orientarea scrierii, nu numai pentru c distinciile nu snt clare, ci i pentru c o anumit particularitate fonetic a articulrii, anume faptul c inevocalic de la formele

nearticulate devine vocalic la cele articulate ([ero] [eroi], [r] [ri], [ve] [vei]), poate induce n eroare, atrgnd neglijarea fonetic i grafic a articolului propriu-zis. Pentru a distinge cele dou situaii atunci cnd pronunarea nu ofer un reper suficient de clar este util folosirea unor contexte minimale cu rol diagnostic i a unor probe de substituie: pentru masculin plural contextul aceti, doi sau muli + substantiv nearticulat fa de substantiv articulat + acetia,amndoi sau toi, respectiv amndoi sau toi + substantiv articulat: aceti (doi, muli) biei bieii acetia (amndoi, toi) sau amndoi (toi) bieii i substituirea cu femininul corespunztor aceste/dou/multe fete fetele acestea/amndou/toate sau amndou/toate fetele; contextul substantiv nearticulat + genitiv sau adjectiv posesiv cu articolul al fa de substantiv articulat + genitiv sau adjectiv posesiv fr al: biei ai mei/ai mamei bieii mei/mamei; substituirea cu singularul sau/i cu femininul corespunztor i variaia topicii: biei triti cu biat trist sau cu fete triste, dar bieii triti cu biatul trist sau cu fetele triste, iar tritii biei cu tristul biat sau cu trista fat; testarea existenei unui al doilea i, articol, prin substituirea lui cu forma de genitiv-dativ plural a articolului hotrt enclitic: biei||i biei||lor; pentru genitiv-dativul singular feminin contextul acestei, acelei sau unei + substantiv nearticulat fa de substantiv articu-lat + acesteia, aceleia; acestei/acelei/unei ri rii acesteia/ aceleia i substituirea cu un sinonim masculin-neutru:acestui/ acelui/unui inut inutului acestuia/ aceluia; identitatea cu pluralul la formele nearticulate: (unei) ri bogate =(multe) ri bogate i nonidentitatea formelor articulate rii bogate rilor bogate; substituirea cu un sinonim de alt geni variaia topicii: unei ri mari cu unui inut mare, dar rii (celei) mari cu inutului (celui) mare, iar marii ri cu mareluiinut; testarea existenei unui al doilea i, articol, prin substituirea lui cu formele de plural ale articolului hotrt enclitic:ri||i ri||le, ri||lor. La pluralul substantivelor i adjectivelor masculine terminate la singular n consoan + r sau l + u (de tipul arbitru, astru,cafru, codru, cuscru, litru, membru, metru, ministru, socru, respectiv acru, albastru, aspru, negru, amplu, dublu, multiplu,simplu, suplu) se fac, poate, cele mai multe confuzii ntre formele articulate i cele nearticulate ntruct aici distincia este mai puin clar n pronunare, numrul de silabe fiind acelai. n scris cele dou serii de forme trebuie marcate deosebit: nearticulat membri articulat membrii, ca i elevi elevii. Grafii ca aceti/unii/doi membrii, toi/amndoi membri, membri comisiei, ochi/ochii albatrii sau albatri ti ochi snt greite prin neconcordana formelor n i sau ii cu contextele n care apar (se scrie corect aceti/unii/doi membri, toi/amndoi membrii, membrii comisiei, ochi/ochii albatri, albatrii ti ochi). Scrierea cu un i n plus apare frecvent i la pronumele i adjectivele posesive cu structur fonetic asemntoare (ai)notri, (ai) votri (scrise greit notrii, votrii). De reinut c posesivele nu snt articulabile cu articolul enclitic i n consecin nu trebuie s aib niciodat doi i, dup cum nu au nici -l la singular. De asemenea se fac numeroase confuzii ntre formele articulate i cele nearticulate la pluralul substantivelor i adjectivelor masculine terminate n - iu, al substantivului copil i al adjectivului rou. Grafii ca aceti/unii/doi copiii (n loc decopii), toi/amndoi copii (n loc de copiii), fii mei (n loc de fiii), prinii propri (n loc de proprii) i proprii sau chiar propri prini (n loc de propriii) nu respect condiiile elementare ale concordanei formelor morfologice cu contextul sintactic. Scrierea articolului i este obligatorie n toate situaiile, inclusiv atunci cnd avem a face cu un substantiv sau adjectiv la care se ataeaz o form pronominal conjunct de dativ, de exemplu: n ochii-mi, propriii-mi fii, sau cnd se produc contrageri accidentale de tipul ochii-aceia, Copiii-ar mnca; n asemenea situaii dup cratim poate aprea i un al patrulea i, complet inexistent n pronunare: propriii-i fii. O situaie aparte este aceea a mbinrilor de tipul nevesti-sii, n care articularea este marcat, pentru ntregul grup nominal, la adjectivul posesiv conjunct. La verb cele mai multe greeli de scriere se ntlnesc la formele monosilabice ale verbelor cu mare frecven a fi, a scrie,a ti, a ine i a veni. Grafia scri nu are nici o acoperire n limba literar (ea poate nota numai o variant regional de infinitiv, nu i persoana a 2-a sg. ind. i conj. prez., care se noteaz scrii). Grafiile i i vi nu snt corecte dect pentru formele pronominale de dativ, nu i pentru formele verbale ii, vii. Grafia ti este corect pentru infinitiv (a ti) i pentru formele compuse cu el (voi ti, a ti, nu ti), dar este incorect pentru persoana a 2-a sg. a prezentului indicativ i conjunctiv: corect se scrie s tii (nu s ti). Tot astfel, grafia fi este corect pentru

infinitiv (a fi) i pentru multele forme compuse cu el (voi fi, a fi, nu fi; va fi aflat, ar fi aflat, s fi aflat, va fi aflnd, a fi aflat), dar incorect pentru persoana a 2-a singular a conjunctivului prezent i a imperativului pozitiv, la care corect este scrierea cu doi i: atenie deci la distinciile dintre s fii sntos (conjunctiv prezent) i s fi mers (conjunctiv perfect), chiar s fii ludat (conjunctiv prezent diateza pasiv) i s fi ludat (conjunctiv perfect diateza activ), precum i dintre fii vesel! (imperativ pozitiv) i nu fi trist!(imperativ negativ). La persoana 1 i a 2-a singular a prezentului indicativ i conjunctiv se produc greeli de scriere, relativ rar, cu un i n minus la verbele de conjugarea I cu tema n i vocal (apropi, zgri i, mai ales, njunghi n loc de apropii, zgrii, njunghii).Mai des apare greeala invers, scrierea cu un i n plus, la persoana a 2-a singular a prezentului indicativ i conjunctiv la verbele afla, intra, sufla, umbla, umfla, umple; corect se scrie afli, intri (nu aflii, intrii etc.). Se greete de asemenea la scrierea formelor de perfect simplu, puin familiare celor mai muli vorbitori. Greelile afecteaz, la conjugarea a IV-a, distincia dintre persoana 1 sg. i a 3-a sg. (aceasta din urm egal cu infinitivul); se scrie corect eu sosii, dar el sosi (i a sosi), eu m sfiii, dar el se sfii (i a se sfii). La formele nearticulate de plural i de genitiv-dativ singular ale substantivelor i adjectivelor feminine greelile de (pronunare i) scriere duc la confuzia unor tipuri morfologice. Grafii ca rochi, unghi i, invers, mingii, ridichii nu snt literare; mai mult, ele nu au acoperire fonetic dect prin raportare la variantele neliterare de nominativacuzativ singular roche, unghe, respectiv mingie, ridichie (vezi i IV 2 b). Grafia roi este literar pentru m. pl. de la participiul ros; ea corespunde unei realiti fonetice i cnd noteaz varianta nvechit i regional de m. pl. a adjectivului rou (m. sg.ro, f. sg. ro, pl. roe), nu ns i cnd reprezint o ncercare de notare a formei literare de pl. a acestui adjectiv sau pluralului substantivului roie. 2.n interiorul cuvintelor, la ntlnirea dintre rdcin sau tema lexical cu un afix (flexionar sau derivativ) ori cu un element de compunere, problema alegerii se pune numai ntre i i ii. Secvena fonetic i grafic ii este corect numai atunci cnd a) un prefix sau element de compunere terminat n i se combin cu o tem (cuvnt sau element de compunere) care ncepe cu i i b) cnd un sufix sau element de compunere cu i iniial se combin cu o tem (cuvnt sau element de compunere) terminat n i. Se scrie ii n: derivatele cu prefixele anti- (antiimperialist, antiinfecios, antiinflamator, antiinsulin, antiintelectua list, antiistorism), arhi-(arhiinteresant), peri- (periintestinal); compusele cu elemente ca di- (diiamb), mini- (miniinterviu), poli- (poliizopren), semi- (semiindustrializa, semiin ternat), toxi-(toxiinfecie), n principiu i cele cu bi-, maxi-, pluri- etc.; Meninerea celor doi i n pronunare i n scriere nu este totui general. Exist i cteva formaii prefixale cu un singur i, explicabile fie prin contragerea celor doi i originari, fie prin eliziunea vocalei finale a prefixului; de exemplu, termenul medical antinion < anti- + inion (pentru varianta antcf. antarctic, antepileptic), arhierarh (cf.ierarh) i arhiereu (cf. protoiereu). Scrierea concord totdeauna cu pronunarea. derivatele cu sufixele -icios (sfiicios), -iciune (sfiiciune), -ime (miime), in (cuviin, fiin, tiin), -ioar (iioar, miioar,viioar), -itor (pustiitor, iitor, s criitor, viitor), -itur (scriitur, viitur) de la cuvinte cu tema n i vocal i, bineneles, derivatele i compusele acestor derivate (cuviincios, ncuviina, necuviin; fiina i nfiina, contiin i contiincios,ntiina, n etiin; lociitor; priincios); Substantivul fiic se scrie corect cu ii indiferent dac etimologia just este nvechitul fie fiic + sufixul -ic sau nvechitul fii fiu + sufixul -c. formele de gerunziu, cu sufixul -ind, ale verbelor de conjugarea I i a IV-a cu tema n i vocal: apropiind, calchiind, fiind (ifiindc), njunghiind, machiind, mniind, priind, pustiind, scriind, sfiind, tiind, trunchiind, zgriind. Se scrie ns i n: formele flexionare ale tuturor cuvintelor cu tema n i n care afixul este a, e, u sau ncepe cu aceste vocale: ie ia (nuiie, iia); apropie, apropiem, apropiat; sfiesc i sfia, sfiasc (nu sfiies c, sfiia, sfiiasc); nfiez; tiu;

derivatele cuvintelor cu tema n i n care afixul ncepe cu alt vocal dect i: fiesc, fiasc, fiu, nfia; prielnic; pustietate;sfial, sfielnic, sfios; zgrieci; Pentru scrierea cu ia sau iia vezi i X. derivatele de la cuvinte a cror tem nu se termin n i vocal. De reinut c se scrie corect i n substantivele cunotin,recunotin i n verbul ncunotina, n care sufixul -in este ataat la o tem consonantic (cunoat-; cf. cerin,credin, putin, edin), spre deosebire de tiin, contiin i ntiina, la care tema n i justific pronunarea i scrierea cu ii; de la numeralul mie derivatul cu sufixul -ime are doi i (miime), pe cnd de la doi i trei derivatele cu acelai sufix sntdoime, treime; gerunziul verbelor de conjugarea I i a IV-a cu tema n i nevocalic se scrie corect deochind, despduchind, mperechind,ngenunchind, nmnunchind, muind, ti nd, urechind, veghind, biruind, chinuind, nvechind, suind, zbughind. i n interiorul cuvintelor se produc greeli de pronunare i de scriere n ambele direcii. Cele mai numeroase se ntlnesc la derivatele cu sufixul - in (pe de o parte, grafii ca fin, contin, ntinez, iar, pe de alta, grafiilecunotiin i ncunotiina) i la formele de gerunziu (att grafii ca apropind, find, ct i, mai rar, muiind, tiind; se confund n special tipurile flexionare cu infinitivul n -chea, -ghea i -chia, -ghia, scriindu-se la fel de greit ngenunchiind, urechiind, veghiind i calchind, njunghind, machind, trunchind). 3.n anumite situaii puin numeroase alegerea ntre i i ii, eventual i iii, nu are legtur cu gramatica. n cteva interjecii se poate scrie att i, ct i ii sau chiar iii, repetarea literei fiind un mijloc de marcare a lungirii vocalei n cauz: i/ii/iii, di/dii, pfi/pfii etc. Tot un mijloc de redare a lungirii vocalei i ntr-o pronunare marcat de afectivitate este scrierea ocazional cu doi sau mai muli i n interiorul rdcinii cuvintelor. De exemplu: miiic de tot! Numele proprii Isac, Isus se scriu cu un singur i iniial (nu Iisus). Numele proprii de origine slav romneti i strine n -schi se scriu cu un singur i final, chiar dac n limbile originare numele respectiv are finala -ii. De exemplu: Baraschi, Macedonski, Malinschi; Dostoievski, Ostrovski. 4.Uneori se pune problema alegerii ntre scrierea cu un singur i i cea cu doi i separai/legai prin cratim. Secvena grafic i-i (i ii-i) se ntlnete n urmtoarele situaii: i pronume (n dativ) + i pronume (n acuzativ): i-i dau (i mi-i inetc.); i pronume (n dativ) + i verb: i-i foame (i mi-i foame etc.); finala unei conjuncii + i pronume (n dativ sau acuzativ): ci-i vd i-i aud, i-i dau sau + i verb: i-i bine; finala unui substantiv sau adjectiv (i pri de vorbire echivalente) + i verb: cu bani-i bine sau + i pronume: ochii-i rd, prinii-i dau bani, dnii-i vd; finala unui verb + i pronume (n dativ sau acuzativ): auzii-i, dai-i; finala unui adverb + i verb: aci-i bine, aici-i bine. n asemenea secvene se produc greeli de scriere nu numai n privina cratimei (pentru care vezi XXVI), ci i a numrului de i. n poziie neaccentuat cei doi i din mbinarea i-i pron. + pron. sau pron. + vb. se confund n unul singur n pronunare i de aceea se poate ajunge la grafii greite ca i dau sau i foame. Secvena neaccentuat ii-i (din ochii-i..., prinii-i...) se pronun fie ca diftong, fie ca o singur vocal, niciodat ca o secven de trei sunete distincte, ceea ce explic frecvena grafiilor care omit un i; tot astfel, secvena neaccentuat iiii (din propriii-i copii sau copiii-i vd) nu se pronun cu patru sunete distincte, de undei aici grafiile curente cu omiterea unui i. Acel i omis poate s fie din finalul cuvntului care preced cratima, deci articolul acestuia (n grafii de tipul ochi-i rd, prini-i dau, proprii-i copii, copiii vd etc., pentru care vezi i 1), sau poate s fie i conjunct, n grafii ca ochii rd pentru ochii-i rd sau propriii copii pentru propriii-i copii. 5.Omiterea unui i poate avea loc i la ntlnirea a doi i (cu valoare de semiconsoane) din cuvinte diferite ntre care nu se folosete cratima. Este cazul mbinrilor (-) lui, (-)ei, cui + i-a (pron. + vb.), ie (pron. + vb.), i-i (pron. + pron.): de exemplu, lui i-a dat, ei i-i dau,cui i-e foame, care ajung s fie scrise greit lui a dat, cui e foame din cauza faptului c n pronunare cele dou semiconsoane [] se confund n una singur (vezi i 4).

Ghid de exprimare corect


Acest articol trateaz cteva din cele mai frecvente probleme de exprimare n limba romn. V reamintim c DEX online nu este afiliat n niciun fel Academiei Romne. Dac avei sugestii pentru acest ghid, v rugm s ni le trimitei prin e-mail.

Forme nominale (substantive, adjective, pronume)


Greit biatul al crui carte fata a crui carte etc. Corect biatul a crui carte fata a crei carte biatul ale crui cri fata ale crei cri Explicaii Muli dintre noi facem acordul cum s-o nimeri. Totui, exist o regul simpl, numit acordul n cruce: al/a/ai/ale se acord cu

bieii a cror carte fetele a cror carte bieii ale cror cri fetele ale cror cri biatul al crui cine fata al crei cine biatul ai crui cini fata ai crei cini bieii al cror cine fetele al cror cine bieii ai cror cini fetele ai cror cini fumtor nvederat adevr inveterat fumtor inveterat adevr nvederat Masculin eu nsumi tu nsui el nsui noi nine voi niv ei nii eu nsui etc. Feminin eu nsmi tu nsi ea nsi noi nsene voi nsev ele nsei (nsele) n toate cazurile avem de-a face cu propoziii subordonate atributive. n primele dou, pe care este complement direct, ca icartea, omul la care se refer, adic n cazul acuzativ, de aceea este nevoie i de prepoziia pe. n ultimele dou cazuri, care este subiect, ca i substantivele la care se refer, deci este la nominativ, de aceea nu este nevoie de prepoziia pe. Cartea care am citit-o este o contaminare ntre cele dou construcii i este incorect. Apendicita i amigdalita sunt boli. Ele nu sunt pri ale corpului, deci nu au Pronume de ntrire - vezi DEX. obiectul (carte/cri/cine/cini), iar cr ui/crei/cror se acord cu posesorul (biatul/fata/bieii/fetele).

Paronimele pot produce adesea confuzii! ntruct e vorba defumtor nrit i de adevr evident, exprimarea corect e cea indicat de ghid.

cartea care am citit-o omul care l-am ntrebat

cartea pe care am citit-o omul pe care l-am ntrebat cartea care mi-a plcut omul care mi-a rspuns

M doare apendicita. M doare amigdalita.

M doare apendicele. M dor amigdalele.

cum s doar. Totui, construcia m doare apendicitanu e aa de greit cum pare. Se spune m supr/necjete/scie etc. o boal, m face s sufr o boal, iar de aici la m doare o boal, nu e dect un mic pas La fel, se poate spune apendicita mi provoac dureri, deci, altfel spus, boalanu doare, dar d durere. Substantivele masculine au, la forma de plural articulat cu articol hotrt, Codrii nverzii sunt frumoi. Codri nverzii sunt frumoi. doi i (sau trei, n cazul cuvintelor nverziii codri freamt. Pantaloni albatri s-au rupt. ca uliii, vizitiii, copiii).Cnd exist un Pantalonii albatri s-au rupt. Am discutat despre adjectiv antepus substantivului, el preia Am discutat despre niteparametrii importani. accentul:codrii nverzii, dar nverziii niteparametri importani. Parametri cei mai importani codri. n sintagma nite parametri Parametrii cei mai au fost discutai. importani, articolul este importani au fost discutai. nehotrt (nite), aadar toate cuvintele se scriu cu un singur i. n cele mai multe cazuri, forma de plural articulat a substantivelor masculine se formeaz prin adugarea articolului hotrt -i la forma nearticulat. Substantivele care au doi i la plural (copii, ulii, vizitii) capt nc unul n forma articulat (copiii, uliii, vizitiii), iar substantivele care au un singur i la plural (oameni, cobai) vor avea doi i n forma articulat (oamenii, cobaii).

copii se joac cobaiii sunt roztoare

un copil doi copii copiii se joac un cobai doi cobai cobaii sunt roztoare

Formarea superlativului cu expresia cel mai se refer, n acest caz, la adverbul bine, nu la adjectivul pltit. Doctoria nu este cea mai pltit, ci cea pltit cel mai bine. i, ntruct adverbele nu au gen, cea mai bine pltit doctori cel mai bine pltit doctori numr sau caz, superlativul se formeaz implicit cu cel pus la masculin. Se vede mai uor forma corect inversnd topica: Doctoria cel mai bine pltit, nu Doctoria *cea mai bine pltit. mi place de cineva pre scump mi place cineva pre mare Cineva este subiect gramatical (cineva mi place), deci trebuie pus n cazul nominativ, fr prepoziia de. Un produs este scump atunci cnd preul

su este mare. Pre scump este o struocmil. Volumul se msoar n litri. Dac umplem o sticl de un litru cu mercur, ea va cntri peste 13 kilograme, iar dac o umplem cu ulei de floarea soarelui, ea va cntri numai 920 de grame! Decisticl de un kilogram este restrictiv sau impropriu, sintagma fiind valabil doar n cazul unor anumite lichide cu densitatea apropiat de 1kg / litru ap, bere etc. Ora unu/douzeci i unu, deci numerale masculine pe lng un substantiv feminin, constituie excepii, explicabile prin faptul c motenesc forma iniial a felului cum era exprimat timpul, un ceas dup miezul zilei/nopii, mai pe scurt, ceasul unu, iar prin rostire prescurtat, unu (e ceasul unu sau, simplu, e unu). Apoi, forma de masculin, deja impus, s-a pstrat i pe lng femininul or: ora unu. n schimb, n cazurile ora dou/dousprezece/douzeci i dou,s-a impus forma de feminin, care este i cea de neutru plural:dou ceasuri dup miezul zilei/nopii, de unde ceasurile sau ceasul dou, apoi ora dou etc. Este de neneles cum cineva poate rostiora doisprezece, atta timp ct nu va spune niciodat ora doi!

sticl de un kilogram

sticl de un litru

ora una ora doi ora doisprezece ora douzeci i una ora douzeci i doi

ora unu ora dou ora dousprezece ora douzeci i unu ora douzeci i dou

Am luat un pix de la ei i i lam dat napoi.

Strict vorbind, deoarece am dat pixul napoi mai multor persoane, corect este ...li l-am dat.... Totui, aceasta este Am luat un pix de la ei i li luna din situaiile cnd ambele am dat napoi. construcii sunt de evitat. Un motiv Am luat un pix de la ei i leste eufonia. Apoi, dac ar fi vorba de am dat napoi (lor). un obiect feminin, construcia s-ar schimba: am luat o minge de la ei i leam dat-o napoi. ... datorit publicului incurajrilor acestuia... Dup datorit se folosete dativul. Articolul posesiv a (al, ai, ale)este specific genitivului, deci nu are ce cuta aici.

... datorit publicului i a ncurajrilor acestuia...

Era crispat i zmbea fortuit. Multe din marile descoperiri Fortuit nseamn neprevzut, inopinat,

au fost fcute fortuit. cartea anului acesta cartea anului acestuia

ntmpltor, nu forat. Adjectivul pronominal demonstrativ se acord n gen, numr i caz cu substantivul determinat. Adjectivele care la origine sunt comparative i superlative:exterior, interior, superior, inferior, optim, excelent sau cele care exprim, prin sensul lor, superlativul: ultrasensibil, splendid, perfectnu formeaz grade de comparaie. De asemenea nu formeaz grade de comparaie nici adjectivele care exprim o nsuire absolut: pozitiv, negativ, complet, mort, viu, principal, gravid, mijlociu, prim etc.

condiiile cele mai optime o list foarte complet

condiiile optime o list complet

Din cauza este o locuiune Din cauza la vremea urt, n- Din cauza vremii urte, n-am prepoziional care cere ntotdeauna am mai mers la munte. mai mers la munte. cazul genitiv. Celor, unuia, la trei, la asemenea/astfel de oameni sunt complemente indirecte. Ele rspund la ntrebarea cui i-am mulumit? (celor etc.), nu la ntrebarea Le-am mulumit celor care la cine i-am mulumit? (la cei etc.). m-au ajutat. Acest gen de complement indirect st I-am mulumit unuia dintre ntotdeauna n cazul dativ (celui etc.). cei care m-au ajutat. Varianta la cei nu este propriu-zis o Le-am mulumit la trei dintre greeal, ci mai curnd un stil de vorbire cei care m-au ajutat. nengrijit sau o form popular. Le-am mulumit la Limba literar accept construcia cu asemenea/astfel de prepoziia la numai cnd complementul oamenipentru ajutorul dat. indirect este exprimat printr-un numeral invariabil (de exemplu trei) sau are ca determinant un adjectiv invariabil (de exemplu asemenea, astfel). Cnd un atribut este exprimat prin adjectiv (provenit din participiul verbului a adopta, n acest caz), adjectivul se acord ntotdeauna n gen, numr i caz cu substantivul pe care l determin. Aici legii este n cazul genitiv, deci i adoptate trebuie pus n cazul genitiv. Pentru a articula cu articolul hotrt pluralul substantivului ou, se adaug articolul feminin le la forma de

Le-am mulumim la cei care m-au ajutat. I-am mulumit la unu dintre cei care m-au ajutat.

abrogarea legii adoptat acum un an

abrogarea legii adoptate acum un an

Oulele sunt proaspete. ncondeierea oulelor este o tradiie frumoas.

Oule sunt proaspete. ncondeierea oulor este o tradiie frumoas.

nominativ plural: femei-femeile; cricrile; ou-oule.. Vezi i definiia cu paradigma expandat. Solicitatorul ntrunete unsummum de caliti, care l recomand pentru a fi angajat. Solicitatorul ntrunete o sumde caliti, care l recomand pentru a fi Summum are sensul de gradul cel mai angajat. nalt, punct maxim. Folosirea lui cu Scriitorul a ajuns sensul de sum, sumedenie este greit. la unsummum al calitilor artistice greu de depit. Doamna Ionescu este ofilolog / politician / doctori / preedint / artist / profesoar / muzician / sculptorirenumit. un medicament pentruatenuarea durerii

Doamna Ionescu este unfilolog / politician / doctor / preedinte / artist / profesor / muzician / sculptor renumit. un medicament pentruameliorarea durerii

Majoritatea profesiilor au i form de feminin n limba romn.

Ameliorare nseamn mbuntire, or durerea nu poate fi mbuntit. E corect, ns, ameliorarea strii de sntate.

rata de promovabilitate la bac...

Rata de promovabilitate s-ar interpreta ca procentul de nsuire de a fi promovat, ceea ce nu e normal ca rata de promovare la bac... exprimare. rata promovabilitii la bac... Dar,promovabilitate nseamn i aciunea, starea de a promova, ceea ce face posibil a doua form de construcie corect.

Forme verbale
Greit Corect Explicaii Verbul a crea, dei aparent se termin n ea, nu este un verb de conjugarea a II-a, ci de conjugarea I. Sufixul este -a, iar rdcina este cre-. Pentru uurin, conjugai-l ca i pe a lucra, nlocuindlucr- cu cre-: eu lucr-ez/cre-ez; tu lucr-ezi/cre-ezi; el lucr-eaz/cre-eaz etc. Formele crezi sau crez, creaz aparin verbului a crede:prima este pers. a II-a sing., indicativ prezent, iar celelalte dou, forme populare ale aceluiai verb: eu crez, el/ea/ei/ele s creaz. Numai dac infinitivul verbului se termin n ia (a ntemeia, a ncleia), atunci litera -i- apare i n formele conjugate: eu

eu crez tu crezi el creaz creerea/creearea/creiare alumii

eu creez tu creezi el creeaz crearea lumii

eu creiez eu agreiez eu ntemeez

eu creez eu agreez eu ntemeiez

eu ncleez

eu ncleiez

ntemeiez/ncleiez..., eu ntemeiam/ncleiam..., eu ntemeiai/ncleiai..., eu am ntemeiat/ncleiat..., ntemeind/ncleind. Infinitivul verbului este a plcea, iar condiional-optativul se formeaz cu verbul auxiliar a avea (n acest caz, ar) i cu infinitivul.

mi-ar place Fi cuminte! S fi punctual. S nu fi trist. Nu fii fraier! S fii tiut ce pierd, na fiilipsit. A fii mndru dac a lua un premiu. Promit c voi fii punctual. A venii i eu cu voi. Ct am putut dormii!

mi-ar plcea Fii cuminte! S fii punctual. S nu fii trist. Nu fi fraier! S fi tiut ce pierd, na fi lipsit. A fi mndru dac a lua un premiu. Promit c voi fi punctual. A veni i eu cu voi. Ct am putut dormi!

Se folosete fii doar la imperativ afirmativ (fii cuminte) i la conjunctiv afirmativ sau negativ (s fii punctual / s nu fii trist). n toate celelalte situaii, se folosete fi.

n primul caz, verbul este la modul condiionaloptativ, care se construiete ntotdeauna cu forma de infinitiv a verbului. n al doilea caz, verbul este chiar la infinitiv. Formele eu venii, eu dormiisunt valabile pentru perfectul simplu. Imperativul negativ, pers. a II-a sing., se formeaz cu infinitivul verbului: nu mnca, nu vorbi, nu pleca. Deci, nu face. Formele impersonale cu aspect reflexiv ale lui a merita i a existaau aprut, probabil, prin contaminare cu construciile similare de tipul nu se obinuiete, nu se justific, nu se face/cade, dar ele nu au nicio justificare. Forma verbului la indicativ, mai mult ca perfect, pers. a II-a sing., se construiete cu terminaia -sei, nu sei (valabil pentru pers. I sing.): plecasei, plcusei, mersesei, coborsei, iubisei.

Nu f asta.

Nu face asta.

nu se merit s atepi nu se exist aa ceva

nu merit s atepi nu exist aa ceva

Cnd am venit la tine, tuplecasei deja.

Cnd am venit la tine, tuplecasei deja.

Dei au o etimologie comun, verbele a investi (a cheltui/plasa bani ntr-un anumit scop, ntr-o anumit afacere) i a nvesti (a A fost investit n funcia A fost nvestit n funcia acorda cuiva n mod oficial un drept, o de ... de ... autoritate, o demnitate, o atribuie) au evoluat A nvestit mult n afacere. A investit mult n afacere. diferit ca sens, de unde, probabil, nevoia de a le diferenia i formal, prin adoptarea formei nvesti. S cere-i voie nainte s plecai. Nu trage-i! S cerei voie nainte s plecai. Nu tragei! Cnd -i apare ca desinen pentru indicarea pers. a II-a plural a verbelor, se scrie, desigur, lipit de verb: voi cerei, voi tragei. Dar se scrie

Cerei drepturile tale. Tragei ptura (pe tine).

Cere-i drepturile tale. Trage-i ptura (pe tine).

desprit prin cratim de un verb la imperativ, cnd -ieste forma prescurtat a pronumelui i, forma de dativ a lui tu,care n astfel de construcii are rol de pronume posesiv, nlocuind sau doar ntrind pronumele posesiv propriu-zis: cere-i drepturile = cere drepturile tale; trage-i ptura = trage ptura (ta) pe corpultu; pune-i plria pe cap = pune plria (ta) pe capul tu. Formele corecte sunt stabilite de comisiile Academiei Romne abilitate s instituie normele ortografice. Forma nale exist doar pentru sensul nvechit a pune aua pe... (astzi verbul folosit pentru aceasta nu mai este a nela, ci a neua). A rde este verb intranzitiv, nu reflexiv. A avansa nseamn a nainta. De, ddei, ca forme de imperativ ale verbului a se da, sunt variante nvechite, populare, incorecte.

eu crap (de rs, de ciud). tu crapi (de rs, de ciud). el se neal vrea s (te) nale el/ea se aeaz s aibe parte De ce te rzi? a avansa nainte De-te la o parte Ddei-v jos.

eu crp (de rs, de ciud). tu crpi (de rs, de ciud). el se nal vrea s (te) nele el/ea se aaz s aib parte De ce rzi? a avansa D-te la o parte. Dai-v jos.

Folosirea verbului -i (form abreviat i modificat a lui este/e) la plural nu are legtur Ce-s cu crile astea pe Ce-i cu crile astea pe cu faptul c vorbim despre mai mas? mas? multe cri,deoarece este vorba de o form Ce sunt cu crile astea pe Ce este cu crile astea pe impersonal, fix: ce-i cu crile astea/cartea mas? mas? asta sau pantoful sta/pantofii tia pe mas? Ce-i cu tine? m risc s dau un pronostic... te riti s-l nfruni pe ef? Chiar dac unele dicionare menioneaz c a risc s dau un pronostic... risca este i reflexiv, aceste forme sunt riti s-l nfruni pe ef? nvechite i nerecomandate.

Folosirea corect a unor adverbe i prepoziii. Alte devieri ortografice. Expresii


Greit Eu am dect trei picioare. Mai lipsete dect Mihai. Am dect 10000 lei. Ne-am vzut doar odat n ultimul an. A fost o dat ca niciodat... O dat cu Ana, a venit i Barbu. Era vesel i o dat s-a Corect Explicaii Eu am numai trei Ca adverbe restrictive, n construcii picioare. afirmative se folosesc numaisau doar, iar n Mai lipsete doar Mihai. construcii negative se folosete dect. Nu am dect 10000 lei. Ne-am vzut doar o dat n ultimul an. A fost odat ca niciodat... (cndva) Odat cu Ana, a venit i Barbu. (concomitent) O dat este o construcie format din numeralul o (una) i substantivul dat (caz, ocazie, situaie n care se petrece ceva) i indic o enumerare (o dat, de dou ori). Odat este adverb, avnd mai mult sensuri: cndva, concomitent. Vezi i

ntristat.

Era vesel i odat s-a ntristat. (deodat)

definiiile pentru dat, odat. Se face confuzie ntre dou situaii foarte diferite, ntre cuvntulnumai i un grupaj relativ aleatoriu, ocazional, nu mai. Numai este un adverb cu funcie de delimitare, cu acelai sens ca doar: numai/doar el a fost invitat (nu i alii); voi sta numai/doar o or (nu mai multe). n sintagma nu mai, cele dou componente i pstreaz autonomia, nu fiind o simpl negaie, iar mai, un element de cu totul alt natur, care, aici, indic ncetarea aciunii exprimate de verb: mai tiu = nc tiu, continui s tiu; nu mai tiu = am ncetat (deja) s tiu. Deci, fa de simpla negaie nu tiu, mai aduce precizarea, nuanarea c nainte am tiut. ncontinuu/incontinuu este adverb (echivalent cu mereu, ntruna, nentrerupt), uor de recunoscut, deoarece determin un verb. Construcia n continuu apare atunci cnd continuu e adjectiv, deci determin un substantiv. Funcia de adjectiv este confirmat i de caracterul flexibil al cuvntului n continuu progres; n continu dezvoltare , dar i de mobilitatea sintactic: n continuu progres/n progres continuu. La maximum/minimum sunt locuiuni adverbiale, compuse din prepoziia la plus substantivele maximum/minimum, i determin verbe: s-a enervat la maximum; a redus la minimum cheltuielile. Ca substantive, ele pot aprea i n alte contexte n maximum 30 de minute...; este necesar un minimum de efort... Ca adjective, aceste cuvinte au formele maxim/minim i determin diferite substantive, putnd suferi i modificri flexionare: valoare maxim, eforturi minime. Dei marcat ca impropriu, sensul de pe al prepoziiei dup este recunoscut de DEX ca fiind acceptabil, ceea ce ni se pare o eroare (vezi dup, sensul I.5). Dup cu sensul de pe este un regionalism nerecomandabil.

Numai tiu ce s cred. Nu mai tu tii ce s-a ntmplat.

Nu mai tiu ce s cred. Numai tu tii ce s-a ntmplat.

Plou n continuu. Romnia este ncontinuuprogres.

Plou ncontinuu (incontinuu). Romnia este n continuuprogres.

ascult muzic lamaxim/minim maxim de profit cu unminimum efort

ascult muzic (dat/emis) lamaximum/minimum maximum de profit cu unminim efort

cartea dup noptier

cartea de pe noptier

Pn numr la trei s plecai de-aici!

Pn numr pn la trei s plecai de-aici!

Numrm (de la unu) pn la trei. Probabil prezena primului pndetermin ezitarea de a-l repeta, dar este necesar i cel de-al doilea.

Titlul Suflete moarte se refer la faptul c moierii rui plteau Titlul Suflete moarte se refer impozit pentru erbi care c moierii rui plteau muriser. impozit pentru erbi care Titlul Suflete moarte se muriser. refer la impozitul pe care moierii rui l plteau pentru erbi care muriser.

Verbul a se referi este reflexiv i cere ntotdeauna prepoziia la. Este incorect tendina de a-l folosi cu sensul vreau s spun c /vrea s spun c / adic.

eu/ei/ele snt/snt

eu/ei/ele sunt

Exist multe argumente pro i contra trecerii, n 1993, de la ortografia snt la ortografia sunt (ca i a revenirii la folosirea lui ),dar normele curente impun forma sunt. Forma snt este greit oricum! La nceputul i la sfritul cuvintelor se folosete numai , ca i n cuvintele formate cu prefix, dac este prima liter din rdcin(rennoire, nentors). Deci, participiul i gerunziul verbelor nu fac excepie: cobort-cobornd etc. Toate cuvintele din aceast familie se scriu (i se pronun) doar cu , nu cu i. nainte de -b- sau -p-, n cuvintele romneti, apare consoana -m-, nu -n.- Fac excepie cuvintele compuse (snpetru, nonprofit) i cuvintele adoptate n romn n forma original (hornpipe, Istanbul). n general, n limba romn prefixele se scriu lipite de cuvntul care le urmeaz i nu se despart prin cratim. Numai n cazul derivrilor ocazionale, neconsacrate de dicionare, se despart prin cratim: antiprezidenial, anti-Ionescu, anti-orice etc. n primul caz, se cere s fie att de linite, nct s se aud bzitul unei mute; n al doilea, cererea e i mai categoric, s fie att de linite, nct s nu se aud absolut nici un zgomot. Confuzie uor de neles

nger a hotr rentregire hotrt hotrnd intreprinde, intreprindere, intreprinztor... a npodobi a nproca a se nbuiba a nbiba

nger a hotr rentregire hotrt hotrnd ntreprinde, ntreprindere, ntreprinztor... a mpodobi a mproca a se mbuiba a mbiba

anti-drog ne-respectuos rs-poimine

antidrog nerespectuos rspoimine

Linite! S nu se aud musca! a da sfoar n ar

Linite! S se aud musca! Linite! S nu se aud nici musca! a da sfar/far n ar

ntre sfar/far (fum) i sfoar, cu att mai mult cu ct primul aproape a ieit din uz. Expresia are la baz un vechi procedeu de comunicare la distan, prin aprinderea unor focuri, mai precis, iniial, a da sfar n ar nsemna a semnala ceva cu ajutorul fumului, de la un post de straj, la altul. De aici, evoluia la a rspndi o veste, sensul actual. cine sur la vntoare cine surd la vntoare Expresia are sensul: ineficient, inutil, inadecvat, nepotrivit, nelalocul lui, iar culoarea (sur) nu are niciun efect asupra performanelor cinelui la vntoare...

5.2. Desprirea n interiorul cuvintelor


Desprirea n scris a cuvintelor la capt de rnd se face dup reguli care difer, parial, de regulile despririi n silabe, precum i de la limb la limb. Limita dintre secvene se marcheaz prin cratim (vezi i 1.2.4. Cratima), care se scrie numai dup secvena de la sfritul primului rnd. Sunt posibile dou modaliti de desprire a cuvintelor la capt de rnd: pe baza pronunrii[1] i pe baza structurii morfologice a cuvintelor modaliti pe care le vom numi n continuare desprire dup pronunare i, respectiv, dup structur.[2] Pentru indicarea rostirii sacadate sau a metricii se folosete numai desprirea dup pronunare: I-nabilule! (nu i desprirea dup structur: in-abilule). !Regula general i obligatorie a despririi cuvintelor la capt de rnd n limba romn, valabil pentru ambele modaliti, este interdicia de a lsa la sfrit sau la nceput de rnd o secven care nu este silab[3]. Excepie: grupurile ortografice scrise cu cratim (dintr-|un, ntr-|nsa), la care se recomand ns, pe ct posibil, evitareadespririi. Rezultatele la care conduc cele dou modaliti coincid n multe cazuri, dar n altele pot diferi. !Normele actuale[4] prevd desprirea dup pronunare. Este acceptat i desprirea dup structur, ns cu unele restricii fa de recomandrile din DOOM1. La nivelul cuvntului, nu se despart la capt de rnd:

cuvintele monosilabice[5];

secvenele iniiale i finale (fie c, fonetic, sunt sau nu silabe) constituite dintr-un singur sunet, redat prin: o consoan + -i optit (nu: duma-ni); n acest caz, consoana nu formeaz o silab din punct de vedere fonetic. o vocal (nu: a-er, -la, e-popee/epope-e, i-real, -h, o-leac, u-ria; sublini-a, absorbi-e, ca ca-o, su-i, ambigu-u). n acest caz desprirea este neeconomic, dei este corect din punctul de vedere al silabaiei (i de aceea n Dicionar se pun n eviden i asemenea silabe, nu n scopul despririi la capt de rnd, ci pentru a indica structura silabic a cuvntului i a oferi indicii privind pronunarea: sublini-a). Interdiciile de mai sus privesc i grupurile ortografice scrise cu cratim: nu: s-| a; i-|a, las-|o, mi-|a, zis-|a, i-|a. Dintre cele dou modaliti de desprire a cuvintelor la sfrit de rnd: desprirea dup pronunare se poate aplica la toate cuvintele, inclusiv la componentele cuvintelor formate; ea este modalitatea unic de desprire pentru toate cuvintele simple i pentru majoritatea derivatelor cu sufixe; desprirea dup structur se poate aplica numai la limita dintre elementele componente ale unor cuvinte formate sau scrise cu cratim ori cu cratim i linie de pauz (la restul cuvntului putndu-se aplica desprirea bazat pe pronunare). Astfel, acelai cuvnt format poate fi supus, n funcie de secvena care ncape la sfritul rndului i de opiune,uneia sau celeilalte modaliti de desprire: dup pronunare (ar-te-ri-os-cle-ro-z) sau dup structur (arterio-scleroz). Desprirea dup structur are caracter cult i, n cazul cuvintelor mprumutate gata formate din alte limbi, presupune cunoaterea formei i a sensului elementelor componente. Este mai ales cazul cuvintelor aparinnd unor terminologii de specialitate (formate, n mare parte, din elemente vechi greceti i latineti), a cror desprire dup structur este accesibil adesea numai pentru specialiti ai domeniului respectiv. mprumuturilor din limbile moderne li se aplic, ori de cte ori grafia permite, regulile de desprire a cuvintelor din limba romn: ca-te-ring, nu cater-ing, dar multe mprumuturi i nume proprii scrise i

citite dup reguli ale altor limbi fac, n general, necesar consultarea Dicionarului.

5.2.1. Desprirea dup pronunare


Regulile despririi n scris dup pronunare se refer la litere, dar privesc pronunarea cuvintelor n tempo lent i au drept criteriivalorile literelor n scrierea limbii romne (vezi Tabelul 2) i poziia lor n diverse succesiuni. Desprirea dup pronunare nu duce totdeauna la silabe propriu-zise, fonetice (cel mult s-ar putea vorbi de silabe ortografice[6]), i se face dup reguli dintre care unele sunt mai mult sau mai puin convenionale. Astfel, desprirea n scris se ntemeiaz uneori pe decizii fr suport n fonetic, de exemplu n cazul succesiunilor scl, scr, str ntre vocale, la care este posibil orice silabaie fonetic, dar la care, pentru desprirea n scris, s-a optat, convenional, pentru modelul C-CC. Uneori chiar, desprirea n scris poate contraveni pronunrii ca la desprirea unor consoane duble din mprumuturi (ca-pric-cio-so [kapri-o-zo]). n cele ce urmeaz vom face distincie, pe de o parte, ntre litere-vocale i litere-consoane prin care nelegem semnele grafice care noteaz, cu precdere, sunete-vocale, respectiv sunete-consoane i, pe de alt parte, ntre vocale propriu-zise i semivocale care sunt sunete cu un comportament diferit, notate cu ajutorul unor litere-vocale (i, n unele mprumuturi, chiar cu litere-consoane: w) , precum i de situaiile n care anumite litere nu noteaz niciun sunet, ci servesc numai ca semne grafice. Indicaiile din Dicionar privitoare la pronunare i, respectiv, la desprirea dup pronunare sunt complementare: de exemplu, indicarea despririi ofer, implicit, informaii i asupra pronunrii n situaiile n care din poziia accentului nu rezult dac o liter trebuie interpretat ca vocal sau ca semivocal, iar n cazul succesiunii de litere iu dup consoan, la finala cuvintelor, din indicarea pronunrii [u] (accesoriu [riu pron. ru]) rezult c desprirea este acceso-riu, nu accesori-u.

5.2.1.1. Litere-vocale
La desprirea la capt de rnd care implic litere-vocale trebuie s se aib n vedere c:

literele e, i, o, u, w i y noteaz att sunete-vocale propriu-zise, ct i semivocale[7], desprirea


depinznd de valoarea lor; Vorbitorii nativi fac cu relativ uurin aceste distincii, mai ales n cazul cuvintelor vechi n limb. n cazul neologismelor, ns, pot exista mai frecvent dubii dac unele succesiuni de litere-vocale se pronun cu hiat sau cudiftong. literele e i i pot servi i ca simple semne grafice, fr a nota sunete, i anume dup c, g, ch i gh, i n aceste cazuri nu conteaz ca vocale: cea-r [ar], cia-con; geamuri, giar-dia; chea-m, chia-bur; ghea-r, ghia-ur, nu ce-ar etc. (dar lice-an, ci-anur, geanticlinal, ge-ologie, chi-asm, ghi-oc etc.); litera i la final de cuvnt sau n interiorul unor compuse, cnd noteaz un i optit, nu conteaz din punctul de vedere al despririi la capt de rnd: flori, pomi, mini, uri, az-vrli ind. prez., miti, linci, sfinci; ori-cnd (dar nflo-ri, azvr-li inf., perf. s. etc.). n principiu, n cazul literelor-vocale: dou litere-vocale alturate care noteaz vocale propriu-zise se despart; cnd literele e, i, o, u, w sau y noteaz o semivocal, desprirea se face naintea lor. literele-vocale care noteaz diftongi i triftongi nu se despart intre ele. Aceste reguli se pot detalia n cele ce urmeaz.

5.2.1.1.1. Succesiunile V-V (V-V(S), V-VC(C) (Dou vocale alturate se despart)


Dou litere-vocale alturate care noteaz vocale propriu-zise se despart cu alte cuvinte, vocalele n hiat se despart. Cele dou vocale pot fi: identice: a-alenian; ale-e; fi-in; alco-ol; ambigu-ul; diferite: antia-erian, alca-ic, ba-obab, bacala-ureat; beh-it, ling-ul; hr-it, pr-ul; bore-al, deictic, le-onin, le-ul; ci-anur, pompi-er, fani-on, cafegi-ul; cro-at, po-et, cro-itor, bo-ur; polu-are, continu-m, du-et, bnu-ise, afectu-os; keny-an, hobby-uri. Se despart i dou vocale alturate dintre care a doua face parte dintr-un diftong descendent: cre-ai, famili-ei, feme-ii, gre-oi.

Regula este valabil indiferent dac a doua vocal formeaz singur o silab sau mpreun cu una sau mai multeconsoane: ti-in, bnu-ind. Unele succesiuni de vocale apar n cuvinte formate, n care desprirea dup pronunare coincide cu cea dup structur[8]: contra|amiral, re|examina, anti|infecios; bine|neles, co|opta. Combinaiile de dou vocale care, n unele mprumuturi sau nume proprii scrise cu grafii strine, au valoarea unuisingur sunet, ca n limba de origine, nu se despart: ee [i] (splee-nul), eu [] (cozeu-rul), ie [i] (lie-duri), ou [u] (cou-lomb).

5.2.1.1.2. Succesiunile V-S ((S)V-SV, (S)V-SVS, V-SSV) (Un diftong i un triftong se despart de vocala sau de diftongul precedente)
n succesiunile de litere-vocale n care e, i, o, u sau y noteaz o semivocal, aceasta trece la secvena urmtoare cnd se afl: dup o vocal propriu-zis, iar e, i, o, u sau y fac parte dintr-un diftong ascendent: agre-eaz, accentu-eaz; ace-ea [aeia], mama-ia, t-ia, tm-ia, su-ia; tm-ie, pro-iect, su-ie; du-ios; ro-iul; g-oace, dubi-oas; ro-ua, no-u; a-yatolah; triftong: t-iai, vo-iau, le-oaic; cre-ioane; ne-ueaz; dup un diftong ascendent (deci tot dup o vocal), iar e, i, o, u sau y fac parte dintrun diftong (ploa-ie, stea-ua) sau dintr-untriftong (chiar dac acesta nu este scris ca atare: dumnea-ei [dumna-e]). Altfel spus, diftongii alturai se despart sau diftongii i triftongii se despart de vocala sau de diftongul care le preced.

5.2.1.2. Litere-consoane
Aceast desprire se refer la consoanele aflate ntre vocale. La desprire trebuie s se aib n vedere faptul c din punctul de vedere al despririi la capt de rnd se comport ca o singur consoan: litera x; ch i gh nainte de e, i; h nu are valoarea unui sunet nici n mprumuturi i nume proprii strine n care preced o consoan: foeh-nul [fnul]. consoanele urmate de i optit; q + u cnd are valoarea [kv]. Regulile generale privind desprirea literelor-consoane sunt: o consoan ntre litere-vocale trece la secvena urmtoare; n succesiunile de dou-patru consoane, desprirea se face, de regul, dup prima consoan; n succesiunile (foarte rare) de cinci consoane, desprirea se face dup a doua consoan. Regulile i excepiile sunt detaliate n cele ce urmeaz.

5.2.1.2.1. C (V-CV, VS-CV, SVS-CV, V-CSV) (O consoan ntre vocale trece la secvena urmtoare)
O consoan ntre litere-vocale trece la secvena urmtoare: ba-b, fa-c, re-ce, ve-cin, po-di, rea-fia, le-ge, ha-haler, nea-jutorat, ira-kian, m-lin, tea-m, lu-n, ma-p, soa-re, ie-se, ma-in, ia-t, a-, ta-v, kilo-watt, ta-xi, ree-xamina, ra-z, reau-zi (inf., perf. s.), flo-rile, fu-gi (inf., perf. s.), o-chi (verb), po-mii. La fel se comport i: ch, gh (+ e, i) n cuvinte romneti: ure-che, nea-chitat, le-ghe, li-ghioan; qu [kv]: se-quoia. Regula este valabil i cnd litera-vocal dinaintea consoanei noteaz o semivocal element al unui diftongdescendent (au-gust, bojdeu-c, doi-n, mai-c, pi-ne, hai-ku) sau al unui triftong cu structura SVS (lupoai-c) ori cnd consoana este urmat de un diftong: re-seamn. O consoan urmat de i optit nu se desparte de vocala precedent: ari, buni, cobori, flori, fugi (ind. prez.), ochi(substantiv), pomi, auzi (ind. prez.). Se comport ca o singur consoan combinaiile de dou sau trei litere-consoane din

cuvinte i nume proprii cu grafiistrine care noteaz, conform normelor ortografice ale diferitor limbi, un singur sunet: ck [k] (ro-cker), dg [] (Me-dgidia), dj [] (azerbaidjan), gn [] (Sali-gny), sh [] (banglade-shian), th [t] (ca-tharsis), ts [] (jiu-jitsu), tch [] (ke-tchup).

5.2.1.2.2. Succesiunile C-C(C)(C) (Dou, trei sau patru consoane ntre vocale se despart dup prima consoan)
n succesiunile de dou-patru consoane ntre vocale, desprirea se face, de regul, dup prima consoan. Succesiunea C-C (VC-CV, VSC-CV, V-CSV) (Dou consoane ntre vocale se despart) Dou litere-consoane ntre litere-vocale se despart, a doua consoan trecnd la secvena urmtoare. Cele dou consoane pot fi:

identice, notnd acelai sunet ca i consoana simpl (kib-butz, mil-lefiori, n|nora, inter|
regn[9], bour-ree, fortis-simo, wat-tul) sau, n cazul lui cc + e, i, sunete diferite ([k]): ac-cent; h nu are valoarea unui sunet nici n mprumuturi i nume proprii strine n care preced o consoan dubl: ohm-metru [ommetru]. diferite: ic-ni, tic-sit, ac-tiv, frec-ven, caf-tan, vaj-nic, cal-cula, mul-te, toam-n, n-ger, lun-git, mun-te, cap-s, atep-ta; azvr-li (inf., perf. s.), cer-ne; ur-ii; as-cet, os-cior, as-tzi, mu-ca, excursie, imix-tiune; Regula este valabil i cnd litera-vocal dinaintea consoanei noteaz o semivocal, element al unui diftongdescendent (trais-t) sau cnd dup consoan urmeaz o semivocal, element al unui diftong: dor-mea. Sunt tratate la fel succesiunile de dou sunete consoane dintre care prima este notat prin dou litere: business-man, watt-metru. n schimb, c, g urmate de h (+ e, i) care noteaz dou sunete n mprumuturi se despart: bog-head [bog-hed]. Consoanele urmate de i optit se comport ca o consoan: albi (adj.), az-vrli (ind. prez.), cerbi, dormi (ind. prez.),ori-ce dar al-bi (vb.), az-vr-li (inf., perf. s.), dor-mi (inf., perf. s.). EXCEPII 1.Trec mpreun la secvena urmtoare succesiunile de consoane care au ca al doilea element l sau r i ca prim element b, c, d, f, g, h, p, t i v, adic grupurile bl: ca-blu, br: neo-brzat, cl: pro-clama, cr: nea-crit, dl: Co-dlea, dr: co-dru, fl: nea-flat, fr: pana-frican, gl: neaglutinat, gr: nea-gricol, hl: pe-hlivan, hr: ne-hrnit, pl: su-plu, pr: cu-pru, tl: ti-tlu, tr: li-tru, vl: neevlavios, vr: de-vreme. Pentru combinaiile de dou consoane din cuvinte i nume proprii cu grafii strine care noteaz, conform normelor ortografice ale diferitor limbi, un singur sunet vezi Succesiunea C-C. 2.Nu se despart literele-consoane duble din cuvinte i nume proprii cu grafii strine, care noteaz sunete distincte de cele notate prin consoana simpl corespunztoare din limba romn: ll [l'] (caudi-llo), zz []: (pi-zzicato). Succesiunea C-CC (Trei consoane ntre vocale se despart dup prima consoan) n succesiunile de trei consoane, desprirea se face dup prima consoan: ob-te, fil-tru, circum-spect, delin-cvent[10], lin-gvist, cin-ste, con-tra, vr-st, as-clepiad, cus-cru, es-planad, as-pru, as-tru, dezgropa. Regula este valabil i cnd litera-vocal dinaintea consoanei noteaz o semivocal element al unui diftongdescendent: mais-tru.

La fel se despart i consoanele urmate de ch, gh (+ e, i): n-chega, n-chide, n-ghea, n-ghii. Sunt tratate la fel succesiunile de trei litere-consoane din mprumuturi i cuvinte strine n care combinaiile ch, gh noteaz un singur sunet (tech-neiu, af-ghan) sau din cuvinte n care prima consoan este urmat de i optit: ctei-trei. Unele succesiuni de trei litere-consoane din cuvinte i nume proprii cu grafii strine se comport ca o singur consoan:tch [] n ke-tchup. EXCEPIE n urmtoarele succesiuni de trei consoane, desprirea se face dup primele dou consoane: lp-t: sculpta, mp-t: somp-tuos, mp-: redemp-iune, nc-: linc-ii, nc-t: punc-ta, nc-: punc-ie, nd-v: sand-vici, rct: arc-tic, rt-f: jert-f, st-m: ast-mul. Alte succesiuni de trei consoane care se despart (i) dup a doua consoan (lt, ldm, lpn; ndb, ndc, nsb, nsc (i ns), nsd, nsf, nsh, nsl, nsm, nsn, nsp, nss, nsv; ntl; rg, rtb, rtc, rth, rtj, rtm, rtp, rts, rtt, rt, rtv; stb, stc, std, stf, stg, stl, stn, stp, str, sts, stt, stv ) nu trebuie memorate, deoarece se ntlnesc n cuvinte formate (semi)analizabile, crora li se poate aplica desprirea dup structur, care este destul de transparent i conduce la acelai rezultat. Este vorba de: compuse: alt|ceva, ast|fel, feld|mareal, fiind|c, hand|bal; formaii cu elemente de compunere, ca port-: port|bagaj, port|cuit, port|hart, port|jartier, port| moneu, port|perie, port|sabie, port|tabac, port|igaret, port|vizit; derivate cu prefixe: post-: post|belic, post|comunism, post|decembrist, post|fa, post|garanie, post|liceal, post|natal, post|paoptist, post|revoluionar, post|sincron, post|totalitar, post|verbal; trans-: trans|borda, trans|carpatic, trans|cendental, trans|danubian, trans|fgrean, trans|human, trans|lucid, trans|misibil, trans|naional, trans|portabil, trans|saharian, trans|vaza; derivate de la baze terminate n grupuri de consoane cu sufixe ca -lc (savant|lc), -nic (pust| nic, stlp|nic, zavist|nic), -or (trg|or).

5.2.1.2.3. Succesiunea C-CCC (Patru consoane ntre vocale se despart dup prima consoan)
n succesiunile de patru consoane ntre vocale, desprirea se face dup prima consoan: !ab-stract, constructor, n-zdrveni. EXCEPII 1. Desprirea CC-CC n unele succesiuni de patru consoane, desprirea se face dup a doua consoan: feld-spat, gang-ster, tung-sten, horn-blend. Alte succesiuni de patru consoane care se despart (i) dup a doua consoan (nsfr, nsgr, nspl, rtch, rtdr, rtsc, rtst, stpr, stsc, stc) nu trebuie memorate, deoarece se ntlnesc n cuvinte formate (semi)analizabile, crora li se poate aplica desprirea dup structur, care este destul de transparent i conduce la acelai rezultat. Este vorba de: formaii cu elementul de compunere port-: port|drapel, port|scul, port|stindard; derivate cu prefixe: post-: post|prandial, post|scenium, post|colar; trans-: trans|frontalier, trans|gresa, trans|planta. Sunt tratate la fel succesiunile n care primele dou consoane sunt urmate de ch, gh (+ e, i): port-chei. 2. Desprirea CCC-C n unele succesiuni de patru consoane n care nicio segmentare fonetic nu se susine, desprirea se face, convenional, dup a treia consoan: dejurst-v, vrst-nic (n ultimul caz, cu acelai rezultat ca al despririi dup structur).

5.2.1.2.4. Succesiunea CC-CCC (Cinci consoane ntre vocale se despart dup a doua consoan)
n succesiunile de cinci consoane (foarte rare), desprirea se face dup a doua consoan: ng|strm; opt|sprezece.

Sunt tratate la fel succesiunile care cuprind combinaiile ch, gh (+ e, i): port-schi.

5.2.2. Desprirea dup structur


Desprirea dup structur este acceptat atunci cnd captul rndului coincide cu limita dintre componentele cuvintelor formate. Ea coincide, n multe cazuri, cu desprirea dup pronunare. Elementelor componente ale cuvintelor formate li se poate aplica, dac este necesar, desprirea dup pronunare. Desprirea dup structur nu se folosete pentru a indica rostirea silabisit. Se pot despri i dup structur cuvintele (semi)analizabile (formate n limba romn sau mprumutate):

compuse[11]: !arterios-cleroz/arterio|scleroz, !al-tundeva/alt|undeva, !des-pre/de|spre, !dreptunghi/drept|unghi, !por-tavion/port|avion, !Pronos-port/Prono|sport, !Romar-ta/Rom|arta; Compusele care pstreaz grafii strine sunt supuse numai despririi dup structura din limba de origine: back-hand. derivate cu prefixe: !anor-ganic/an|organic, !de-zechilibru/dez|echilibru, !ine-gal/in|egal, !nesprijinit/ne|sprijinit, !nes-tabil/ne|stabil, !nes-trmutat/ne|strmutat, !pros-cenium/pro|scenium, !sublinia/sub|linia; Nu se despart prefixele care s-au redus la o singur consoan: ra-lia, spul-bera. dintre derivatele cu sufixe, numai cele formate cu sufixe care ncep cu o consoan de la teme terminate n grupuri de consoane:sa-vant-lc, stlp-nic, vrst-nic, za-vist-nic. La unele dintre aceste cuvinte, desprirea dup structur coincide cu desprirea dup pronunare, facilitnd-o. Vezi i 5.2.3. Desprirea cuvintelor scrise cu anumite semne ortografice. !Normele actuale nu mai admit despririle dup structur care ar conduce la secvene care nu sunt silabe (ca nntr|ajutorare, nevr|algic) sau ar contraveni pronunrii, ca n apendic| ectomie [apendiectomie], laring|ectomie[larinectomie]. n compuse i n derivatele cu prefixe n care ultimul sunet al primului element i primul sunet al elementului urmtor se confund ntr-osingur liter, n desprirea dup structur se acord prioritate ultimului element sau rdcinii: om|organic, top|onomastic. !Pentru cuvintele a cror structur nu mai este clar, deoarece elementele componente sunt nenelese sau neproductiven limba romn, normele actuale recomand exclusiv desprirea dup pronunare (!ab-stract, !su-biect) sau evitareadespririi, dac aceasta ar contraveni regulilor: !abroga, !o-biect.

5.2.3. Desprirea cuvintelor scrise cu anumite semne ortografice

1. !La cuvintele scrise (obligatoriu sau facultativ) cu cratim sau cu linie de pauz se admite
atunci cnd spaiul nu permite evitarea ei i desprirea la locul cratimei/liniei de pauz. Este vorba de: cuvinte compuse sau derivate i locuiuni: aducere-|aminte, aide-|mmoire, bun-|gust, calea-|valea, ex-|ministru, shakespeare-|ian ;

!mprumuturi la care articolul i desinenele se leag prin cratim: flash-|ul, flash-|uri;

grupuri ortografice scrise cu cratim: ducndu-|se, du-|te, fir-|ar, vzndu-|m, chiar cnd rezult secvene care nu sunt silabe: dintr-|un, ntr-|nsa (caz n care se recomand evitarea despririi); cuvinte compuse complexe: americano|sud-coreean sau americanosud-|coreean. Desprirea la locul cratimei nu se face ns cnd la sfritul primului rnd sau/i

la nceputul rndului urmtor ar rezulta o singur liter (dndu-|l, i-|a, s-|a), o consoan + semivocal (mi-|a) sau o consoan + -i optit:d-|mi. La grupurile ortografice mai scurte, desprirea bazat pe pronunare (din|trun, fi|r-ar, n|tr-nsul/ntr-n|sul) trebuie evitat, deoarece mrete numrul cratimelor, contravenind principiului estetic n ortografie; la cele mai lungi sau cnd este absolut necesar, desprirea se poate face i n alt loc dect acela al cratimei, n funcie de poziia ocupat fa de sfritul rndului: du|cndu-se. 2.La cuvintele scrise cu apostrof, pentru pstrarea unitii lor, desprirea la capt de rnd trebuie evitat cnd locul despririi ar coincide cu locul apostrofului. Vezi i 5.1. Desprirea grupurilor de cuvinte i a abrevierilor

Note
1. Desprirea dup pronunare a fost numit i silabaie fonetic, ns aceast denumire
este improprie, deoarece desprirea cuvintelor la capt de rnd este o problem practic, n timp ce silabaia este o problem lingvistic. 2. Desprirea dup structur a fost numit i silabaie morfologic, termen impropriu, ntruct ea nu are n vedere silabaia (care privete fonetica, nu morfologia), ci elementele componente din structura anumitor cuvinte. 3. Chiar dac include o vocal propriu-zis, cum prevedea regula din DOOM 1, care era mai puin restrictiv. 4. Cf. i Dicionarul general de tiine ale limbii, Editura tiinific, Bucureti, 1997, s.v. silabaie: Regulile morfologice nu [subl. ns. I. V.-R.] sunt obligatorii. Desprirea dup pronunare prezint i avantajul c pentru ea se pot stabili reguli mai generale dect pentru desprirea dup structur. 5. Neindicarea accentului la un cuvnt romnesc din Dicionar arat c acesta este monosilabic. Rezult c, dac aceste cuvinte prezint o succesiune de litere-vocale, acestea nu se pot afla n hiat, ci formeaz un diftong (sau un triftong). (Absena accentului la cuvntul-titlu i notarea lui la indicaiile de pronunare arat c litera vocal n cauz se pronun altfel dect se scrie.) 6. Flora uteu, Elisabeta oa, ndreptar ortografic i morfologic, Floarea Darurilor, Saeculum I.O., Bucureti, 1999, p. 280. 7. Dintre acestea, semivocalele i nu pot aprea dect nainte de vocal.

8. La cuvintele formate marcm limitele prin | pentru a nu induce ideea fals c aceste formaii sar scrie n mod normal cu cratim. 9. La ultimele dou cuvinte, desprirea dup pronunare coincide cu cea dup structur.

10. n Limba romn. Manual pentru clasele a IX-a i a X-a (coli normale, licee i clase cu profil

umanist), (coord. Florin D. Popescu), Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1997, p. 71, a fost introdus n seria de excepii i grupul ncv, dei nu figureaz n lista din DOOM1 i, prin urmare, trebuie desprit dup regula general. 11. Din cuvinte ntregi, elemente de compunere sau fragmente de cuvinte dintre care cel puin unul exist independent i cu un sens care corespunde celui din compus.