Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

Data: 06.05.2010 Educatoare: Feier Nicoleta Grdinia cu P.P. Albinua, Trgu-Mure, Jud: Mure Tema sptmnii: Cnd/Cum i de ce se ntmpl? Subtema: n lumea insectelor Tema zilei: Gze harnice i drgue Tipul activitii: mixt Categorii de activiti:

ADP ( Activiti de dezvoltare personal)


Rutin: Primirea copiilor deprinderi specifice Rutin: Micul dejun deprinderi specifice Rutin: ntlnirea de diminea: Gze harnice i drgue Rutin: Ne pregtim de activiti - Deprinderi de igien individual i colectiv; - Deprinderi de autoservire. Tranziii: Zum, zum, zum, albinia mea, Fluturaul, Spune-mi iubite copila.

ALA ( Activiti liber alese)


1. Joc de mas : Fagurele- mozaic 2. tiin: Numrm i colorm 3. Art : Fluturaul

Obiective operaionale: Joc de mas - s realizeze fagurele cu ajutorul pionezelor;


s recunoasc pionezele de culoarea galben;

tiin
s spun ce observ n fia de lucru; s recunoasc cifrele; s numere fluturaii; s coloreze atia fluturai ci le arat cifra; Art; - s spun ce culoare poate avea fluturaul;

s coloreze fluturaul respectnd conturul dat;

ADE ( Activiti pe domenii experieniale)


Activitate integrat (DOS, DEC) : Micua buburuz Povestirea educatoarei, dactilopictur. Strategii didactice: Metode i procedee: povestirea, surpriza, conversaia, explicaia, demonstraia. Material didactic: medalioane, insecte, flori, fie matematice, creioane colorate, pioneze, tempera, beioare. Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici. OBIECTIVE OPERAIONALE: DOS: - s asculte cu atenie textul povetii; - s redea cu cuvinte proprii povestea respectnd ordinea cronologic a ntmplrii faptelor; - s cunoasc personajele povestirii cu aciunile specifice; - s-i formeze trsturi pozitive de caracter prin reinerea comportamentelor personajelor; - s aleag insecta din poveste cu care i-ar plcea s semene; - s diferenieze personajele pozitive de cele negative; DEC: s denumeasc corect materialele de lucru pe care le folosesc n realizarea lucrrii; s realizeze pata de culoare, folosind beisorul; s aprecieze lucrrile realizate, urmrind aspectul estetic, respectarea conturului, acurateea lucrrilor;

Scenariul zilei
Copiii vor intra n sal interpretnd cntecul Zum, zum, zum, albinia mea i se vor aeza pe scunele, care sunt aranjate n form de semicerc. Eu voi intra n sal costumat n buburuz. - Vai, ce frumoi suntei astzi!!! - Avei musafiri? S le salutm pe doamnele educatoare care au venit la noi n vizit. - Sunt aa de obosit! Unde s m aez s mi odihnesc puin aripioarele? Avei i pentru mine un loc? E aa cald afar. Era cald i cnd ai venit voi la grdini? Dar aici la voi n grup e aa de bine, e rcoare. Vom completa calendarul naturii i am aflat noutile zilei. - tii unde am fost eu ieri? Am fost n poieni. Acolo, n poieni am ntlnit multe insecte. Dar voi tii ce insecte sunt n poieni? mi spunei i mie ce insecte cunoatei? Copiii enumer insectele cunoscute de ei ( buburuza, fluture, cosa, greiere, albin, gndac, libelul, furnic, licurici). Dac v spun cu cine m-am ntlnit eu ieri n poieni i ce poveste frumoas mi-a povestit mie o gz mititic. Am venit cu nerbdare astzi la grdini ca s v spun cu cine m-am ntlnit. Eu m-am ntlnit cu buburuza (apare micua buburuz). i dup ce i-am ascultat povestea, i-am zis c eu lucrez ntr-un loc minunat, ntr-o grdini, i c aici sunt o mulime de fluturai, adic voi, pentru c noi suntem grupa fluturailor, i m-am gndit s-o invit la noi n grup, ca s-i aflai i voi povestea. Dar pentru a-i auzi povestea noi trebuie s-i artm c suntem gze harnice; eu tiu c fluturaii sunt buni la suflet, de aceea eu i-am promis c astzi noi ne vom juca cu ea toat ziulica i o vom ajuta s pregteasc surprize pentru prietenii ei din poieni care o ateapt cu drag. Copiii au acceptat cu mare plcere invitaia la joac. Buburuza le-a adus copiilor cteva daruri pe care le vom folosi la activitate. Printre daruri se numr i medalioanele pe care le voi pune copiilor n piept. Medalioanele sunt albinue i fluturai de culoarea roz i galben. Buburuza i invit la cele 3 arii de stimulare, prin cntecul Spune-mi iubite copila. Sectorul Joc de mas Fagurele. Voi suntei astzi albinue harnice, de aceea trebuie s avei i un fagure n care s depozitai mierea. Sectorul tiin Numrm i colorm fluturaii. Ceea ce trebuie s facei e s colorai atia fluturai ci v arat cifra de sub ei. Sectorul Art - Fluturaul . Noi tim c fluturaii se mndresc cu aripioarele lor minunate i le place s se joace printre flori, de aceea voi le vei colora aripioarele ct mai frumos ca apoi s se prind ntr-o hor mare i s danseze prin toat poienia. Voi trece pe la fiecare centru, urmresc modul cum relaioneaz, cum comunic i cum interacioneaz cu partenerii de grup. Dup ce toi copiii vor termina munca pe sectoare, i voi aduna i vom face mpreun analiza muncii pe sectoare, apoi ne vom relaxa interpretnd cntecul Fluturaul.

Apoi vom pleca spre locul de joac. Suntem insecte i zburm ca ele pan ajungem la locul de joac. i anun pe copilai c dup atta munc e timpul s afle povestea prietenei noastre, buburuza . Dup ce voi anuna titlul povetii le voi arta copiilor i panoul. Pe panou va fi aezat soarele, cteva flori, un copcel, cteva frunze i rul. Pe parcursul povestirii panoul va fi completat cu mama-buburuz, o furnicu, o albinu, un greiera, un licurici, un flutura, un gndcel. Era o dimineat frumoas, cu aer mbttor, care era plin de parfumul florilor de primvar. Din puful unei papadii apru somnoroas o mic buburuz. Se frec uor la ochiori i i zise:,, Ce diminea frumoas! Abia atept s cobor din floare ca sa ma joc cu prietenii mei din poieni". Micuei noastre buburuze i plcea s se joace toat ziua, din zori i pn-n sear. - Sufleelul meu!... o strig mama ei, ce bine c te-ai trezit! Iei afar s te mngie razele soarelui i s te speli n roua dimineii. Mama - buburuz o dezmierd uor i o lu protector lng ea. Poi s te duci s te joci, dar s nu te ndeprtezi. Poate s treac vreo pasre i s te ia n cuibul ei ca mncare pentru puiori, spuse ea grijulie, aa cum tim cu toii c sunt mmicile. - Mica buburuz cobor de pe ppdie, nu nainte de a promite c nu se va duce departe. i mergnd vesel prin poieni se ntlnete dup tulpina unei flori cu furnicua. - Bun dimineaa, furnicuo! Ce frumos e afar! Vino s ne jucm mpreun prin poieni! - S m joc! Eu care mai am nc attea provizii de fcut pentru iarn, care e att de lung i n plus trebuie s ajung repede la copilaii mei pentru c i-am lsat n grija surorilor mele din muuroi! ( Ct era ziua de lung furnicua muncea de zor . Aduna grune , un bob de aici , un bob de dincolo , pn va fi cmara plin cu saci de gru , porumb i alte bogii ale cmpului . De asemenea s-a gndit furnicua s adune i plante medicinale , s fac ceai cnd e rcit . A adunat flori de mueel , de ment i alte plante care mai de care mai parfumate). Eu nu am timp de joac! i zicnd acestea furnicua i continu munca. Vznd acestea micua noastr prieten i continu plimbarea prin poieni i se ntlnete cu albinua Zum-zum. - Bun dimineaa, albinuo! spuse buburuza vesel. - Bun dimineaa ! i rspunse albinua care se opri puin din culesul nectarului. - Vrei s mergem s ne jucam prin poieni? o ntreb buburuza, ncepnd s se agite n jurul albinuei.Vrei?Vrei? Spune, vrei? - Nu am timp de joac! Aici n poieni sunt o mulime de flori, trebuie s alerg la toate ca s culeg nectar i s le duc copilailor mei. Ei stau cumini mititei, n fagure, m ateapt cu drag ca s le duc mncare miere gustoas, pentru c doar cu ajutorul ei vor crete mari, puternici i foarte sntoi. Sper c albinele paznic n-au adormit, ca nu cumva s intre cineva n stup, s ne fure proviziile de miere. mi pare ru buburuzo, dar am foarte mult treab. Puin suprat micua noastr prieten pleac mai departe zicndu-i c tot va gsi ea pe cineva cu care s se joace. i cum mergea ea linitit prin poieni deodat aude un zgomot. La nceput se sperie, dar apoi i d seama c de fapt se aude un sforit.

i se uit, i se tot uit, i-n stnga i n dreapta dar nu vede pe nimeni. Deodat o voce slab i subire ncepe s strige de sub nite frunze uscate rmase din toamna trecut: - M doare. D-te la o parte. Ce, nu simi c m-ai clcat pe piciorue? Mirat , buburuza deschise deschise ochii mari i cut s vad cine-i vorbete. - Sunt aici sub tine! - Atunci vede c de sub frunzele uscate iese un greiera somnoros. Lng greieraul Cri-cri dormea dus i licuriciul Scprici. - Bun dimineaa, somnoroilor! Deodat, licuriciul Scprici tresare...Ce se ntmpl oare? Cine-mi tulbur odihna? Somnoros, ncepe s-i freace ochiorii. - Bun dimineaa, buburuzo! au rspuns amndoi somnoroi i suprai c au fost trezii din somn. - Somnoroilor, trezii-v odat c e trziu i haidei la joac? - Poftim? La joac? au rspuns amndoi n cor. - Vai de mine, eu nu mai pot de somn! Toat noaptea am luminat poienia cu felinarul. M duc s-mi caut un alt loc unde s pot dormi fr ca nimeni s m mai trezeasc. i foarte suprcios i lu la revedere cu jumtate de gur. Eu nu pot veni la joac, zise greieraul, pentru c azi-noapte am avut un concert i sunt foarte obosit. Doar tu tii micuo ct de mult mi place mie s cnt i c eu cnt doar seara. Ar trebui s ncepi i tu s te apuci de cntat i s mai lai deoparte joaca. - Eu nu vreau s cnt, eu vreau s ma joc! i rspunse buburuza, i-i ntoarse spatele foarte suprat. i srcua noastr buburuz a nceput s plng. - Nimeni nu vrea s se joace cu mine! Sunt aa de singur! Nu am nici o surioar n toat poienia cu care s ma joc. Toi mi-au zis c nu au timp de mine c ei trebuie s munceasc, unii trebuie s doarm iar alii au prieteni cu care s se joace. - Hei, buburuzo, de ce plngi? spuse gndcelul. - Plng pentru c nimeni nu vrea s se joace cu mine! - Nu plnge buburuzo. M joc eu cu tine. Haide s mergem s ne jucm pe malul rului, zise gndcelul. Buburuza sttu puin pe gnduri i-i spuse: - Nnnnn ... nu cred c pot. tii, nu am voie s m ndeprtez de cas, zise buburuza uitndu-se temtor n spate. Iar mama mi-a zis odat c nu ma voie s m joc pe malul rului. - Dar nu va vedea nimeni c ai plecat, i nu se va ntmpla nimic dac ne vom juca pe malul rului. Tocmai cnd vorbeau ei, trecu pe acolo fluturaul. Acesta i admira aripioarele care erau foarte frumos colorate. - Bun dimineaa, dragi prieteni! - Bun dimineaa, fluturaule frumos! ( de altfel micua noastr prieten era foarte respectuoas, ntotdeauna saluta cnd se ntlnea cu cineva). - Bun dimineaa! Dar ncotro mergei att de grbii? - Noi mergem la ru s vedem frunzele cum plutesc pe ap, zise gndcelelul. Nu vrei s vii i tu cu noi?

Mi-ar plcea dar poate ntr-o alt zi. Le-am promis friorilor mei, fluturailor portocalii i verzi c astzi m voi juca cu ei prin poieni i n plus i-am promis mamei c nu voi merge departe de cas, iar rul e destul de departe. Acum v las c mie nu-mi place s ntrzii.( Voi tii c nu-i frumos s ntrzii la o ntlnire). - La revedere, buni prieteni! - La revedere, fluturaule! rspunser cei doi prieteni n cor. Gndcelul o convinse pe buburuz s mearg cu el la ru i, cnd ajunser, ncepur s se joace. Nu dup mult timp, ncepu un vnt nprasnic, de apleca tulpinile florilor de lalea din apropierea rului. Apa ncepu s se agite i s arunce stropii reci care ncotro. Gndcelul i buburuza se adapostir sub o frunz. - Trebuia s o ascult pe mmica, spuse buburuza. Cum o s ajung acum acas? Buburuza ncepu s plng i s o strige pe mama ei. Vntul ncepu sa sufle din ce n ce mai puternic, pn cnd desprinse frunza de pe pmnt. - Ajutorrrrrrrr! Strigar amndoi speriati, stnd agai de marginile frunzei. n timpul acesta, mama buburuz o cuta disperat. S-a ntlnit cu fluturaul care i-a spus c a plecat la ru mpreun cu gndcelul i a pornit i ea grbit spre ru. Vntul dusese frunza departe, i mai departe, cu prietenii nostri agai de ea, ca ntr-un final s o aeze pe valurile nvolburate ale rului. Printre uvoaiele de ap, gndcelul i buburuza cereau ajutor. n cele din urma ei au fost trai la mal de mamabuburuz, care a apucat de marginea frunzei i i scoase afar pe nzdrvanii notri. Ajuns acas, micua buburuz se arunc n braele protectoare ale mamei i-i spuse: - Nu am s-i mai ies din cuvnt niciodata mam! Iart-m! ncepu a plnge n hohote. - Fata mamei, toate mamele i nva copiii numai de bine i i ajut atunci cnd au nevoie. Ai greit i i se putea ntmpla ceva ru, dar cred c i-a prins bine, ca s nveti s asculi povestea mea, cci te inv de bine, pentru c te iubesc, spuse mamabuburuz i o mngie uor pe cpor. Vntul se potolise i soarele iei din nori, rznd de bucurie c poate s mngie din nou petalele florilor, dnd sntate i lumin pe pamnt. i dup aceast ntmplare prietenii notri, buburuza i gndcelul , s-au jucat ntotdeauna pe lng cas. Voi adresa copiilor ntrebri pentru a fixa momentele povestirii. - Cum s-a numit povestea? - Cei dorea micua buburuz? - Cu cine se ntlnete n poieni? - De ce n-a vrut furnicua s se joace cu ea? - Unde a plecat s se joace? - Din ce cauz a ajuns buburuza n ap? - Ce se putea ntmpla cu ea i gndcelul dac mama-buburuz n-o salva? - Mai cunoatei vreo poveste n care din cauz c n-a ascultat sfaturile primite i se putea ntmpla ceva ru? Ca s nu i se mai ntmple ceva ru prietenei noastre, m-am gndit s-i facem nite surioare ca s aib cu cine s se joace n fiecare zi.

Prin cntecul Fluturaul vom merge la msue. Le cer copiiilor s priveasc materialele i s le denumeasc. Le explic i le demonstrez modul de lucru.( nmuiem beiorul n culoare i apoi l aezm pe corpul buburuzei lsnd o pat de culoare). Copiii sunt mprii n dou grupe n funcie de vrsta acestora: copiii mai mici vor trebui s aplice pete de culoare buburuzelor conturate i colorate n rou cu ajutorul beiorului, iar copiii mai mari vor trebui s aplice pete de culoare pe buburuzele conturate i colorate n rou, iar apoi s le fac antenele i picioruele. Ca s realizm lucrri ct mai frumoase, mai nti executm nite exerciii ca s ne nclzim muchii fini ai minii. Le voi da semnalul de ncepere a lucrului. n timp ce copiii lucreaz, voi da indicaii individuale celor care au nevoie. Aprecierea lucrrilor se va face cu ajutorul unei frunze uriae i a unor floricele din poieni. Fiecare copil i va expune lucrarea pe panou i vom face analiza lor: vor prezenta sarcinile pe care trebuiau s le respecte i vor stabili dac au fost ndeplinite. Drept recompens vor primi puncte roii de la micua buburuz.

Activitatea de relaxare:

Copiii se vor relaxa cu ajutorul jocului de micare: Albinua i florile. Un copil va fi albinua iar ceilali vor fi flori. La semnal ,albina va zbura i toi copiii cnt si bat din palme;,,Albinua a zburat/S culeaga miere/Pe-o floare s-a aezat/ i nectar i cere. Albinua i alege o floare cu care danseaz.