Sunteți pe pagina 1din 0

Declaratia 390 in 117 studii de caz

Servicii de consultanta.Constructia unui


imobil

Intrebare: Serviciile de consultanta legate de constructia unui imobil situat in Romania,
prestate de o persoana juridica romana platitoare de TVA catre o persoana juridica din
Ungaria platitoare de TVA, se factureaza cu TVA? Se declara in Declaratia 390?

Raspuns:
Serviciile prestate in legatura cu un bun imobil se incadreaza in exceptiile de la cele doua reguli
generale de taxare reglementate prin articolul 133 alineatele 2 si 3 din Codul fiscal. Incepand cu
serviciile prestate in anul 2010, aceasta exceptie de la regulile generale de taxare este
reglementata la articolul 133 alineatul 4 litera a) si punctul 14 alineatul 2 litera b) din normele de
aplicare aprobate prin H.G. nr. 1.620/2009.

Astfel, pentru aceste servicii locul prestarii se considera a fi locul unde este situat bunul imobil,
caz in care persoana juridica romana care efectueaza servicii asupra unui bun imobil situat in
Romania trebuie sa emita factura cu TVA, chiar daca beneficiarul acestor servicii este persoana
impozabila stabilita intr-un stat membru si inregistrata in scop de TVA in Ungaria sau in orice alt
stat membru, dar nu in Romania.

Lucrarile referitoare la bunurile imobile sunt detaliate la art. 133, punctul 14 alineatul 2 din
normele de aplicare. Avand in vedere ca serviciile de consultanta au drept scop pregatirea unei
activitati de constructie constand in lucrari de constructii-montaj, transformare, finisare,
instalare, reparatii, intretinere, curatare si demolare, in functie de prevederile contractuale ,
acestea se pot incadra la serviciile enumerate la litera b) ,,studiile si activitatile de supervizare,
care fac parte in mod obisnuit din ocupatia arhitectilor, supervizorilor sau inginerilor si care au
ca obiectiv pregatirea si coordonarea unei activitati prevazute la lit. a). Dovada materiala a
realizarii unui serviciu de consultanta consta in punerea la dispozitia beneficiarului a unui studiu
intocmit de personalul de specialitate din cadrul firmei de constructii, motiv pentru care consider
ca serviciul de consultanta legat de constructia unui imobil in Romania se taxeaza in Romania de
catre prestator.

Aceste servicii nu se declara in declaratia recapitulativa cod 390 ale carei instructiuni de
completare sunt reglementate prin O.A.N.A.F. nr. 76 din 21 ianuarie 2010 pentru aprobarea
modelului si continutului formularului (390 VIES) "Declaratie recapitulativa privind livrarile/
achizitiile/ prestarile intracomunitare" publicat in M.Of. nr. 67 din 29 ianuarie 2010.

In situatia in care beneficiarul din Ungaria urmeaza sa utilizeze bunul imobil pentru realizarea de
operatiuni impozabile in Romania, acesta se poate inregistra in scopuri de TVA in Romania
astfel incat sa isi exercite dreptul de deducere a sumei TVA facturata de catre prestatorul roman.
Copyright 2010 RENTROP&STRATON Grup de Editur i Consultan n Afaceri www.portalcontabilitate.ro