Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a XI-a A
Disciplina: Limba i literatura romn
Profesor: Leuc Silvia
Unitatea: Poezia liric
Subiectul: Floare albastr de Mihai Eminescu
Tipul leciei: lecie mixt
Competen general: Comprehensiunea i interpretarea poeziei Floare albastr de Mihai
Eminescu
Competene specifice:
1. folosirea adecvat a strategiilor de exprimare oral;
2. analiza principalelor elemente de structur i de compoziie specifice textului liric;
3. analiza stilistic a textului liric.

Obiective operaionale :
Elevii vor fi capabili:
1. s ncadreze poezia n contextul creaiei lirice eminesciene;
2. s identifice principalele elemente de compoziie a textului;
3. s comenteze ipostazele sentimentului erotic, prin raportare la oper;
4. s interpreteze semnificaiile poeziei, raportnd-o la etapa de creaie eminescian;
5. s compare modalitile diferite de transpunere a mesajului n literatur i muzic;
6. s realizeze o interpretare stilistic a poeziei pe nivelurile comunicrii.
7. S realizeze un eseu argumentativ.
Forme de organizare: frontal, individual i pe grupe;
Metode didactice:conversaia, conversaia euristic, audiia muzical i recitativ, exerciiul, analiza
literar,problematizarea;
Mijloace de nvmnt: manualul, volume de versuri, fie de lucru, flipchart, mijloace tehnice audio;
Bibliografie:
Mihai Eminescu, Poezii, Editura ERC PRESS, Bucureti, 2009;
Mihai Eminescu, Poezii, Editura Minerva, Bucureti, 1982.
Vladimir Streinu, Eminescu, Editura Junimea, Iai, 1989;
Ioana Em. Petrescu, Eminescu i mutaiile poeziei romneti, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 1989;
Valeriu Netian, Metodica predrii textului literar n liceu, EDP, Bucureti, 1982;
Constantin Parfene, Literatura n coal, EDP, Bucureti, 1977.
Tudor Vianu, Probleme de stil i de art literar, studiul Cercetarea stilului, Bucureti, E.S.P.L.A.,
1955.

Lecia propriu-zis
I.

Evocarea (15 minute)

Se verific tema, astfel actualizndu-se cunotinele dobndite n orele anterioare.


Elevii ncadreaz poezia n contextul creaiei lirice eminesciene: face parte din categoria
poeziilor care evoc momente fericite n iubire i n care se fac simite ecouri folclorice; interpreteaz
semnificaia titlului: aspiraie spre fericire, nostalgie a iubirii ca mister al vieii; prezint tema: iubirea
i natura/ omul de geniu;
motivele literare ale operei: floare albastr, iubita, motivele literare ale operei: floare albastr, iubita,
codru cu verdea, izvoare, raportnd-o la etapa de creaie creia i aparine: etapa de tineree,
perioada ieean (1872).
Se completeaz fia de analiz a textului liric.
Captarea ateniei se realizeaz prin audiia recitat a poeziei Floare albastr de unii dintre
colegi, oferind elevilor posibilitatea de a compara impresiile de lectur proprie cu cele prelucrate.
Elevii au pregtit o prezentare n Power Point care se derulez n timpul recitrii, n legtur cu textul.
Elevii vor asculta cu atenie i i vor exprima la sfritul audiiei impresia lsat de text i fa de
imaginile prezentate.
Vor spune dac acum vor citi altfel textul liric i dac interpretarea acestuia va ine cont i de
afectivitate.
Elevii sunt anunai c n aceast or vor interpreta semnificaiile textului Floare albastr
urmrind s identifice particularitile de structur i compoziie. Elevii vor nota titlul leciei i se vor
pregti pentru interpretarea textului liric, deinnd cunotinele necesare interpretrii i analizei unui
text poetic.

II.

Realizarea sensului /Dirijarea nvrii (25 minute)

Li se explic elevilor modul de organizare a activitii. Clasa este imprit n patru grupe,
fiecare grup primind ca sarcin de lucru interpretarea unei secvene de text. Dup un timp de lucru de
10-15, raportorul fiecrei grupe prezint informaiile.
Elevii vor lucra i cu manualul n care se afl textul poetic integral.
Elevii sunt rugai s propun un cuvnt/o sintagm cu sens potrivit pentru titlul acestui text
Grupa I:
1. Textul este organizat n secvene poetice corespunztoare celor dou ipostaze/voci ale eului
liric.
Delimiteaz prima secven poetic i stabilete cui aparine vocea i ce relaie se stabilete
ntre acest secven i urmtoarea.
Comenteaz aceste versuri, oferind dou exemple de termeni populari i dou apelative de
adresare familiar.
2. Identific tema/temele acestui tablou.
Noteaz simbolurile cunoterii absolute i completeaz pe a doua coloan posibile
semnificaii ale acestora.

Grupa II:
1. Invitaia la iubire n planul terestru (strofele 5-12), proiecteaz aspiraia spre fericire n planul
reveriei, fapt susinut de verbe, folosite la diferite moduri personale.
Transcrie aceste verbe.
Precizeaz la ce moduri i timpuri verbale sunt folosite.
Spune care este rolul acestor verbe n concordan cu motivul cuplului.
2. Transcrie i comenteaz versuri/fragmente de vers care configureaz elementele naturale,
motive fundamentale ale creaiei eminesciene.
Grupa III:
1. n tabloul al doilea al poeziei (strofele 5-12) este exprimat chemarea la iubire, secven
organizat gradat:
Menioneaz etapele acestui scenariu erotic.
Realizeaz portretul fetei aa cum reiese el din acest tablou, specificnd mijloacele artistice
folosite n realizarea acestuia.
2. Observ i precizeaz care sunt elementele trecerii de la peisajul rustic la cel feeric, de la
momentul zilei ctre cel al nopii.
Grupa IV:
1. Ultimele dou strofe (13-14) prezint refleciile brbatului care plaseaz chemarea la iubire ntrun plan al trecutului.
Precizeaz care este atitudinea acestuia n faa iubirii.
Comenteaz relaia dintre versurile constatative: Ah! ea spuse adevrul i Totui este trist
n lume!
2. Explic rolul punctuaiei din ultima strof a poeziei.
Se vor asculta toate rspunsurile i se vor completa acolo unde este nevoie cu informaiile
oferite de ctre elevii celorlalte grupe. Astfel, se va verifica i gradul de atenie din partea
tuturor i comprehensiunea textului.
Concluzii le la care elevii vor ajunge se vor referi la motivul floare albastr, care la Eminescu
reprezint metaforic viaa, albastrul simboliznd infinitul, marile deprtri ale mrii i ale cerului, iar
floarea- fiina pstrtoare a dorinelor dezvluite cu vraj.
Compoziia poemului permite sesizarea unui spaiu exterior, descriptibil, precum i unul
interior, de idei i sentimente, mai greu accesibil.
Poezia se structureaz pe dou idei: ideea cunoterii infinite i cea a cunoaterii terestre,
desprite de refleciile poetului din strofa a patra. Ultima strof este izolat de restul textului poetic
prin punctuaie i idee poetic.
Floare albastr depete tema unei poezii de dragoste, implicnd condiia creatorului i se
poate afirma c poezia este o sintez a ceea ce a fost i ceea ce va deveni lirica eminescian.

Fie de lucru completate cu rspunsuri posibile:


Exemple de titlu: iubire imposibil; regrete, etc.
Grupa I:
1. Primul tablou este compus din primele trei strofe, vocea liric aparinnd instanei feminine.
Relaia stabilit cu secvena urmtoare este una de opoziie i legtura cu acest secven o
reprezint strofa a patra.
Omul de geniu este izolat, adncit n contemplaie, fascinat de cunoaterea absolut, de unde i
reproul fetei i avertismentul de a nu cuta fericirea n deprtare, deoarece ea se afl aproape.
2. Tema omului de geniu raportat la cadrul natural.
Elemente simboluri ale cunoterii: stele, nori, ceruri nalte, ruri n soare, etc./ semnificaii posibile:
aspiraia spre infinit, ctre spaiul cosmic, visul, misterul.
Grupa II:
1. Exemple de verbe: hai, plng, vom ede, mi-i spune poveti, voi cerca, voi fi roie, etc.
Verbele se afl la modurile: imperativ, indicativ i conjunctiv i condiional-optativ; timpurile
verbale: prezentul i viitorul.
Verbele folosite la prezent fac referire la spaiul n care se ntlnete cuplul de ndrgostii.
Verbele la viitor proiecteaz iubirea la nivelul nemplinirii sau a amnrii dragostei.
2. Exemple: codrul cu verdea, ochi de pure, trestia, balta, boli de frunze. Aceste elemente
formeaz un cadru natural, un spaiu protector al cuplului de ndrgostii.
Grupa III:
1. Etapele scenariului erotic: invitaia direct (hai), ademenirea ntr-un cadru natural idilic (ochi de
pdure, lng balta, und-izvoare plng, etc.), invitaia la comunicarea specific ndrgostiilor (mi-i
spune atunci poveti i minciuni), srutrile, mbririle, plimbarea ctre cas.
Portretul fetei: cu faa roie de cldura soarelul i de emoie, cu prul de aur, moale. Procedeele
artistice: comparaia, epitetul cromatic.
2. Luna face trecerea dinspre cadrul diurn ctre cel nocturn. ndrgostiii se vor ndrepta spre sat
odat cu cderea ntunericului i instalarea nopii. Ziua se ascund de priviri indiscrete, se retrag (n ochi
de pdure, lng balt, lng trestie, sub plrie), noaptea nu se vor mai feri, vor fi protejai de astrul
nocturn.
Grupa IV:
1. n faa iubirii, brbatul ncerc sentimente de regret (i te-ai dus, dulce minune; i-a murit
iubirea noastr), de detaare (ca un stlp eu stam n lun), specific omului de geniu, n comparaie cu
omul obinuit.
Cele dou versuri au n comun descoperirea unui adevr la care are acces doar el, referitor la
distanarea sa fa de tot ce-l nconjoar (retragerea n sfere nalte, izolarea) pe care i le reproeaz
fata, ca apoi s descopere n final c este trist n lume!, c iubirea rmne la statutul de ideal.
2.
Rolul punctuaiei: rndul punctelor de suspensie dintre cele dou strofe face diferena ntre
planul real i cel al visului, trimite la incompatibilitatea dintre cele dou lumi, care o clip s-au
ntlnit n iubire pentru ca apoi s se reaeze n limitele lor.
Prezena liniilor de pauz care fac trecerea de la o idee poetic la alta; punctele de suspensie care
ofer continuitate idee din vers; semnul exclamrii care exprim revelaia, regretul.

III.

Reflecia (10)

Elevii sunt solicitai s rspund care cred ei c este rolul strofei a patra, neprecizat n niciun tablou
(exemplu: strofa liant ntre primul tablou i al doilea, care face trecerea dinspre spaiul cosmic ctre cel
terestru i care cuprinde refleciile eului liric, instana masculin).
Sunt solicitai s-i exprime opinia cu privire la disputa din exegeza eminescian despre ultimul vers,
care cunoate dou variante:
a) Totui...este trist n lume!

b) Totul este trist n lume!

Elevii vor trebui s explice diferena de sens, innd cont de faptul c n prima variant totui este
adverb, pe cnd totul este un pronume nehotrt.
Rezolvarea sarcinilor de lucru
-evaluarea activitii printr-un test rapid
- tema pentru acas:
Realizarea unui eseu n care s se demonstreze, pe baza textului analizat, c n viziunea lui Mihai
Eminescu tema iubirii ...intr n categoria romantic a acelui infinit nesaiu care amestec firul
voluptii cu al durerii (Tudor Vianu, Opere, II)

FI DE LUCRU

Grupa I:
1. Textul este organizat n secvene poetice corespunztoare celor dou ipostaze/voci
ale eului liric.
Delimitnd prima secven poetic (strofele 1-3) stabilete cui aparine vocea
i ce relaie se stabilete ntre acest secven i urmtoarea.
Comenteaz aceste versuri, oferind dou exemple de termeni populari i dou
apelative de adresare familiar.
2. Identific tema/temele acestui tablou.
Noteaz simbolurile cunoterii absolute i completeaz pe a doua coloan
posibile semnificaii ale acestora.
- Iar te-ai cufundat n stele
i n nori i-n ceruri nalte?
De nu m-ai uita ncalte,
Sufletul vieii mele.
n zadar ruri n soare
Grmdeti-n a ta gndire
i cmpiile asire
i ntunecata mare;
Piramidele-nvechite
Urc-n cer vrful lor mare Nu cta n deprtare
Fericirea ta, iubite! (strofele 1-3)

FI DE LUCRU
Grupa II:
1. Invitaia la iubire n planul terestru (strofele 5-12), proiecteaz aspiraia spre
fericire n planul reveriei, fapt susinut de verbe, folosite la diferite moduri
personale.
Transcrie aceste verbe.
Precizeaz la ce moduri i timpuri verbale sunt folosite.
Spune care este rolul acestor verbe n concordan cu motivul cuplului.
2. Transcrie i comenteaz versuri/fragmente de vers care configureaz elementele
naturale, motive fundamentale ale creaiei eminesciene

FI DE LUCRU

Grupa III:
1. n tabloul al doilea al poeziei (strofele 5-12) este exprimat chemarea la iubire, secven organizat gradat:
Menioneaz etapele acestui scenariu erotic.
Realizeaz portretul fetei aa cum reiese el din acest tablou, specificnd mijloacele artistice folosite n realizarea
acestuia.
2. Observ i precizeaz care sunt elementele trecerii de la peisajul rustic la cel feeric, de la momentul zilei ctre
cel al nopii.
-Hai n codrul cu verdea,
Und-izvoare plng n vale,
Stnca st s se prvale
n prpastia mrea.
Acolo-n ochi de pdure,
Lng balta cea senin
i sub trestia cea lin
Vom edea n foi de mure.
i mi-i spune-atunci poveti
i minciuni cu-a ta guri,
Eu pe-un fir de romani
Voi cerca de m iubeti.
i de-a soarelui cldur
Voi fi roie ca mrul,
Mi-oi desface de-aur prul,
S-i astup cu dnsul gura.

De mi-i da o srutare,
Nime-n lume n-a s-o tie,
Cci va fi sub plrie -apoi cine treab are!
Cnd prin crengi s-a fi ivit
Luna-n noaptea cea de var,
Mi-i inea de subsuoar,
Te-oi inea de dup gt.
Pe crare-n boli de frunze,
Apucnd spre sat n vale,
Ne-om da srutri pe cale,
Dulci ca florile ascunse.
i sosind l-al porii prag,
Vom vorbi-n ntunecime:
Grija noastr n-aib-o nime,
Cui ce-i pas c-mi eti drag? (strofele 5-12)

FI DE LUCRU
Grupa IV:
1. Ultimele dou strofe (13-14) prezint refleciile brbatului care plaseaz chemarea la iubire ntr-un plan al trecutului.
Precizeaz care este atitudinea acestuia n faa iubirii.
Comenteaz relaia dintre versurile constatative: Ah! ea spuse adevrul i Totui este trist n lume!
2. Explic rolul rndului de suspensie dintre cele dou stofe i rolul punctuaiei din ultima strof a poeziei.

nc-o gur - i dispare...


Ca un stlp eu stam n lun!
Ce frumoas, ce nebun
E albastra-mi, dulce floare!
..............
i te-ai dus, dulce minune,
-a murit iubirea noastr Floare-albastr! floare-albastr!...
Totui este trist n lume!

Test de evaluare:
Citete fiecare dintre urmtoarele afirmaii i ncercuiete litera A, dac o consideri adevrat, iar dac o consideri fals, litera F i scrie, n
spaiul rezervat, afirmaia corect:

1. A/F Viziunea romantic n poezia Floare albastr este dat doar de tem, de motivele literare i de asocierea mai multor specii lirice
n aceeai creaie (meditaie, idil cu dialog, elegie):
........................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................
2. A/F Urmtoarele sintagme din poezie sunt metafore: ruri n soare, dulce floare, floare albastr:
...........................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................
3. A/F Motivul florii albastre la Mihai Eminescu are aceleai semnificaii ca la Novalis i Leopardi:
.......................................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................
4. A/F Poemul poate fi structurat n patru tablouri diferite n funcie de planurile terestru i cosmic:
......................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................
5. A/F Formula de adresare dulce minune este o metafor ce concentreaz n sine amintirea ratrii n eros.
.........................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................
6. A/F La romantici tema iubirii apare n corelaie cu tema naturii, pentru c natura vibreaz la strile sufleteti ale eului liric.
...................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

Test de evaluare: rspunsuri corecte


Citete fiecare dintre urmtoarele afirmaii i ncercuiete litera A, dac o consideri adevrat, iar dac o consideri fals, litera F i scrie, n
spaiul rezervat, afirmaia corect:
1. A/F Viziunea romantic n poezia Floare albastr este dat doar de tem, de motivele literare i de asocierea mai multor specii lirice
n aceeai creaie (meditaie, idil cu dialog, elegie):
..........................................................................................................................................................................................
Viziunea romantic este dat i de atitudinea poetic
...........................................................................................................................................................................................
2. A/F Urmtoarele sintagme din poezie sunt metafore: ruri n soare, dulce floare, floare albastr:
.................................................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................................
3. A/F Motivul florii albastre are aceleai semnificaii ca la Novalis i Leopardi:
..........................................................................................................................................................................................
La Eminescu reprezint metaforic viaa, albastrul simboliznd infinitul, marile deprtri ale mrii i ale cerului, iar floareafiina pstrtoare a dorinelor dezvluite cu vraj
.....................................................................................................................................................................................
4. A/F Poemul poate fi structurat n patru tablouri diferite n funcie de planurile terestru i cosmic:
......................................................................................................................................................................................
Poezia se structureaz n dou tablori n funcie de acest criteriu.
.....................................................................................................................................................................................
5. A/F Formula de adresare dulce minune este o metafor ce concentreaz n sine amintirea ratrii n eros.
...............................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................
6. A/F La romantici tema iubirii apare n corelaie cu tema naturii, pentru c natura vibreaz la strile sufleteti ale eului liric.
.......................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................

Detaare apolinic
i-n ceruri nalte?
C
a
u
n
s
t

l
p
e
u
s
t
a
m

Fia de analiz a poeziei Floare albastr


Iar te-ai
cufundat
n stele

motivul lunii

motivul iubitei

i n
nori

Tema
iubirii i a
naturii
Tema
omului de
geniu

n
l
u
n

Totui...e
ste trist
n lume!

Ah! ea spuse adevrul


Eu am rs, n-am zis nimica
i minciuni cu-a ta guri.

Principiul
masculin
Lume
abstract
Cunoatere
absolut

Idealul

motivul reproului

Principiul
feminin
Iubire
concret
Cunoatere
terestr
Via
a

Izvor de inspiraie
mitul romantic al aspiraiei ctre idealul
de fericire Viaa

Trire dionisiac
Nu cta n deprtare
Fericirea ta, iubite!
Vom ede n foi de mure
..........................................
Voi cerca de m iubeti

...................................
Voi i roie ca mrul
Mi-oi desface de-aur prul,
-i astup cu dnsul gura.

Detaare
.....................
Fia de analiz a poeziei Floare albastr
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
.

...............
...............
..

Motivul...............

Motivul..........

..........
..........
...

Reflecia
...............
...............
...

Tema
............
Nu cta n deprtare
Tema
....... ta, iubite!
Fericirea
......

Motivul..........

Trire...............

Principiul
masculin
.................
..................
..................

Principiul
feminin
.................
..................
................
.....
..... .......
.......

............

Atitudinile fetei:
............................................
.............................................
.............................................
.............................................
............................................

Simbolul florii albastre pentru fat


Simbolul florii albastre pentru biat
Atitudinile biatului:
.....................................
......................................
.......................................

Izvor de inspiraie
Viaa
........................................
..................................