Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

Data: 16.11.2005 Clasa: a V-a Disciplina de invatamant: Matematica Profesor: Tema lectiei: Reguli de calcul cu puteri Tipul lectiei: dobandire de cunostinte Obiective operationale a)cognitive -Sa cunoasca faptul ca ridicarea la putere este o inmultire repetata - Sa efectueze ridicari la 515j94f putere - Sa scrie un numar natural ca o putere -Sa aplice in calcule regulile de calcul cu puteri : inmultirea/impartirea a doua puteri cu aceeasi baza, puterea unei puteri, puterea unui produs -Sa recunoasca factorul comun intr-o suma sau o diferenta de produse de puteri -Sa schimbe baza unei puteri pentru a putea utiliza regulile de calcul cu puteri b)psihomotorii
-Sa

aseze corect in pagina

-Sa scrie lizibil pe caiete si la tabla c)afective -Sa fie atenti


-Sa

participe afectiv la lectie

-Sa-si dezvolte interesul pentru studiul matematicii Strategii didactice

a)Metode si procedee :

explicatia, exemplificarea, conversatia, exercitiul, algoritmizarea, problematizarea

b)Mijloace de realizare : manual de matematica pentru clasa a V-a , editura Radical c)Forme de organizare : frontala , individuala DESFASURAREA LECTIEI 1.Moment organizatoric Salutul, verificarea prezentei 2.Captarea atentiei Verificarea calitativa si cantitativa a temei pentru acasa , prin sondaj 3.Verificarea cunostintelor din lectia anterioara 1.Cum putem scrie mai simplu , prescurtat, un produs cu factorii egali ? R : Cu ajutorul puterilor 2.Ce este operatia de ridicare la putere ? R : Ridicarea la putere este o inmultire repetata 3.Cum se poate scrie un numar natural diferit de zero ca o putere ? R : Un numar natural nenul se poate scrie ca o putere cu exponentul 1 4.Orice numar natural nenul ridicat la puterea zero inseamna. ? R:1 Observatie : 00 nu are sens 4.Anuntarea temei noi si a obiectivelor Ne propunem astazi sa efectuam operatii cu puteri 5.Prezentarea continutului noii lectii si dirijarea invatarii sa calculam 34 32 = (3333)(33) = 333333 = 36

6 factori

In general : Oricare ar fi numerele naturale nenule a, m si n am an = am+n Deci,pentru a inmulti doua puteri cu aceeasi baza , scriem baza o singura data si adunam exponentii. Sa calculam (23)2 . Putem scrie (23)2 = 23 23 = 23+3 = 26

In general : Oricare ar fi numerele naturale nenule a, m si n (am)n = am n Deci,pentru a ridica o putere la alta putere se scrie baza o singura data si se inmultesc exponentii. Sa vedem cum putem scrie (2 3)3 = (23) (2 3) (23 )= (2 2 2) (3 3 3) = 23 33

In general : Oricare ar fi numerele naturale nenule a, b si n (a b)n = an bn Deci, un produs se ridica la o putere radicand fiecare factor la aceea putere si inmultind puterile obtinute. Sa efectuam 79 : 75 . Putem scrie 79 = 75 74 conform regulii de inmultire a puterilor cu aceeasi baza, iar impartirea fiind operatia inversa inmultirii 79 : 75 = 74 = 79-5

In general : Oricare ar fi numerele naturale nenule a, m si n , cu mn am : an = am-n Asadar, pentru a imparti doua puteri ale aceleiasi baze, se scrie baza o singura data si se scad exponentii. 6.Asigurarea retentiei Se rezolva din manual ex.7 1).6) ;17).22) ex.9 ; ex.10 a)..g) 7. Realizarea feedback-ului Cum putem efectua 21997 - 21996 , neavand regula de scadere a puterilor cu aceeasi baza? R : 21997 = 21996 21 , iar 21996 = 21996 20 , deci 21997 - 21996 = 21996( 21 - 20 ) =21996

8.Tema pentru acasa Manual de matematica pentru clasa a V-a , editura Radical Pagina 39 / ex.7 7)..14); 23)..26) ;ex.8 Pagina 40 / ex.10 j), k)

S-ar putea să vă placă și