Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Grupa: Mijlocie Categoria de activitate: Educatie muzicala Mijloc de realizare:a) cantec- invatare b) joc muzical- repetare Tema a):,,Pisicuta cenusie b),,Trei pisoi Scopul : - consolidarea deprinderii de a canta in grup sau individual; - dezvoltarea deprinderii de a respira corect in timpul cantecului - educarea interesului pentru muzica. Obiective operationale : O1- sa cante corect si omogen cu voce fireasca un cantec cu o intindere de 3-5 sunete; O2- sa respecte tonul si dictia in cant in functie de interpretarea demonstrativa a educatoarei; O3- sa respire corect in timpul cantecului facand pauza dupa fiecare fragment muzical; O4- sa execute corect miscarile sugerate de joc; O5- sa respecte regulile jocului muzical. Strategia didactica: Metode si procedee: conversatia, povestirea, explicatia, exercitiul, demonstratia, jocul. Mijloace didactice: partitura cantecului, imagini, costum de pisicuta. Durata : 20-25 de minute Evenimentul didactic Organizarea activitatii Continutul stiintific Strategia didactica Evaluare Observarea comportamentului copiilor

Captarea atentiei

- aerisirea salii de clasa; - aranjarea scaunelelor in forma de semicerc; - pregatirea materialului didactic; - intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa. Se va realiza prin prezentarea Conversatia sub forma de surpriza a unei Explicatia fetite de la o alta grupa Surpriza imbracata intr-un costum de

Observarea comportamentului copiilor

pisicuta, de culoare cenusie, care a venit sa invete impreuna cu ei un cantecel. Anuntarea Se precizeaza copiilor titlul temei si a cantecului,,Pisicuta cenusie obiectivelor Se stabilesc cateva reguli ce trebuie respectate: - sa inceapa si sa termine la semnal cu toata grupa; - sa pastreze o pozitie corecta a gurii pentru o buna emisie a sunetelor; - sa pastreze o pozitie corecta a corpului in timpul cantecului. Conducerea 1 Exercitii muzicale invatarii pregatitoare Se realizeaza: a)exercitii de respiratie: - Mirosim o floare - Suflam un fulgusor - Umflam balonul b)Exercitii pentru acordarea si omogenizarea vocilor: - Cantam ca trompeta - Cantam la vioara - Cantam la toba. Se insista asupra incalzirii grupei. Prezentarea 2.Familiarizarea copiilor cu noului continut continutul textului cantecului Se va realiza prin procedeul povestirii utilizandu-se versurile cantecului. Se va realiza si explicarea cuvintelor necunoscute: cenusie, dragalasa, zglobie. 3. Interpretarea cantecului de catre educatoare. Educatoarea va interpreta cantecul de 2-3 ori, clar,

Conversatia Explicatia

Observarea comportamentului copiilor

Povestirea Explicatia

Observarea comportamentului copiilor

Explicatia Demonstratia Exercitiul

Obtinerea performantei Realizarea jocului cu text si cant. Reactualizarea cunostintelor Obtinerea performantei

expresiv , interpretarea fiind insotita dee mimica si gestica potrivita. 4.Invatarea cantecului de catre copii. Se realizeaza pe strofe. Educatoarea va canta prima strofa, apoi o va repeta de 2 ori impreuna cu copiii. Se reia prima strofa cu a doua si se repeta de 2-3 ori. A treia strofa va fi invatata in aceiasi maniera. - Se corecteaza pozitia corpului copiilor; - Se urmareste intonarea corecta a liniei melodice, precum si pronuntarea corecta si clara a textului cantecului; -Se va canta din nou cantecul integal. Se va executa cantecul pe grupe si individual. 5.Anuntarea jocului muzical. Copiii vor fi anuntati ca vor repeta jocul,,Trei pisoi Educatoarea interpreteaza jocul muzical pentru a le reaminti copiilor textul si miscarile corespunzatoare. Pentru interpretarea jocului muzical copiii se vor prinde de maini si vor face un cerc mare. Se aleg trei copii care joaca rolul celor trei pisoi si un copil care interpreteaza rolul mamei,,Mit si merg in interiorul cercului.

Explicatia Demonstratia Exercitiul

Aprecieri pozitive asupra modului cum interpreteaza cantecul

Exercitiul

Explicatia Demonstratia

Aprecieri pozitive asupra modului cum interpreteaza cantecul Observarea comportamentului copiilor

Exercitiul Jocul

Aprecieri pozitive asupra modului cum se comporta in timpul desfasurarii jocullui

Incheierea activitatii

Miscarile se bazeaza pe mimarea actiunilor exprimate de versutile si onomatopeele din textul jocului muzical, sub forma de dialog. Copiii care formeaza cercul, canta si bat din palme in timp ce asteapta sa fie ales in locul celor patru personaje. Se vor face aprecieri asupra comportamentului copiilor in timpul activitatii. Se fixeaza titlul cantecului invatat si al jocului muzical pe care l-au desfasurat.

Conversatia

Aprecieri pozitive

Pisicuta cenusie Cunosc o pisicuta cenusie Si foarte dragalasa si zglobie Cand vrea sa intre-n casa la caldura Te striga-n data cu o miorlaitura Miau, miau, miau. Cunosc o pisicuta cenusie Si foarte dragalasa si zglobie Cand cere sa-i dai lapte ori friptura Te striga-n data cu o miorlaitura Miau, miau, miau. Cunosc o pisicuta cenusie Si foarte dragalasa si zglobie Cand cainele o latra plin de ura Te striga-n data cu o miorlaitura Miau, miau, miau.

Trei pisoi
Trei pisoi miorlaiau Mi-au, mi-au! Mama Mit! Si plangeau, Am pierdut un papucel Alergand dupa un soricel Mama Mit miorlaia Mi-au, mi-au ! Pe pisoi ii certa, Ce pisoi neastamparati Placintute nu mancati Trei pisoi miorlaiau Mi-au, mi-au! Un papuc cautau, Mi-au, mi-au! Peste tot au scotocit Si papucul l-au gasit Mi-au, miau ! Trei pisoi miorlaiau, Mamei Mit povesteau, Papucelul hotoman ,S-a ascuns sub un divan! Mi-au, Mi-au!

S-ar putea să vă placă și