Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC GRDINIA: Grdinia de Art Baia Mare GRUPA: Mijlocie EDUCATOARE: Costin Simona Dana DOMENIUL : LIMB

I COMUNICARE FORMA DE REALIZARE : Povestirea educatoarei SUBIECT: Povestea ,,Oului nzdrvan TIPUL ACTIVITATII: formare de priceperi i deprinderi SCOPUL ACTIVITII : Formarea deprinderii de a asculta cu atenie o poveste de a reine ideile acesteia i de a demonstra c l-au neles; Activizarea vocabularului; Consolidarea deprinderii de a se exprima corect n propoziii Educarea unor triri de valoare etic i estetic care s influeneze sentimentele i comportamentul copiilor.

OBIECTIVE OPERAIONALE : -S rein titlul povetii S asculte cu atenie povestea spus de educatoare; -S demonstreze ntelegerea textului, rspunznd la ntrebri; -S participe att ca asculttor ct i ca vorbitor la activitate -S se exprime n propoziii corecte din punct de vedere gramatical; -S-i exprime sentimentele n legtur cu aciunea desfurat. S-i exprime plcerea i interesul pentru activitate prin participarea activ S cunoasc cteva lucruri simple despre srbtoarea de Pati (se vopsesc ou, oamenii merg la biseric, n cas se pregtesc bucate alese etc.)

Metode i procedee: Conversaia Povestirea Explicaia Exerciiul Aprecierea Resurse materiale: machet, pluuri ( buburuz, iepurai, fluturai, floricele), Ppua Primvara Resurse de timp: 15-20 minute Desfurarea activitii Evenimente didactice Coninut stiinific Strategiile folosite Evaluarea

1)MOMENT ORGANIZATORIC

-aerisirea slii de grup ; -pregatirea materialului didactic ; -introducerea copiilor n sala de grup ;

Azi avem o invitat special. Zna 2)CAPTAREA ATENIEI Primvar a venit azi la voi s v spun o poveste. Zna Primvar poart o scurt discuie despre anotimpul primvara. n ce anotimp suntem noi? Conversaia Rspund la ntrebri Ppua Primvara

De unde stii c este primvar? Peste cteva zile o s vin la voi un invitat special. 3)ANUNAREA TEMEI SI ENUNAREA OBIECTIVELOR Azi am s v spun o poveste Povestea Oului nzdrvan Voi va trebui s fii foarte ateni la ce s-a ntmplat n poveste ; Explicaia Aprecieri verbale asupra Comportamentului copiilor

Povestirea 4)DIRIJAREA NVRII In redarea textului povestirii se va respecta succesiunea logica a ideilor, tonul si mimica vor fi adecvate fiecarui moment ; Conversaia

Pe parcurs se vor arta personajele si se vor explica cuvintele noi ; Exerciiul

Observarea comportamentului copiilor

5)FIXAREA CUNOTINELOR Copiii trebuie s spun titlul povetii, s rein mesajul transmis, care este Spun titlul povetii Spun

personajul care le-a plcut cel mai mult, i de ce ?

personajele care le-au plcut mai mult

Vor fi fcute aprecieri asupra participrii copiilor la activitate ; 6)NCHEIEREA ACTIVITII Zna Primvar le mulumete copiilor i le mparte ou de ciocolat. Aprecieri verbale

Povestea Oului nzdrvan (compus de Ile Hortensia i Costin Simona) E o zi cldu de primvar. Grdina este plin de culoare : fluturi, albine,buburuze, flori. E att de frumos ! Intre attea culori se zrete o pat alb. Ce-o fi oare? Un bulgre de zpad? S-ar fi topit pn acum. Fluturii vin n zbor i se opresc pe florile frumos colorate s vad minunea.Un ou mare, mare st suprat. De ce oare? Cine eti? De ce eti suprat? ntreab gzele si florile. Oul nu rspunde. Spune-ne, te rugm, de ce esti att de trist? Nu vezi ct culoare e in jurul tu? ,, Eu sunt Oul nzdrvan i sunt foarte suprat Culorile m-au uitat i-am rmas alb neptat. - Haide nu fi suprat, te putem noi ajuta, rspund n cor florile, fluturii i albinele. Ii vom da noi un strop de culoare . Oul fericit se urc pe un muuroi de furnici i ateapt pe fiecare s-i pun un strop de culoare pe coaja alb. Vzndu-l att de frumos colorat, firele de iarb i-au pregtit un culcu s stea la soare s i se usuce culorile. Albinele s-au adunat n jurul lui i au presrat polen ca de aur. Oul era att de fericit nct ar fi vrut s mpart bucuria i cu alii. O buburuz trist cu un coule cu ou tocmai trecea pe lng oul proaspt colorat. - De ce eti trist buburuz? O ntreab oul. - Cum s nu fiu trist , peste o sptmn se apropie Srbtoarea de Pati, i ce m fac, c nu tiu s vopsesc i s decorez ou. Caut pe cineva care s m ajute. Vrei tu oule s m ajuti? Nu fi suprat, o s rog fluturii, florile si albinele s te ajute. De abia atept., spune buburuza bucuroas.

Oul cel colorat le-a chemat n grdin pe flori i gze i s-au apucat cu toii de treab. Dup ce au vopsit i decorat toate oule , buburuza a pregtit o petrecere unde au cntat i au dansat mpreun pn trziu. Oul cel nzdrvan era cel mai fericit deoarece hainele lui erau cele mai colorate i mai frumos decorate. Si tii ceva am s mai rog pe cineva. Pe cine? Cunosc eu niste copiii foarte cuminti i harnici de la grupa mijlocie din Baia Mare care o s te ajute. -Vrei? - Da, da a fi foarte ncntat. Intr-o clip couleul buburuzei s-a umplut de ou frumos decorate i colorate.V multumesc copiii i s tii c sptmna viitoare am mai trec pe la voi cu ou adevrate pe care s le decorai tot aa de frumos. Bine! S fii cumini pn atunci . Eu plec s vorbesc cu iepuraul s v pregteasc ou de ciocolat. La revedere! La revedere!

S-ar putea să vă placă și