Sunteți pe pagina 1din 7

Cadru didactic: ARBANAS TATIANA

PROIECT DIDACTIC
I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITII DE NVARE
UNITATEA DE NVMNT: SCOALA GENERALA NR.5 BRASOV CLASA: a V-a ARIA CURRICULAR: LIMBA SI COMUNICARE DISCIPLINA: LIMBA SI LITERATURA ROMANA UNITATEA DE NVARE: SUNETELE LIMBII ROMANE SUBIECTUL: TRANSCRIEREA FONETICA DURATA ACTIVITII: 50 MINUTE DATA: 08.11.2011 TIPUL ACTIVITII: PREDARE-INVATARE

II. OPERAIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIM COMPETENELE SPECIFICE Obiective operaionale CODUL Competenele specifice vizate Capacitatea elevului de a recunoaste vocalele,consoanele si semivocalele dintr-un cuvant. Capacitatea elevului de a transcrie fonetic cuvintele ce contin anumite grupuri de litere sau de sunete. 1.1. Pe parcursul activitatii clasei a v-a la disciplina Limba si Literatura Romana,cu subiectul Transcrierea fonetica vor fi capabili sa identifice numarul de sunete si de litere dintr-un cuvant 2.1. Realizarea transcrierii fonetice a cuvintelor

C. 1.

C. 2.

III. NECESARUL DE CUNOTINE I DEPRINDERI FORMATE ANTERIOR Clasificarea literelor alfabetului in vocale,consoane si semivocale

IV. ARIA DE CONINUT Transcrierea fonetica a cuvintelor ce contin anumite grupuri de litere sau de sunete

V. RESURSE MATERIALE UTILIZATE LA LECIE Manualul Fise de lucru

VI. METODE DE PREDARE-NVTARE Codul Metode Metoda explicatiei Metoda conversatiei Metoda exercitiului

VII. STRATEGIA DE EVALUARE Codul Metode de evaluare Evaluare formativa

VIII. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII Codul Frontal Individual Grupe Forme de organizare

IX. ORGANIGRAMA INSTRUIRII


Obiective operaionale Metode i forme de evaluare

Secvenele de instruire 1 Moment organizatoric

Activitatea didactic

Coninutul instruirii

Metode i procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

2
Salutul. Aranjarea materialelor didactice. Realizarea prezentei elevilor.

4
Metoda conversatiei

6
Frontal Individual

5 min

Captarea ateniei

Rezolvarea unui rebus pentru a afla titlul noii lectii.

Metoda conversatiei

Fisa de lucru

Individual 5 min

Reactualizarea cunostintelor. Pregatirea pentru tema noua.

Profesorul le pune elevilor niste intrebari referitoare la sunetele limbii romane.

Ce cuprinde alfabetul limbii romane? Din cate litere este format alfabetul limbii romane? Cum se clasifica literele?

Metoda conversatiei

Frontal Individual

Evaluare formativa

5 min

Timp

IX. ORGANIGRAMA INSTRUIRII


Obiective operaionale Metode i forme de evaluare

Secvenele de instruire 1 Anuntarea temei si a obiectivelor lectiei

Activitatea didactic

Coninutul instruirii

Metode i procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

2
Profesorul noteaza pe tabla titlul lectiei si prezinta structura lectiei in curs de desfasurare .

3
Sunetele limbii romane. Vocalele,consoanele, semivocalele. Corespondenta dintre sunete si litere. Transcrierea fonetica.

4
Metoda conversatiei Metoda explicatiei

5
Tabla si creta

6
Frontal

2 min

Transmiterea cunostintelor

Profesorul ii roaga pe elevi sa deschida caietele,unde vor nota definitia vocalei,consoanei si semivocalei.

Metoda conversatiei Metoda explicatiei

Frontal 5 min

Transmiterea cunostintelor

Profesorul scrie pe tabla un exercitiu,iar elevii vor veni la tabla sa il rezolve.

Metoda exercitiului

Tabla si creta

Individual

8 min

Timp

IX. ORGANIGRAMA INSTRUIRII


Obiective operaionale Metode i forme de evaluare

Secvenele de instruire 1

Activitatea didactic

Coninutul instruirii

Metode i procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

2
Profesorul preda elevilor transcrierea fonetica a cuvintelor ce contin anumite grupuri de litere sau sunete.

3
O litera noteaza un grup de doua sunete. Grupuri de doua litere pot nota un singur sunet . Grupuri de trei litere pot nota un singur sunet.

4
Metoda explicatiei

Tabla si creta

Frontal

10 min

Fixare si consolidare

Profesorul cere elevilor sa rezolve un exercitiu,organizandu-se in grupe de cate trei.

Metoda exercitiului

Fisa de lucru

Grupe

Evaluare formativa

5 min

Metoda explicatiei Anuntarea temei si incheierea lectiei Profesorul ofera elevilor ca tema exercitiul numarul 1 de la pagina 76,din manual. Metoda conversatiei Frontal Individual 5 min

Manualul

Timp

S-ar putea să vă placă și