Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: COLEGIUL NAIONAL MIHAI EMINESCU


Disciplina: Logic i argumentare
Clasa: a IX-a B,
Data:29.05.2013
PROF. Buda Elena Claudia
Unitatea de nvare: Tehnici de argumentare
Tema: Silogismul
Tipul leciei: comunicarea noilor cunotine
Locul de desfurare: sala de clas
Competena general: Utilizarea unor raionamente adecvate (deductive i nedeductive)
n luarea deciziilor
Competene specifice: Cs1: s defineasc silogismul
Cs2: s cunoasc structura silogismului
Cs3: s identifice figurile i modurile silogistice
Cs4: s exemplifice diferite figuri i moduri silogistice
Resurse materiale: fise de lucru, manual de logica, caietele elevilor, obiecte de scris,
laptop i videoproiector
Resurse procedurale: expunerea, explicaia didactic, conversaia, observaia sistematic
i independent, reflecia personal, activitatea independent, activitate de grup
Resurse umane: profesor, elevii clasei a IX-a B
Resurse de timp: 50 minute
Forme de activitate: frontala
Bibliografie: Logica si argumentare, manual pentru clasa a IX-a, Elena Lupsa, Victor
Bratu, Maria Dorina Stoica, Ed. Corvin, Deva, 2004
Logica si argumentare, Compendiu si exercitii pentru bacalaureat si olimpiada, Adrian
Balas, Laurentiu Teodor Hofnar, Ed. Dacia Educational, Cluj-Napoca, 2005
Desfasurarea lectiei
Secvenele demersului didactic
Coninuturi vizate
Obiective operaionale
Activitatea clasei
Resurse
Evaluare
Activitatea
profesorului
Activitatea elevilor
Resurse materiale
Resurse procedurale
1.Moment organizatoric
2.Reactualizarea cunotinelor anterioare

3.Comunica
rea subiectului i a obiectivelor leciei
4. Dirijarea nvrii

5.Obinerea performaneiasigurarea feed-back-ului


6. Evaluarea performanei
7.Tema de cas
Tehnici de argumentare Silogismul
Definire i caracterizare general
Structura silogismului
Figuri i moduri silogistice
Cs1
Cs2
Cs3

Cs4
-noteaz absentele, face observaii cu privire la inuta elevilor
Ce sunt propoziiile categorice?
Care sunt elementele unei propoziii categorice?
Care este structura unei propoziii categorice?
Dai exemple de propoziii categorice
Ce sunt inferenele mediate?
Tehnici de argumentare Silogismul
Cs1, Cs2, Cs3, Cs4
Definiia silogismului (toate trei definiiile)
Exemplific i solicit elevilor noi exemple
Prezentarea unor date despre Aristotel
Prezint structura silogismului
Explic componena silogismului
Prezentarea a dou tabele reprezentnd figurile, respectiv modurile silogistice
Solicit elevilor s identifice locul termenilor n fiecare figur silogistic
Solicit elevilor exemple pentru fiecare figur silogistic (diferite moduri)
Fixarea se realizeaza printr-un set de exercitii din fia de lucru
Lucrare scrisa
Exerciiul 1de la pagina 49
Explic rezolvarea exerciiului
Aprecieri asupra desfurrii leciei
-raspund problemelor puse de profesor
-noteaza titlul lectiei in caiete
-particip la discuii, argumentndu-i rspunsurile
-completeaz fiele de lucru
-dau exemple

-identific locul termenilor n fiecare figur silogistic


-rspund solicitrii profesorului
-sint atenti la explicaii
-rezolv exerciiile
-rezolv testul
-sunt ateni la explicaii
-ncearc rezolvarea oral
Slide-uri
Slide
Fie de lucru
Slide
Manual de logica Corvin
Slide
Fie de lucru
Manual de logica Corvin
-strategie discursiv de tip argumentativ-persuasiv
-explicatia
-strategie discursiv de tip explicativ;
-explicaia;
-explicaia
-conversaia
-munca pe grupe
Munc individual
observarea sistematic a elevilor
observarea sistematic a elevilor
observarea sistematic a elevilor;
observarea sistematic a elevilor;

observarea sistematic a elevilor;


observarea sistematic a elevilor;
observarea sistematic a elevilor;
observarea sistematic a elevilor;
observarea sistematica a elevilor;
notarea elevilor activi n funcie de rspunsurile la lecie, rezolvarea testului i completarea fielor de lucru

S-ar putea să vă placă și