Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect de activitate integrat

Unitatea de nvmnt: Grupa: mijlocie Data: Educatoare: Tema activitii integrate: Cnd, cum i de ce se ntmpl? Activitatea de nvare/Activitate integrat: Fructele jucue (ALA+DS+DOS) Tipul de activitate: mixt Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual Scopul activitii: Consolidarea unor cunotine dobndite de ctre copii, n cadrul activitiilor de cunoatere a mediului Formarea i consolidarea unor abilit i practice (gospodreti), specifice nivelului de dezvoltare motric

Bibliotec - "Citim imagini cu fructe de toamn"

Art - "Cubul fructelor"

Joc de rol "Gospodinele pricepute"

Domenii experieniale DS+DOS

Nisip i ap "Splm fructe de toamn"

tiin - "Alege i grupeaz fructele"

Obiective operaionale urmrite n cadrul activitii pe: A. Domenii experieniale Domeniul tiin: S descrie caracteristici ale fructelor de toamn S compare fructe de toamn, stabilind asemnrile/deosebiri dintre ele S stabileasc rela ii ntre fructe dup diferite criterii S vorbeasc despre fructele studiate Domeniul om i societate: S identifice materialele puse la dispozi ie S utilizeze n mod corespunztor materialele puse la dispozi ie n scopul realizrii activit ii B. Activiti liber alese/Centre de interes Constructii: Ladite pentru fructe: S construiasca cu ajutorul pieselor de lego ladite pentru fructe de toamna Bibliotec: Citim imagini cu fructe de toamn: S citeasc imagini cu fructe de toamn din diverse materiale Joc de rol: Gospodinele pricepute: S aranjeze masa pentru musafiri tiin: Alege i grupeaz fructele: S selecteze fructele dup culoare, mrime i form Nisip i ap: Splm fructe de toamn: S spele fructe respectnd regulile de igien S ndeplineasc sarcina curat i ngrijit Strategii didactice: Metode i procedee didactice: conversa ia, explicaia, exerci iul, demonstraia, observaia, cubul, explozia stelar, ciorchinele Mijloace didactice: Constructii: lego Biblioteca: imagini de toamna Joc de rol: farfurii, cutite, fete de masa Stiinta: fructe decupate, cos Nisip si apa: lighean cu apa, cos pentru fructe DOS: fructe, cutite, farfurii, lighean DS: cubul, plansa cos cu fructe jucause, jetoane colorate cu imagini de toamna Bibliografie: Curriculum pentru invatamantul prescolar

Activitatile integrate din gradinita- Ghid pentru cadrele didactice din invatamantul preuniversitar, Ed. Didactica Metode interactive de grup-Ghid metodic, Ed. Arves www.lumeapiticilor.ro www.didactic.ro

Scenariul zilei
NTLNIREA DE DIMINEA debuteaz cu ntlnirea de grup ntre copii i educatoare prin intermediul salutului de diminea i a prezenei copiilor care se realizeaz prin aezarea pozelor copiilor prezen i n copcelul toamnei. Salutul: educatoarea recit versurile: Dimineaa a sosit, toi copiii au venit. n cerc s ne adunm cu toi s ne salutm: A-nceput o nou zi! Bun dimineaa copii! Calendarul naturii: se discuta despre cum este vremea n aceast zi pentru a aeza la Caledndarul naturii jetoanele corespunzatoare anotimpului toamna, se va preciza anotimpul, ziua, data i luna in care ne aflam. mprtirea cu ceilali: Am ales fructul...pentru c.... Copiii vor argumenta motivul fructului ales. Activitate de grup: se realizeaz printr-un cntecel despre fructe. Precolarii vor completa cuvintele lips din cntecelul Cntecul fructelor de toamn prin aezarea imaginilor corespunztoare acestora. (Anexa 1). Se va intona cantecul Bate vantul frunzele. Noutatea zilei: educatoarea le prezint copiilor nite cutii pe care le-a gsit dimineaa n curtea grdiniei.(3 cutii) ntr-o cutie se afl o par suprat, deoarece nimeni nu o bag-n seam, fiindc are mult zeam i e ptat .Ea tare mult ar vrea s fie ajutat, s neleag de ce copiii au abandonat-o i nu au mncat-o. n cutie este i o scrisoare.(Anexa 2). Copiii vor face magia recitnd versurile : Cutiu fermecat, hai deschide-te odat, cnd cheia am nvrtit din cutie a ieit... pn la epuizarea materialelor din cutie. Copiii vor primi ecusoane cu fructe, necesare repartizrii pe centre de interes .Se va citi continutul scrisorii. Copiii se vor aeza la centre n func ie de ecusonul extras din cutia fermecat

Bibliotec "Citim imagini cu fructe de toamn" Constructii - "Ladite pentru fructe" Joc de rol "Gospodinele pricepute"

Centre de interes

Nisip i ap "Splm fructe de toamn"

tiin "Alege i grupeaz fructele"

Dup finalizarea activit ilor pe centre, copiii se vor ndrepta spre scunele pe cntecelul Bat din palme(Tranziie 1)

Copiii vor recita din nou versurile : Cutiu fermecat, hai deschide-te odat, cnd cheia am nvrtit din cutie a ieit... pentru cea de-a doua cutie. (Varianta 1) Copiii vor descoperi un cub, trimis de para suparat pentru a se juca cu el i a descoperi mai multe aspecte legate de fructele de toamn. Se va descrie modul de desfurare al jocului. Metoda cubului 1. 2. 3. 4. 5. 6. Descrie un fruct: ce culoare, mrime, form are fructul. Compar fructul cu un alt fruct: cum este....fa de.... (asemnri/deosebiri) Asociaz fructul cu o form geometric sau cu alte obiecte: cu ce seamn acest fruct Aplic din jumt i ntreg: unirea fiecrei imagini cu jumtatea sa Analizeaz din ce este alctuit mrul Argumenteaz: ce trebuie s facem cu fructele nainte s le mncm

Copiii vor recita din nou versurile : Cutiu fermecat, hai deschide-te odat, cnd cheia am nvrtit din cutie a ieit... pentru cea de-a treia cutie.(Varianta 2) Copiii vor descoperi o plan cu un co mare de fructe, de la care pornesc mai multe fructe jucaue. Copiii trebuie sa afle raspunsul la intrebarile de pe fructe. Explozia stelar

Unde cresc fructele

De ce consumm fructe de toamn

Co cu fructe de toamn

Ce fructe de toamn cunoatei

Cnd culegem fructele

Cine consum fructele de toamn

Ultima ntrebare va fi De ce consumm fructe de toamn? Para i va ntreba pe copii daca vor sa creasc santoi? Copiii se vor ndrepta spre baie pe cntecelul Unu, doi (Anexa 4) pentru a se spala pe mini in vederea pregtirii unei salate de fructe, pe care copiii o vor savura. Copiii vor manca si pere, pentru a o nveseli pe para suprat. La final copiii incheie activitatea printr-o Hora a legumelor (Tranzitie), intonnd cantecelul n felul urmtor : Para e- salat, para e-n salat Ura dragua mea i para e-n salat. Se vor repeta versurile pentru fiecare fruct aflat in salat. Daca va mai fi timp vom desfaura jocul Mie imi place (Joc de micare).

ANEXE Anexa 1 Cntecul fructelor de toamn Pruna noastr-i suparat C-n pom n-are loc s ad i s-a rotit iute-n vnt Ca s cad pe pmnt. i o nuc dolofan St i rde pe o creang, C o frunz sub iric I-a optit o glum mic. Para st n coule i-are chipul ntfle Nimeni nu o bag-n seam Fiindc are mult zeam. Mrul s-a-nroit i el, i se crede voinicel, St deasupra tuturor Ca un rege-al fructelor. Eu cum sunt copil cuminte Ca s fie mulumite, S se simt respectate Le-am mncat cu drag pe toate.

Anexa 2 Dragi copii, Eu sunt tare suprat c nimeni nu m vrea la mas! Toi copiii fug de mine, c am pete negre pe mine. V rog s m ajutai i apoi s-mi explica i: De ce mrul bucluca este iubit, apreciat i de copii savurat? A- i dori s m ajutai, misterul s l dezlega i? Atunci haide i s descoperim, de unde eu i celelalte fructe provenim i la ce noi folosim. Apoi o salat bun s servim i la hor s pornim! Deci haide i s ne pregtim, la centre noi s pornim i lucrul s-l svrim.( Tranzi ie) Cu drag, para suparat

Anexa 3 Tranzi ie 1 Bat din palme clap, clap, clap, Din picioare trap, trap, trap, Ne-nvrtim, ne rasucim i la baie noi pornim. Bat din palme clap, clap, clap, Din picioare trap, trap, trap, Ne-nvrtim, ne rasucim i la scaune pornim. Para s o-nveselim.

Anexa 4 Tranzi ie 2 Unu doi, unu doi Ca un copac ncet, te-ndoi Duci n sus i lai pe rnd Ramurile la pmnt Haide i rndul s-l formm Minile s le splm. Salat s preparm Fructe multe s mncm

Anexa 5 Tranzi ie 3 Hora legumelor Para e-n salat, para e-n salat Ura dragua mea i para e-n salat. Se vor repeta versurile pentru fiecare fruct aflat in salat.

Secvena didactic
Momentul organizatoric

Coninutul tinific
Voi asigura condi ile optime pentru desfurarea activit ii: aerisirea slii de grup, aranjarea mobilierului pentru activit i, pregtirea materialului didactic necesar Voi capta atenia copiilor prin prezentarea sub form de surpriz a unor cutii gsite de educatoare n faa grdiniei. n cutie se va afla o par care este suprat pentru c nimeni nu vrea s fie prieten cu ea i s o mnnce. Le voi citi copiilor scrisoarea adus de par, iar la final le voi spune copiilor c astzi ne vom juca cu surprizele aduse de para suprat i i vom arta acesteia c i perele sunt iubite de copii i mncate. Para va recita mpreun cu copiii versurile Deci haide i s ne pregtim, la centre noi s pornim i lucrul s-l svrim ( Tranzi ie) ndreptndu-se spre centrele de interes. Copiii vor lucra la urmtoarele centre: Bibliotec: copiii vor citi imagini de toamn. Joc de rol: copiii vor aranja masa pentru o petrecere. tiin: copiii vor alege i grupa fructe dup diferite caracteristici Nisip i ap: copiii vor spla fructe de toamn, respectnd regulile de protecie i pstrare a cureniei Constructii: copiii vor construi ladite pentru fructe. Dup finalizarea activit ilor pe centre, copiii se vor ndrepta spre scunele pe cntecelul Bat din palme(Tranziie 1) Copiii vor recita din nou versurile : Cutiu fermecat, hai deschide-te odat, cnd cheia am nvrtit din cutie a ieit... pentru cea de-a doua cutie. (Varianta 1) Copiii vor descoperi un cub, trimis de para suparat pentru a se juca cu el i a descoperi mai multe aspecte legate de fructele de toamn. Se va descrie modul de desfurare al jocului. Metoda cubului

Strategii didactice

Evaluare

Captarea ateniei

Conversatia Cutii cu surprize Ecusoane Para suparata

Observarea comportamentului verbal i nonverbal al copiilor Observarea comportamentului copiilor nelegerea sarcinilor de lucru

Anunarea temei i a obiectivelor

Conversatia Scrisoarea Explicatia

Imagini de toamna Farfurii, cutite, fete de masa Fructe decupate, cos Lighean cu apa, cos pentru fructe Lego Aprecieri privind rezolvarea sarcinilor Observarea comportamentului copiilor

Aprecieri verbale

Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii

Conversatia

Cubul, plansa cos cu fructe jucause, jetoane colorate cu imagini de toamna

1. Descrie un fruct: ce culoare, mrime, form are fructul. 2. Compar fructul cu un alt fruct: cum este....fa de.... (asemnri/deosebiri) 3. Asociaz fructul cu o form geometric sau cu alte obiecte: cu ce seamn acest fruct 4. Aplic din jumt i ntreg: unirea fiecrei imagini cu jumtatea sa 5. Analizeaz din ce este alctuit mrul 6. Argumenteaz: ce trebuie s facem cu fructele nainte s le mncm Copiii vor recita din nou versurile : Cutiu fermecat, hai deschide-te odat, cnd cheia am nvrtit din cutie a ieit... pentru cea de-a treia cutie.(Varianta 2)

Metoda cubului

Explicatia

Conversatia

Aprecieri privind rezolvarea sarcinilor

Copiii vor descoperi o plan cu un co mare de fructe, de la care pornesc mai Plansa cu fructe multe fructe jucaue. Copiii trebuie sa afle jucause Jetoane cu imagini raspunsul la intrebarile de pe fructe. de toamna Ultima ntrebare va fi De ce consumm fructe de toamn? Para i va Explozia stelara ntreba pe copii daca vor sa creasc santoi? Copiii se vor ndrepta spre baie pe cntecelul Unu, doi (Anexa 4) pentru a se spala pe mini in vederea pregtirii unei salate de fructe, pe care copiii o vor savura. Copiii vor manca si pere, pentru a o nveseli pe para suprat. Para le va mulumi copiilor c au ajutat-o . La final copiii incheie activitatea printr-o Hora a legumelor (Tranzitie), intonnd cantecelul n felul urmtor : Para e- salat, para e-n salat Ura dragua mea i para e-n salat. Se vor repeta versurile pentru fiecare fruct aflat in salat. Daca va mai fi timp vom desfaura jocul Mie imi place (Joc de micare). Fructe, cutite, farfurii, lighean Conversatia Exercitiul Explicatia Demonstratia Aprecierea modului de ndeplinire a sarcinilor Observarea comportamentului nonverbal

Ob inerea performanei

Retenia i transferul

Dans Masti

Observarea comportamentului copiilor

ncheierea activitii

Se fac aprecieri individuale i generale asupra modului n care au lucrat copiii. Copiii vor fi recompensa i pentru munca realizat.

Conversatia Autocolante

Aprecieri individuale i generale

S-ar putea să vă placă și