Sunteți pe pagina 1din 3

Probleme rezolvate:

1) O societate pe aciuni majoreaz capitalul social prin emisiune de noi titluri, raportul de subscripie s=4. Vechii acionari subscriu 80% din noua emisiune, restul emisiunii fiind oferit noilor acionari. Valoarea nominal ( VN) a unei aciuni este de 2 lei., iar prima de emisiune (pe) este 0,5 lei. Cursul titlurilor pe pia nainte de majorare ( Ct0) era de 3 lei. Valoarea bursier a drepturilor de subscriere (DS) este cu 20% mai mare dect valoarea teoretic . Care este valoarea total a DS- urilor pe care trebuie s le dein un investitor care doreste s achiziioneze 10 titluri? Rezolvare: Valoarea teoretic a drepturilor de subscriere este: DSt = (Ct0 PE)/ ( s+1), unde: PE = VN+pe=2 + 0,5= 2,5 lei unde, PE fiind preul de emisiune al aciunilor noi. nlocuind obinem DSt =( 3 - 2,5)/4+1)= 0,1 lei. Valoarea bursier a drepturilor de subscriere este: DSburs = DSt *1,1=0,1*1,2= 0,12 lei Deci, valoarea total a drepturilor de subscriere deinute este: VTDS = ni*s* DSburs = 10*4*110= 4400 u.m. unde: ni este numrul de titluri pe care doreste s le achiziioneze investitorul. 2) O societate pe aciuni si majoreaz capitalul social prin cresterea numrului de aciuni de la 10.000 la 15.000. Valoarea nominal a unei aciuni este 5 lei, prima de emisiune este 1,5 lei si cursul la momentul iniial este Ct0 = 9 lei Se cer: a) preul pltit de vechii si noii acionari pentru o aciune nou, dac la burs dreptul de subscriere coteaz la 0,4 lei b) valoarea teoretic a dreptului de subscriere. Rezolvare: a) preul pltit de vechii acionari pentru o aciune nou este egal cu preul de emisiune ( PE) PE= VN+ pe = 5+1,5= 6,5 lei unde: pe - prima de emisiune; VN- valoarea nominal Preul pltit de noii acionari este: Pa = PE+ DSbursa * (N/n) = 6,5+ 0,4*( 10.000/5.000)= 6,5+ 0,8 = 7,3 lei unde: N- numrul de aciuni vechi, n - numrul de aciuni noi Deci, preul pltit de vechii acionari este 6,5 lei./aciune iar noii acionari vor plti 7,3 lei./ aciune. b) valoarea teoretic a dreptului de subscriere este: DSt = (Ct0 PE)/ ( s+1) = ( 9- 6,5)/3=0,83 lei 3) n data de 23.04.2008 un investitor X achiziioneaz 15.000 de aciuni ale unei societi pe aciuni. Societatea are un capital social de 3.000.000 de lei mprit ntr-un numr de 200.000 de aciuni. Societatea lanseaz n luna ianuarie 2006 o emisiune de aciuni n numerar n valoare de 600.000 de lei, acordnd o prim de emisiune de 1,8 lei. Cursul mediu al aciunilor societii este de 18,4 lei. Investitorul X si va menine aceeasi cot deinut din capitalul social. S se determine: a) valoarea teoretic a dreptului preferenial de subscriere;

b) valoarea ansamblului aciunilor pe care le deine investitorul X la respectiva societate dup emisiunea noilor aciuni. Rezolvare: a) DSt = (Ct0 PE)/ ( s+1) unde: DSt - valoarea teoretic a drepturilor de subscriere; PE - preul de emisiune al aciunilor noi; Ct0 - cursul titlurilor pe pia nainte de majorare. s = N/n - raportul de subscripie Dar, PE= VN+ pe= 15+1,8= 16,8 lei unde: VN=CS0/N= 3.000.000/200.000=15 lei/aciune Numrul de aciuni noi ce se emit= n= _CS/VN=600.000/15=40.000 aciuni s= 200.000/40.000=5 DSt =( 18,4 16,8)/( 5+1)=0,267 lei b)valoarea ansamblului aciunilor pe care de deine investitorul este: V= Ni * Ct0 + ni*PE unde: Ni nr. de aciuni pe care deinea investitorul X nainte de majorarea capitalului social ni nr. de aciuni noi achiziionate de investitorul X Investitorul X deinea nainte de emisiunea noilor aciuni un procent de 7,5% din capitalul social (15.000/200.000 de aciuni emise de societate), pe care l va menine si dup aceast majorare a capitalului social. Deci, numrul de aciuni noi pe care trebuie s le achiziioneze investitorul X pentru a-si menine acelasi procent din capitalul social este: ni = 7,5%* 40.000 de aciuni noi= 3.000 aciuni noi Deci, V= 15.000*18,4 + 3.000*16,8=276.000 + 50.400 = 326.400 lei 4) O societate decide ncorporarea unei ptrimi din totalul rezervelor pentru cresterea capitalului si distribuirea gratuit de aciuni. Totalul rezervelor este de 30000 lei, numrul de aciuni nou emise 1000; nainte de majorare, capitalul social era format din 15000 ac iuni. Se cere valoarea teoretic a dreptului de atribuire (DAt). Rezolvare: DAt = V0 V1= ( CP0/N) - [CP1/(N+n)] unde: V0 - valoarea intrinsec a aciunii nainte de majorarea capitalului; V1 - valoarea intrinsec a aciunii nainte de majorarea capitalului; CP0 capitalul propriu iniial; CP1 capitalul propriu actual; N- numrul de aciuni vechi; n - numrul de aciuni nou emise. Dar, VN = (0,25 * R)/n = (0,25* 30000)/1000= 7,5 unde: VN valoarea nominal; R rezervele iniiale;CS0 capitalul social iniial. CS0 = VN*N= 15000*7,5 = 112500 lei CP0 = CS0 + R = 142.500 lei CP1 = CP0 =142.500 lei Deci, V0 = 142.500/ 15.000 = 9,50 lei V1 = 142.500/ 16.000 = 8,91 lei DAt= 9,5 8,91 = 0,59 lei Valoarea teoretic a dreptului de atribuire este de 0,59 lei 5) O societate pe aciuni deine n prezent 20000 de aciuni cu capitalizare bursier de 80000 lei. Anul urmtor societatea realizeaz o emisiune de 5000 de aciuni noi care se atribuie gratuit vechilor acionari. Stiind c profitul total a crescut cu 50% fa de anul de baz, cnd PPA a fost de 2 lei/ aciune, calculai PER n ambele momente. Rezolvare:

Curs0 = CB0 / N0 = 80000/20000= 4 lei/ aciune PER = Curs/PPA PER0 = 4/ 2 = 2 unde: CB capitalizare bursier N numrul de aciuni n circulaie PER coeficientul multiplicator al capitalizrii PPA profitul pe aciune Capitalizarea bursier rmne constant dup majorare ( aciunile au fost distribuite gratuit) Curs1 = CB1 / N1 = 80000/ 25000= 3,2 lei / aciune PN0 = PPA0 * N0 = 2*20000= 40000 lei PN1 = PPA1 * N1 = 1,5* 25000= 37500 lei PPA1 =37500 / 25000=1,5 lei/aciune PER1 = 3,2/1,5=2,13 6) O societate pe aciuni dispune de un capital social compus din: 1000 de aciuni privilegiate categoria A, valoare nominal= 8 lei, privilegiu de dividend 30%; 4000 de aciuni ordinare categoria B, valoare nominal = 8 lei cu drept de vot. Societatea a decis repartizarea ca dividende a sumei de 3800 lei. Se cer mrimea dividendelor si rentabilitatea celor 2 categorii de aciuni. Rezolvare: Aciunile A primesc 30% din capitalul subscris si vrsat. DA =30%* 1000*8= 2400 lei DPAA = 2400/1000=2,4 lei/aciune RA = (DPAA / VN)*100= (2,4/8)*100= 30% Db =3800- DA = 1400 lei DPAb = 1400/4000= 0,35 lei/aciune RB = (DPAB / VN)*100= (0,35/8)*100= 4,375%