Sunteți pe pagina 1din 62

Cerine fa de proiectul didactic publicat n revista nvtorul Modern

Cerine fa de proiectul didactic publicat n revista nvtorul Modern

SUBIECTUL LECIEI (se va scrie subiectul curricular)


Proiect didactic
Numele, prenumele autorului, gradul didactic,
instituia n care activeaz i localitatea
Clasa:
Numrul leciei n modul (conform proiectrii de lung durat): de ex. 3/40
Numrul leciei conform orarului: 4
Durata leciei: 45 minute
Modulul:
Subiectul leciei:
Subcompetenele curriculare:
Obiectivele leciei. La finele leciei elevii vor fi capabili:
O1 :
O2 :
O3 :
O4:
O5:
Tipul leciei: alegei din lista de mai jos:
I. Lecia de formare a capacitilor de dobndire a cunotinelor
II. Lecia de formare a capacitilor de nelegere a cunotinelor
III. Lecia de formare a capacitilor de aplicare a cunotinelor
IV. Lecia de formare a capacitilor de analiz-sintez a cunotinelor
V. Lecia de formare a capacitilor de evaluare a cunotinelor
VI. Lecia mixt
N. B. Etapele s corespund tipului de lecie, a se vedea anexa 1.
Tehnologii didactice:
) forme:
- frontal; - n perechi; - individual; n grup
) metode: .
) materiale didactice:
1. Curriculum colar, clasele I -IV, Chiinu, 2010.
2. Ghid metodologic la manualul colar, autori Maria Buruian, Silvia Cotelea . a.
3. Buruian M., Cotelea S., Ermicioi A., etc. Abecedar. Ed. Prut Internaional, 2010.
Evaluarea: formativ, evaluare oral i n scris, lucrare independent (fr apreciere cu note)
SCENARIUL LECIEI

Obiective

Secvene
le leciei

Timpul

Activitatea nvtorului i a
elevilor

Strategia
didactic
(metode,
procedee, forme,
mijloace
instrucionale)

Evaluarea
(metode,
procedee,
forme)

Anexa 1. Clasificarea tipurilor de lecii dup criteriul competenei:


TIPUL
LECIEI
de formare a
capacitilor de
dobndire a
cunotinelor

CARACTERISTICA

SECVENELE LECIEI

vizeaz prioritar
formarea capacitilor
de dobndire a
cunotinelor

1. Organizarea clasei (moment organizatoric)


2. Reactualizarea structurilor anterioare, verificarea
temei pentru acas
3. Prezentarea optim a coninutului nou
4. Dirijarea nvrii
5. Consolidarea materiei i formarea capacitilor (la
nivel de reproducere)
6. Evaluarea (curent, instructiv, fr aprecieri cu
note)
7. Bilanul leciei. Concluzii
8. Anunarea temei pentru acas.

de formare a
capacitilor de
nelegere a
cunotinelor

vizeaz prioritar
formarea capacitilor
de nelegere a
cunotinelor
dobndite anterior

1. Organizarea clasei (moment organizatoric)


2. Reactualizarea structurilor anterioare, verificarea
temei pentru acas
3. Consolidarea materiei i formarea capacitilor:
a) la nivel de reproducere;
b) la nivel productiv.
4. Evaluarea (curent, instructiv, fr aprecieri cu
note)
5. Bilanul leciei. Concluzii
6. Anunarea temei pentru acas.

de formare a
capacitilor de
aplicare a
cunotinelor

vizeaz prioritar
formarea capacitilor
de aplicare a
cunotinelor
dobndite i nelese
anterior);

1. Organizarea clasei (moment organizatoric)


2. Reactualizarea structurilor anterioare, verificarea
temei pentru acas
3. consolidarea materiei i formarea capacitilor:
a) la nivel productiv;
b) la nivel de transferuri n alte domenii.
4. Evaluarea (formativ de tip sumativ, cu aprecieri cu
note)
5. Bilanul leciei. Concluzii
6. Anunarea temei pentru acas.
1. Organizarea clasei (moment organizatoric)
2. Verificarea temei pentru acas

vizeaz prioritar
de formare a
capacitilor de formarea capacitilor

analiz-sintez
a cunotinelor

de analiz-sintez a
cunotinelor
dobndite, nelese i
aplicate anterior

de formare a
capacitilor de
evaluare a
cunotinelor

vizeaz prioritar
formarea capacitilor
de evaluare critic a
cunotinelor
dobndite, nelese,
aplicate i interpretate
analitico-sintetic
anterior
lecie centrat
prioritar pe realizarea
interdependenei
obiective coninuturi
metodologie evaluare i a
corelaiilor
pedagogice nvtorelev, elev-elev, elevnvtor.

mixt

3. Analiza-sinteza materiei teoretice studiate


(sistematizarea, clasificarea, generalizarea)
4. Analiza-sinteza metodelor de rezolvare studiate:
a. la nivel productiv, cu transferuri n alte domenii;
b. la nivel creativ.
5. Evaluarea (formativ de tip sumativ, cu aprecieri cu
note)
6. Bilanul leciei. Concluzii
7. Anunarea temei pentru acas.
1. Organizarea clasei (moment organizatoric)
2. Instruciuni privind realizarea lucrrii de evaluare
3. Realizarea lucrrii de evaluare (testul, lucrarea
practic,
lucrarea
de
laborator,
proiectul,
autoevaluarea etc.)
4. Bilanul leciei. Concluzii
5. Anunarea temei pentru acas.
1. Organizarea clasei (moment organizatoric)
2. Reactualizarea structurilor anterioare, verificarea
temei pentru acas
3. Prezentarea optim a coninutului
4. Consolidarea materiei i formarea capacitilor:
a. la nivel de reproducere;
b. la nivel productiv, cu unele transferuri n alte
domenii
5. Evaluarea:
a. curent, fr aprecieri cu note pentru materia
nou;
b. sumativ, cu aprecieri cu note pentru materia
studiat anterior.
6. Bilanul leciei. Concluzii
7. Anunarea temei pentru acas.

Observaii:
1.

n structura leciei, secvenele Bilanul leciei. Concluzii i Anunarea temei pentru acas

pot fi, la dorin, schimbate ntre ele.


2. n funcie de necesitate, verificarea temei pentru acas poate fi att cantitativ, ct i calitativ.
3. Concluziile leciei vor conine att aspecte cantitative, ct i aspecte calitative.

PROIECT DIDACTIC
Elaborat de:
Tema: Scheletul uman, structur i funcii
Tipul leciei: lecie de asimilare a cunotinelor
Obiective operaionale:
s-i aminteasc pe baza cunotinelor anterioare clasificarea animalelor n funcie de structura
scheletului;
s identifice n text funciile scheletului;
s recunoasc pe imagini oasele principale ale scheletului uman i centurile;
s stabileasc n baza textului relaii de structur i funcionare ntre oasele i regiunile scheletului.
Strategii didactice: activitate frontal, activitate n grup, tehnica Mozaic, conversaie,
problematizare.
Bibliografie:

Desfurarea activitii
Etapele leciei

Obiective
operaionale

Activitatea profesorului

Activitatea
elevului

Evaluare

1. Moment
organizatoric

Fac apelul

- Realizez frontal captarea


ateniei printr-o curiozitate:
Scheletul uman conine 220 oase.
- Propun elevilor s rspund la
urmtoarele ntrebri:

Elevii
rspund la
ntrebri.

Chestionare
oral

- Ce a vrut autorul s ne spun


prin acest mesaj.
- Cum credei care este subiectul
leciei
Elevii
noteaz tema
i obiectivele
operaionale
II.
Reactualizarea
cunotinelor

O1.

- Reieind din modulul


Diversitatea lumii vii studiat
anterior cunoatei c animalele
sunt clasificate n vertebrate i
nevertebrate. Propun elevilor
urmtoarele ntrebri:
- Numii criteriul ce st la baza
acestei clasificri
- Dai exemple de 3 animale
vertebrate i 3 animale
nevertebrate.

III.
Comunicarea
cunotinelor
noi

O2

Elevii
rspund la
ntrebri

Chestionare
oral.

Propun elevilor urmtoarele


sarcini
1)

Citii textul p. 131.

2)

Completai schema.

Elevii
lucreaz n
perechi,
rezolvnd
sarcinile
propuse

Aprecierea
rspunsurilor
elevilor prin
evaluare
reciproc.

O3

mpart clasa n 4 grupuri, folosind


tehnica Mozaic, fiecare avnd
un numr de la 1-4, formnd grupe
(1111, 2222, 3333, 4444)
Fiecare grup ndeplinete sarcinile
de pe fie.
Grupul I.
1. Citii textul din manual, pag.
131
2. Completai tabelul notnd
oasele corespunztoare.

oase
pare
Reg.
cerebral
Reg.
facial

Grupul II.

oase
impare

Elevii
lucreaz n
grup
completnd
tabelul.

1. Citii textul pag. 131.


2. Analizai pe imaginea de la
pag. 130, regiunile coloanei
vertebrale.
3. Prezentai ntr-un ciorchine
scheletul trunchiului, folosind
urmtoarele noiuni: coloana
vertebral, stern coaste, regiunea
cervical, toracic, lombar,
sacral.

Grupul III.
1. Citii textul pag. 131 132.
2. Completai tabelul.

Oasele
centurii
scapulare

Oasele
membrelor
superioare

3. Reprezentai schematic
structura scheletului membrelor
superioare.
4. Demonstrai c la ridicarea
minii n sus iau parte oasele
centurii scapulare.

Grupul IV.
Citii textul pag. 131.
1. Completai tabelul.
Oasele
centurii

Oasele
membrelor

Elevii
lucreaz n
grup,
analiznd i
completnd
tabelul /
ciorchinele.

pelviene
1

inferioare
1

Elevii
lucreaz n
grup,
rezolvnd
sarcinile.

3. Explicai de ce cea mai mare


sarcin i revine piciorului n 3
puncte: osul calcaneu i oasele
metatarsiene.
- Propun elevilor s reformeze
grupurile iniiale, numrndu-se
de la 1 la 4 (1234, 1234, 1234,
1234).
Elevii realizeaz o instruire
reciproc.

4. Fixarea
cunotinelor
noi i
realizarea
feedback-ului

Propun elevilor s rspund la


urmtoarele ntrebri.
1. Numii regiunile scheletului
uman.
2. Enumerai prile scheletului
uman.
3. Numii regiunile coloanei
vertebrale.
4. Numii oasele centurii
scapulare.
5. Numii oasele centurii
pelviene.
6. Numii 2 oase pare.

Elevii
rspund la
ntrebri.

Verificarea
gradului de
nsuire
/nelegere a
materiei.

7. Numii 2 oase impare.

Propun elevilor s rezolve


urmtorul chestionar.
Noteaz n locul cifrelor de pe
desen noiunile corespunztoare
scheletului uman.
Asociai denumirile regiunilor
scheletului din coloana A cu
oasele corespunztoare din
coloana B, unindu-le prin sgei

A
1. S. Craniu

B
a)

Femur

2. S. Trunchi

b)

Occipital

3. S. Membre
superioare

c) Cutie
toracic

4. S. Membre
inferioare

d) Humerus

Verificarea
chestionarelor

f) Etmoid
e) col.
vertebral
Tem pentru
acas

Propun elevilor:
- s studieze tema: scheletul
uman
- s rezolve sarcina 3.4. din
manual
- s confecioneze modele a
prilor componente ale
scheletului uman.

Elevii
noteaz tema
n caiete.

-
I.
: , , .
.
, , , .
.
:

.
, .
.
,
. , , , .
.
, ,
.
.
.
.

, .
.
- .
, .
, - -
, , ,
.
: , .
, ,
, ,
- ,
. .

,
, ,
, , .
,
.
,
, , . , , -
, . ,

. .
.
.
.
. - ,
, .
. :
( ), ,

,
( ), ,
, , .
: ,
, , , .

: , , ..
:
, ,
. , .
,
.
.
, , . (3
)
. XVIII
- .

. 1 2
,
( 500 , 24 , 9 , 400 ).
.
.

.
.

. , , ,
. ,
. 14
.

, . .
. .
.
XV . ,

-.
. 1594
.
. 30 ,
, , , . .
1543 . .
. XVI-XVII
,
. . . .
, , , .
.

. 1628
. ,
: ,
. 1751

: . 1661
.
.
, ,
. .
, . XIX
,
.
.

. . XIX .
.
XX
. .
,
. ,
. 1658
.
: .. ,
, , . ,
, . .
XX :
, , , ,
. ,
,

.
- ,
, , , .

.
: , , .
, , ,
,
. ,
. , ,
, , .
,
.
,
.
, ,
. .
()
\ .
: , ,
.
,
.
: (), ,
.
,
. ,
. ,

.
.
.
,
.
XVII
. XIX XX .
. . .
.

,
,
.
,

.
.
.
()
( ).
.

.
, , ()
.

. ,
, . :
S ( Soma )
, ; S
, .
,
.
, . .
. .
, , , ,
,
, (Homo), (Homo Sapiens).

,
, :
, , ,
.
.
: 7
, (),
, , ,
, , () ,
,
, , ,
. , ,
. .
.
.
.
:

,
.
, .
, ,
.
, ,

.
, .
, , ,
,
.
.

,
.

, ,
( ).

,
: , ;
,
( );
.

: ( . mediale)

;
( . lateris)
;
( . venter)
;
( . dorsum) ;
( . cranium)
;
( . cauda) .
:

,
;
,
. .
, , ,
, , , .
: (
). : (
, , , ) .
:
, ( ) . ,
. ,
(, ).

:
/ ;
, / ;
(extra) , , / ;
(ekto) / ;
- / ();
(syper) -, ;

(pre) - / ;
(post) -, - / ;
(para) , - /
, ;
(peri) - / ;
, (a, an) ,
/ ;
, (mes, meso) , / ;
(pan) / , ;
(poly) , / ;
(mono) , / ;
(dis) , - / .
:
. , ,
, , , , , .

. .
: ,
,
.

.
: 49 54 ,
23 .
, ;
.

.
: ()
;
() - ; ()
.
.
()
() . 8
, .
. ,
. , ,
.
.
. ,
. 6 7
.
,
. .
, .
( ),
.
.
, 5 6 . 5 8
.
( )
.


1.
: , , .
.
.

, ,
. .
. ( - ,
, ).
. : ,
. .
. -
.
,
.
. .
.
: , , , . ,
,
. . .
: , . ,
.
.
,
,
, ,
, ,
,
, , , ,
, , ,
; , ,
, , ,
. ,
,

,
, .

, , , , ,
''
, .
.
: , .
,
.
, .
.
. .
. .
.

.
.
14. .
15. : , , .
16. .
:

, .
,
,
.
1.
: , , .
.
.

, ,
. .
. .
. .
.
: , , , . ,
, .
. .
: , . ,

.
.
,
,
,
, ,
, ,
, , ,
, , ,
, ;
, , ,
, , .

, , .
, , ,
, . '
: (), (),
(), , .
: (, ,
),
( - ).
:

, , ;
, (, , ),
;
, , ,
;
,
, .
.
, .

N1.
1. .. . " ", 1987, .2143
.. . "", 1986, . 13-26, .. . "
;
", 1988, .5-11, " ..."
..
NN 2,3, .
:
.


;

( .);
,

;
- ,
.
2. ,
", .
(,
, (, ),
() .
, ,
, , ,
. ,
, (

- ), ,
( ).
: .

( ),
( - ),
( - ,
, ).
, .
, - .
,
, ,
() .
.
(,

(, ).
,
: ( ).
3. .1 .6 " ..." ..
: , , ,
( ), : ,
, - , ,
-
. .
() .
, ,
.
: - .
.
.
,
. .

, ,
. , .

.
3. .4-8 .22-24, 26 ""
.. . : ,

, , ,
. .
, ,
. .
.

, , , , ,

, .
.
: , .
,
.
, .
.
, .
.
.
.
.

.
.
.
: , , .
.
.
.
19. .
20. ?

.
- .
.
.
.
.

.
.
1.
,

()?
2.

?
3. '
, 11 ,
: -
, -
- 2x 0.5
. , ,
? 4.
,
, .
5. , 45 , 160 , 75 ,
, 6
. ,
: 3
"" 15 . .
, ,
, , ,
.
,
( ).
.

: . " ".

.. . .- 1987.- .21-51. .. .
.-

1986.-

13-37.

.. . .- 1988.- .5-12.

.. ..., NN 2-4;
..., NN 1-92; ...,
NN 1

Clasificri ale metodelor didactice

Metoda didactic este o cale eficient de organizare i conducere a nvrii, un mod


comun de a proceda care reunete ntr-un tot familiar eforturile profesorului i ale
elevilor si .Ea este calea de urmat n activitatea comun a educatorului i
educailor, pentru ndeplinirea scopurilor nvmntului, adic pentru informarea i
formarea educailor. Metoda de nvmnt poate fi privit i cao modalitate de
aciune, un instrument cu ajutorul cruia elevii, sub ndrumarea profesorului sau n
mod independent, i nsuesc i aprofundeaz cunotine, i informeaz i dezvolt
priceperi i deprinderi intelectuale i practice, aptitudini i atitudini.
n didactica modern metoda de nvmnt este neleas ca un anumit mod de a
proceda care tinde s plaseze elevul ntr-o situaie de nvare, mai mult sau mai puin
dirijat care s se apropie pn la identificare cu una de cercetare tiinific, de
urmrire i descoperire a adevrului i de legare a lui de aspectele practice ale vieii
Clasificri ale metodelor didactice
Diversificarea situaiilor de instruire a dus, n timp, la diversificarea metodologiei
didactice ; coala de astzi se declar n favoarea diversificrii i flexibilizrii
metodologiei de instruire , ceea ce conduce la extinderea ariei problematice a

domeniului; criteriile de clasificare sunt foarte numeroase i autori diferii adopt


una/alta dintre variante. Le vom enumera pe cele mai frecvent citate n lucrrile de
didactic reprezentative.
1. Clasificarea metodelor didactice clasice (S. Stoian):
- metode bazate pe aciune (exerciiul, lucrri de laborator, de atelier, activitatea cu
cartea);
- metode iconice (la nivelul primului sistem de semnalizare) demonstraia,
observarea, excursiile i vizitele;
- metode simbolice (la nivelul celui de-al doilea sistem de semnalizare) expunerea,
conversaia;
2. Clasificarea n funcie de scopul didactic urmrit:
- metode de predare a materialului nou, de fixare a cunotinelor, de formare a
priceperilor i deprinderilor: expunerea
(prelegerea, explicaia), conversaia,
demonstraia, munca cu manualul i cartea, observarea independent, exerciiul;
- metoda de verificare i apreciere a cunotinelor, priceperilor i deprinderilor:
verificarea oral, verificarea scris, verificarea cu ajutorul mainilor.
3. Clasificarea metodelor de nvmnt1realizat de A. Dancsuly, M.Ionescu, I.
Radu, D. Salade :
- expunerea sistematic a cunotinelor;
- conversaia;
- problematizarea (nvarea prin probleme) ;
- modelarea;
- demonstraia;
- experimentul;
- exerciiul;
1

(A. Dancsuly, M.Ionescu, I. Radu, D. Salade, Pedagogie, Bucureti, Editura Didactic i Pedagogic, 1979)

- metoda activitii pe grupe;


- metoda activitii independente;
- instruirea programat;
- metode de verificare i evaluare.
4. Clasificarea metodelor de nvmnt2 realizate de I. Cerghit :
- metode de comunicare oral:
expozitive (afirmative);
interogative (conservative, dialogate);
descuii i dezbateri;
problematizarea (instruirea prin problematizare);
- metode de comunicare bazate pe limbaj intern (reflecia personal);
- metode de comunicare scris (lectura);
- metode de explorare a realitii:
explorare nemijlocit direct (observaia sistematic i independent);
explorare mijlocit indirect (demonstraia, modelarea);
- metode bazate pe aciune (operaionale sau practice): bazate pe aciune real
/autentic (exerciiul, studiul de caz, proiectul sau tema de cercetare-aciune, lucrri
practice); metode de simulare/bazate pe aciune fictiv (metoda jocurilor,
dramatizarea <<nvarea prin dramatizare>>, nvarea pe simulatoare;
- instruirea programat.
5. Clasificarea metodelor de nvmnt3 realizat de I.Nicola:

(I. Cerghit, Metode de nvmnt, Bucureti, Editura Didactic i Pedagogic, 1980)

I.Nicola (Tratat de pedagogie colar, Bucureti, Editura Didactic i Pedagogic Regia Autonom, 1996)

- metode i procedee expozitiv-euristice: povestirea, descoperirea, demonstraia,


modelarea, observaiile independente, munca cu manualul i alte cri, lucrrile
experimentale, lucrrile practice i aplicative, lucrul n grup;
- metode i procedee algoritmice: algoritmizarea, instruirea programat, exerciiul;
- metode i procedee evaluativ-stimulative: observarea i aprecierea verbal,
chestionarea oral, lucrrile scrise, testele docimologice, verificarea prin lucrri
practice, examenele, scrile de apreciere, verificarea cu ajutorul mainilor.
6. Clasificarea metodelor de nvmnt4 realizat de M. Ionescu:
- metode de transmitere i nsuire a cunotinelor.
metode de comunicare oral:
a) metode de comunicare oral expozitiv (expunerea, expunerea cu oponent,
povestirea, descrierea, explicaia, informarea,prelegerea-colar, prelegerea-dezbatere,
conferina-dezbatere, cursul magistral);
b) metode de comunicare oral conversativ (conversaia, discuia, dezbaterea, asaltul
de idei, colocviul);
c) metoda problematizrii.
metode de comunicare scris:
a) lectura (explicativ, dirijat);
b) activitatea cu manualul.
metode de comunicare la nivelul limbajului intern:
a) reflecia personal;
b) introspecia.
- metode de cercetare a realitii:
metode de cercetare direct a realitii:

M. Ionescu (Demersuri creative n predare i nvare, Editura Presa Universitii Clujean, 2000)

a) observaia sistematic i independent;


b) experimentul;
c) abordarea euristic (n plan material);
d) nvarea prin descoperire (n plan material).
metode de cercetare indirect a realitii:
a) abordarea euristic (n plan mental);
b) nvarea prin descoperire (n plan mental);
c) demonstraia;
d) modelarea.
- metode bazate pe aciune practic:
metode de aciune real:
a) exerciiul;
b) rezolvri de probleme;
c) algoritmizarea;
d) lucrri practice;
e) studiul de caz;
f) proiectul/tema de cercetare.
metode de aciune simulat:
a) jocuri didactice;
b) jocuri de simulare;
- instruirea i autoinstruirea asistat de calculator.
Parcurgerea acestor metode relev dinamismul metodologiei didactice dar i evoluia
cercetrii pedagogice n domeniu.

Toate lucrrile de specialitate descriu coninutul acestor metode, avantajele i


dezavantajele pe care utilizarea lor le induce.

1.
1.1
1.2 ,
1.3
1.4
2.
2.1 1 : .

2.2 2 : .
2.3 :


,
.
, , ,
,
.
, ,

.

.
,
, .
,

.
.
:

:
1) ;
2) ;
3)

1.
1.1
.
. -
, ,
.
, - ..
(1592-1670). - .. .
,
, . ..
1907 . :
,
; , ;
, ,
.
,
, ,
. , - , - .
20-30- .
-
,
, .

,
, .
, ,
.
,
- . ,
, , , .
,
, , ;
.
, .
.
.
,
, .

.
.
, , ,
, , .
, ,
.. ,
, .
1.2 ,

.
, .
(.. ,
1983): , .
, , :

;

, ;
, ,
, ,
,
.
:
,
, ,
, ;
,
, ;
.
:
;
;
,
.

, .
, .
1.3
,
. ,
. ,
.
,
,
.
.
,
.
.
, ,
. , ,
, ; , VI VII
; VIII .
, , .
,
. ,
- (, ,
);

( , , ).
(,
, ).
,
.
1.4

,
,
.
,

.
,
.
.
.
(.. , .. ).
: ;
; , , ; ; ,
.

, . : 1)
; 2)
; 3) ; 4) -; 5)
(.. ).
: -,
-, -, , ,
.. (.. , .. , .. , .. ).
, : ,
, , . (.. ). ..
, (,
, , .),
(, , ).

(.. , ..
, .. , .. , .. .).
, .
,

. :
1) , 2) 3) , .

,
, - .
.
.


-. . .
. . -.
. -. -.
. -. -. . -. -.

2.
2.1 1 : .

:
- ;
; ; ;
;
- : 6
;
; ;
, ,

: :
(. 1), (. 2),
(. 3); ;
.
: .
:

1. .
3 .
2. , 10 .

3.
20 .
4.
10 .
5.
2 .
:
I.
.
. (
, ) ( , ,
). .
.
II.
, .
.
, ,
.
1) ?
(
).
2) ?
( ,
,
, , , , ).
3) ?
( ,
. , ,
).
4) ?
( . ,

,
.
(),
. , ,
: , ,
).
5) ?
( ).
6) ?
( ; ;
).
7) ?
(
, .
: ,
. ).
III. .
1. .
, ,
.
.
,
.
,
2 .. . ,
. , 1845
, , .
. ,
.
.
3-4 , 6 .
. ,
.
2. , . 138139.
.
3. .
,
, .
1) .
( :
, ).
2) ?
( ,
).
3) ?
( ).
4)
?

( , ,
).
5) ?
(. 2)
( : - ).
6) ? (. 2, 3)
( ).
7) ? (. 1)
( , .
, .
,
. , , ,
. ).
. (. 1).
. ,
. , .
.
80 100 1 .
, , ,
, , .
: ,
, . , ,
. .
.
.
.
. ,
, , , .
8) ?
( . .
, :
, .
, .
,
).
IV.
. .
, .
I . ? . 140 .
( . 141).
II . . (
. 141).
III . ! . 141 .
1) , ?
(
, .
. .
. , .
, , , .

, .
, ,
, .
. ,
).
2) ?
( , .
).
IV . . 141 .
.
.
1 ; . 1 ;
2 ; 2 ;
3 . 3 .
V .
, .
. 138-139; 111 115.

(.
.
: .
:
1. , ,
.
2.
, .


.
;

-
.
;
(
-
),
;

-
.

,
,
,
, .


,
-

.

IV-VI

.
;

;
,
.


.

.
8,5-15 .

.
.


.
,
.
.

;
-
;
-

;
-

.
,
.

,
,
.
.
:
,
. : ,
.
2.2 2 :

:
- ;
; ,
, ;
- :
; ;
;
,
;

, , .
: ;
(. 1), (.
2), (. 3),
(. 4).
:
1. , ..
[] / .. , .. . : , 1999.
448 .
2. , .. . 8 . [] / .. , .. . - : ,
2001. 216 .
3. 8 : .. ,
.. / .-. .. . : ,
2006 328 .
4. .. : . . . /
.. , .. , .. ; . .. . .:
, 2003 272 .
: .
:

1. .
3 .
2.
10 .
3.
20 .
4.
10 .
5.
2 .
.
I.
.
. (
, ) ( , ,
). .
.
II.
.
, .
1.
111 .
. .
1 ;
2 ;
3 ;
4 ;
5 ;
6 ;
7 .
2.
115 .

1) ? ? (. 2, 3)
( .
.
. 700 . ,

40-70 .
,
.
,
.
,
.
. ,
, .

.

. .

.
, ,
, ).
III. .
1. . 142-144 .
.
2. .
.
.
1) ? (. 4)
( , 21 % 0,03-0,04 % .
, 16 % 4-4,5 % ).
2) ? (. 2, 3)
( (), .
, .
, ,
. .
.
, ).
3) ?
( , .
, .
.
. .
, .
. ,
,
.
.
,
. ,
, ,
).
4) , , ?

. .
.

-


;

;
-

;
-

- ;


-

;
-
;
-
;
-


5) ?
( ,
. = 3000-5500 ).
6) ?
( ).
IV. .
. 4 , .
.
I . . 146 .
1) .
2) ?
3) ?
II . ? . 146 .
( . 147).
III . . 146 .
( . 147).
IV . ! . 147 .
1) ?
( ,
. , ).
2) :
?
( .
.
,

).
V . .
.
V .
.
. 142-145; 116-118 .
2.3
:
.
.
:
-
, ;
;
- :
; ;
,
, .
: : , .
:
1. , ..
[] / .. , .. . : , 1999.
448 .
2. .. : . . . /
.. , .. , .. ; . .. . .:
, 2003
272 .
3. .. / .. .
. 10-. /: , 2006. 608 .
: -.
:

1. .
5 .
2.
20 .
3.
15 .
4.
5 .
.
I.
.
. ( ,
, ). .
II.
.
.
! . , ,
, , .
- . ? , !
.
, - .
,
( 30 ) . ,

,
, .
. 10-15
, .
. .
, :
,
. .
, - .
, .
, .
.
, , , ,
.
.
. , , , .
? , , .
? , , .
? , ,
. 100
. ? ,
.
, ,
, .
. ?
, ?
, . .
? , ,
, . .
,
. ? ,
, .
, ,
. .
? , ,
.
, , ,
, . , ,
, . , , .
, , ,
. , .. ,
. ? ,
? , ,
, , , -
, . , - , .
. - , - .
, .
, , ,
. ?

? ,
. , ?
, - .
, , ,
. ,
. , . ? ,
!
, , , ,
?
! , - !
: -
? ?
, , , .
, , -, ,
, .
, .
, . ,
, .
, .
35 , 55. ? ,
, .
, ,
, .

. ,
? ?
- . 300
.

, .
, , ,
, .
, . ,
. ,
, 20 ,
, 20 , .
III. .
,
. .
1) ?
( ,
30 ).
2) ?
(
, .
, ).
3) ?
(
. 10-15 ,

.
.
IV. .
(.
5) .
, ,
, .
,
.


:
.
.
.
:
.
: 1) ;
2) ;
3) .

, ,
, ,
.
.
,
. ,
, :
.
.

.
. ,
. ,
. ,
, - .
, ,
, .


1. , .. []/ .. , 1994. 74 .
2. , .. []/ ..
.: , 1996. 192 .
3. , .. , []/ ..
, .. , .. .: , 1978. 301 .
4. , .. [] /
.. , .. .: , 1976. 384 .
5. , .. [] / .. .:
, 1974. 224 .
6. , .. [ ] / .. . - .:
, 1974. - 468 .
7. , .. : []/ ..
, .. , .. , 1997. 75 .
8. , .. []/ .. , ..
.: , 1985. 191 .
9. , .. []/ ..
.: , 1978. 320 .
10. , .. : []/ .. /
-, 1999. 448 .
11. , .. 6 (7) . []/ ..
.: , 2003. 320 .
12. , .. [] / .. ,
.. .: , 1977. 320 .

1

1

;
2

;
3



;
, ,

2
()
1 ; 2
; 3
;
4 ; 5
;
6
.

59

3

1 ; 2 ; 3 ;
4 ; 5, 6, 12 ;7 ;
8,9 ; 10 ; 11 ; 13
; 14 .

60

4
( )

N2

20.93
16.01
14.0

0.03
4.5
5.5

79.04
79.5
80.5

61

1.
___________
2.
: ______ , _______
3.
( )_________
4.
? ____ ____ _______
5.
? ____ ____
____ ____________
6. _________________________
7. ? ____ ____
8.
__________________________________
9. _________________________
10. ________________
11. ? ____ ____
, _________________________________________________
12. ? _____ ______
13. ____ _____ _______
_____________
14. ? _____ _____
15. ? _____ _____
16. ? ____
_____ () __________

62