Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic la matematic

Grupa: A-131; C-131


Data: 17.09.2013
Numrul leciei n modul (conform proiectului didactic de lung durat): 15-16
Durata leciei: 80 de minute

Modulul: Elemente de combinatoric. Binomul lui Newton.

Subiectul leciei: Combinri. Proprieti ale combinrilor. Legile combinatorii.

Competene specifice:
6.2.Identificarea n diverse contexte i clasificarea dup diverse criterii a tipurilor de probleme de combinatoric studiate.
6.3.Utilizarea permutrilor, aranjamentelor, combinrilor i proprietile acestora in rezolvarea unor ecuaii, inecuaii, probleme practice, din alte domenii.
Obiectivele leciei: La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O
1
S defineasc noiunile: permutri, combinri;
O
2
S diferenieze aranjamentele de combinri;
O
3
S identifice formulele de determinare a combinrilor i proprietile lor;
O
4
S aplice formulele de determinare a combinrilor la rezolvarea exerciiilor i problemelor;
O
5
S aplice proprietile combinrilor n calcule;
O
6
S manifeste interes fa de tema dat.

Tipul leciei: Lecie mixt

Tehnologii didactice:
a) forme: frontal, n perechi, individual;
b) metode: conversatia euristic, metoda lucrului cu manualul, metoda
exerciiului, metoda expunerii problematizate
c) materiale didactice:
1) ACHIRI, I.; GARIT, V.; EFROS, P. Manualul Matematica pentru clasa X-a. Chisinau : Editura Prut International, 2007. 280 P. ISBN 978-9975-69-
893-1;
2) ACHIRI, I.; EFROS, P.; GARIT, V.; PRODAN, N. Culegeri de exerciii i probleme la matematic pentru clasa X-a. Chiinu: Editura Prut Internaional,
2001. 199 p. ISBN 9975-69-248-6;
Evaluarea: formativ, ntrebri i rspunsuri orale i n scris, lucrare independent (far aprecieri cu note).
Scenariul leciei


Nr.
ctr.

Secvenele
leciei
T
i
m
p
u
l

O
b
i
e
c
t
i
v
e
l
e


Activitatea
profesorului

Activitatea
elevilor

Evaluarea
1. Organizarea
clasei
1' nregistrarea leciei, verificarea prezenei,
crearea climatului adecvat pentru desfurarea
activitii didactice.
Pregtesc toate cele necesare pentru o desfurare
ct mai eficient a activitii didactice. Elevul de
serviciu anunta absentii.
Vizual se
verific dac
elevii au
rechizitele
necesare
pentru lecie.
2.

Verificarea temei
pentru acas.
Reactualizarea
cunotinelor i
capacitilor

8'

Verific nsuirea coninutului teoretic.
Solicit rezultatele exerciiilor dnd explicaii
dac e nevoie.
Voi propune la 2 elevi fie cu exerciii spre
rezolvare.
Rspund coninutul teoretic.
Anun rezultatele exerciiilor.
Rezolv exerciiile incluse n fie.

ntrebri
orale i
exerciii
n scris

3.

Predarea-
nvarea
materiei noi

4 1 '

O
1

O
2

O
3

O
4

O
5

O
6



Se solicit ca elevii s scrie tema leciei n
caiete.
Se formuleaz obiectivele leciei.
Conversaia euristic
Fie mulimea { } 5 , 4 , 3 = A
-Calculai numerele:
. ) ; )
3
3
1
3 A A
b a Cte submulimi ordonate pot fi
alctuite din aceste mulimi, care sunt ele?

-Cum s-au obinut aranjamentele date?
-Cu alte cuvinte permutnd elementele ntre
ele.
Deschidei manualele la pag.53 i citii
definiia combinrilor.
Elevii scriu tema leciei n caiete.






a) (3), (4), (5);
b)(3, 4, 5),
(3, 5, 4),(5, 3, 4), (5, 4, 3),(4, 5, 3), (4, 3, 5).



Nr.
ctr.

Secvenele
leciei
T
i
m
p
u
l

O
b
i
e
c
t
i
v
e
l
e


Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Evaluarea









































































Fie dat mulimea { } 4 , 3 , 2 , 1 = B . Trebuie s
determinm care sunt submulimile acestei
mulimi i cte sunt ele.
-Aceste submulimi sunt: {},
{ } { } { } { } { } { }, 3 , 1 , 2 , 1 , 4 , 3 , 2 , 1
{ } { } { } { } { }
{ } { } { } { }. 4 , 3 , 2 , 1 , 4 , 3 , 2 , 4 , 3 , 1 , 4 , 2 , 1
, 3 , 2 , 1 , 4 , 3 , 4 , 2 , 3 , 2 , 4 , 1

-Cte submulimi are mulimea dat?
(
) 16
2
4 4
4
3
4
2
4
1
4
0
4
= = +
+ + + +
C
C C C C

(i aduc aminte de booleanul mulimii)
Definesc noiunea de combinri.
Deschidei manualele la pag.54 citii nc o
dat definiia i notai-o n caiete.









Prin schimbarea cu locul a elementelor mulimii.







Fac unele notie.


















Elevii scriu tema
leciei n caiete.















































































Pentru a nu confunda combinrile cu
aranjamente deschidei manualele la pag.55 i
citii observaiile.
Identific mpreun cu elevii formula de
determinare a combi-nrilor.
.
P C A m
m
n
m
n
= Deci,
( )
.
! !
!
;
m n m
n
C
P
A
C
m
n
m
m
n
m
n

=
=

Cazuri particulare:
1
0
=
Cn
- orice mulime are numai o
submulime fr nici un element-{};
n
Cn
=
1
- o mulime cu n elemente are n
submulimi cu 1 element.
Se trece la studierea i demonstrarea a ctorva
proprieti ale combinrilor. (pa.55)




Citesc i noteaz definiia n caiete.



Analizeaz observaiile.






Fac notie.


Analizeaz proprietile i demonstreaz prima
proprieate.



















4. Consolida-
rea materiei i
formularea
capacitilor
5 4 '

O
3

O
4

O
5

O
6

O
7

Exerciiul 3(b,c) din A pag.58 (3 exemple)
(1)
S se calculeze:
b) ; , ,
0 5 3 P P P

c) . , ,
16
16
2
8
4
10 C C C

Problema 246 pag.25 (2)
Un elev are patru manuale. n cite moduri pot
fi aezate aceste manuale pe un raft
Exerciiul 241(b,c,e) pag.25
(2)
S se simplifice expresiile:
b) ; ! 10 ! 11




b) 6, 120, 1;
c) 210, 28, 1.

Rezolvare:
24 ! 4
4
= =
P

Rspuns: 24 moduri.


b) ! 10 10
ntrebri orale i
exerciii n scris

c)
;
! 6
! 8 ! 7 +

e) .
! 99
! 98 ! 100

Problema 6 din A pag.58 (1)
Avnd la dispoziie 10 lalele roii i 6 lalele
galbene, stabilii n cite moduri se poate
forma un buchet alctuit din 5 lalele.
Exerciiul 262(c,d) pag.26
(2)
Calculai:
c) ;
4
5
2
5 C C
+
d) ( ).
! 6 3
7
5
7 7
10
C C
A
+

Exerciiul 4(a,b,f) din A pag.58
(1)
S se calculeze:
a) ;
4
4
5
P
A
b) ;
3
5
5
7 C A

f) .
4
6
5
3
5
C
P A
+

Exerciiul 3(b) din B pag.59
(1)
S se calculeze:
b) .
3
1
1
2
1
C
P A
n
n
n
n
n

+


c) 63

e)
99
9899







Rezolvare:
4368
5
16
=
C

Rspuns: 4368 moduri.




c) ; 15
d) .
15
1






a) 5; b) ; 25200
f) . 12


b)

5. Evaluarea 5 1 '

O
4

O
5

O
7

Lucrare independenta
Exerciiul 240(b)
pag.25 (1)
Din elementele mulimii A s se formeze
toate permutrile posibile:
b) { }. , b a A =




b) ( ) ( ) a b b a , , , .

Lucrare
indepen-dent


Exerciiul 262(a,e)
pag.26 (2)
Calculai:
a) ;
3
7 C
e) .
8 P

Problema 271 pag.27(2)
Avnd desenate 5 puncte asfel, nct 3 s nu
fie coliniare, cite triunghiuri putem forma cu
aceste puncte? Dar dac avem n
Puncte dintre care numai m sunt coliniare



a) ; 35 ; e) . 40320


Rezolvare:
1) ; 10
3
5
=
C

2) .
3 3
C C m n

Rspuns: ; 10 .
3 3
C C m n


6. Tema pentru
acas
2'

De nvat: Modulul IV, 1, 1.2-1.3 pag.53-
56.
De rezolvat: Exerciiile: 3(b,c) din A-de
finisat, 7(a,d) din B pag.58-59.
Noteaz tema pentru acas n caiete.
7. Bilanul leciei 5'

Ce am nvat nou astazi la lecie?
Se fac totalurile leciei.
Elevii sunt apreciai cu note.
Rspund la ntrebri, adreseaz ntrebri. ntrebri orale
Profesor:_____________ Beliu Aliona