Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Tema activitii: CONCURS-ION CREANGA-UN IZVOR DE POVETI Durata :


35-40
Tipul activitii: EVALUARE SUMATIV
SCOPUL: Dezvoltarea creativitii i expresivitii limbajului oral
Obiective de referin:
O1-s participe la activitile de grup n calitate de vorbitor i auditor;
O2-s fie capabil s creeze el nsui mici dramatizri utiliznd intuitiv elemente
expresive;
O3-s utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical;
O4-s utilizeze instrumente de scris n vederea executrii elementelor grafice;
O5-s cunoasc literele alfabetului;
O6-s identifice animalele din poveti;
O7-s selecteze imaginile care reprezint poveti cu animale;
O8-s interpreteze cntece despre animale.
Exemple de comportament:
E1-s ia parte la discuii n grup;
E2-s vorbeasc corect din punct de vedere gramatical;

E3-s

utilizeze calitile expresive ale limbajului oral i ale celui corporal n transmiterea unor
idei i sentimente;
E4-s dramatizeze povestirea utiliznd vorbirea dialogat;
E5-s rspund la ntrebri legate de coninutul povetii;
E6-s identifice animalele din poveti;
E7-s execute corect semnele grafice respectnd spaierea, mrimea, distana;
E8-s asocieze sunetul cu litera;
E9-s asocieze cifra corespunztoare numrului de imagini;
E10-s utilizeze corect semnul matematic >i <;
E11-s foloseasc corect numeralul ordinal;
E12-s decupeze pe contur;
E13-s lipeasc ia, fota i ulciorul pe tablou;

E14-s recunoasc titlul cntecului sugerat de imagine;


E15-s cnte cu dezinvoltur cntecul Pupza din tei.
III.

STRATEGII DIDACTICE

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul verbal, exerciiul grafic,


demonstraia, povestirea, problematizarea, ntrecerea, jocul.
Mijloace de nvmnt:
1. Siluete ale personajelor din poveti scrise de ION CREANG.
2. Mti reprezentnd animale din poveti: ied, capr, lup, urs, vulpe, coco i masc
de boier;
3. Imagini cu poveti: Capra cu trei iezi, Pungua cu doi bani, Ursul pclit de
vulpe, Fata babei i fata moneagului.
4. Textul povetilor, textul cntecului Pupza din tei.
5.

Un tablou reprezentnd Pupza din tei.

6. Foi de desen, reprezentnd: ulcior, ie, fota i carioca.


7. Foarfeci, pasta de lipit, tablou.
8. Flanelograf pentru prezentarea materialului didactic.
9. Simboluri pentru cele trei grupe ( ursulei, ieziori, cocoei).
Forma de organizare: Concurs
Documentare bibliografic:
-Programa activitilor instructiv-educative in grdinia de copii,1999;
-Povesti, povestiri, amintiri, ION CREANG, Editura Junimea, Iai, 1990;
-ndrumtor pentru educatoare, Editura Aramis ,1999 .

Educatoare BRINZA GHEORGHITA


2
Gradinita O.N. nr 2 BASARABI jud. CONSTANTA

IV. SCENARIUL DIDACTIC


Nr.
Crt.
1
I

II.

Evenimente
didactice
2
Organizarea clasei

Introducerea
n activitate

III. Captarea ateniei


Enunarea
scopului i
obiectivelor

Detalierea etapelor i
Dominante vizate: asimilareconinuturilor, situailor de
formare-dezvoltare
nvare
(Activitatea copiilor)
(Activitatea educatoarei)
3
4
-se mparte grupa de copii n trei
echipe: echipa ursuleilor,
echipa ieziorilor, echipa
cocoilor;
-se pregtesc msuele i
scunelele pentru cele trei
echipe;
-fiecare echip ocup masa pe care
-se pregtete materialul
gsete acelai simbol ca i
didactic;
ecusonul pe care-l poart n piept.
-se introduc copii n sala de
grup i ocup msua pe care
gsesc acelai simbol ca i
ecusonul pe care l poart n
piept(ursulei, ieziori, cocoi).
Doamna invatatoare a venit n
grdinia noastr s v cunoasc
i s vad cum v-ai pregtit
pentru coal. Doamna
invatatoare va fi alturi de noi la
activitatea-concurs pe care o
vom desfura astzi, iar noi o
s ii demonstrm c tim s
vorbim corect din punct de

Educatoare BRINZA GHEORGHITA


Gradinita O.N. nr 2 BASARABI jud. CONSTANTA

Evaluare
Forme
5

Instrumente
Tehnici
6

explicaia

vedere gramatical, tim s


vorbim expresiv, frumos, s
folosim expresii din poveti aa
cum au fost ele scrise de ION
CREANG, tim s
dramatizm poveti, tim s
rspundem la ntrebri legate de
coninutul povetilor, tim s
scriem semne grafice, s
recunoatem i s scriem litere
mari de tipar, s decupm, s
cntm-adic suntem pregtii
pentru clasa I.

IV.Prezentarea
coninutului i
dirijarea nvrii

Tema concursului este: UN


IZVOR DE POVETI PE
NUME ION CREANG
-Bate cineva la u!
-Intr! Cine este?

Educatoare BRINZA GHEORGHITA


Gradinita O.N. nr 2 BASARABI jud. CONSTANTA

O feti, mbrcat n costum


popular, intr n sala de grup cu o
tristu plin cu imagini din
poveti.
Copii,eu sunt fata moneagului i
am venit azi la voi s m ajutai, s
aez n ordine imaginile pentru
fiecare poveste n parte, c s-au
amestecat i nu mai pot s le dau
de cap.
Fata scoate din tristu imaginile
i le aeaz pe o msu n faa
4

conversaia

Educatoarea prezint copiilor


tuturor echipelor.
imaginile,n timp ce o ajut pe
feti s le aeze pe msu.
Haidei copii s o invitm i pe
fata moului alturi de noi la
concurs i s ne ntrecem ntre
echipe n recunoaterea
povetilor i ordonarea
imaginilor aa cum dorete fata
moului.
Regulile concursului sunt:
a. s ascultai cu atenie
ntrebarea i v sftuii cu
ntreaga echip asupra
rspunsului corect;
b. desemnai un membru din
echip s rspund corect,
coerent i expresiv;
c. copilul care rspunde
corect ia o bulin din
castronel i o aeaz n
faa lui;
d. toi copiii din echip
trebuie s rspund pe
rnd;
e. nu optii celorlalte
echipe pentru c vei
pierde din punctaj;
f. dac rspunsul nu este
corect, echipa nu primete
Educatoare BRINZA GHEORGHITA
Gradinita O.N. nr 2 BASARABI jud. CONSTANTA

expunerea

explicaia

bulin, iar ntrebarea se


adreseaz altei echipe.
PROBA I-pentru toate echipele:
Privete cu atenie i numete
personajul de pe panou;
selecteaz imaginile povetii din
care face parte i spune cum se
numete povestea!

-numesc personajele;
-selecteaz imaginile i le aeaz
pe panou;
-precizeaz titlul povetii;
-echipa care a rspuns corect
primete bulina din castronel pe
ECHIPA IEZIORILOR-iedcare o aeaz n faa copilului care
din povestea Capra cu trei iezi a rspuns.
;
ECHIPA URSULEILORvulpe -din povesteaUrsul
pclit de vulpe;
ECHIPA COCOILOR-cocodin povesteaPungua cu doi
bani.

explicaia,
exerciiul
evaluare verbal,
acional- problematizarea,
oral
ntrecerea

explicaia,
conversaia,
evaluare exerciiul,
acional- ntrecerea
oral

PROBA a II-a -pentru toate


echipele:
Aeaz imaginile(cele de la
proba I) n ordinea desfurrii
evenimentelor i spune de cine
este scris povestea.

-cte un membru ales de echip


aeaz imaginile n ordinea cerut
i denumete autorul povetii;
jocul,
-pentru rezolvarea corect a
dramatizarea,
sarcinilor copilul primete o bulin
evaluare ntrecerea
pentru echipa
acionalsa;
oral

PROBA a III-a -pentru toate


echipele:
Alegei o masc, pune-o pe

-copiii i aleg mtile,le aeaz pe


fa i dramatizeaz un fragment
din poveste utiliznd vorbirea

Educatoare BRINZA GHEORGHITA


Gradinita O.N. nr 2 BASARABI jud. CONSTANTA

fa i red un fragment din


povestea din care face parte
ECHIPA IEZIORILOR-masc
pentru:ied, capr i lup.
ECHIPA URSULEILORmasc pentru: vulpe i urs.
ECHIPA COCOILOR-masc
pentru coco i boier.
PROBA a IV-a
-Pentru ECHIPA
IEZIORILOR:Privii cu
atenie imaginea pe care v-o
art! Cum se numete povestea
i de cine a fost scris?
-Pentru ECHIPA
URSULEILOR: Care sunt
personajele din povestea FATA
BABEI I
FATAMONEAGULUI ?
-Pentru ECHIPA
COCOILOR: Care dintre
personajele din poveste,
enumerate de colegii din echipa
ursuleilor, joac un rol
negativ?
PROBA aV-a
-Pentru ECHIPA
IEZIORILOR: Ce moment
Educatoare BRINZA GHEORGHITA
Gradinita O.N. nr 2 BASARABI jud. CONSTANTA

dialogat;
-primesc buline numai copiii care
redau corect dialogul dintre
personaje.
evaluare conversaia,
oral
ntrecerea
Fata babei i fata moneagului
de ION CREANG;
evaluare
oral
conversaia
-fata babei, fata moneagului,
moul, baba, celua, prul,
fntna, cuptorul, sfnta
Duminic;
-baba i fata babei;
-pentru rspunsurile corecte copiii
vor primi buline.
-momentul n care fata
moneagului ngrijete prul; fat
frumoas i harnic, fie-i mil de
mine i m ngrijete, c i-oi
prinde i eu bine vreodat.
7

evaluare
oral
conversaia
exerciiul verbal
povestirea

evaluare conversaia
oral
exerciiul verbal
povestirea

din poveste reprezint


imaginea? Red dialogul dintre
fata moneagului i pr.
-Pentru ECHIPA
URSULEILOR: Cum este
rspltit fata babei de celu,
pr, fntn, cuptor, sfnta
Duminic, pentru faptele ei?
-Pentru ECHIPA
COCOILOR: Cum le
rspunde fata babei celor care i
cer ajutorul?

- Este mucat de celu, prul


i nal crengile, fntna seac,
cuptorul o arde, iar de la sfnta
Duminic i alege cea mai mare i
mai frumoas lad;
-Da, cum nu! C nu mi-oi
feteli(murdri, mnji) eu mnuele
ttucuii i a mmucuii! Multe
slugi ai avut ca mine?
-pentru toate rspunsurile corecte
se ofer buline;

-ECHIPA IEZIORILOR-4(5>4<8);
PROBA a VI-a -pentru toate
-ECHIPA URSULEILOR-5echipele:
(4<5<8);
Numr imaginile povetii
-ECHIPA COCOILOR-8tale, aeaz sub ele cifra care i (4<8>5);
arat cte sunt i spune cum este -se ofer bulin pentru rspunsul
numrul tu fa de celelalte
corect;
numere(de la grupele celelalte)
PROBA a VII-a -pentru toate
echipele:
Scrie n ptrat litera mare de
tipar, corespunztoare sunetului
Educatoare BRINZA GHEORGHITA
Gradinita O.N. nr 2 BASARABI jud. CONSTANTA

valuare
oral

-ECHIPA IEZIORILOR
decoreaz ulciorul;
-ECHIPA URSULEILOR
Evaluar
decoreaz fota;
e
ECHIPA COCOILOR decoreaz scris
8

exerciiul,
problematizarea,
explicaia

exerciiul grafic,
explicaia

cu care ncepe cuvntul ce


denumete obiectul din imagine;
decoreaz obiectul dup
modelul dat

ia;
-se execut corect semnele grafice
dup modelul dat;
se subliniaz(verbal)recunoaterea
literelor mari de tipar(U,F,I).

PROBA a VIII-a -pentru toate


echipele:
Decupeaz pe contur(ia, fota,
ulciorul) i lipete pe tablou.

-s decupeze pe contur, s ntind


pasta de lipit, s lipeasc pe tablou
asamblnd ia cu fota-costum
popular pentru fata moneagului.

PROBA a IX-a
-Pentru-ECHIPA
COCOILOR:Ce cntec i
sugereaz (i amintete)
imaginea?

-Pupza din tei;

-Pentru-ECHIPA
URSULEILOR: Interpreteaz
prima strof din cntecul
Pupza din tei .

Pu,pu,pu,
Strici mereu, somnul meu
Pupz din tei.
Las c-am s te prind moato
i te-oi ntreba ce vrei
Cnd i-oi smulge coada toat
i te-oi vinde pe cinci lei.

-Pentru-ECHIPA
IEZIORILOR: Interpreteaz
a doua strof din cntecul
Pupza din tei .

Educatoare BRINZA GHEORGHITA


Gradinita O.N. nr 2 BASARABI jud. CONSTANTA

explicaia,
evaluare exerciiul
practic practic
conversaia,
evaluare exerciiul
oral
muzical

Pu, pu, pu,


Pu, pu, pu,
Chiar acum, o s-i vin de hac.
Ajungnd la tei
Cciula peste cuib capac o fac
9

Apoi scotocind cu mna


Prind de gt puiul de drac.
-se ofer buline pentru o frumoas
interpretare.

PROBA a X-a -pentru toate


echipele:
Recunoatei fragmentul pe
care o s vi-l citesc din
La ciree;
Amintirile din copilrie ale lui La scldat
ION CREANG.
Pupza din tei
V. EVALUAREA -se numr bulinele la fiecare
PERFORMANEI echip;
-se desemneaz echipa
ctigtoare;
-se nmneaz tabloul fetei
moneagului cu mulumirile de
rigoare pentru participarea la
activitate;
-se fac aprecieri privind
calitatea rezolvrii sarcinilor de
ctre ntreaga grup;
-se fixeaz titlul concursului
Un izvor de povesti pe nume
Ion Creanga

Educatoare BRINZA GHEORGHITA


Gradinita O.N. nr 2 BASARABI jud. CONSTANTA

problematizarea,
evaluare conversaia
oral
conversaia
autoevaluare

10

S-ar putea să vă placă și