Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect de Semestru
Proiect de Semestru
1.Cuprins
2.Memoriu tehnic 2.1.Variante constructive[2] 2.2.Justificarea si descrierea solutiei alese[2] 2.3.Caracteristici functionale impuse 2.4.Materiale folosite[1,2] 2.5.Indicii de exploatare,reglaj si intretinere 2.6.Tolerante,rugozitati si conditii tehnice impuse[2] 2.7.Norme de protectiea muncii 2.8.Rodajul 3.Memoriu justificativ de calcul 3.1.Consideratii generale[2] 3.2.Alegerea filetului[2] 3.3.Calculul si determinarea dimensiunilor pentru surubul de forta[2] 3.4.Verificare surubului [2] 3.5.Verificarea autofrnrii[2] 3.6.Calculul numrului de spire in contact[2] 3.7.Calculul lungimii filetului piulitei:[2] 3.8.Calculul lungimii filetului surubului[2] 3.9.Verificarea spirelor surubului[2] 3.10.Verificarea surubului la flambaj[2] 4.Dimensionarea piulitei rotitoare[1,2] 4.1.Verificarea corpului piulitei[1,2] 5.Calculul cupei[2] solidarizeaza cupa de surubul principal[1,2] 5.1.Verificarea cupei[2] 5.2.Alegerea si verificarea dimensiunilor stiftului care 6.Calculul mecanismului de actionare[2] 6.1.Calculul manivelei[2] 6.2.Determinarea diametrului manivelei si a prelungitorului[2] 6.3.Verificarea manivelei[2] 6.4.Calculul rotii de clichet[2] 6.5.Verificarea rotii de clichet[2] 6.6.Pana se verifica la presiunea de contact si forfecare.[2,4]
2.Memoriu tehnic
Obiectul prezentului proiect este proiectarea unui dispozitiv cu urub i piuli,mai exact unui cric cu piuli rotitoare, destinat atelierelor de lctuerie ori atelierelor mecanice, unde acesta i-ar gsi utilitatea. Dispozitivul mai sus amintit este destinat fabricrii in serie mic, executandu-se numai la comand. Dispozitivul este destinat utilizrii frecvente, dar de ctre un singur muncitor.
2.1.Variante constructive[2]
Cele trei forme constructive ale cricului cu piulit rotitoare sunt prezentate in figurile 1 ,2 si 3.. Din punct de vedere constructiv, prima variant este mai simpl, avand corpul i tija turnate, fapt care reprezint un avantaj in cazul seriilor mari de fabricaie. Mecanismul de acionare este cu clichet vertical, roata de clichet fiind montat pe piuli prin pan. Miscarea de rotatie a surubului este impiedecata de proeminentele in forma de pene ale unei piese montate pe capatul inferior al surubului.Clichetul vertical este fixat pe manivela prin intermediul unui surub special. Piesele au fost prevzute cu raze de racordare, iar grosimea pereilor este uniform, evitandu-se astfel aglomerrile de material. Corpul cricului este prevzut cu dou nervuri de rigidizare, datorit raportului mare dintre diametrul tlpii i cel al corpului. Pentru varianta a doua corpul cricului este sudat, fiind alctuit din trei piese ce pot fi obinute din semifabricate laminate,manivela cricului este cu clichet orizontal, iar tija cricului cu clichet se poate realiza prin forjare sau turnare. Piulia rotitoare este centrat in corpul cricului prin intermediul rulmeantului, crescand aftfel gabaritul radial al piulitei. Varianta a treia prezentata in figura 1 reprezinta un cric cu piulita rotitoare, la care corpul este de constructie turnata si la care roata de clichet este corp comun cu piulita.Cricul se actioneaza prin intermediul unei manivele cu clichet orizontal,care,pentru a putea fi montata,este executata din doua parti imbinate prin intermediul unor suruburi si centrate cu ajutorul a doua stifturi.Intre extremitatile libere ale pieselor care formeaza manivela este introdusa o placuta de distantare. Principiul de funcionare, acelai in toate trei variantele , const in transformarea miscrii de rotaie a mecanismului de acionare in micare de translaie pentru urubul de for, care se va ridica sau cobori. Cricul este folosit pentru a ridica obiecte grele, cu larg rspandire in industria de autovehicule.
2.4.Materiale folosite[1,2]
Principalul dezavantaj al mecanismelor cu surub si piulita consta in existenta unei frecari mari intre spirele surubului si a piulitei,ceea ce are ca rezultat uzura flancurilor si randament scazut. In alegera materialelor s-a tinut seama de fiabilitate si durabilitate Astfel pentru surub s-a ales OL-50 (STAS 500/2-80),material, care poseda calitati mecanice suficient de bune si se poate prelucra usor si nu necesita tratament termic. Piulita s-a proiectat in asa fel incat uzura sa fie concentrata asupra ei,deoarece este o piesa mai putin costisitoare de realizat decat surubul,care poate fi inlocuita usor.In acest caz s-a ales o fonta antifrictiune( STAS 6707). Corpul cricului si tija,ambele turnate sunt executate din Fc 250(STAS 568-82),iar clichetul si roata de clichet din OL-50(STAS 500/2-80).
Pentru a evita accidentele proiectantul a luat urmatoarele masuri: verificarea surubului la solicitari compuse; asigurarea asamblarilor; utilizarea de materiale corespunzatoare; verificarea inaintea livrarii.
Masuri impuse beneficiarului: trebuie respectate regulile de protectia muncii din atelierul de productie; personalul de lucru trebuie instruit corespunzator; dispozitivul de strangere nu se va supune la socuri si lovituri directe; la aparitia unei defectiuni se va retrage dispozitivul din lucru si se va inlocui piesa defecta; asamblarea surub-piulita se va unge periodic cu unsoare consistenta tip U-80.
2.8.Rodajul
Se recomanda urmatoarea schema de rodaj pentru ansamblul surub-piulita: Rodajul are loc in ambele sensuri,deoarece cricul va lucra in exploatare in ambele sensuri. Daca nu se constata defecte (frecare prea mare,gripare),cricul se supune unor incercari peste cele de regim. Ungerea filetului surubului si a piulitei in timpul rodajului se executa cu lubrifiantul prevazut inainte. Dupa rodaj cricul se curata de praful metalic si de ulei rezultat in urma rodajului; Se verifica cu atentie filetele cele doua piese (surub respectiv piulita). Dupa terminarea rodajului se trece la incercari de control,ele se executa la diferite incercari. La incarcarea de regim se masoara si randamentul,care permite a se verifica obiectiv economicitatea,calitatea prelucrarii si montajului.
Mecanismele cu surub si piulita deservesc la dispozitivele ce necesita miscarea de rotatie in miscare de translatie si invers.In cazul cricului cu piulita rotitoare, la actionarea mecanismului cu clichet , acesta va roti piulita care in functie de sensul de rotatie va determina ridicarea sau coborarea surubului. Avantajele principale ale asamblarilor filetate sunt: - permit constructii variate in diferite forme; - au montare si demontare usoara; - constructie simpla si tehnologie de executie usor realizabila; - posibilitate de transmitere a unor sarcini axiale mari utilizand forte de actionare mici; - gabarit redus; - functionare lina si fara zgomot; - posibilitatea de a asigura in mod simplu autofranarea; - permite utilizarea materialelor ieftine; - pret de cost scazut; Dezavantajele mecanismelor cu suruburi sunt: - existenta unei frecari mari intre spirele filetului surubului si piulitei duce la uzarea pieselor si la un randament scazut; - necunoasterea ezacta a fortelor de strangere; - lipsa autocentrarii; - uzura flancurilor introduce jocuri ; - necesita asigurare impotriva desfacerii.
3.2.Alegerea filetului[2]
Pentru suruburile de miscare se utilizeaza in exclusivitate filetul cilindric cu profil patrat,trapezoidal,fierastrau si rotund executate cu pas normal fin sau mare.Pasul fin si normal asigura condiia de autofranare .Pasul fin micsoreaza deplasarile axiale la o rotatie completa ,reduce adancimea filetului marind diametrul interior si implicit rezistenta surubului. Am ales pentru cric un filet trapezoidal avand o deplasare mica a surubului,iar directia fortei ramane constanta,totodata are o rezistenta si o rigiditate mai mare ca a filetului patrat.Filetul trapezoidal asigura o buna centrare intre surub si piulita si se poate executa prin procedeul de frezare (care este foarte productiv).Filetul este stardardizat in STAS 2114/1-75.
R2 d (diametrul nominal) z d2 d1 h1
R2
H1
ac
ac
R1
H4
Filet exterior
Fig. Reprezentarea in detaliu a filetului trapezoidal. d-diametrul nominal al filetului; D4-diametrul exterior; d2,D2-diametrul mediu; d3,D1-diametrul interior; Relatiile de calcul pentru filetul trapezoidal: ac=0.5 mm pentru 6 p 12; H1=0.5* P =0.5*6=3; H4=0.5* P+ac=0.5*6+0.5=3.5; H4=h3; z= 0.25*P= z= 0.25*6=1.5= =1.5; R2max=ac=0.5; P=6; R1max=0.5*ac=0.25; d2=D2=d-0.5*P=32-0.5*6=29; d3=d-2*h3=32-2*3.5=25; D4=d+2*ac=32+2*0.5=33; D1=d-2*H1=32-2*3=26; H4=3.5; d=32; d2=29; d3=25; D4=33; D1=26; H1-inaltimea utila a filetului; p-pasul filetului.
In cazul cticului cu piulita rotitoare, piulita executa o miscare de rotatie iar surubul o miscare de translatie.In figura urmatoare sunt prezentate diagramele de forte si de moment care apar la lucru sub sarcina a cricului. Cupa F Mt F Surub Mt F Piulita rotitoare Mt F Corp Mt
D1
D2
,d2
D4
Fig.2.13 pagina 36
27.25 mm
- reprezenta un factor dimensional ; reprezinta factorul lungimii filetului piuliteicu valori intre:
1.2..2.5 - numarul de inceputuri, n=1; - Tr x32x6 In cazul cricurilor, la actionare avem nevoie de autofranare, deci, numarul de inceputuri impus va fi 1.
28.53[N/mm2]
t = t = 10.77[N/mm2]
10.77[N/mm2]
Determinarea efortului unitar echivalent: ech = ech =35.74[N/mm2] at = ac = 140[N/mm2] ech < ac de unde rezulta ca surubul va rezista
= 35.74[N/mm2]
3.5.Verificarea autofrnrii[2]
= arctg arctg
'=arctg
= 5.91
14.82[N/mm2]
f = 23.46[N/mm2] Comparate cu valorile maxime admisibile ale materialului folosit pentru surub se observa ca spirele rezista.
490.62mm2
A = 490.62 mm2 Momentul de inertie minim al unei sectiuni cuprinse in portiunea care se flambeaza: Imin =
( )
(0.4+0.6
)=
(0.4+0.6
32197.27mm3
= 540
=66.65
= 66.65 Daca 60 < < 100 se determina forta critica la flambaj: Ff = (a-b*) = (350-1.15*66.65) = 134113.57[N]
Forma piulitei, construita pe criterii functionale este prezentata in fig. 4.10 Pentru determinarea diametrului exterior De se procedeaza astfel: se alege rulmentul astfel incat capacitatea statica Co a lui sa fie Co > F iar diametrul alezajului rulmentului df sa fie mai mare decat diametrul exterior al surubului. se ia din STAS diametrul exterior al rulmentului, Dr se determina De = Dr +( 4.....6 ) mm.
Fig.4.10 pag.66
=7.59[N/mm2]
t =
= 1.07[N/mm2]
Stift filetat ce impiedica miscarea de translatie a piulitei,degajare ce se afla in partea inferioara a gulerului piulitei,acesta fiind ales conform DIN 417. Degajarea aflata in partea superioara a gulerului este pentru inel Seeger (DIN 471 A52), necesar fixarii mecanismului cu clichet pe corpul piulitei.
6.Calculul cupei[2]
Forma si dimensiunile cupei se stabilesc constructiv, in functie de dimensiunile capului surubului de forta.Calculul cupei cuprinde verificarea la solicitarile principale,care depind de tipul cricului si solutia constructiva adoptata. Dcs < d1 Dcs = d1 este diametrul interior al filetului surubului pe care se monteaza cupa
= 24.88 mm
Se adopta Dcs = 25 mm reprezentand diametrul exterior al capatului surubului. D = 0.96......0.9375 (reprezentand factorul dimensional al suprafetei de sprijin). qa = 25.......40 N/mm2 (presiunea admisibila de contact,pentru cuplu de materiale otel/otel si otel/fonta) Diametrul superior al cupei: dc1 = (2,4......2.5)*d = 2.4*32 = 76.8 [mm] Diametrul inferior al cupei: dc1 = 76.8[mm]
dc2 = 35[mm]
hc = 48[mm]
Adancimea gaurii, din interiorul cupei,unde introducem capatul surubului: hcs = hc 10 = 48 10 = 38[mm] hcs =38[mm]
Fig.4.14 a si b pag.72
6.1.Verificarea cupei[2]
Daca cupa este rezemata pe suprafata superioara a surubului de forta (cric cu piulita rotitoare) se verifica strivirea dintre cupa si surub: str = str = 28.53[N/mm2] = 28.53[N/mm2] str astr
Pentru verificare se utilizeaza relatiile: f = s1 = s2 = Mt = 0.5*Mt1 = 0.5*33.37 = 16.68Nm Unde Tf este efortul unitar de forfecare din stift,in N/mm2 af = (0.2...0.3)*Ro2 =0.2*250 = 50N/mm2 efortul unitar admisibil la forfecare in N/mm2 as 0.8*Ro2 = 0.8*250 = 200N/mm2 efortul unitar admisibil la strivire, in N/mm2 R02 = 250 - limita de curgere a materialului stiftului,in N/mm2 = 23.60[N/mm2] = 18.53[N/mm2]
= 26.68[N/mm2]
Mecanismul de actionare ales va fi cu clichet vertical.Principalele dimensiuni ale mecanismelor de actionare cu clichet se determina cu ajutorul calcului de rezistenta.
Fig.4.16
pag.74
7.1.Calculul manivelei[2]
Lungimea manivelei se determina in functie de momentul de torsiune total care trebuie sa fie realizat de catre muncitor la actionarea cricului. Lc =
=179.1[mm]
Lc =179.1[mm] L =229.5[mm]
Unde L0 este lungimea de calcul a manivelei, in mm. L lungimea efectiva a manivelei, in mm; L0 lungimea necesara prinderii manivelei in mm si anume: l0 = 50mm pentru un muncitor; Mtot = Mt1 + Mt2 pentru cricul cu piulita rotitoare,in Nm Mtot = 33.37 + 2.45 = 35.82 Nm ni = numarul de muncitori care actioneaza cricul; K coeficientul de nesimultaneitate,care are valorile: K = 1, pentru ni = 1; Fm = 150.......350 N, forta cu care actioneaza un muncitor.
=12.20
d5 = 12.20[mm] Lm = (0.25........1)*Lc + l0 = 0.50*179.1+50 = 139.55[mm]; l = 50.........120 N/mm2 in cazul in care se foloseste prelungitor; ai = 100........120 N/mm2 pentru oteluri carbon obisnuite si oteluri carbon de calitate; Diametru D se determina constructiv, se ia d5 = 14
7.3.Verificarea manivelei[2]
In cazul mecanismului de actionare cu clichet vertical prelungitorul se verifica la incovoiere in sectiunea B B (fig.4.16) cu formula: i =
( ( ) ) ( ( ) )
= 33.48[N/mm2]
i = 50.47[N/mm2]
i ai
ai = 100..........120[N/mm2]
Rooata de clichet se va fixa pe piulita cu o pana paralela. Dimensiunile rotii de clichet se pot determina cu relatiile: 0.7*d = 0.7*55 = 38.5mm pentru conturul patrat; 0.5*d = 0.5*55 = 27.5mm pentru conturul hexagonal; Z 0.1 * Lc = 0.1 * 179.1 = 17.91; z = 20; zmin = 8 dinti;
Fig.4.17
pag.76
Di =1.4*55 = 77[mm]
Di = 77[mm]
Dm =
= 80.12[mm]
Dm = 80.12[mm]
t=
= 12.57[mm]
Unde d este diametrul exterior al filetului surubului pe care se monteaza roata de clichet,in mm. z numarul de dinti ai rotii de clichet.
Frc = 876.68N, - sarcina care actioneaza pe dintele rotii de clichet; Efortul unitar la incovoiere: i = i = 29.91[N/mm2]; = 29.91[N/mm2] i ai; ai = 100.....120 [N/mm2]
= 5........10 mm, latimea rotii de clichet; Verificarea dintilor rotii de chlichet la forfecare:
Fig.4.18 si 4.19
pag.77
f =
= 19.94[N/mm2]
f af;
af = 60.........95 [N/mm2]
Verificarea la strivire dintre dintele rotii de clichet si clichet: sl = = 44.47[N/mm2] sl asl; asl = 80......100[N/mm2]
Suprafata de contact dintre roata de clichet si surubul pe care se monteaza acesta este solicitata la strivire.Efortul unitar de strivire pe suprafata se determina cu relatia: s2 = s2 asl; s2 = 13.53[N/mm2]; = 13.53[N/mm2] asl = 80 N/mm2
dp diametrul piulitei pe care se monteaza roata de mana; b , h , lp latimea,inaltimea si lungimea penei paralele . b = 12mm; h = 8mm; lp =15; dp = 55mm;
7.7.Calculul clichetului[2]
Clichetul vertical rezulta constructiv in functie de dimensiunile manivelei: l1 = 7mm l2 = 15mm c = h = 5mm h1 = 20mm
Fig.4.21
pag.78
7.8.Verificarea clichetului[2]
Efortul unitar efectiv de incovoiere: i = ai = 100........120 N/mm2 unde: Frc = rotii de clichet; h inaltimea dintelui rotii de clichet,in mm; Fb = Frc = 876.68 = 409.11 N; = 876.68N este sarcina ce actioneaza pe dintele = 18.41[N/mm2] i ai
7.9.Calculul boltului[2]
Se dimensioneaza pe baza solicitarii de incovoiere si se verifica la forfecare si strivire cu relatiile: Pentru bolturi din otel carbon se pot lua: ai = 100.......120 N/mm2 af = 80..........95 N/mm2
as = 60 N/mm2
Fig.4.23
pag.79
db = f = s =
= 13.63[N/mm2];
In funcie de diametrul gaurii boltului (d3 = 2mm ) s-a ales si stiftul conic ce solidarizeaza tija de piesa inelara asezata pe piulita,conform DIN
Pentru realizarea corpului cricului s-a ales o varianta care es realizeaza prin turnarea intregului corp dintr-o piesa.Astfel corpul se va turna dintr-o fonta cenusie Fc-250 care are urmatoarele caracteristicii: Solicitari cu concentartori de tensiune: [N/mm2] -compresiune ac = 6395 [N/mm2] -incovoierea i= 4265 [N/mm2]
-rasucire at = 3646 [N/mm2] - forfecare af = 20.30[N/mm2] Solicitari fara concentratori: -tractiune at = 69.......106[N/mm2] -compresiune ac = 173265 [N/mm2] -incovoierea i = 117180 [N/mm2] -rasucire =at 83127 [N/mm2] fig.4.25 pag.81
8.1.Calculul corpului[2]
a = 6.10 mm b = (1.2..1.5)*a = 1.5*8 = 12 mm D5 = De + (4..10) = 55+10 = 65 mm D6 = D5 + 2*a = 65 + 2*8 = 81 Dg H1 = n1 * P +(2060)= 45*6+50 = 320mm D7 = D5 D8 = D8 = 114.63[mm]; a = 8 mm b = 12 mm D5 = 65 mm D6 = 81 mm H1 = 320 mm
652 = 114.63[mm]
as = (2..3) N/mm2 pentru beton as = (1.2..2) N/mm2 pentru scandura as = (1.2..2) N/mm2 pentru pamant cu conditia: 20 mm 20 25 50; Verificarea se face la compresiune: c =
( ) ( )
= 50mm
= 7.63N/mm2
c ac;
unde: ac = (80100)N/mm2
9.Bibliografie
1. Belcin O. s.a Organe de masini.Elemente constructive in proiectare.Cluj Napoca, Editura RISOPRINT,2011. 2. Mateisan,D., s.a. Elemente de proiectare pentru mecanismele cu surub si piulita,Cluj-Napoca,Atelierul de multiplicate al Institutului Politehnic,1985. 3. Sucala F.,s.a.Mecanisme si organe de masini,Vol.I si II,Clij-Napoca,Editura RISOPRINT,2005-2006. 4. Sucala F.,s.a.Organe de masini,mecanisme si tribologie.Studii de caz.ClujNapoca,Editura Todesco, 2008.