Sunteți pe pagina 1din 16

Grdinia cu P.P. nr.

2, Piatra Neam

Proiect de activitate Integrata!

Educatoare: Tanas Oana Maria Grupa mijlocie Aprilie 2012 Tema anual de studiu: Cnd, cum i de ce se ntmpl? Tema sptmnii: Din lumea celor care nu cuvnt!
1

Tipul de activitate: consolidare de priceperi i deprinderi Forma de realizare: Activitate integrat Integrare: ALA+ ADE+ ALA2 Durata: o zi Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual. Scopul: Informativ: formarea cunotinelor i reprezentrilor despre caracteristicile mediului nconjurtor real i fantastic (situaii de poveste); Formativ: - Dezvoltarea capacitii de aplicare a cunotinelor, priceperilor i deprinderilor referitoare la insecte (alctuire, culoare, deplasare, foloase) n rezolvarea unor situaii problematice date; - Dezvoltarea creativitii i expresivitii diferitelor forme de limbaj artistico-plastic. Educativ: educarea abilitii de a intra n relaie cu ceilali, de a comunica i coopera, de a participa n spirit fair-play la aciuni realizate individual i n echip

1. ADP:Activiti de dezvoltare personal ntlnirea de diminea : Alaiul gzelor! Rutine : autoservirea i curenia la sectoarele de activitate. Tranziii : Pentru Bal ne aranjm, Cu buburuza, albina i fluturele zburm! Spre baie cu toii pornim, Pe flori roii, galbene, albastre pim! 2.ALA: Jocuri i activiti la alegerea copiilor Bibliotec: Gsete invitaii la Marele Bal! sortare de imagini cu insecte, ghicitori tiin: Caut perechea potrivit! fie de lucru Joc de mas : Descoper invitaii la Marele Bal! puzzle 3.ADE: Activiti pe domenii expereniale DEC: Domeniul estetic i creativ Invitaie la Marele Bal al gzelor! pictur 4.ALA 2 : Marele Bal al gzelor! jocuri cu text i cnt: Fluturaul! Zum, zum albinia mea! Primvara! Jocuri pe calculator : n lumea insectelor!

Obiective operaionale: Cognitive:


S utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei; S sesizeze absena sau prezena unui coleg; S comunice pe baza temei date; S aleag jetonele potrivit cerinei rostite de educatoare; S rezolve fiele respectnd cerinele (formare de perechi); S verbalizeze aciunile efectuate; S rezolve corect puzzle-urile; S identifice materialele puse la dispoziie; S realizeze o lucrare individual, utiliznd diferite materiale i tehnici; S combine culori, pentru a obine modelele propuse; S personalizeze lucrarea adugnd un element specific, n vederea realizrii unei lucrri estetice; S participe activ att n calitate de vorbitor ct i de auditor.

Psihomotorii:
S rspund adecvat la comenzile motrice date; S exerseze musculatura fin a minii , prin exerciii de nclzire; S pstreze o poziie corporal corect, n desfurarea diferitelor aciuni, S acopere spaiul dat folosind diferite tehnici; S lucreze ordonat.

Socio-afective:

S coopereze cu membrii echipei; S se implice activ la jocuri, comunicnd i relaionnd cu educatoarea i colegii; S interacioneze pozitiv cu partenerii de joc, fr a manifesta comportamente negative; S participe afectiv la activiti manifestnde-se liber; S exprime unele sentimente de bucurie, mulumire, satisfacie; S-i formeze gustul estetic, copilul fiinde el nsui creator de lucruri frumoase.

Strategii didactice
4

Metode i procedee: conversaia euristic, surpriza, explicaia, demonstraia, exerciiul, turul galeriei, jocul, aprecierea verbal. Material didactic: Ecusoane, jetoane, puzzle, fie de lucru, creioane, acuarele, recipiente cu ap, pensoane subiri, burete, erveele, aripioare i antene, recompense. Alte materiale folosite n timpul desfurrii activitilor: colul amenajat n concordan cu tema sptmnii, imagini, plane reprezentative, calendarul naturii i fotografiile copiilor, PPS-uri cu i despre insecte, calculator, LCD, costum Zna Primverii.

Bibliografie
*** Curriculum pentru nvmntul precolar ( 3-6/7ani), M.E.C.I., Bucureti, 2008 *** Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolar vol.I, Ed. DPH., Bucureti, 2009 ***, Revista nvmntul Precolar Nr. 3- 4 / 2010, Ed. Arlechin, Bucureti, 2010 Rafail, Elena, Educarea creativitii la vrsta precolar, Ed. Aramis, Bucureti, 2002 Breben, Silvia, Gongea, Elena, Ruiu, Georgeta, Fulga, Mihaela, Metode interactive de grup -ghid metodic pentru nvmntul precolar, Ed. Arves, Bucureti, 2002 Bojneag, Maria Educaie plastic- ghid metodic pentru nvmntul precolar, Ed. Tehno- art, Petroani, 2007. www.didactic.ro

La sosirea n grdini, copiii vor viziona PPS-uri cu insectele observate pe parcursul sptmnii, iar pn la servirea mesei vor face i nviorarea: Eu sunt fluturaul, care Zbor mereu din floare-n floare, Poi face ca mine, oare? Eu sunt harnica albin i duc mierea la stupin Zum, zum, zum, sunt gospodin! Fluturai i albinue Cu hiniele drgue Se aeaz jos, pe floare Gata de polenizare. Sus, jos, sus, jos C polenul e gustos. Repede s l gustm i pe scaun ne-aezm . Activitatea zilei debuteaz cu ntlnirea de diminea, Salutul: Dimineaa a sosit i cu toii ai venit! Gzulie hrnicue, Vesele i jucue! Eu v spun la fiecare i la mic ca i la mare, S-avei o zi fericit, Frumoas i nsorit!. mprtirea cu ceilali: copiii vor schimba impresii i vor discuta despre Cum ne-am mbrcat astzi?, De ce?. Pornind de la aceste ntrebri vom completa i Calendarul Naturii, prilej cu care vom reactualiza cteva cunotine despre anotimpul de primvar. Noutatea zilei: Dup ce vom termina de completat Calendarul Naturii i prezena, n sala de grup i va face apariia Zna Primvara, care, pentru c i-a auzit pe copii c tiu att de multe lucruri despre anotimpul
6

de primvar, a venit s le cear ajutorul n organizarea unui bal pentru gaze, drept mulumire pentru ajutorul pe care i-l dau acestea n fiecare primvar, fr s oboseasc. Zna Primvara a adus copiilor mai multe surprize: ecusoane cu insecte, recompense, un cadou surpriz, iar cu bagheta ei fermecat i va atinge pe copii i i va face s intre pentru o zi n lumea gzelor. Activitatea de grup: n funcie de ecusoanele primite de la Zn, copiii vor trebui s gseasc sectorul la care i vor ncepe misiunea de organizator de bal. La sectorul Bibliotec , Fluturaii vor avea de sortat imagini cu insecte i de gsit rspunsul la ghicitorile pregtite de Zna Primvara, pentru a descoperii care vor fi invitaii la Marele Bal al gzelor. La sectorul tiin, Buburuzele vor avea de rezolvat fie cu ajutorul crora vor trebui s gseasc perechea potrivit pentru Bal a invitailor, iar la Sectorul Joc de mas , Albinuele vor avea de rezolvat puzzle-uri pentru a descoperi insectele ce vor fi invitate la bal. Dar, pentru a putea chema la Bal gazelle descoperite de copii la ALA, Zna Primvara are din nou nevoie de ajutorul copiilor n realizarea unei invitaii , pe care acetia o vor face la Domeniul Estetic i Creativ, mbinnd mai multe tehnici: dactilopictur, pictur cu pensonul i tamponarea cu buretele. Dup ce invitaiile au fost pregtite, Zna i va rsplti pe copii cu recompense i le va drui aripioare i antene, pentru a lua parte cu toii la Marele Bal. Dup ce vor cnta i vor dansa, nainte de plecare, Zna Primvara le va mulumi cu un cadou surpriz, cd-ul cu jocuri n lumea insectelor, cu ajutorul cruia i vor fixa prin joc cunotinele despre gaze.

STRATEGII DIDACTICE Eveniment didactic Coninut informaional Metode i procedee Material didactic Forme de organizare Forme de evaluare

1.Moment organizatoric

Pentru o bun desfurare a activitii se iau urmtoarele msuri : -crearea spaiului ambiental necesar: -aranjarea materialelor didactice pe centrele de activitate; -intrarea copiilor n sala de grup; Se realizeaz n cadrul ntlnirii de diminea prin apariia neateptat a Znei Primvara, care a venit cu multe surprize pentru copii.
-conversaia euristic; - surpriza; -explicaia. - frontal; - continu;

2.Captarea ateniei

Bagheta fermecat, ecusoane - frontal; - continu;

3.Anunarea temei i a obiectivelor

Le voi spune copiilor c astzi s organizeze Marele Bal al Gzelor.

- conversaia; - frontal;

o vom ajuta pe Zna Primvara -explicaia.

4.Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii

ACTIVITATE INTEGRAT : MARELE BAL AL GZELOR! 1. A.L.A. Pentru a o ajuta pe Zna n organizarea balului, copiii vor avea de ndeplinit anumite sarcini n funcie de ecusonul pe care l-au primit. La sectorul Bibliotec copiii care au ecusoane cu Fluturai, vor sorta imaginile cu insecte i vor rspunde la ghicitorile aduse de Zna Primvara.

-conversaia; -explicaia; -demonstaia; -exerciiul.

-imagini i jetoane cu insecte i animale; - ghicitori

-pe grupuri; -individual;

- continu;

-sumativ;

La sectorul tiin, copiii cu ecusoane Buburuze, vor avea de rezolvat fie Gsete perechea potrivit! La sectorul Joc de mas, copiii cu ecusoane Albinue vor descoperi cu ajutorul puzzle-urilor care sunt invitaii la Marele Bal. Tranziie: Pentru bal ne aranjm, Cu buburuza zburm Spre baie cu toii pornim, Pe flori roii acum pim 2)A.D.E. Invitaie pentru balul gzelor DOMENIUL EXPERIENIAL : Domeniul Estetic i creativ Pictur Dup aerisirea slii de grup i aranjarea meselor de lucru, Zna Primvrii le va mulumi copiilor c au ajutat-o s descopere gzele pe care le va chema la bal, doar c are nevoie din nou de ajutorul lor pentru realizarea unei invitaii. De aceea, i ei trebuie s fie pregtii s demonstreze c sunt pictori pricepui, recunoscnd corect materiale de lucru, instrumente i culori.. Intuirea materialelor Copiii vor fi solicitai s recunoasc i s descrie materialele de pe mese : pensule, recipiente cu ap, acuarele, burete, erveele. Dup intuirea materialelor, le voi demonstra copiilor modul de execuie a invitaiei...culorile pe care trebuie s le foloseasc,
-puzzle; -fie de lucru; - creioane; -individual; -pe grupuri; - aprecieri verbale;

-conversaia; -continu;

-observaia; -problematizarea;

-fie; -acuarele; -pensoane; -burete; -erveele; -silueta de -frontal;

-explicaia; -demonstraia;

insect;

tehnicile de lucru... nainte de efectuarea temei vom face nclzirea muchilor mici ai minii. Copiii vor trece apoi la realizarea invitaiilor, avnd grij s respecte indicaiile date de educatoare.
5.Obinerea

-observaia;

-exerciiul; -frontal;

-continu;

Copiii, cu ajutorul educatoarei performanei i vor descoperi pentru ce gz au realizat invitaia i vor asigurarea aduga elementul distinctiv: o buburuz sau fluture sau feed-backului albin. n timp ce se finalizeaz lucrrile , educatoarea va antrena copiii ntr-un scurt joc Adevrat sau Fals: Albina adun miere. Fals. Albina adun polen. Fluturele zboar din floare n floare. Adevrat. Albina sare. Fals. Albina zboar. Buburuza are buline. Adevrat. Viespea face miere. Fals.Albina face miere. 6.Evaluarea i Voi face aprecieri asupra efortului depus de copii n ncheierea realizarea ct mai corect a activitii sarcinilor primite, iar drept rsplat pentru munca lor, acetia vor primi recompense de la Zna Primvara i vor fi invitai cu toii s ia parte la Marele Bal al gzelor, unde vor cnta i vor dansa. n ncheiere, Zna Primvara le va mulumii i le va face un cadou surpriz: cd-ul n lumea insectelor.

-se urmrete promptitudinea i - trierea aseriunilor; corectitudinea rspunsurilor copiilor. -continu;

-turul galeriei; -calculator, -LCD, -aplauze; - flori dulci, -aripioare, -antene, -cd. -frontal.

-aprecieri verbale; -recompense.

-jocul;

10

Anexa 1: Ecusoane

11

Anexa 2: tiin

12

13

Anexa 3: Puzzle

14

Anexa 4:Invitaii

15

16

S-ar putea să vă placă și