Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

GRUPA: Mic
TEMA ANUAL:Cine sunt/suntem?
SUBTEMA:Copii din lumea ntreag.
TEMA ZILEI:i eu am dreptul la o via mai bun!
TIPUL ACTIVITII:-predare
-consolidare de priceperi i deprinderi
FORMA DE REALIZARE:activitate integrat
SCOPUL ACTIVITII:Educarea abilitii de a manifesta stri de
prietenie,ntrajutorare fa de copiii nevoiai
EXEMPLU DE ACTIVITI INTEGRATE:
A.D.P.-Toi copiii sunt fericii?-ntlnirea de diminea
Dac vesel se triete..-joc muzical-tranziie
DOMENII EXPERENIALE
D.O.S.Ed.pt.societate-,,Fetia cu chibriturile,de H.Ch.Anderssen-povestea
educatoarei
A.L.A
ART:Cizmulie pentru fetia din poveste colaj
CONSTRUCII:Jucrii pentru fetia din poveste
JOC DE MAS:Puzzle-Fetia cu chibriturile
OBIECTIVE OPERAIONALE:
D.O.S.:
-s audieze cu atenie textul ;
-s rein ideile pincipale,personajele i s demonstreze c l-a neles;
-s manifeste grij i toleran fa de persoane cu nevoi speciale;
-s triasc n relaiile cu cei din jur stri afective pozitive,s manifeste
prietenie,toleran,armonie.
A.L.A.
ART:
-s efectueze operaii simpe de lucru cu materiale din natur i sintetice;
-s fie capabil s realizeze lucrri practice inspirate din natur i viaa
cotidian,valorificnd deprinderile de lucru nsuite.
CONSTRUCII:
-s selecteze n mod natural piesele utile n realizarea temei propuse
-s fie capabil s realizeze construcii inspirate din viaa real.
JOC DE MAS:
-s-i dezvolte imaginaia, spiritul de observaie i coordonarea oculo-motorie;
-s identifice,s proiecteze i s gseasc soluii pentru realizarea temei cerute.

METODE IPROCEDEE:
-conversaia,explicaia,expunerea,povestirea,exerciiul,demonstraia
MATERIAL DIDACTIC:

-plane ilustrative,hrtie glasat,coli ,lipici,puzzle,cuburi


MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
-Revista nvmntului precolar nr.1-2/2010
-Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea ,unde ne vom ntlni pe covor,aezai


pe pernue.Dup ce facem prezena i completm calendarul naturii,urmeaz
mprtirea cu ceilali.i voi ntrba pe copii dac toi copiii sunt fericii?Fiecare i va
spune prerea,apoi le voi spune c eu cunosc o feti care este foarte trist ,iar dac
sunt cumini le voi spune povestea acestei fete(moment ce reprezint captarea
ateniei).Noutatea zilei const n faptul c astzi o s ncecm s o facem fericit pe
fetia din poveste.Le expun copiilor centrele in care vom lucra i le enun obiectivele
urmrite pe nelesul lor:la sectorul Art vom confeciona cizmulie pentru fetia din
poveste.Aici ei vor trebui s lipeasc buci de hrtie pe cizmulia desenat,s lucreze
curat i ordonat.La Construcii vom realiza jucrii din cuburi(trenulee,roboi,castele
etc.).Copiii vor trebui s realizeze jucrii ct mai frumoase pentru a o bucura pe
feti.La Joc de mas vor realiza puzzle-ul,,Fetia cu chibriturile unde vor trebui s
lucreze cu grij i atenie pentru a uni bine piesele.n ncheiere,de bucurie vom cnta
jocul muzical,,Dac vesel se triete!

DESFURAREA ACTIVITII

EVENIMENTUL
DIDACTIC

CONINUTUL
TIINIFIC

STRATEGII
DIDACTICE

MOMENT
ORGANIZATORIC

Amenajarea slii de
grup,dispunerea scaunelor
n semicerc,pregtirea
materialului didactic.

CAPTAREA
ATENIEI

Se va realiza n cadrul
ntlnirii de diminea
unde ,dup ce i-am ntrebat
dac toi copii sunt
fericii,le voi spune c eu
cunosc o feti care este
foarte necjit deoarece ea
nu are jucrii,haine,prini
nu o iubesc,iar dac sunt
cumini le voi spune
povestea acestei fetie.

REACTUALIZARE
A
CUNOTINELOR

ANUNAREA
TEMEI
I ENUNAREA
OBIECTIVELOR

Voi adresa copiilor


ntrebri privind anotimpul
iarna ,cum ne mbrcm
iarna,ce impodobim si cine
ne aduce cadouri,apoi i voi
ntreba ce cred ei,toi copiii
au brad i primesc cadouri?
Le voi spune copiilor
c,pentru c sunt cumini,le
voi spune povestea
promis.Se numete,,Fetia
cu chibriturile i este
scris de
H.Ch.Anderssen.Copiii vor
trebui s asculte cu
atenie,ca apoi s-mi spun
i ei ntmplrile din
poveste.

-conversaia

-conversaia,
-explicaia
-frontal i
individual

-explicaia
-conversaia

EVALUARE
(Instrumente i
Indicatori)

-observarea
comportamentu
lui copiilor

-verificarea
oral,
-analiza
rspunsurilor
copiilor

DIRIJAREA
NVRII

Le voi spune copiilor


povestea ct mai pe
nelesul lor,expunndu-le
pe parcursul relatrii
planele cu imaginile
sugestive.
Voi modifica finalul
povetii i le voi spune ca
fetia tremur i acum de
frig i i-ar dori nite
cizmulie i jucrii.
Le voi propune copiilor s-i
facem noi aceste cizmulie
i jucrii.

-expunerea
-conversaia
-explicaia

-observarea
comportamentu
-lui copiilor

-demonstraia
Dup ncheirea activitii
comune ,i voi ndruma n
centre,le voi explica ce au
de fcut i voi trece pe la
fiecare sector n parte
pentru a le oferi ajutorul
acolo unde este cazul.

OBINEREA
PERFORMANEI

Voi pune copiilor ntrebri


din poveste i le voi cere
s-mi spun pe cine vede
fata n lumina chibriturilor
i s-mi pun n ordinea
derulrii ntmplrilor cele

-conversaia
-explicaia
-demonstraia

-analiza
rspunsurilor i
a lucrrilor

EVALUAREA

NCHEIEREA
ACTIVITII

trei plane
sugestive,amestecate de
mine.
Obinerea performanei n
centre se va realiza prin
executarea sarcinilor cerute
i realizarea lucrrior
propuse.
Voi face aprecieri generale
i individuale privind
activitatea copiilor ,iar
cizmuliele i jucriile
fcute de copii i le vom
trimite fetiei ,iar ea ne va
vizita data viitoare pentru a
le mulumi copiilor i a
rmne prieteni.
Prin jocul muzical ,,Dac
vesel se triete

problematizarea

copiilor

-conversaia

-verbal

S-ar putea să vă placă și