Sunteți pe pagina 1din 5

L.P. S.

BANATUL TIMISOAR
INV. CIOTEA GEORGETA

PROIECT DIDACTIC
ARIA CURRICULAR MATEMATIC I TIINE ALE NATURII
OBIECTUL MATEMATIC
SUBIECTUL PROBLEME CARE SE REZOLV PRIN METODA GRAFIC
TIPUL LECIEI consolidare
CLASA a IV a B
DATA 14. 03. 2012
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O 1 - s transpun datele problemei n limbaj matematic prin nlocuirea
numerelor necunoscute cu simboluri;
O 2 - s reprezinte datele problemelor grafic prin segmente de dimensiuni
egale;
O 3 - s rezolve probleme cnd se cunosc suma i ctul numerelor;
O 4 - s rezolve probleme cnd se cunosc diferena i ctul numerelor;
O 5 - s rezolve probleme cnd se cunosc suma i diferena numerelor;
MIJLOACE DE NVMNT
METODE I PROCEDEE conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul,
munca independent.
FORME DE ORGANIZARE frontal dirijat, frontal - independent
BIBLIOGRAFIE:
Programa colar pentru clasa a IV-a, Matematic, Aprobat prin ordin al
ministrului nr. 3919 / 20. 04. 2005
Maria Oprescu, Culegere de matematic pentru clasele a III a i a IV a, Ed.
Hieropolis, Timioara, 2005
Metodica predrii matematicii la clasele I IV, manual pentru Liceele
pedagogice, Ed. Didactic i pedagogic, Bucureti, 1988
Matematic, manual pentru clasa a IV a, Aurel Maior, Angelica Clugria,
Elena Maior, Ed. Aramis, 2006

L.P. S. BANATUL TIMISOAR


INV. CIOTEA GEORGETA
TIMP
ESTIMATIV

SECVENELE
LECIEI

Moment
organizatoric
Captarea ateniei

Anunarea temei
i a obiectivelor

Reactualizarea
cunotinelor

25

Dirijarea nvrii
i obinerea
performanelor

CONINUTURILE LECIEI
Pregtirea celor necesare pentru lecie
Asigurarea linitii i ordinii
Un grup de copii pleac ntr-o excursie. Din nefericire
unul dintre ei se rtcete de grup. ncepe cutarea. n
drumul lor copiii ntlnesc mai multe obstacole, iar
voi, ca buni colegi, trebuie s-i ajutai s-i gseasc
colegul rtcit. Obstacolele nu sunt altceva dect
probleme. Fiecare rezultat corect corespunde unei
litere, care ne indic drumul.
Unele probleme le vom rezolva mpreun, la altele vei
realiza singuri reprezentrile grafice i apoi le vom
rezolva la tabl, iar altele le vei rezolva singuri n
ntregime.
S verificm tema pentru acas.
Vor trece la tabla trei copii. Fiecare dintre ei va rezolva
cte o problem din cele avute pentru acas.
Acum s pornim la drum.
La panou se afl cte un ptrat cu un numr scris pe el.
Dup rezolvarea cte unei probleme, elevii vor
ntoarce ptratele cu rezultatele obinute pentru a ajuta
la gsirea copilului rtcit.
1. problema nr. 8. pag. 71. manual
2. problema nr. 6. pag 72. manual
3. problema nr. 5. pag 73. manual
La urmtoarea problem vei face singuri
reprezentarea grafic, apoi o vom rezolva la tabl.
1. problema nr. 3. pag. 73 manual
2. problema nr. 9. pag. 72 manual

STATEGIA DIDACTIC
TEHNICI DE FORME DE
MIJLOACE
INSTRUIRE
ORGANIZARE DE NV.
povestirea

colectiv

explicaia

colectiv

exerciiul

colectiv

caietele cu tem

conversaia,
explicaia
exerciiul

colectiv

manualul
problemele
selectate

L.P. S. BANATUL TIMISOAR


INV. CIOTEA GEORGETA
10

Evaluarea

Asigurarea
transferului i a
reteniei

Timpul nu ne mai permite s rezolvm cte o


problem, aa c v rog s rezolvai mpreun, cu
grupa, cte o problem. Cnd ai obinut rezultatele,
venii s ntoarcei cte un numr.
Se verific modul n care au rezolvat sarcinile.
Se d tema pentru acas.
Se fac aprecieri asupra activitii i se vor nota elevii
care au participat la lecie.

exerciiul,

pe grupe

fie cu probleme

culegerea

L.P. S. BANATUL TIMISOAR


INV. CIOTEA GEORGETA

1. Colectiv
8/ 71 m
Suma a dou numere consecutive impare este 264. S se afle cele dou
numere.
6/72 m
Suma a trei numere este 63. Aflai numerele tiind c primul numr este
de trei ori mai mare dect al treilea, iar al doilea este de dou ori mai mic dect
al treilea.
5/73 m
Un numr este de 5 ori mai mare dect cellalt. Aflai numerele tiind c
diferena lor este 824.
2. Vor face singuri reprezentarea grafic
3/ 73 m
Diferena a dou numere naturale este 40. S se afle numerele tiind c
unul din ele este de trei ori mai mare dect cellalt.
9/ 72 m
Trei cri au mpreun 366 de pagini. Prima carte are de dou ori mai
multe dect a doua, iar a treia are de dou ori mai multe pagini dect a doua.
Cte pagini are fiecare carte?
3. Timpul nu ne mai permite s mergem n ritmul acesta. Nu vom ajunge la
copilul rtcit astzi. Aa c ajutai-l voi rezolvnd mai repede.
Fia 1
Suma a trei numere naturale este 784. S se afle numerele tiind c al
doilea numr este de dou ori mai mare dect primul, iar al treilea numr este de
patru ori mai mare dect primul.
Fia 2
Diferena a dou numere naturale este 642. S se afle numerele tiind c al
doilea numr este de trei ori mai mare dect primul.
Fia 3
Diferena a dou numere este naturale este 852. S se afle numerele tiind
c primul numr este de cinci ori mai mic dect al doilea.
Fia 4
Suma a patru numere naturale consecutive este 846. S se afle numerele.

L.P. S. BANATUL TIMISOAR


INV. CIOTEA GEORGETA

Fia 5
Mihai, Ciprian i Ionu copii au mpreun 900 timbre. S se afle cte
timbre are fiecare copil tiind c Mihai are de trei ori mai multe dect Ciprian,
iar Ionu are de dou ori mai multe dect Ciprian.

S-ar putea să vă placă și