Sunteți pe pagina 1din 50

UNIVERSITATEA DIN CRAIOVA

FACULTATEA DE LITERE
SPECIALIZAREA: ROMN/LIMB STRIN
NVMNT LA DISTAN

PROGRAMA ANALITIC
Disciplina: Morfologie latin
Specializarea: Romn-limba latin
Anul II, Semestrul II
Titularul disciplinei: Conf.univ.dr. Alexandra Iorgulescu
I.OBIECTIVELE DISCIPLINEI:
- cursul propus are drept scop nsuirea noiunilor de morfologie a limbii latine; de aceea
vom oferi exerciii sau alte mijloace aplicative.
- cunoaterea limbii latine servete la mai buna nelegere a gramaticii tradiionale i
istorice a limbii romne.
- se urmrete istoria intern a evoluiei limbii latine, influenele strine exercitate asupra
prilor de vorbire i asupra categoriilor lor gramaticale.
II. TEMATICA CURSULUI:
n elaborarea acestui curs, am pronit de la ideea c morfologia limbii latine
trebuie s urmreasc, n primul rnd, schimbrile structurale i numai dup aceea
cazurile particulare.
Pentru determinarea perioadelor de evoluie ale limbii latine am utilizat dou
criterii fundamentale, valabile n cazul fiecrei limbi.
Primul este discontinuitatea relativ de structur lingvistic. Se tie c fiecare
seciune de limb prezint deosebiri specifice. i n evoluia limbii latine exist diferene
de ritm, nct este dificil de analizat schimbul de la o perioad la alta, deoarece etapele
intermediare nu sunt fixate cu exactitate. S-a constatat c evoluia structurii gramaticale
este mai lent dect evoluia lexicului i chiar dect evoluia structurii fonologice. Acest

aspect atrage dup sine necesitatea ierarhizrii faptelor de limb, o analiz mai atent a
fenomenelor morfologice i transformarea lor ctre etalonul numit ,,latin clasic.
Sistemul morfologic al limbii latine, spre deosebire de celelalte sisteme ale limbii,
apare omogen, rezistent ca orice reflectare sistematizat. De aceea, discontinuitile din
structura gramatical au o valoare excepional pentru periodizarea istoriei limbii.
Momentul n care apare o nou tendin morfologic ale crei efecte sunt durabile
i variate reprezint un moment de discontinuitate care echivaleaz cu nceputul unei noi
perioade.
Al doilea criteriu utilizat n analiza faptelor morfologice este criteriul datelor
istoriei sociale. Chiar dac acesta ocup un loc important n periodizarea lexicului,
influenele ei se resimt i asupra organizrii morfologice a limbii, asupra categoriilor
gramaticale specifice fiecrei pri de vorbire. Reflectnd imediat viaa social sub toate
aspectele ei, istoria este mai strns legat de faptele extralingvistice.
Am prezentat evoluia categoriilor morfologice pe dou planuri, sincronic i
diacronic i am urmrit schimbrile eseniale din istoria prilor de vorbire ale limbii
latine, neglijnd amnuntele izolate, ntmpltoare care nu produc modificarea
sistemului; am sesizat elemetele noi, chiar dac aparent par nensemnate, dar coduc la
transformri ulterioare importante.Am apelat i la informaiile oferite de limbile romanice
tocmai pentru a ne contura o prere asupra dinamicii limbii latine. Scopul demersului
fcut nu este de a atrage atenia unor fapte noi, ci numai de a le clasa n lumina istoriei
lingvistice pe cele adunate.
Cursul este organizat pe urmtoarele teme:
1.Categoriile gramaticale ale numelui:
a) genul; b) numrul; c) cazul valoarea cazului : nominativ, vocativ, acuzativ,
genitiv, dativ, ablativ, locativ;
2.Substantivul declinrile: declinarea I, substantive greceti; declinarea a II-a,
substantive greceti, substantivul deus; declinarea a III-a; declinarea a IV-a,
substantivul domus; declinarea a V-a; concluzii.
3.Adjectivul prezentare, gradele de comparaie, forme neregulate, forme
perifrastice, comparativul i superlativul adverbelor.

4.Pronumele: pronumele demonstrativ, pronumele personal i reflexiv,


pronumele posesiv, pronumele relativ i interogativ, pronumele nehotrt.
5.Numeralul: numeralul cardinal, ordinal,multiplicativ, proporional.
6.Verbul: diatezele, conjugrile, aspecte i timpuri, moduri personale, moduri
nepersonale,.
7.Adverbul.
8.Prepoziia- inventarul prepoziiilor folosite n limba latin.
9.Conjuncia.
III. EVALUAREA STUDENILOR: examen scris.
IV. BIBLIOGRAFIE GENERAL
-Academia R.P.R., Gramatica limbii romne, Ed. A II-a, vol. I-II, Bucreti, 1963.
-Cousin, J., Evolution et structure de la langue latine, Paris, 1944.
-Ernout, A., Morphologie historique du latin, Paris, 1953.
-Ernout, A., Meillet, A., Dictionnaire etymologique de la langue latine. Histoire des
mots, Paris, 1967.
-Dobroiu, Eugen, Curs de istoria limbii latine, Bucureti, EUB, 1994.
-Fischer, I., Latina dunrean, Bucureti, Editura tiinific i Enciclopedic, 1985.
-Fischer, I., Morfologia istoric a limbii latine, Bucureti, Editura tiinific i
Enciclopedic, 1985.
-Meillet, A., Esquisse d une histoire de la langue latine, Paris, Editura Hachette, 1938.
-Mihilescu, H., Limba latin n provinciile dunrene ale Imperiului Roman, Bucureti,
Editura Academiei, 1960.
-Simenschy, Th., Ivnescu, Gh., Gramatica comparat a limbilor indo-europene,
Bucureti, 1981.
-Rosetti, Al., Istoria limbii romne, Bucureti, 1968.
-Wald, L., Sluanschi, D., Introducere n studiul limbii i culturii indo-europene,
Bucureti, 1987.

UNIVERSITATEA DIN CRAIOVA


FACULTATEA DE LITERE
SPECIALIZAREA: ROMN/LIMB STRIN
NVMNT LA DISTAN

SUPORT DE CURS
Disciplina: Morfologie latin
Specializarea: Romn-limba latin
Anul II, Semestrul II
Titularul disciplinei: Conf.univ.dr. Alexandra Iorgulescu

I.

PREZENTAREA CURSULUI
Cursul de morfologie latin este structurat pe urmtoarele teme care, la rndul lor,

cuprind mai multe subteme:


1.Categoriile gramaticale ale numelui:
b) genul; b) numrul; c) cazul valoarea cazului : nominativ, vocativ, acuzativ,
genitiv, dativ, ablativ, locativ;
2.Substantivul declinrile: declinarea I, substantive greceti; declinarea a II-a,
substantive greceti, substantivul deus; declinarea a III-a; declinarea a IV-a,
substantivul domus; declinarea a V-a; concluzii.
3.Adjectivul prezentare, gradele de comparaie, forme neregulate, forme
perifrastice.
4.Pronumele: pronumele demonstrativ, pronumele personal i reflexiv,
pronumele posesiv, pronumele relativ i interogativ, pronumele nehotrt.
5.Numeralul: numeralul cardinal, ordinal,multiplicativ, proporional.
6.Verbul: diatezele, conjugrile, aspecte i timpuri, moduri personale, moduri
nepersonale,.
7.Adverbul.
8.Prepoziia- inventarul prepoziiilor folosite n limba latin.
9.Conjuncia.

CURSUL
SUBSTANTIVUL (NOMEN SUBSTANTIVUM)
Categoriile gramaticale ale numelui:

II.1.a.Genul
n limba latin o singur form nominal indic simultan genul, numrul, cazul,
fr ca vreuna din aceste categorii s aib o marc diferit fa de alta. De exemplu,
magnum este un N sg. neutru, desinena um indicnd: singularul n opoziie cu pl. a,
nominativul n opoziie cu alte cazuri, neutrul n opoziie cu femininul n sau
masculinul n s.
n limba latin, genul caracterizeaz numele, dar i unele forme nominale ale
verbului (participiul, infinitivul). ,,ntr-o faz mai veche a limbii indo-europene comune
se presupune c existau doar dou genuri, relativ slab difereniate n flexiune i formarea
cuvintelor: genul animat i inanimat. Genurile sau clasele nominale expresie folosit
pentru morfologia limbilor cu mai mult de trei genuri constituie una dintre cele mai
vechi categorii care s-au desprins din lexic; este categoria cea mai concret i cea mai
dependent de semnificaia cuvintelor (ILR, p.117).
Exist trei genuri n latin: masculin, feminin i neutru, acesta din urm
continund genul inanimat din indo-european.
Dar este dificil a observa de la bun nceput care este genul unui anumit cuvnt.
Aflarea genului masculin sau feminin al unui substantiv nu presupune simpla examinare a
substantivului: astfel poet este masculin, iar cerass este feminin, dei n general
desinena caracterizeaz substantivele feminine, iar s pe cele masculine.
Adjectivul poate indica cu siguran genul substantivului determinat: magns
poet, alt cerass. Dar adjective ca felix au o singur form, sau altele ca brevis
confund masculinul cu femininul, deci nu pot ajuta la determinarea genului
substantivului determinat.
n schimb, neutrul este caracterizat prin forme speciale la cazurile nominativ,
acuzativ, vocativ, att la singular, ct i la plural: donm, don, iar la celelate cazuri se
confund cu corespondentele masculinului.
n msura n care au o valoare definit, masculinul i femininul marcheaz o
diferen de sex, iar neutrul desemneaz n general obiecte inanimate. Dar aceast
definiie nu are o valoare constant, cci numeroase nensufleite sunt denumite cu
substantive masculine i feminine; apoi nu trebuie confundat genul natural i genul
gramatical; acesta din urm nu exprim dect un raport ntre substantivul i adjectivul
care l determin i nu are dect o valoare morfologic i sintactic.
Cum, cel mai adesea, distincia ntre cele trei genuri e mai mult arbitrar,
nemotivat, exist confuzii ntre ele. ntr-o faz arhaic a limbii latine, se manifest
tendina ca neutrul s fie nlocuit prin feminin i, mai ales, prin masculin.
a.Confuzie ntre neutru i feminin
Asemnarea fonetic ntre substantivele silv (nominativ, singular, feminin) i
don (nominativ, acuzativ, vocativ, plural, neutru) a dus la o serie de confuzii ntre neutru
i feminin.
Astfel s-au nscut dubletele:
ganem,-i i gane,-ae = tavern,

mendm,-i i mend,-ae = greeal,


rapm,-i
i
rap,-ae = nap, gulie.
Observm c aceste substantive nu difer din punct de vedere semantic.
Aceast dualitate s-a meninut pn n limbile romanice, aa explicndu-se, de
pild, dubletele din francez:
bras < lat. brachim
brasse < lat. braci
cerveau < lat. cerebellm
cervelle < lat. cerebell.
a.Confuzie ntre neutru i masculin
Latina a generalizat la nominativ singular neutru forma de masculin pentru
participiile prezent i pentru adjectivele a cror tem se termin n consoan sau printr-un
i sincopat la nominativ singular. Astfel s-a ajuns la aceeai form la nominativ pentru
cele trei genuri: audax, atrox, felix, ferox, ferens, prudens, dives etc.
Dincolo de eforturile gramaticienilor i literailor, distincia ntre masculin i
neutru s-a ters ncetul cu ncetul la temele n o/e de la declinarea a II-a i asta, n
favoarea masculinului. Astfel, Plaut folosete dorss (=spate) pentru dorsm, Cato
raster pentru rastrm, iar mai trziu la Petronius ntlnim fats pentru fatm, vins pentru
vinm etc.
O prim cauz a eliminrii neutrului este c el are, cu excepia cazurilor
nominativ, acuzativ i vocativ, aceleai desinene ca masculinul pentru celelalte cazuri.
O alt cauz care a avut drept efect tergerea diferenelor ntre cele dou genuri
este folosirea, pentru a forma pluralul unui substantiv masculin, a unei vechi desinene
colective cu tema n , care a furnizat n egal msur nominativul, acuzativul i
vocativul neutru.
Astfel au luat natere dubletele:
acins acina,
iocs ioca,
locs loca.
Alturi de formele ioca, loca exist i pluralul ioci, loci.
Invers, de la pluralul colectiv n a s-a format un singular neutru care a luat locul
masculinului: pe lng collus cu pluralul colla, s-a format collum.
Aceast stare de confuzie care-i are rdcinile n indo-europeana comun, a
contribuit la dispariia neutrului din limba altin. Neutrul n-a rezista nici n unele limbi
romanice, cu excepia pronumelui care avea o valoare bine definit:
lat. qui > fr. qui
lat. quid > fr. quoi
Numrul
Este o categorie concret a flexiunii, caracteriznd att numele, ct i verbul.
Limba latin distinge dou numere: singular i plural. Dualul, care n indo-european
servea la denumirea a dou obiecte, nu s-a meninut nici n osco-umbrian, nici n latin.
,,Duo, ambo, viginti sunt, ce e drept, vechi forme de dual, dar ele au n latinete
acelai regim sintactic ca pluralele. Aadar latina nu cunoate, de la nceputurile istoriei
sale, dect opoziia de numr cu doi termeni singular-plural, att la nume, ct i la
verb(ILR, p.121).

Numrul singular se refer la un singur individ, la un singur obiect. O excepie o


constituie singularul colectiv pe care l ntlnim la nume de popoare (Romanus, Gallus),
de grupuri mari de persoane, n special n terminologia militar (miles ,equites, hostis), de
animale (agnus, gallina), de plante i fructe (legumen, lenticula), de materii prime de
construcii (lapis, tegula).
Un cuvnt folosit la singular poate fi acordat cu predicatul la plural prin
fenomenul numit acord dup neles sau synesis.
Ex. Pars hostium fugiunt.
Exist situaii n care sensul unor cuvinte difer n funcie de numr.
Ex. copia(sg.)=abunden
copiae(pl.)=trupe
liber(sg.)=liber
liberi(pl.)= copii.
littera(sg.)=liter
litterae(pl.)=scrisoare.
O categorie special de substantive n limba latin folosite fie numai la singular,
fie numai la plural sunt numite singularia tantum sau pluralia tantum.
Sunt sigularia tantum substantive abstracte: prudentia,-ae, modestia,-ae,
senectus,-tutis, honestas,-atis, substantive nume de metale: argentum,-i, aurum,-i etc.
Sunt pluralia tantum nume de localiti: Athnae,-rum, Cannae,-rum,
Syracsae,-rum; nume de diviniti: Mns, Manium, Pentes, Pentium sau Pentum;
de populaii Ramnes, Tities, Luceres; termeni militari: arma -rum, spolia, -rum etc.
Pluralul pentru singular ncepe s se manifeste n toate epocile limbii latine ca un
fenomen frecvent utilizat, mai cu seam n poezie. Se pare c este vorba despre o libertate
condiionat metric; ,,de aceea denumirea plural poetic se refer acum la necesitile
versului, i nu la exprimarea unor valori stilistice...Pluralul poetic nu poate fi numai o
chestiune de metric; unele forme au o baz popular sigur (fata, stativa, virgulta) se
ntlnesc n latina vulgar trzie(ILR, p.122).
Cazul
Cazurile limbii latine pot fi mprite n patru categorii, dar ntre acestea nu exist
limite tranante:
,,-cazuri gramaticale: nominativul i dativul; ele indic funcia cuvntului n
propoziie.
-cazuri cu valoare concret: ablativul i locativul.
-cazuri mixte: genitivul i acuzativul; de pild cnd caracterizeaz obiectul
aciunii (complementul direct), acuzativul ese caz gramatical, cnd arat direcia, este caz
cu valoare concret.
-vocativul care are, nu numai n latin, o situaia aparte, mult dezbtut din punct
de vedere teoretic (pentru unii cercettori, nsi denumirea de caz ar fi improprie).
Numai cazurile din categoriile a doua i a treia pot fi precedate de prepoziii;
prepoziiile, cu marea lor varietate de nuane, compenseaz un numr mic de cazuri
concrete (ILR, p.126).
Ca o caracteristic a limbii latine este tendina de a reduce numrul cazurilor; la
singular, instrumentalul a disprut, locativul nu are dect o existen precar, vocativul i
nominativul tind s se confunde; la plural, latina n-a avut vreodat decr o singur form

pentru dativ i ablativ, instrumental i locativ, fr a mai discuta despre nominativvocativ unde identitatea provine din indo-european.
Celelalte cazuri, precum genitivul i acuzativul, nu au o valoare definit i precis
i au utilizri incoerente, uneori chiar contradictorii. n legtur cu aceste confuzii, care
nu sunt proprii limbii latine, ci provin din perioada italic comun, ele sunt susinute prin
alternane fonetice finale: la singular, genitivul i dativul se confund la declinarea I i la
a V-a, ablativul-instrumental i dativul la declinarea a II-a.
Pe msura evoluiei limbii latine se manifest din ce n ce mai puternic tendina de
a preciza valoarea cazului cu ajutorul prepoziiilor; de atunci cazurile devin tot mai puin
importante i n epoca roman trzie cele ase cazuri sunt reduse la dou, nominativul
servind drept cazul subiectului i acuzativul, un caz cu regim universal. Dimpotriv,
folosirea prepoziiilor a devenit general i riguroas: de i ad servesc la exprimarea
genitivului i dativului, de i per pentru ablativul-instrumental.
Nominativul este, n general, definit ca fiind cazul n care st subiectul, atributul
sau numele predicativ.
Vocativul indic persoana creia i se adreseaz i formeaz un caz izolat n fraz.
Aceast izolare a dus treptat la dispariia vocativului; n latin, el s-a pstrat doar la
singularul temelor n o/e, masculin, declinarea a II-a, cu excepia celor de tipul puer. La
celelalte declinri vocativul se confund cu nominativul.
Acuzativul are multiple ntrebuinri, dar ndeosebi determin un verb i este
complement direct: amo meam filiam.
Acest caz poate marca i ntinderea n spaiu i n timp.
Ex. Oppidum aberat millia pasuum octo (Caesar, B.G.,VI, 3).
Tot annos bellum gero.
De asemenea, acuzativul preia unele din funciile locativului, cum ar fi termenul
micrii: Eo Romam. n aceast situaie, acuzativul apare fr prepoziie i pentru
substantivele comune: domus, rus, humus, precum i n expresiile: infitias, suppetias ire,
venum ire, pessum ire.
Limba latin a dezvoltat folosirea acuzativului cu un oarecare numr de prepoziii
care erau la origine adverbe independente. Dar aceasta este mai mult o chestiune de
vocabular dect de morfologie.
Genitivul este, de regul, cazul n care st atributul substantival subiectiv: Italiae
facultas sau obiectiv: spes victoriae.
El poate fi nlocuit, de asemenea, cu o valoare concret pentru a desemna ntregul
din care se ia o parte (partitiv); i n aceast situaie, genitivul partitiv poate determina un
substantiv, un adjectiv, un pronume, un adverb:
una pars hominum,
dives opum,
hoc noctis,
satis curae.
Genitivul se folosete frecvent nc pentru a marca punctul de vedere: homines
docti legum, raportul n privina cruia are loc un proces, o calitate: aeger animi etc.
Celelate moduri de utilizare ale genitivului, pe care nu intenionm a le dezvolta
ntruct intr n sfera sintaxei, nu se pot reduce la nici un principiu, doar uzajul le va
impune.

Dativul. Dup cum i arat i numele, dativul indic persoana creia i se atribuie
un obiect, este cazul complementului indirect.
Ex. Militibus locum delegit.
Ablativul latin reprezint n acelai timp ablativul indo-european, instrumentalul
i, parial, locativul.
a.Ablativul propriu-zis marcheaz punctul de plecare, originea; poate fi folosit cu
sau fr prepoziii.
Ex. Urbe fugit.
Ex ea civitate erumperent = S-au repezit afar din aceast cetate.
Dar folsirea prepoziiilor a, ab, de, e, ex este mai des ntlnit. Acest sens al
ablativului l apropie ca uz de comparativ. Acesta din urm este propriu-zis un intensiv,
adic o form care are rolul de a scoate n relief sensul adjectivului: doctior Petro ar
nsemna ,,n mod special nvat pornind de la Petru, n raport cu Petru
b.Ablativul instrumental indic mai curnd o idee de nsoire (sociativ) i n
aceast situaie este nsoit de prepoziia cum:
Ex. Caesar cum legionibus proficiscitur.
De asemenea, mai indic i o idee de instrument, de mijloc cu care se realizeaz
aciunea.
Ex. Pulcherrimo vestitu et ornatu regali in solio sedentem = eznd pe un tron
regesc cu cel mai frumos vestmnt i mpodobire.
Gladiis pugnatum est = S-a luptat cu sbiile.
c.Ablativul locativ este precedat, n general, de o prepoziie.
Ex. Legiones in eorum finibus hiemaverant = legiunile iernaser n inuturile
acestora.
La plural ablativul care inea locul locativului putea fi folosit fr prepoziie.
Ex. Homo idem duobus locis simul sit = acelai om s fie simultan n dou locuri.
Aceast situaie s-a extins uneori i la singular dar destul de rar.
Ex. Incitato equo se hoste intulit = din goana calului s-a npustit asupra
dumanului.
Declinarea
Declinarea I
,,Substantivele care aparin declinrii I sunt teme n a. Ele se caracterizeaz prin
faptul c vocala a se contract cu vocala desinenei(ILR, p.130). n privina genului
substantivele care aparin declinrii I sunt n majoritatea lor feminine. Cele cteva
substantive masculine existente la declinarea I (poeta, nauta, agricola) au fost
considerate de Saussure ca o motenire din indo-european. Flexiunea masculinelor de la
aceast declinare este identic cu cea a femininelor. La declinarea I nu exist substantive
de genul neutru.
n ceea ce privete flexiunea substantivelor de declinarea I mprumutate din
greac, se pot distinge dou ci:
-una veche care s-a meninut n vorbirea direct constnd n trecerea
substantivelor de la declinarea I greceasc la declinarea I din limba latin: machina,
nauta.

La nceputurile literaturii latine exista aceeai regul, att pentru substantivele


savante de tipul poeta, ct i pentru numele proprii de tipul Hecuba, mprumutate de
poei.
-a doua cale este cea savant. Dar pe msur ce eforturile gramaticienilor formau
o limb literar diferit de limba vorbit, uzajul a impus transcrierea substantivelor
greceti de mprumut savant cu forma pe care o aveau n dialectul literar prin excelen,
ionic-attic, i cu declinarea lor de origine. Accius este cel care a introdus modalitatea de a
transcrie substantivele greceti cu declinarea lor proprie, dup cum ne indic Varro. Acest
uzaj aparine poeilor de la sfritul republicii i din timpul lui Augustus. Cu toate
acestea, era imposibil de transcris integral n latin declinarea greceasc care prezenta
forme ce nu concordau cu aspecul limbii latine; astfel, a luat natere un tip de declinare
mixt, pe jumtate latin, pe jumtate greac, artificial, n care aceleai forme comune
de ablativ ca Pers comt, Alcmn sunt aberante att din punct de vedere al limbii
greceti, ct i al limbii latine.
Oferim un tabel cu paradigma complet, la singular i plural, a declinrii I, dup
care ne propunem a discuta diacronic proveniena desineelor din limba latin clasic.
Exemplu: patria,-ae

Cazul

Singular

Plural

N.
G.
D.
Ac.
Abl.
V.

patri

patriae
patrirum
patris
patris
patris
patriae

patriae
patriae
patrim
patri
patri

Declinarea a II-a
Substantivele care aparin declinrii a II-a sunt teme n o/e; cele mai multe sunt de
genul masculin, exist i cteva feminine (nume de pomi: fagus, cerasus, ulmus; cteva
nume de ri, de orae: Aegiptus, Epirus, Corinthus etc.) care nu se deosebesc formal de
masculine, iar neutrele se caracterizeaz prin nominativul n um, foarte rar n us
(pelagus, vulgus, virus).
Declinarea a II-a cuprinde trei categorii de substantive:
-substantive masculine i feminine care se termin la nominativ singular n s;
-substantive masculine care se termin la nominativ singular n r i r;
-substantive neutre care se termin la nominativ singular n m.
Toate aceste substantive au ntotdeauna genitivul singular terminat n i.
Oferim flexiunea complet a trei tipuri de substantive de gen masculin: dominus,

Cazul
N.

domins

puer i vir.
Singular
pur

vir

G.
D.
Ac.
Abl.
V.
Cazul
N.
G.
D.
Ac.
Abl.
V.

domin
domin
dominm
domin
domin
domin
dominrum
domins
domins
domins
domin

puer
puer
puerm
puer
pur
Plural
pur
puerrum
puers
puers
puers
pur

vir
vir
virm
vir
vir
vir
virrum
virs
virs
virs
vir

Substantivele neutre se caracterizeaz prin identitatea a trei cazuri: nominativul=


acuzativul=vocativul, att la singular, ct i la plural.
Cazul
Singular
Plural
N.,Ac.,V.
templm
templ
G.
templ
templrum
D.
templ
templs
Abl.
templ
templs
Declinarea a III-a
Fa de declinrile I i a II-a, declinarea a III-a constituie un sistem autonom, cu
propriile sale teme i desinene.
,,Declinarea a III-a constituie un model arhaic i cuprinde substantive foarte
diferite n privina ultimului sunet al temei:
-teme n oclusiv: labial (op-s), velar (pac-s), dental (nepot-s).
-teme n sonant: lichid (fur, sol), nazal (nomen) i un singur substantiv cu tema
n m (hiem-s).
-foste teme n diftong: bos, bou-is, Iupiter, Iou-is.
-teme n : vi-s.
teme n : gr -s, s-s (suis)
teme n-:host-s(ILR, p.126).
Declinarea a III-a cuprinde dou tipuri flexionare diferite care s-au influenat
reciproc de-a lungul istoriei limbii latine:
-teme consonantice numite i imparisilabice unde nominativul singular cu
desinena s sau zero are o silab n minus fa de celelalte cazuri: homo, hominis;
auctoritas, auctoritatis; dux, ducis etc.
-teme n i, parisilabice, unde nominativul singular cu desinena s adugat
vocalei i din tem, are acelai numr de silabe cu celelalte cazuri: civis, civis; vallis,
vallis; vulpes, vulpis etc.
Substantivele declinrii a III-a aprain celor trei genuri: masculin, feminin, neutru.
Indiferent de tema creia i se ncadreaz, toate aceste cuvinte au genitivul singular
terminat n is.

Iat un tabel cu flexiunea complet a unor substantive masculine i feminine de


declinarea a III-a imparisilabic: consul, consulis (masc.), homo, hominis (masc.), vox,
vocis (fem.).
Caz
Singular
N.
consul
vox
homo
G.
consulis
hominis
vocis
consuli
voc-i
D.
homini
Ac.
consulem
hominem
vocem
Abl.
consule
homine
voce
V.
consul
homo
vox

Caz
N.
G.
D.
Ac.
Abl.
V.

Plural
consules
consulum
consulbus
consules
consulbus
consules

homines
hominum

homin bus
homines
homin bus
homines

voces
vocum
voc bus
voces
voc bus
voces

Substantivele imparisilabice neutre cu tema n consoan simpl pentru


cazurile acuzativ i vocativ, att la singular ct i la plural repet forma de
la nominativ; pentru celelalte cazuri ale paradigmei desinenele sunt
identice cu cele ale masculinelor i femininelor.

Caz
N.,Ac.,V.

Singular

Plural

iter

itiner

G.

itineris

itinerum

D.

itineri

itinerbus

Abl.

itinere

Itiner bus

Exist n limba latin cteva false imparisilabice care au genitivul plural n ium:
dos, dotis = zestre,
lis, litis = proces,
pars, partis = parte,
nox, noctis = noapte,

fons, fontis = izvor,


fons, frontis = frunte,
urbs, urbis = ora,
nix, nivis = zpad etc.
Spre deosebire de imparisilabice, substantivele declinrii a III-a parisilabic au un
numr egal de silabe la nominativ i la celelalte cazuri. Dup cum se tie, att
substantivele masculine, ct i cele feminine urmeaz aceeai paradigm.
Exemplu: ignis, ignis (masc.), apis, apis (fem.).
Caz

Singular

Plural

N.

igns

aps

igns

ap s

G.

igns

aps

ignum

ap um

D.

ign

ap

ign bus

apbus

Ac.

ignm

apm

igns

ap s

Abl.

ign

ap

ignbus

apbus

V.

igns

aps

igns

ap s

Substantivele neutre de declinarea a III-a parisilabic se declin astfel:

Caz
N.,Ac.,V.
G.
D.

Singular
animal
animals
animal

Plural
animalia
animal um
animal bus

Abl.
animal
animal bus
i n cadrul acestui tip de declinare exist false substantive parisilabice (au genitivul
plural n um):
pater, patris = tat,
mater, matris = mam,
frater, fratris = frate,
iuvenis, iuvenis = tnr,
canis, canis = cine,
senex, senis = btrn etc.

Declinarea a IV-a
Declinarea a IV-a cuprinde teme n u- masculine, feminine (identice ca flexiune)
i neutre. Ea nu cuprinde adjective, cu excepia unui compus care are ca al doilea termen
substantivul manus: anguimanus = elefant a crui tromp se prelungete ca un arpe. Un
acuzativ plural n us al acestui adjectiv l ntlnim la Lucretius: anguimanus elephantos.
n privina genului, majoritatea substantivelor de declinarea a IV-a sunt masculine;
exist puine feminine: quercus = stejar, ficus = smochin, acus =ac, anus = btrn,
domus = cas, idus = ide, manus = mn etc. Substantivele neutre, foarte puine
numeric, se termin n u: genu = genunchi, gelu = ger, cornu = corn, arip etc.
Substantivele masculine i feminine de declinarea a IV-a au o flexiune identic, aa
cum reiese din tabelul de mai jos. Exemple: senats, senats (masc.); fics, fics
(fem.).
Caz

Singular

Plural

N.

senat
s

fics

senats

fics

G.

senat
s

fics

senat
m

fic
m

D.

senat

fic

senatb
us

ficbu
s

Ac.

senat
m

ficm

senats

fics

Abl.

sena-

fic

senatb
us

ficbu
s

V.

senat
s

fics

senats

fics

Paradigma substantivelor neutre de declinarea a IV-a este urmtoarea:


Caz

Singular

Plural

N., Ac., V.

gen

gen

G.

gens

genm

D.

gen sau gen

genbus

gen

genbus

Abl.

Declinarea a V-a
Declinarea a V-a creat, dup toate probabilitile, n latinete, ,,e un exemplu
tipic de inovaie contrar tendinei generale de evoluie a limbii. Acest tip de flexiune

incomplet, cu multe fluctuaii, sprijinit pe un numr mic de cuvinte, constituie un balast,


pe care latina l-a eliminat din sistemul ei morfologic(ILR, p.137).
Declinarea a V-a cuprinde mai ales substantive derivate feminine formate cu
ajutorul sufixelor ye sau it-ye: canities, luxuries, materies, temperies, formate de la
tema tempes, care apare i la substantivul tempestatis.
Toate substantivele de la aceast declinare sunt feminine, mai puin dies care are
dou genuri la singular, iar compusul su meridies este masculin.
Majoritatea substantivelor declinrii a V-a au o flexiune incomplet: la singular
au fost vii numai nominativul, acuzativul i ablativul, iar la plural numai nominativul i
acuzativul. Singurele substantive la care sunt atestate toate cazurile la plural sunt res i
dies.
Flexiunea nesistematic, ca i tendina de trecere la o flexiune mai bine organizat
(declinarea I) indic cu certitudine c declinarea de tip dies este pe cale de dispariie.
n limbile romanice, cuvintele de declinarea a V-a sunt tratate ca cele de
declinarea I, mai bine organizat i mai productiv. Excepie fac acuzativul rem, pstrat
n francez ca particul negativ rien i acuzativul spem, motenit de limba italian n
forma speme. Forme ca facia, glacia au nvins pe facies, glacies.
n tabelul urmtor oferim flexiunea substantivelor dies, diei i res, rei, singurele
care, aa cum am mai afirmat, sunt folosite la toate cazurile.
Plural
Caz
Singular
N.
dis
rs
dis
rs
G.
di
r
dirm
rrm
D.
di
r
dibs
rbs
Ac.
dim
rm
dis
rs
Abl.
di
r
dibs
rbs
V.
dis
rs
dis
rs
TESTE DE EVALUARE
1.Recunoatei substantivele din urmtoarele propoziii i analizai-le din punct de
vedere morfologic:
Boni cives patriam amant.
Finis vitae nostrae non est notus.
Feminae Germanorum crines flavos habebant.
Pili animalium diversos colores habent.
Nautae multa maria et multas terras vident.
Labore magnas urbes aedificamus.
Concordia hominibus gaudium praebet.(v. Virgil Matei, p.49)
2.Punei la G.pl., Ac.sg., Abl.pl. urmtoarele substantive: fama, poeta, fortuna,
gallina, domus, gloria, exeercitus, civis, homo, mare hortus, discipulus.

ADJECTIVUL (NOMEN ADIECTIVUM)


n limba latin, declinarea adjectival nu are forme proprii i se confund cu cea
substantival. La pozitiv, adjectivele se mpart n trei categorii:

-categoria adjectivelor care se ataeaz temelor n o/e (masculin/neutru) i n a


(feminin), de tipul: clarus,-a,-um; pulcher,-ra,-rum; liber,-era,-erum.
-cea de-a doua este categoria adjectivelor care se ataeaz temelor n i, de tipul:
fortis, forte, audax, supplex.
-a treia este categoria adjectivelor care urmeaz declinarea temelor consonantice
de tipul: inops, quadrupes, vetus.
O situaie special n latin este tendina de a elimina la adjectiv distincia ntre
masculin i feminin. Aceast distincie s-a pstrat doar la prima grup; adjectivele de
tipul fortis, inops, nu o mai cunosc; la adjectivele de tipul acer distincia este artificial i
inconstant.
I. Adjectivele cu trei forme de tipul altus (m.), alta (f.), altum (n.); pucher (m.),
pulchra (f.), pulchrum(n.) se declin dup declinarea a II-a (formele de masculin i
neutru ) i dup declinarea I (formele de feminin); dup cum se tie, adjectivul se acord
n gen, numr i caz cu substantivul determinat, dar pentru aceast grup de adjective cu
trei forme declinarea este stabilit de genul determinatului.
Pentru a exemplifica cele afirmate mai sus, oferim flexiunea unor adjective
mpreun cu substantivele pe care le determin: ex. bonus homo (m.) = un om bun.
Cazul
Singular
Plural
Adjectiv
Substantiv Adjectiv Substantiv
N.
bons
homo
bon
homins
G.
bon
homins
bonru
hominm
m
D.
bon
homin
bons
hominbs
Ac.
bonm
hominm
bons
homins
Abl.
bon
homin
bons
hominbs
V.
bon
homo
bon
homins

cerasus alta (f.) = un cire nalt


Cazul
N.
G.

Singular
Adjectiv
alt
altae

Substantiv
cerass
ceras

Plural
Adjectiv
altae
altrum

D.
Ac.
Abl.
V.

altae
altm
alt
alt

ceras
cerasm
ceras
cerass

alts
alts
alts
altae

Substantiv
ceras
cerasru
m
cerass
cerass
cerass
ceras

Plural
Adjectiv
long

Substantiv
itiner

longum iter (n.) = un drum lung


Cazul
Singular
Adjectiv
Substantiv
N.,Ac.,V. longm
iter

G.

long

itiners

longru
m

itinerum

D.
Abl.

long
long

itiner
itiner

longs
longs

itinerbus
itinerbus

II. Adjectivele din a doua clas au genitivul singular n is i se declin dup


declinarea a III-a parisilabic, cu excepia cazului ablativ singular unde desinena este
i nu ca n flexiunea substantival. Aceste adjective se mpart n trei subgrupe:
1.adjective care la nominativ singular au trei forme, diferite pentru cele trei
genuri:
acer (m.), acris (f.), acre (n.) = sprinten, entuziast,
celer, celeris, celere = iute,
puter, putris, putre = putred,
saluber, salubris, salubre = sntos,
volucer, volucris, volucre = zburtor etc.
Singular (trei forme)
Cazul
Masculin
Feminin
Neutru
N.
acr
acrs
acr
G.
acrs
acrs
acrs
D.
acr
acr
acr
Ac.
acrm
acrm
acr
Abl.
acr
acr
acr
V.
acr
acrs
acr
2.adjective care la nominativ singular au dou forme, prima fiind comun pentru
masculin i feminin, iar cea de-a doua pentru neutru: brevis (m. i f.), breve (n.) = scurt,
omnis,-e = tot,
humilis, -e = ruinos,
facilis,-e = uor,
gracilis, -e = graios etc.
Cazul
Singular (dou forme)
Masculin / Feminin Neutru
N.
facils
facil
G.
facils
facils
D.
facil
facil
Ac.
facilm
facil
Abl.
facil
facil
V.
facils
facil
3.adjective care la nominativ singular au o singur form pentru cele trei genuri:
felix, audax, pauper, sapiens, dives, nocens etc.
Cazul
N.
G.
D.

Singular (o singur form)


Masculin / Feminin Neutru
audax
audax
audacs
audacs
audac
audac

Ac.
Abl.
V.

audacm
audac
audax

audax
audac
audax

Pluralul celor trei tipuri de adjective de la declinarea a III-a se comport n acelai


fel: o form pentru genurile masculin i feminin i alt form pentru genul neutru.
Cazul

Plural
Masculin
Feminin

Neutru

Masculin
Feminin

Neutru

Masculin
Feminin

Neutru

N.
G.

acrs
acrm

acri
acrm

audaci

audacum

audacum

acrbus

acrbus

audacbus

audacbus

Ac.
Abl.

acrs
acrbus

acri
acrbus

audacs

audaci

audacbus

audacbus

V.

acrs

acri

facili
facil
m
facilbu
s
facili
facilbu
s
facili

audacs

D.

facils
facil
m
facilbu
s
facils
facilbu
s
facils

audacs

audaci

O particularitate a adjectivului o constituie gradele de comparaie. Originea


gradelor de comparaie se afl n limba indo-european, dar sisteme regulate de forme sau elaborat dup separarea limbilor indo-europene.
n limba latin, ca i n limba romn exist trei grade de comparaie ale
adjectivului:
1.gradul pozitiv, cnd adjectivul este ntrebuinat la forma de baz pentru a
indica o nsuire, o calitate a obiectului determinat, fr s intre n vreun raport de
comparaie; ex. altus,-a,-um; brevis,-e; liber, -a,-um; felix etc.
2.gradul comparativ, cnd forma adjectivului ntr-un anumit context intr n
comparaie cu nsuirea unui alt obiect. n limba latin comparativul se formeaz de la
tema de G.sg.a adjectivului creia i se adaug sufixul ior pentru masculin i feminin i
sufixul ius pentru genul neutru. Toate comparativele se declin dup declinarea a IIIimparisilabic.
Pozitiv
Tema
Comparativ
Comparativ
G.sg.
Masculin/feminin Neutru
altus,-a,-um alt
altior
altius
brevis,-e
brev
brevior
brevius
liber,-a,-um liber
liberior
liberius
felix, felicis
felic
felicior
felicius
3.gradul superlativ l are adjectivul atunci cnd primete nsuirea sau calitatea n
cel mai nalt sens. Superlativul n limba latin se formeaz astfel:
-temei de G.sg. a adjectivului se adaug sufixele issimus (m.), -issima (f.),
-issimum (n.). Toate superlativele se declin, aa cum indic i desinenele, dup
declinarea a II-a (formele de masculin i neutru) i dup declinarea I (forma de feminin).

Pozitiv
altus,-a,-um
brevis,-e
felix, felicis

Tema
G.sg.
alt
brev
felic

Superlativ
Masculin/Feminin/Neutru
altissimus, altissima, altissimum
brevissimus,brevissima,brevissimum
felicissimus,felicissima,felicissimum

-adjectivele terminate n er formeaz superlativul adugnd formei de nominativ


masculin singular sufixele -rimus (m.), -rima (f.), -rimum (n.).

Pozitiv

Superlativ
Masculin/Feminin/Neutru

liber,-a,-um

pulcher, -chra,-chrum

liberrimus, liberrima, liberrimum

pulcherrimus,- rima,- rimum

- ase adjective din limba latin terminate n ilis formeaz superlativul cu limus
(m.), -lima (f.), -limum (n.).

Pozitiv

Superlativ

facilis, facile

Masculin/Feminin/Neutru
facillimus, facillima, facillimum
difficillimus,difficillima,difficillimum

difficilis,
difficile
similis, simile

dissimilis,dissim
ile
humilis, humile
gracilis, gracile

simillimus, simillima, simillimum


dissimillimus,-lima,-limum
humillimus,humillima,humillimum
gracillimus, gracillima, gracillimum

Celelalte adjective terminate n ilis formeaz superlativul dup regula general, cu


sufixele issimus, -issima, -issimum. Ex. utilis,-e (pozitiv) utilissimus,-a,-um
(superlativ).
Cel mai vechi procedeu de exprimare a gradelor de comparaie este
supletivismul: pe baza sensului lexical s-au alturat teme diferite. Formele supletive sunt
folosite la cteva adjective aparinnd nucleului fondului lexical principal. Este cazul lui
bonus-melior-optimus. La cteva adjective, comparativul i superlativul au aceeai
rdcin, diferit de cea a pozitivului:malus-peior-pessimus; parvus-minor-minimus;
multus-plures-plurimus. n decursul istoriei limbii latine, unii scriitori i gramatici au
ncercat s ncadreze aceste adjective n sistemul regulat de forme. La Lucretius, Varro i
la ali autori din perioada trzie, apar forme ca parvior, parvissimus care nu s-au impus
deoarece nu se puteau aplica unor forme frecvent folosite.
Comparative i superlative neregulate
Ca forme neregulate n limba latin putem cita:
dives, ditior, ditissimus
iuvenis, iunior (nu are superlativ)
Ditior i iunior sunt forme sincopate de comparativ de la divitior, iuvenior.

Adjectivele compuse cu dicus, -ficus, -volus, formeaz comparativul i


superlativul cu entior, -entissimus. Totul se petrece ca i cum al doilea termen ar fi un
participiu n ens. De altfel dubletele maledicus i maledicens, malevolus i malevolens
au exista n special n faza de nceput a limbii latine.
Pozitiv
Comparativ
Superlativ
maledicus
maledicentior
maledicentissimus
malevolus
malevolentior
malevolentissimus
magnificus
magnificentior
magnificentissimus
A treia categorie de adjective neregulate mprumut alte teme dect cea a
pozitivului pentru comparativ i superlativ: bonus, malus, parvus, magnus, multus.
Pozitiv
bonus,-a,-um

malus,-a,-um
magnus,-a,-um
parvus,-a,-um
multus,-a,-um

Comparativ
melior, melius

Superlativ
optimus,-a,-um

peior, peius

pessimus,-a,-um
maximus,-a,-um
mininus,-a,-um
plurimus,-a,-um

maior, maius
minor, minus
plus(N) pluris(G)

.
TESTE DE EVALUARE
1.Declinai grupurile de substantive i adjective, respectnd acordurile i
declinarea fiecruia:
N.lapis durus
N.tellus arida
N.iter longum
G.lapidis duri
G.telluris aridae
G.itineris longi
N.numerus impar
G.numeri imparis

N.mare altum
G.maris alti

N.nox serena
G.noctis serenae

N.factum turpe
G.facti turpis

N.corpus sanum
G.corporis sani

N.nauta audax
G.nautae audacis

2.Declinai mpreun fcnd acordul:


victoria certa; puella modesta; silva pulchra; procella magna; causa iusta;
cicada parva.
3.Punei la comparativ i superlativ urmtoarele adjective: magnus, magna,
magnum; pulcher, pulchra, pulchrum; bonus, bona bonum; difficilis, difficile.
PRONUMELE (PRONOMEN)
n tot cursul istoriei limbii latine, pronumele constituie o categorie neomogen din
punct de vedere morfologic (flexiune neunitar, supletivism) i sintactic (pronumele
funcioneaz i ca substantiv i adjectiv). Situaia se menine n limbile romanice, cu
deosebirea c, izolat, se creeaz forme diferite pentru pronumele-substantiv i pronumeleadjectiv (fr.mon, le mien; rom. meu, al meu sau omul acesta i acesta ca substantiv).

,,Din punct de vedere morfologic, toate pronumele particip la categoria ,,numr i


,,caz, ca i substantivele i adjectivele. Dar numai unele pronume particip i la
categoria ,,gen(de pild, pronumele personale i reflexive nu cunosc genul). Chiar i
pronumele demonstrative, relative,interogative, nedefinite opun genurile mai puin clar
dect posesivele (la genitiv i dativ singular, opoziia de gen se neutralizeaz: istius, isti,
cui, fa de mei, meae, respectiv, meo, meae). Pronumele personale i demonstrative
particip i la categoria ,,persoan, ceea ce le deosebete de restul pronumelor, dar i de
substantive i adjective, apropiindu-le n schimb de verbe.
Din punct de vedere sintactic, lipsa de omogenitate rezult din faptul c cele mai
multe pronume pot funciona i cu rol de substantiv i cu rol de adjectiv: ille venit, fa de
homo ille venit. Pe de alt parte, ego, tu, nos, vos nu determin niciodat alte nume, iar
meus, tuus, suus sunt aproape exclusiv adjective(ILR, p.147)..
Pronumele demonstrativ
Pronumele demonstrative din latin sunt formaii complexe, rezultat al unor
aglutinri i transformri nencetate. De pild, haec se analizeaz ha+i (particul deictic)
+c (alt particul deictic), sau istic is+ti+c.
Pronumele demonstrative nlocuiesc numele fiinelor sau lucrurilor aflate aproape
sau departe de noi. n limba latin exist urmtoarele pronume demonstrative:
hic, haec, hoc = acesta, aceasta,
iste, ista, istud = acesta, aceasta,
is, ea, id = acesta, aceasta (el, ea),
ipse, ipsa, ipsum = nsui, nsi
ille, illa, illud = acela, aceea.
idem, eadem, idem = acelai, aceeai
Toate au urmtoarele trsturi caracteristice:
-genitivul i dativul singular au cte o form pentru toate trei genurile, avnd
pentru aceste cazuri dou desinene specifice: -ius (G.), -i (D.).
-la iste, ille i ipse se observ un masculin caracteristic n e.
-neutrul singular e caracterizat la N-Ac prin d: istud, illud, id.
Cazul Singular
Masc. Fem.
N.
hic
haec
G.
huius

D.
Ac.
Abl.

huic
hunc
hoc

N.
hoc

hanc
hac

hoc
hoc

Cazul Singular
Masc. Fem.
N.
iste
ista
G.
istius

N.
istud

Plural
Masc.
hi
horu
m
his
hos
his
Plural
Masc.
isti
istorum

Fem.
hae
harum

N.
haec
horu
m

has

haec

Fem.
istae
istar
m

N.
ista
istorum

D.
Ac.
Abl.

Caz

isti
istum
isto

istam
ista

istud
isto

N.
G.

Singular
Masc.
Fem. N.
is
ea
id
eius

D.
Ac.
Abl.

ei
eum
eo

eam
ea

Cazul Singular
Masc. Fem.
ipse
ipsa
N.
ipsius
G.
ipsi
D.
ipsum ipsam
Ac.
ipso
ipsa
Abl.
Cazul Singular
Masc.
N.
ille
G.
illius
D.
illi
Ac.
illum
Abl.
illo

Cazul

Fem.
illa
illam
illa

istis
istos
istis

istas

ista

id
eo

Plural
Masc. Fem.
ii
eae
eoru
earum
m
iis (eis)
eos
eas
iis (eis)

N.

Plural
Masc.

Fem.

N.

ipsum

ipsi

ipsae

ipsa

ipsorum

ipsarum

ipsorum

ipsum
ipso

N.
illud
illud
illo

ipsis
ipsos
ipsis

ipsas

N.
ea
eorum
ea

ipsa

Plural
Masc.
illi

Fem.
illae

N.
illa

illorum

illarum

illorum

illis
illos
illis

illas

illa

Singular
Masculin

Feminin

Neutru

N.

idem

eadem

idem

G.

eiusdem

D.

eidem

Ac.

eundem

eandem

idem

Abl.

eodem

eadem

eodem

Cazul

Plural
Masculin

Feminin

Neutru

N.

iidem

eaedem

eadem

G.

eorundem

earundem

eorundem

D.

iisdem (eisdem)

Ac.

eosdem

easdem

eadem

Abl.

iisdem (eisdem)

Cu pronumele hic, iste i ille, latina are un sistem coerent i complex de pronumeadjective, fiecare avnd un sens special i precis: hic este pronumele pentru persoana I i
al obiectului prezent: hic homo = ,,acest om despre care eu vorbesc, care este aici i n
acelai timp ,,omul care sunt eu; iste este pronumele pentru persoana a II-a, iste homo
= ,,omul despre care tu vorbeti; ille este pronumele pentru persoana a III-a, indicnd un
obiect ndeprtat, ille homo = ,,acel om de acolo. Distinciile acestea reprezint o
inovaie a limbii latine pe care limbile romanice n-au pstrat-o. Ele nu mai erau clare nici
n latina trzie.
Dintre aceste trei pronume demonstrative care difereniaz i persoana, iste este cel
mai puin folosit, fiind propriu sistemului de conversaie.
Din pronumele ille provine articolul hotrt n limbile romanice. n epoca clasic
ille se folosea cu sensul ,,acel cunoscut: Ex. ego sum ille homo = eu sunt acel om
cunoscut.
Is, ea, id nu este propriu-zis un demonstrativ, ci un anaforic, adic un cuvnt care
anun sau reia un pronume relativ. O dovad n acest sens e faptul c is nu se poate
combina cu o particul deictic demonstrativ. Pronumele is a fost folosit mult n proz,
mai ales n corelaie cu qui, pn n latina trzie cnd locul su a fost luat de idem. n
limbile romanice l gsim la baza unor forme izolate ca it. desso < id ipsum sau n
pronumele romnesc nsul, dnsul.
Idem este un demonstrativ compus de la is, ea, id cu particula invariabil dem
avnd scopul de a ntri ideea exprimat de is. Dup cum am observat din tabelul
anterior, flexiunea sa este identic cu a lui is, la care se adaug particula indeclinabil
enclitic dem. ,, n latina trzie, idem i pierde valoarea de demonstrativ intensiv sau

expresiv i ajunge sinonim cu is, pe care l concureaz. La rndul su, idem cu sensul
vechi e nlocuit de idemque, idem idemque i, mai frecvent, de ipse(ILR, p.151).
Ipse. Dei din punct de vedere al formelor flexionare poate fi trecut n seria
pronumelor demonstrative, la origine ipse este un cuvnt de ntrire, un adjectiv intensiv
aa cum l consider Ernout1. n cursul evoluiei limbii latine, ipse ajunge s fie folosit i
singur, ca pronume, dar treptat va fi nlocuit de sintagma cu valoare de ntrire mai
puternic: ipsemet.
Pronumele personal
Pronumele personal n limba latin dezvolt forme flexionare proprii doar pentru
persoana I i a II-a. Nu difereniaz genurile i, aa cum vom observa mai jos, fiecare
pronume este construit pe alt rdcin.
,,Toate aceste trsturi dovedesc vechimea foarte mare a pronumelor personale;
ele pstrau caracteristici ale flexiunii pronominale din indo-europeana comun i ntreau
exprimarea persoanei, cuprins deja n desinen. Cu rolul de unic marc a persoanei se
foloseau probabil numai n frazele nominale (ILR, p.152).
Singular
Persoana I
Persoana a II-a
N. ego = eu
G. mei = de mine
D. mihi = mie, mi, mi
Ac. me = pe mine, m, mAbl. te = de la mine
mecum = cu mine
Plural
Persoana I
N. nos = noi
G. nostri = de noi
nostrum = dintre noi
D. nobis = nou, ne, ni
Ac.nos = pe noi, ne
Abl.nobis = de la noi
Nobiscum = cu noi

N. tu = tu
G. tui = de tine

D. tibi = ie, i, i
Ac. te = pe tine, te
Abl. te = de la tine
tecum = cu tine
Persoana a II-a
N. vos = voi
G. vestri = de voi
vestrum = dintre voi
D. vobis = vou, v, vi
Ac. vos = pe voi, v, vAbl.vobis = de la voi
vobiscum = cu voi

La genitivul plural al pronumelui personal observm dou forme: nostrum i


vestrum ,,sunt mprumutate de la pluralul pronumelor posesive. La autorii arhaici formele
acestea sunt concurate de nostrorum, vostrorum(ILR, p. 153). Nostri i vestri sunt forme
de genitiv singular de la aceleai pronume posesive. Cu timpul formele nostrum i
vestrum ncep s capete un sens partitiv (numerus nostrum, multitudo vestrum), iar
celelalte funcioneaz ca genitive obiective (meministi nostri).
Pentru a obine n textele literare expresivitatea pronumelor personale limba
descoper mijloace diverse. Unul din mijloacele noi, caracteristic pentru latina trzie e
aglomerarea de pronume: nobismet ipsis, ipsismet ipsis, metipse metipse.

A.Ernout, Morphologie historique du latin, Paris, 1953, p.103.

Pronumele personal e adesea ntrit prin cuvinte enclitice sau particule : quidem
(din contopirea lui ego cu quidem a rezultat equidem), -te (tute, tete etc.), -met ( egomet,
tuimet etc), -pse (sepse), -pte (mihipte). Tot cu rol de ntrire, de reliefare a persoanei, e
folosit ipse (se ipsum, egomet ipse). Un procedeu expresiv de ntrire a pronumelui
personal este repetiia lui (sese).
Pronumele personal a devenit obligatoriu pentru acele limbi romanice care au pierdut
n mare msur posibilitatea de a diferenia persoanele prin desinen (de pild, n
francez, unde adesea singularul are o form unic pentru toate trei persoanele). Romna,
italiana, spaniola folosesc pronumele de persoana I i a II-a cu o valoare emfatic destul
de slab, probabil ca n latina trzie.

Pronumele reflexiv
Se caracterizeaz prin urmtoarele trsturi:
-nu poate exprima opoziia de persoan: formele existente se refer numai la
persoana a III-a singular i plural; pentru celelalte dou, latina folosea pronumele
personal, la cazurile oblice (ntocmai ca romna).
-nu difereniaz genurile.
-nu difereniaz singularul de plural.
-nu are form de nominativ.
Singular i plural (aceeai form)
N.
G. sui = de sine, de el, de ea, de ei, de ele
D. sibi = siei, lui, i, i, ei, i, i, lor, le, li
Ac. se = pe sine, se, pe el, pe ea, pe ei, pe ele
Abl. se = de la sine, de el, de ea, de ei, de ele
Pronumele posesiv
n limba latin, pronumele posesiv e folosit aproape exclusiv ca adjectiv. n
paralel cu pronumele personale, posesivele au forme diferite pentru persoana I i a II-a,
singular i plural (meus, tuus, noster, vester); paralelismul continu la persoana a III-a,
unde nu exist dect reflexivul (suus este un posesiv reflexiv).
Toate posesivele difereniaz net genurile i cazurile; posesivul reflexiv, spre
deosebire de posesivele personale, nu distinge persoana a III-a singular de persoana a IIIa plural.
Pers.I
meus, mea, meum = al meu, a mea
noster, nostra, nostrum = al nostru, a noastr
Pers.a II-a tuus, tua, tuum = al tu, a ta
vester, vestra, vestrum = al vostru, a voastr
Pers.a III-a suus, sua, suum = al su, a sa.
Pronumele posesive se declin ca un adjectiv n us,-a,-um sau er, -ra,-rum:
meus de declin ca bonus, tuus i suus ca vacuus, iar noster i vester ca pulcher.
Pronumele posesive pot fi ntrite cu particula pte (meapte, suapte), ca i pronumele
personale.
Persoana a II-a plural, vester, apare n epoca arhaic cu vocalismul o: voster,
probabil obinut prin analogie cu noster.

Genitivul plural prezint adesea n limba arhaic desinena um: meum, tuom,
nostrum, vostrum, cci desinenele orum / arum sunt mai noi.
n privina sensului i a ntrebuinrii, singura form care pune probleme este
posesivul reflexiv suus. Pentru perioada clasic se d de obicei ca regul folosirea lui
suus ca reflexiv direct (suus trimite la subiectul gramatical sau logic din propoziia n care
apare) i ca reflexiv indirect (suus, ntr-o propoziie secundar trimite la subiectul
gramatical sau logic din regent, cnd subordonata e strns legat de regent, exprimnd
gndul subiectului acesteia din urm).
Faptele de limb arat c suus se putea referi i la un complement al propoziiei n
care apare (suus n loc de is): Si quidem hanc vendidero pretio suo (Plaut). Aspectul
popular al limbii latine, n toate etapele evoluiei sale, nu fcea aceste deosebiri. Chiar n
stilul nalt din perioada clasic, suus se putea raporta la alt parte de propoziie dect
subiectul: ex. Hannibalem sui cives e civitate eiecerunt (Cicero). La Caesar spre
exemplu, subordonata fiind strns legat de regent, suus se putea referi la Caesar nsui:
Caesar milites cohortatus, ut suae pristinae virtutis memoriam retinerent. Tot la autorii
clasici se ntlnete i fenomenul invers: folosirea lui is pentru suus.
Pronumele relativ i interogativ
Cele dou tipuri de pronume sunt construite pe dou teme diferite:
-relativul qui reprezint o tem n o/e.
-interogativul quis se bazeaz pe o veche tem n i.
Avnd n vedere flexiunea acestor pronume, putem stabili asemnrile i
deosebirile. n epoca clasic relativul i interogativul nu difer dect la nominativ
singular. Dar n interiorul flexiunii, tema n i a furnizat desinenele de genitiv i dativ
singular, acuzativul singular quem < quim, precum acuzativul navem < navim, iar la
plural dativul-ablativul quibus are o desinen bus ca i navibus. Pronumele relativ
prezint n epoca clasic urmtoarea flexiune:
Cazul
Singular
Masculin
Feminin
Neutru
N.
qui
quae
quod
G.
cuius
D.
cui
Ac.
quem
quam
quod
Abl.
quo
qua
quo
Cazul
Plural
Masculin
Feminin
Neutru
N.
qui
quae
quae
G.
quorum
quarum
quorum
D.
quibus
Ac.
quos
quas
quae
Abl.
quibus
Cnd determin un substantiv pronumele relativ devine adjectiv, acordndu-se n gen,
numr i caz cu acesta.
Ex. Accepistis omnia praemia, quae praemia vobis utilissima erant = Ai acceptat
aceste premii, care premii v erau foarte utile.

Pronumele relativ rmne cu valoare de substantiv atunci cnd substantivul


determinat de el se afl n alt propoziie. n aceast situaie, pronumele relativ se acord
numai n numr i gen cu determinatul su, iar cazul i este dat de funcia sintactic pe
care pronumele relativ o ndeplinete n propoziia pe care o introduce.
Ex. Rosae flores sunt quarum odor suavis est = Trandafirii sunt flori al cror miros
este plcut.
Pronumele nehotrt
Pronumele nehotrte sau nedefinite se mpart n trei categorii:
1.o categorie de pronume nehotrte o formeaz compuii lui quis care au aceeai
flexiune ca i pronumele relativ-interogativ:
aliquis, aliqua, aliquid = cineva, ceva,
quisquam, quaequam, quidquam = un oarecare,
quidam, quaedam, quiddam = un oarecare,
quispiam, quaepiam, quidpiam = fiecare, oarecare,
quisque, quaeque, quidque = fiecare,
quilibet, quaelibet, quidlibet = oricare i place,
quivis, quaevis, quidvis = oricare vrei,
quicumque, quaecumque, quodcumquae = oricare,
unusquisque, unaquaeque, unumquidque = fiecare.
Observm c aceast categorie de pronume relative are n componen pronumele
relativ interogativ la care s-au adugat o serie de particule indeclinabile fie proclitice,
fie enclitice. Pentru a ne face o idee despre flexiunea acestor pronume, oferim un tabel
cu paradigma complet a lui aliquis, aliqua, aliquid.
Cazul

Singular
Masculin

Feminin

Neutru

N.

aliquis

aliqua

aliquid

G.

alicuius

D.

alicui

Ac.

aliquem

aliquam

aliquid

Abl.

aliquo

aliqua

aliquo

Cazul

Plural
Masculin

Feminin

Neutru

N.

aliqui

aliquae

aliquae

G.

aliquorum

aliquarum

aliquoru
m

D.

aliquibus

Ac.

aliquos

Abl.

aliquibus

aliquas

aliquae

2.a doua categorie o formeaz pronumele utilizate ca adjective care se caracterizeaz


din punct de vedere formal prin genitivul n ius i dativul n -i, ceea ce le apropie de
demonstrative:
alter,-ra,-rum = cellalt din doi,
alius, alia, aliud = altul,
uter,-tra,-trum = unul din doi,
ullus, ulla, ullum = vreunul,
neuter, neutra, neutrum = nici unul din doi,
nullus, nulla, nullum = nici unul,
uterque, utraque, utrumque = i unul i altul din doi,
utervis,utravis, utrumvis = oricare vrei din doi,
uterlibet, utralibet, utrumlibet = oricare i place din doi,
solus, sola, solum = singur,
totus, tota, totum = ntreg, tot.
n tabelul urmtor prezentm flexiunea complet a unui astfel de pronume nehotrt cu
valoare adjectival.

Cazul

Singular
Masculin

Feminin

Neutru

N.

alter

altera

alterum

G.

alterius

D.

alteri

Ac.

alterum

alteram

alterum

Abl.

altero

altera

altero

Cazul

Plural
Feminin

Neutru

Masculin

N.

alteri

alterae

altera

G.

alterorum

alterarum

alteroru
m

D.

alteris

Ac.

alteros

alteras

altera

Abl.

alteris

Limba popular a avut tendina s nlocuiasc genitivul i dativul n ius i i cu


forme analoge din flexiunea adjectivelor de clasa I cu trei terminaii. Astfel gsim
dativele: alterae, ullae, toto, alio etc.
O alt caracteristic a limbii populare, foarte accentuat la sfritul latinitii, e
mbinarea pleonastic de pronume nehotrte:
Sine ulla aliqua observatione
Quis unus ullus ab inferisremeavit.
Concurena dintre diversele pronume nehotrte mai mult sau mai puin sinonime
are urmtoarele aspecte n latin trzie:
-alius este treptat nlocuit cu alter.
-quidam e nlocuit cu certus; Ex. insolentia certorum hominum (Cicero,
Marcell.,16).
-totus s-a confundat cu omnis, pe care l concureaz cu succes.
3.a treia categorie de pronume nehotrte sunt cele cu valoare negativ: nemo =
nimeni, nihil = nimic. Ultimul este indeclinabil, iar nemo prezint o flexiune interesant:
are forme proprii doar pentru cazurile nominativ, dativ i acuzativ singular, iar pentru
genitivul i ablativul singular mprumut formele flexionare corespunztoare ale lui
nullus.N. nemo
G. nullius
D. nemini
Ac. neminem
Abl. nullo.
TESTE DE EVALUARE
Recunoatei felul pronumelor i cazurile acestora : mihi, tui, nobis, vos, se, sui,
eius, hic, hunc, horum, istius, illi, ipsius, ipsos, cuius, quibus, quas, nemo, nullo.

VERBUL
Temele verbului latin
Conjugarea verbului latin se bazeaz pe opoziia de teme:tema prezentului
(infectum), tema perfectului (perfectum), tema supinului.
Aceast opoziie a celor dou teme era mai curnd o opoziie de aspect
(imperfectivul nsemna c aciunea e pe cale de a se realiza, e privit sub aspectul duratei,
iar perfectivul indica o aciune terminat).
Tema prezentului pentru verbul latin se obine de la cea de-a doua form de
dicionar (infinitiv prezent activ) nlturnd sufixul-re:
laudare > lauda (tema de prezent a verbelor de conj.I),
monre > mon (tema de prezent a verbelor de conjugarea a II-a),
dicre > dic (tema de prezent a verbelor de conjugarea a III-a),
audire > audi (tema de prezent a verbelor de conjugarea a IV-a).
Tema perfectului se obine de la cea de-a treia form de dicionar a verbului latin
(indicativul perfect, pers. I, sg.) prin nlturarea desinenei i:
laudavi > laudav (tema perfectului pentru verbele de conjugarea I),
monui > monu (tema perfectului pentru verbele de conjugarea a II-a),
dixi > dix (tema perfectului pentru verbele de conjugarea a III-a),
audivi > audiv (tema perfectului pentru verbele de conjugarea a IV-a).
Tema supinului se obine de la cea de-a patra form de dicionar a verbului latin
(forma de supin pentru cazul acuzativ) prin nlturarea desinenei um de acuzativ:
laudatum > laudat (tema supinului pentru verbele de conjugarea I),
monitum > monit (tema supinului pentru verbele de conjugarea a II-a),
dictum > dict (tema supinului pentru verbele de conjugarea a III-a),
auditum > audit (tema supinului pentru verbele de conjugarea a IV-a).
n limba latin persoana care svrete aciunea verbului nu se exprim prin
folosirea pronumelui personal ca n limbile moderne. n latin, persoana este redat prin
desinena fiecrei forme verbale.
Tema prezentului
Desinenele personale ale temei prezentului sunt:
Active
Pasive
Pers.I sg.
o sau m
or, r
Pers. a II-a sg. s
ris
Pers. a III-a sg. t

tur

Pers.I pl.

mus

mur

Pers. a II-a pl.

tis

mini

Pers. a III-a pl.

nt

ntur

Modurile personale
Modurile personale ale verbului latin sunt preluate din conjugarea verbului indoeuropean. Aceasta se baza pe opoziia prezent-aorist-perfect, care era o opoziie de
aspect; opoziia de timp era exprimat prin desinene. n trecerea de la sistemul verbal
indo-european la cel latin se nregistreaz o serie de schimbri eseniale:
-opoziia de timp se combin cu opoziia de aspect, dnd natere unui sistem mixt, care
tinde s devin un sistem exclusiv temporal.
-conjunctivul se contopete cu optativul.
-perfectul se contopete cu aoristul.
-apare timpul viitor.
-imperfectul indicativ, precum i toate timpurile formate pe tema perfectului, cu excepia
perfectului, sunt create n cadrul limbii latine.
-iau natere forme verbale compuse.
Modurile i timpurile personale pe tema prezentului sunt:
-indicativ prezent
-indicativ imperfect
-indicativ viitor
-conjunctiv prezent
-conjunctiv imperfect
-imperativ prezent
-imperativ viitor.
Diateza activ
Indicativ prezent
Se formeaz de la tema de prezent a verbului latin + desinenele personale: o, s, t,
mus, tis, nt. La verbele de conjugarea a III-a care au tema prezentului consonantic, se
adaug vocala tematic i / u (vocala tematic u apare doar la persoana a III-a plural).
Persoana laudo,-are moneo,dico,-re
audio-ire
re
I sg.
laudo
moneo
dico
audio
II sg.
laudas
mones
dicis
audis
III sg.
laudat
monet
dicit
audit
I pl.
laudamus monemus
dicimus
audimus
II pl.
laudatis
monetis
dicitis
auditis
III pl.
laudant
monent
dicunt
audiunt
Indicativ imperfect
Verbele de conjugarea I i a II-a formeaz indicativul imperfect de la tema de
prezent a verbului + sufixul ba+ desinenele personale: m, s, t, mus, tis, nt.
Conjugarea a III-a i a IV-a: tema de prezent +sufixul eba+ desinenele personale:
m, s, t, mus, tis, nt.

Persoana

laudo,-are

dico,-re

audio-ire

laudabam

moneo,re
monebam

I sg.

dicebam

II pl.

laudabas
laudabat
laudabamu
s
laudabatis

monebas
monebat
monebam
us
monebatis

dicebas
dicebat
dicebam
us
dicebatis

III pl.

laudabant

monebant

dicebant

audieba
m
audiebas
audiebat
audieba
mus
audiebat
is
audieban
t

II sg.
III sg.
I pl.

Indicativ viitor
Verbele de conjugarea I i a II-a formeaz indicativul viitor de la tema prezentului
+ sufixul b + vocala tematic i/u + desinenele personale: o, s, t, mus, tis, nt.
Persoana
I sg
II sg.
III sg.
I pl.
II pl.
III pl.

laudo,-are
laudabo
laudabis
laudabit
laudabimus
laudabitis
laudabunt

moneo,-re
monebo
monebis
monebit
monebimus
monebitis
monebunt

La conjugarea a III-a i a IV-a viitorul prezent se formeaz de la tema prezentului +


sufixele a/e + desinenele personale: m, s, t, mus, tis, nt.
Persoana
I sg
II sg.
III sg.
I pl.
II pl.
III pl.

dico,-re
dicam
dices
dicet
dicemus
dicetis
dicent

audio,-ire
audiam
audies
audiet
audiemus
audietis
audient

Cojunctivul prezent
La verbele de conjugarea I conjunctivul prezent se formeaz de la tema prezentului
+ sufixul e care nlocuiete vocala a din tem + desinenele personale: m, s, t, mus, tis, nt.
Pers.I sg.
laudem
Pers.I pl.
laudemus
Pers. a II-a sg. laudes
Pers. a II-a pl. laudetis
Pers. a III-a sg. laudet
Pers. a III-a pl. laudent
Verbele de conjugarea a II-a, a III-a i a IV-a formeaz conjunctivul prezent de la
tema prezentului + sufixul a + desinenele personale: m, s, t, mus, tis, nt.

Persoana
I sg.
II sg.
III sg.
I pl.
II pl.
III pl.

moneo,-re
moneam
moneas
moneat
moneamus
moneatis
moneant

dico,-re
dicam
dicas
dicat
dicamus
dicatis
dicant

audio-ire
audiam
audias
audiat
audiamus
audiatis
audiant

Conjunctivul imperfect
La toate conjugrile se formeaz de la tema prezentului + sufixul re + desinenele
personale: m, s, t, mus, tis, nt.
Persoana

laudo,-are

I sg.
II sg.
III sg.
I pl.

laudarem
laudares
laudaret
laudarem
us
laudaretis
laudarent

II pl.
III pl.

moneo,re
monerem
moneres
moneret
moneremu
s
moneretis
monerent

dico,-re

audio-ire

dicerem
diceres
diceret
dicerem
us
diceretis
dicerent

audirem
audires
audiret
audiremus
audiretis
audirent

Imperativul prezent
Conjugarea I, a II-a, a IV-a:
-pers. a II-a sg. tema prezentului: lauda!
mone!
audi!
-pers. a II-a pl.- tema prezentului + te: laudate!
monete!
audite!
Conjugarea a III-a:
-pers. a II-a sg. tema prezentului + e: mitte! (excepii fac verbele dico, duco, facio
care au imperativul prezent consonantic: dic!, duc!, fac!).
-pers. a II-a pl.- tema prezentului + i+ te: mittite!
Imperativul viitor
Prezint forme att la persoana a II-a, ct i la persoana a III-a singular i plural.
Conjugarea I, a II-a, a IV-a:
-pers. a II-a sg. tema prezentului + to
-pers. a III-a sg. tema prezentului + to
-pers. a II-a pl. tema prezentului + tote
-pers. a III-a pl. tema prezentului + nto (la conj. a IV-a + vocala u).
Conjugarea a III-a:
-pers. a II-a sg. tema prezentului + i + to
-pers. a III-a sg. tema prezentului + i + to
-pers. a II-a pl. tema prezentului + i +tote

-pers. a III-a pl. tema prezentului + u + nto.


Persoana

Conj. I

II sg.
III sg.
II pl.

laudato
laudato
laudatot
e
laudanto

III pl.

Conj.a II-a Conj.aIII-a Conj-a IVa


moneto
dicito
audito
moneto
dicito
audito
monetote
dicitote
auditote
monento

dicunto

audiunto

Modurile nepersonale
Infinitivul, gerunziul i paticipiul sunt la origine forme cazuale ale unor
substantive verbale.
Infinitivul latin ,,continu infinitivul italic. Latina a inovat introducnd diferenele
de diatez i de timp, care n perioada italic probabil c nu existau. El se folosete n
cteva situaii n locul unor forme verbale finite:
-infinitivul indignrii, al admiraiei este o caracteristic a limbii de conversaie, ca i
acuzativul exclamaiei, avnd, probabil, valoare afectiv.
-infinitivul poruncii, al interdiciei este tot o caracteristic a limbii de conversaie i a fost
motenit n limbile romanice ca prohibitiv: it. non dimenticare, rom. nu uita.
-infinitivul istoric sau descriptiv pare a fi fost la origine tot o fraz nominal. Istoricul
Sallustius l folosete n propoziii subordonate (ILR, p. 188).
n latina clasic, infinitivul prezent de diateza activ reprezint a doua form de
dicionar a verbului latin i se caracterizeaz prin sufixul re la toate conjugrile:
laudare, monre, dicre, audire.
Gerunziul este un substantiv verbal, se formeaz cu sufixul-nd a crui origine este
neclar. Se declin dup declinarea a II-a, numai la singular i nu are forme pentru cazul
nominativ.
Conjugarea I
N.
G. laudandi = de a luda
D. laudando = spre a luda
Ac. ad laudandum = pentru a luda
Abl. laudando = ludnd
Conjugarea a II-a
N.
G. monendi = de a sftui
D. monendo = spre a sftui
Ac. ad monendum = pentru a sftui
Abl. monendo = sftuind
Conjugarea a III-a
N.
G. dicendi = de a spune
D. dicendo = spre a spune
Ac. ad dicendum = pentru a spune

Abl. dicendo = spunnd


Conjugarea a IV-a
N.
G. audiendi = de a auzi
D. audiendo = spre a auzi
Ac. ad audiendum = pentru a auzi
Abl. audiendo = auzind
Gerundivul este un adjectiv verbal care se formeaz de la tema de prezent a
verbului latin + sufixul nd + desinenele us, -a, -um. Se declin ca un adjectiv cu trei
terminaii de tipul clarus, clara, clarum (formele de masculin i neutru dup declinarea a
II-a i forma de feminin dup declinarea I).
Ex. laudandus,-a,-um,
monendus,-am,-um,
dicendus,-a,-um,
audiendus,-a,-um.
,,Gerunziul se opune gerundivului ca un impersonal: eundum est in antiquam
silvam are acelai sens impersonal ca itur in antiquam silvam. Construcia impersonal cu
est devine mai puin frecvent n latina clasic, la verbele tranzitive. La verbele
intranzitive se menine tipul imperandum est servis(ILR, p.189).
Construcia gerunziului fr est este atestat n toat istoria limbii latine, mai ales la
cazul ablativ cu sens instrumental.
Acuzativul cu ad apare la Varro, dar mai ales la autorii din perioada trzie a
literaturii latine. Treptat gerunziul ncepe s fie concurat de infinitiv i de participiul
prezent. Uneori se observ folosirea paralel a gerunziului la ablativ i a participiului
prezent cu aceeai valoare dictitansdeponendoque tutelam (Titus Livius, Ab urbe, 24,
4,9). n concurena dintre participiul prezent i gerunziu, acesta din urm a ctigat foarte
mult teren, eliminnd formele de participiu prezent.
Participiul prezent este un adjectiv verbal care se formeaz de la tema de prezent a
verbului latin + sufixele ns, -nt. Se declin dup declinarea a III-a parisilabic, ca un
adjectiv de tipul sapiens, sapientis.
Conjugarea I i a II-a tema prezentului + -ns la N. sg. i nt la celelalte cazuri.
Conjugarea a III-a i a IV-a a tema prezentului + -ens la N. sg. i ent la
celelalte cazuri.
Conjugarea I
Singular
N. laudans = cel, cea care laud
G. laudantis = a celui, a celei care laud
D. laudanti = celui, celei care laud
Ac. laudantem = pe cel, pe cea care laud
Abl. laudante = de, de la cel, cea care laud
Plural
N. laudantes = cei, cele care laud
G. laudantium = a celor care laud
D. laudantibus = celor care laud, pentru cei care laud

Ac. laudantes = pe cei, cele care laud


Abl. laudantibus = de, de la cei, cele care laud

Conjugarea a II-a
Singular
N. monens = cel, cea care sftuiete
G. monentis = a celui, a celei care lsftuiete
D. monenti = celui, celei care sftuiete
Ac. monentem = pe cel, pe cea care sftuiete
Abl. monente = de, de la cel, cea care sftuiete
Plural
N. monentes = cei, cele care sftuiesc
G. monentium = a celor care sftuiesc
D. monentibus = celor care sftuiesc
Ac. monentes = pe cei, cele care sftuiesc
Abl. monentibus = de, de la cei, cele care sftuiesc

Conjugarea a III-a
Singular
N. dicens = cel, cea care zice
G. dicentis = a celui, a celei care zice
D. dicenti = celui, celei care zice
Ac. dicentem = pe cel, pe cea care zice
Abl. dicente = de, de la cel, cea care zice
Plural
N. dicentes = cei, cele care zic
G. dicentium = a celor care zic
D. dicentibus = celor care zic, pentru cei care zic
Ac. dicentes = pe cei, cele care zic
Abl. dicentibus = de, de la cei, cele care zic
Conjugarea a IV-a
Singular
N. audiens = cel, cea care aude
G. audientis = a celui, a celei care aude
D. audienti = celui, celei care aude
Ac. audientem = pe cel, pe cea care aude
Abl. audiente = de, de la cel, cea care aude

Plural
N. audientes = cei, cele care aud
G. audientium = a celor care aud
D. audientibus = celor care aud, pentru cei care aud
Ac. audientes = pe cei, cele care aud
Abl. audientibus = de, de la cei, cele care aud
Diateza pasiv
Regulile de formare a modurilor personale sunt aceleai ca la diateza activ, n
flexiune schimbndu-se doar desinenele personale. Desinenele de diatez pasiv sunt:
Pers.I sg.
or, r
Pers. a II-a sg ris
Pers. a III-a sg. tur
Pers.I pl.

mur

Pers. a II-a pl. mini


Pers. a III-a pl ntur
Oferim paradigma complet, pe conjugri, a formrii indicativului prezent,
imperfect, viitor, a conjunctivului prezent, imperfect i a imperativului la diateza pasiv.
Indicativ prezent
Persoana laudo,-are moneo,dico,-re
audio-ire
re
I sg.
laudar
moneor
dicor
audior
II sg.
laudaris
moneris
diceris
audiris
III sg.
laudatur
monetur
dicitur
auditur
I pl.
laudamur monemur
dicimur
audimur
II pl.
laudamini monmini
dicimini
audimini
III pl.
laudantur monentur dicuntur
audiuntu
r
Indicativul imperfect
Persoana
I sg.
II sg.
III sg.
I pl.
II pl.
III pl.

laudo,-are
laudabar
laudabaris
laudabatur
laudabamur
laudabamini
laudabantur

moneo,-re
monebar
monebaris
monebatur
monebamur
monebamini
monebantur

dico,-re
dicebar
dicebaris
dicebatur
dicebamur
dicebamini
dicebantur

audio-ire
audiebar
audiebaris
audiebatur
audiebamur
audiebamini
audiebantur

Indicativul viitor
Conjugarea I i a II a:
Persoana
laudo,-are
I sg
laudabor
II sg.
laudaberis
III sg.
laudabitur
I pl.
laudabimur
II pl.
laudabimini
III pl.
laudabuntur

moneo,-re
monebor
moneberis
monebitur
monebimur
monebimini
monebuntur

Conjugarea a III-a i a IV-a:


Persoana
dico,-re
I sg
dicar
II sg.
diceris
III sg.
dicetur
I pl.
dicemur
II pl.
dicemini
III pl.
dicentur

audio,-ire
audiar
audieris
audietur
audiemur
audiemini
audientur

Conjunctiv prezent
Conjugarea I:
Pers.I sg.
lauder
Pers.I pl.
laudemur
Pers. a II-a sg. lauderis
Pers. a II-a pl. laudemini
Pers. a III-a sg. laudetur
Pers. a III-a pl. laudentur
Conjugarea a II-a, a III-a i a IV-a:
Persoana
moneo,-re
dico,-re
audio-ire
I sg.
monear
dicar
audiar
II sg.
monearis
dicaris
audiaris
III sg.
moneatur
dicatur
audiatur
I pl.
moneamur
dicamur
audiamur
II pl.
moneamini
dicamini
audiamini
III pl.
moneantur
dicantur
audiantur
Conjunctiv imperfect
Pers.
laudo,-are
I sg.
laudarer
II sg.
laudareris
III sg.
laudaretur
I pl.
laudaremur
II pl.
laudaremini
III pl.
laudarentur

moneo,-re
monerer
monereris
moneretur
moneremur
moneremini
monerentur

dico,-re
dicerer
dicereris
diceretur
diceremur
diceremini
dicerentur

audio-ire
audirer
audireris
audiretur
audiremur
audiremini
audirentur

Imperativul prezent
La diateza pasiv imperativul prezent are terminaiile:
-pers. a II a sg. - re: laudare!, monere!, dicere!, audire!
-pers. a II-a pl. - mini: laudamini!, monemini!, dicemini!, audimini!
Infinitivul prezent pasiv la conjugrile I, a II-a i a IV-a se formeaz cu sufixul ri:
-laudari = a fi ludat
-moneri = a fi sftuit
-audiri = a fi auzit
La conjugarea a III-a sufixul de infinitiv prezent pasiv este i: dici, mitti, duci etc.
Tema perfectului
Diateza activ
Pe tema perfectului se formeaz urmtoarele moduri i timpuri:
-indicativ perfect
-indicativ mai mult ca perfect
-indicativ viitor perfect sau viitor anterior
-conjunctiv perfect
-conjunctiv mai mult ca perfect
-infinitiv perfect.
Indicativ perfect
La toate conjugrile regula formrii indicativului perfect este: tema perfectului +
desinenele personale specifice acestei teme: i, isti, it, imus, istis, erunt sau re. Se
traduce prin perfectul compus din limba romn.
Pers.
Conj.I
Conj.a II-a Conj.aIII-a Conj.aIVa
I sg.
laudavi
monui
dixi
audivi
II sg.
laudavisti monuisti
dixisti
audivisti
III sg.
laudavit
monuit
dixit
audivit
I pl.
laudavimu monuimus diximus
audivimus
s
II pl.
laudavisti monuistis dixistis
audivistis
s
III pl.
laudaveru monuerun dixerunt
audiverunt
nt
t
Indicativul mai mult ca perfect
La toate conjugrile indicativul mai mult ca perfect se formaez de la tema
perfectului + sufixul era + desinenele personale m, s, t, mus, tis, nt. Se traduce prin mai
mult ca perfectul din limba romn.
Persoana
I sg.
II sg.
III sg.
I pl.

Conjugarea I
laudaveram
laudaveras
laudaverat
laudaveramus

Conjugarea a II-a
monueram
monueras
monuerat
monueramus

II pl.
III pl.

laudaveratis
laudaverant

monueratis
monuerant

Persoana
I sg.
II sg.
III sg.
I pl.
II pl.
III pl.

Conjugarea a III-a
dixeram
dixeras
dixerat
dixeramus
dixeratis
dixerant

Conjugarea a IV-a
audiveram
audiveras
audiverat
audiveramus
audiveratis
audiverant

Indicativul viitor anterior


La toate conjugrile viitorul perfect se formeaz de la tema perfectului + sufixul
er + vocal tematic (timbrul acesteia este i pentru toate persoanele, cu excepia
persoanei a III-a plural unde vocala tematic este u) + desinenele personale: o, s, t, mus,
tis, nt. Se traduce prin viitorul anterior din limba romn.
Persoana
Conjugarea I
Conjugarea a II-a
I sg.
laudavero
monuero
II sg.
laudaveris
monueris
III sg.
laudaverit
monuerit
I pl.
laudaverimus
monuerimus
II pl.
laudaveritis
monueritis
III pl.
laudaverunt
monuerunt
Persoana
I sg.
II sg.
III sg.
I pl.
II pl.
III pl.

Conjugarea a III-a
dixero
dixeris
dixerit
dixerimus
dixeritis
dixerunt

Conjugarea a IV-a
audivero
audiveris
audiverit
audiverimus
audiveritis
audiverunt

Conjunctivul perfect
Formele conjunctivului perfect sunt identice cu cele ale viitorului perfect,
exceptnd persoana I singular care folosete desinena consonantic m la perfect. Se
traduce prin conjunctivul perfect din limba romn.
Persoana
Conjugarea I
Conjugarea a II-a
I sg.
laudaverim
monuerim
II sg.
laudaveris
monueris
III sg.
laudaverit
monuerit
I pl.
laudaverimus
monuerimus
II pl.
laudaveritis
monueritis
III pl.
laudaverunt
monuerunt

Persoana
I sg.
II sg.
III sg.
I pl.
II pl.
III pl.

Conjugarea a III-a
dixerim
dixeris
dixerit
dixerimus
dixeritis
dixerunt

Conjugarea a IV-a
audiverim
audiveris
audiverit
audiverimus
audiveritis
audiverunt

Conjunctivul mai mult ca perfect


La toate cele patru conjugri verbul latin formeaz conjunctivul mai mult ca
perfect de la tema perfectului + sufixul isse + desinenele personale m, s, t, mus, tis, nt.
Se traduce prin condiionalul-optativ din limba romn.
Persoana
Conjugarea I
Conjugarea a II-a
I sg.
laudavissem
monuissem
II sg.
laudavisses
monuisses
III sg.
laudavisset
monuisset
I pl.
laudavissemus
monuissemus
II pl.
laudavissetis
monuissetis
III pl.
laudavissent
monuissent
Persoana
I sg.
II sg.
III sg.
I pl.
II pl.
III pl.

Conjugarea a III-a
dixissem
dixisses
dixisset
dixissemus
dixissetis
dixissent

Conjugarea a IV-a
audivissem
audivisses
audivisset
audivissemus
audivissetis
audivissent

Infinitivul perfect
La toate conjugrile se formeaz de la tema perfectului + sufixul -isse.
Conj. I laudavisse = c a ludat, c au ludat.
Conj. a II a monuisse = c a sftuit, c au sftuit.
Conj. a III-a dixisse = c a zis, c au zis.
Conj. a IV-a audivisse = c a auzit, c au auzit.
Tema supinului
Supinul reprezint a patra form de dicionar a verbului latin i este la origine, ca
i infinitivul, un substantiv verbal. Supinul are dou forme:
-supinul I n -um e un substantiv la acuzativ (laudatum, dormitum) i este folosit
att n limbile italice, ct i n cele slave, dup verbe care indic micarea ntr-o anumit
direcie, deci este un acuzativ de direcie: essum vocare= a invita la mas. De asemenea,

supinul n acuzativ al verbelor tranzitive primete ca determinant un complement direct,


n acuzativ: pacem petitum.
-supinul II n u, forma de cazul ablativ, apare, de regul, dup un adjectiv i de
traduce prin supinul romnesc: Ex. flores mirabiles visu = flori minunate de vzut.
La nceputul epocii imperiale, n limba popular, supinul nceteaz de a mai fi un
mod viu. n locul lui se ntrebuineaz infinitivul final, participiul viitor activ sau
propoziii finale.
Dintre limbile romanice, numai romna a pstrat supinul tot cu rol de substantiv
verbal, dar i-a lrgit mult sfera de ntrebuinare.
Supinul II, aa cum afirm Ernout, a fost nlocuit de infinitiv n latina popular,
mai nti n poezie i apoi n proza postclasic; nlocuirea a fost total, iar limbile
romanice n-au motenit nimic din aceast form verbal.
Pe tema de supin a verbului latin (care se obine, aa cum am artat anterior, de la
forma de acuzativ a supinului prin nlturarea desisnenei um) se formeaz urmtoarele
moduri:
-participiu viitor activ
-infinitiv viitor activ
-infinitiv viitor pasiv
-participiu perfect pasiv
-infinitiv perfect pasiv.
Participiul viitor activ se formeaz la toate conjugrile de la tema supinului +
sufixul ur + desinenele unui adjectiv cu trei forme: -us, -a, -um.
Conj. I sg.
laudaturus,-a,-um = care va luda
pl.
laudaturi, -ae,-a = care vor luda
Conj. a II-a sg. moniturus,-a,-um = care va sftui
pl. monituri, -ae,-a = care vor sftui
Conj.a III-a sg. dicturus,-a,-um = care va zice
pl. dicturi, -ae, -a = care vor zice
Conj.a IV-a sg. auditurus, -a, um = care va auzi
pl. audituri, -ae,-a = care vor auzi
Infinitivul viitor activ se formeaz la toate conjugrile din tema de supin a
verbului latin + sufixul ur + desinenele de acuzativ singular i plural de la declinarea a
II-a i I + esse.
Conj. I sg.
laudaturum,-am,-um esse= c va luda
pl.
laudaturos, -as,-a esse= c vor luda
Conj. a II-a sg. moniturum,-am,-um esse = c va sftui
pl. monituros, -as,-a esse = c vor sftui
Conj.a III-a sg. dicturum,-am,-um esse = c va zice
pl. dicturos, -as, -a esse = c vor zice
Conj.a IV-a sg. auditurum, -am, um esse = c va auzi
pl. audituros, -as,-a esse = c vor auzi
Infinitivul viitor pasiv este alctuit din forma de acuzativ a supinului + infinitivul
prezent pasiv al verbului eo, ire, ivi, itum (iri).
Conj.I

laudatum iri = c va luda

Conj. a II-a monitum iri = c va sftui


Conj. a III-a dictum iri = c va spune
Conj. a IV-a auditum iri = c va auzi.
Participiul perfect pasiv este un adjectiv verbal care se formeaz de la tema
supinului + desineele us, -a, um. Deci formele de masculin i neutru se declin dup
declinarea a II-a, iar forma de feminin dup declinarea I.
Conj. I sg.
laudatus,-a,-um = ludat, ludat
pl.
laudati, -ae,-a = ludai, ludate
Conj. a II-a sg. monitus,-a,-um = sftuit, sftuit
pl. moniti, -ae,-a = sftuii, sftuite
Conj.a III-a sg. dictus,-a,-um = spus, spus
pl. dicti, -ae, -a = spui, spuse
Conj.a IV-a sg. auditus, -a, um = auzit, auzit
pl. auditi, -ae,-a = auzii, auzite.
Infinitivul perfect pasiv se formeaz la toate conjugrile din tema de supin a
verbului latin + desinenele de acuzativ singular i plural de la declinarea a II-a i I +
esse.
Conj. I sg.
laudatum,-am,-um esse= c a fost ludat
pl.
laudatos, -as,-a esse= c au fost ludai
Conj. a II-a sg. monitum,-am,-um esse = c a fost sftuit
pl. monitos, -as,-a esse = c au fost sftuii
Conj.a III-a sg. dictum,-am,-um esse = c a fost spus
pl. dictos, -as, -a esse= c au fost spui
Conj.a IV-a sg. auditum, -am, um esse = c a fost auzit
pl. auditos, -as,-a esse = c au fost auzii.
Formele de trecut sau formele compuse
ale diatezei pasive
Timpurile care la diateza activ sunt formate din tema perfectului, la pasiv se
compun din participiul perfect pasiv al verbului de conjugat + modurile i timpurile
de prezent ale verbului sum, esse, fui. Vom folosi ca exemple verbe de la o singur
conjugare, ntruct aceste forme compuse se formeaz la fel la toate conjugrile.
Indicativ perfect pasiv
vocatus, vocata, vocatum sum, es, est = (eu, tu, el) am,ai, a fost chemat()
vocati, vocatae, vocata sumus, estis, sunt = (noi, voi, ei) am, ai, au fost chemai,
chemate
Indicativ mai mult ca perfect pasiv
vocatus, vocata, vocatum eram, eras, erat = (eu, tu, el) fusesem, fusesei, fusese
chemat()
vocati, vocatae, vocata eramus, eratis, erant = (noi, voi, ei) fusserm, fuseseri,
fuseser chemai, chemate.
Indicativ viitor perfect pasiv
vocatus, vocata, vocatum ero, eris, erit = (eu, tu, el) voi, vei, va fi chemat()
vocati, vocatae, vocata erimus, eritis, erunt = (noi, voi, ei) vom, vei, vor fi
chemai, chemate.
Conjunctiv perfect pasiv

vocatus, vocata, vocatum sim, sis, sit = (eu, tu, el) s fiu, s fii, s fie chemat()
vocati, vocatae, vocata simus, sitis, sint= (noi, voi, ei) s fim, s fii, s fie chemai,
chemate.
Conjunctiv mai mult ca perfect pasiv
vocatus, vocata, vocatum essem ,esses, esset = (eu, tu, el) a fi, ai fi, ar fi chemat()
vocati, vocatae, vocata essemus, essetis, essent = (noi, voi, ei) am fi, ai fi, ar fi
chemai, chemate.
Verbe neregulate
Sum, esse, fui
Verbul neregulat cel mai frecvent folosit n vorbire este sum, esse, fui = a fi. Ca i
n limba romn el este un auxiliar, servind la formarea flexiunii compuse a diatezei
pasive, la conjugarea pe tema de perfect a verbelor deponente i la formarea a dou tipuri
speciale de conjugri din limba latin, perifrastica activ i pasiv.
Tema prezentului
Persoana
Indicativ
Indicativ
Indicativ
prezent
imperfect
viitor prezent
I sg.
sum
eram
ero
II sg.
es
eras
eris
III sg.
est
erat
erit
I pl.
sumus
eramus
erimus
II pl.
estis
eratis
eritis
III pl.
sunt
erant
erunt
Conjunctiv Imperativ
Conjunctiv
Imperativ
imperfect
prezent
prezent
viitor
I sg.
sim
essem
II sg. sis
esses
es
esto
III sg. sit
esset
esto
I pl.
simus
essemus
II pl.
sitis
essetis
este
estote
III pl. sint
essent
sunto
Dintre modurile nepersonale pe tema de prezent, sum, esse, fui nu are dect infinitiv
prezent = esse.
Tema perfectului
Pe tema perfectului modurile i timpurile se formeaz regulat, tema de perfect a
verbului fiind fu < fui.

Pers.

Persoana
I sg.
II sg.
III sg.
I pl.
II pl.

Indicativ
perfect
fui
fuisti
fuit
fuimus
fuistis

Indicativ mai
mult ca perfect
fueram
fueras
fuerat
fueramus
fueratis

Indicativ
viitor perfect
fuero
fueris
fuerit
fuerimus
fueritis

III pl.
Persoana
I sg.
II sg.
III sg.
I pl.
II pl.
III pl.

fuerunt

fuerant

Conjunctiv perfect
fuerim
fueris
fuerit
fuerimus
fueritis
fuerunt

fuerunt
Conjunctiv
mai
mult ca perfect
fuissem
fuisses
fuisset
fuissemus
fuissetis
fuissent

Infinitivul perfect are forma fuisse.


Pe tema supinului ntlnim la acest verb forme pentru:
-participiu viitor: futurus, -a, -um = (cel, cea) care va fi,
futuri,-ae,-a = (cei, cele) care vor fi.
-infinitiv viitor: futurum, futuram, futurum esse = c va fi
futuros, futuras, futura esse = c vor fi.
La unii scriitori verbul sum, esse, fui prezint unele forme secundare:
-infinitiv viitor: fore.
-conjunctiv prezent: fuam, fuas, fuat etc.
-conjunctiv imperfect: forem, fores, foret etc.
Compuii lui sum, esse, fui
Verbul sum, esse, fui are 11 compui cu o serie de prepoziii devenite prefixe. n
ordine alfabetic acetia sunt:
1. absum, abesse, afui = a fi departe, a lipsi,
2. adsum, adesse, adfui = a fi prezent, a fi de fa,
3. desum, deesse, defui = a lipsi,
4. insum, inesse, infui = a fi nuntru,
5. intersum, interesse, interfui = a fi la mijloc, a participa,
6. obsum, obesse, obfui = a fi mpotriv, a vtma,
7. possum, posse, potui = a putea,
8. prosum, prodesse, profui = a fi de folos,
9. praesum, praeesse, praefui = a fi n frunte, a conduce,
10.subsum, subesse, subfui = a fi sub,
11.supersum, superesse, superfui = a fi deasupra.
Flexiunea acestor verbe este identic cu cea a lui sum, prefixele rmnnd
neschimbate. Verbele absum i praesum prezint forme de participiu prezent: absents,
absentis i praesents, praesentis. Dou verbe compuse au n conjugare prefixe diferite:
- possum, posse, potui, compus cu adjectivul potis, pote, prezint naintea formelor
lui sum care ncep cu o consoan ca element de compunere pos- (ntruct dentala t din
pot se asimileaz cu s), iar naintea formelor lui sum care ncep cu o vocal, elementul de
compunere este pot-. Oferim ca exemplu flexiunea acestui verb la indicativ prezent,
aceasta fiind concludent: possum, potes, potest, possumus, potestis, possunt.
- prosum, prodesse, profui este compus cu prod (aceasta este o form mai veche
pentru pro) care s-a pstrat naintea formelor lui sum care ncep cu o vocal, dentala d

pierzndu-se naintea formelor auxiliarului care ncep cu o consoan( aici elementul de


compunere este pro-). Ex. indicativ prezent: prosum, prodes, prodest, prosumus,
prodestis, prosunt.
Verbe neregulate:volo, nolo, malo
Intrnd n categoria verbelor de voin (verba voluntatis), volo, nolo i malo pot fi
considerate de conjugarea a III-a, dac avem n vedere regulile de formare a indicativului
viitor i a conjunctivului imperfect.
Formele acestor verbe sunt:
volo, velle, volui = a vrea,
nolo, nolle, nolui = a nu vrea (este un compus al verbului volo cu adverbul de
negaie non),
malo, malle, malui = a prefera (format din volo + adverbul magis).
Aceste verbe se conjug la modurile indicativ, conjunctiv, imperativ, infinitiv pe
tema de prezent i de perfect, iar primele dou au forme i de participiu prezent.
Indicativ prezent
Persoana
volo
nolo
malo
I sg.
volo
nolo
malo
II sg
vis
non vis
mavis
III sg
vult
non vult
mavult
I pl.
volumus
nolumus
malumus
II pl.
vultis
non vultis
mavultis
III pl.
volunt
nolunt
malunt
Indicativ imperfect
Persoana
volo
I sg.
volebam
II sg
volebas
III sg
volebat
I pl.
volebamus
II pl.
volebatis
III pl.
volebant

nolo
nolebam
nolebas
nolebat
nolebamus
nolebatis
nolebant

malo
malebam
malebas
malebat
malebamus
malebatis
malebant

Indicativ viitor
Persoana
volo
I sg.
volam
II sg
voles
III sg
volet
I pl.
volemus
II pl.
voletis
III pl.
volent

nolo
nolam
noles
nolet
nolemus
noletis
nolent

malo
malam
males
malet
malemus
maletis
malent

Persoana
I sg.
II sg
III sg
I pl.
II pl.
III pl.

volo
velim
velis
velit
velimus
velitis
velint

Conjunctiv imperfect
Persoana
volo
I sg.
vellem
II sg
velles
III sg
vellet
I pl.
vellemus
II pl.
velletis
III pl.
vellent

Conjunctiv prezent
nolo
malo
nolim
malim
nolis
malis
nolit
malit
nolimus
malimus
nolitis
malitis
nolint
malint
nolo
nollem
nolles
nollet
nollemus
nolletis
nollent

malo
mallem
malles
mallet
mallemus
malletis
mallent

Forme de imperativ are doar nolo:


-imperativ prezent -pers. a II-a sg.- noli!
-pers. a II-a pl. - nolite!
-imperativ viitor -pers. a II-a sg.- nolito!
-pers. a II-a pl. -nolitote!
Moduri nepersonale:
-infinitiv prezent: velle, nolle, malle.
-participiu prezent:
volo
N.sg. volens
N.pl. volentes
G.sg. volentis
G.pl. volentium
D.sg. volenti
D.pl. volentibus
Ac.sg. volentem
Ac.pl. volentes
Abl.sg. volente
Abl.pl. volentibus
nolo
N.sg. nolens
N.pl. nolentes
G.sg. nolentis
G.pl. nolentium
D.sg. nolenti
D.pl. nolentibus
Ac.sg. nolentem
Ac.pl. nolentes
Abl.sg. nolente
Abl.pl. nolentibus
Malo nu are forme de participiu prezent.

Tema perfectului
Pe aceast tem, cele trei verbe de voin formeaz regulat modurile i timpurile
perfectului. Tema se obine din cea de-a treia form, prin eliminarea desinenei de
persoana I sg. i. Ex. volui > volu
nolui > nolu
malui > malu
Indicativ perfect
Persoana
volo
nolo
malo
I sg.
volui
nolui
malui
II sg.
voluisti
noluisti
maluisti
III sg.
voluit
noluit
maluit
I pl.
voluimus
noluimus
maluimus
II pl.
voluistis
noluistis
maluistis
III pl.
voluerunt
noluerunt
maluerunt
Indicativ mai mult ca perfect
Persoana
volo
nolo
I sg.
volueram
nolueram
II sg.
volueras
nolueras
III sg.
voluerat
noluerat
I pl.
volueramus
nolueramus
II pl.
volueratis
nolueratis
III pl.
voluerant
noluerant

malo
malueram
malueras
maluerat
malueramus
malueratis
maluerant

Indicativ viitor perfect


Persoana
volo
nolo
I sg.
voluero
noluero
II sg.
volueris
nolueris
III sg.
voluerit
noluerit
I pl.
voluerimus
noluerimus
II pl.
volueritis
nolueritis
III pl.
voluerunt
noluerunt

malo
maluero
malueris
maluerit
maluerimus
malueritis
maluerunt

Conjunctivul perfect are, aa cum tim deja, aceleai forme ca cele ale viitorului
perfect, cu excepia persoanei I sg., unde apare desinena consonantic m: voluerim,
noluerim, maluerim.
Conjunctiv mai mult ca perfect
Persoana
volo
nolo
I sg.
voluissem
noluissem
II sg.
voluisses
noluisses
III sg.
voluisset
noluisset
I pl.
voluissemus
noluissemus
II pl.
voluissetis
noluissetis

malo
maluissem
maluisses
maluisset
maluissemus
maluissetis

III pl.

voluissent

noluissent

maluissent

Infinitivul perfect are formele: voluisse = a fi vrut, noluisse = a nu fi vrut, maluisse


= a fi preferat.
TESTE DE EVALUARE
1.Trecei la pasiv urmtoaerele forme verbale: legit, leget, legisset, legeret,
legerat, legebat, legerit, legat, legite, legisse, legere, lecturum esse, lecturus.
2.Analizai urmtoarele verbe i recunoatei modul, timpul, numrul, persoana:
tegeret, scribis, rident, parcunt, custodiam, vinces, probandi, tecebimus, credam, legis.

TESTE DE EVALUARE FINAL


Analizai din punct de vedere morfologic toate prile de vorbire studiate din textul
de mai jos:
Romulus, Martis filius, urbem Romam condidit. Post Romuli mortem Numa
Pompilius constituit leges Romanis et multa Romae templa aedificavit. Tullus Hostilius
Albanos et alios populos vicit et urbem amplificavit. Post hunc Ancus Marcius, Numae
nepos, dimicavit contra Latinos et Aventinum momtem et ianiculum civitati adiecit.
(Romae reges, dupa Eutropius,( v. Virgil Matei, p. 110)