Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de activitate logopedic

Profesor logoped MITU MONICA


SCOALA SPECIALA DE ARTE SI MESERII SLOBOZIA

Data : 4. 04. 2012 Clasa : a V- a B- deficiente mentale severe/asociate Aria curriculara : Consiliere si orientare Disciplina : Terapia t l! r"rilor #e li$!a% Tulburarea de limbaj : Dislalie & #isle'ie ( #is)ra*ie Subiectul activitatii : Sunetul si litera R Tipul activitatii : Corectiv-terapeutic Forma de organi are a activitatii : terapie #e )r p & 2 ele+i #e ni+el ase$"n"tor . Durata : 4, $in te . OBIECTIV GENERAL : Consolidarea priceperilor i deprinderilor de pronunie corect a sunetului R si de citire i scriere corect a literei R . OBIECTIVE OPERATIONALE: Terapia generala : o1 - sa execute corect exerciii de gimnastica a corpului ; o2 - sa execute exerciii de respiraie ; o3 - sa execute exerciii pentru dezvoltarea mobilitii aparatului fono articulator . Terapia specifica : a- .o)niti+e 1. s pronune corect sunetul R n emitere independent, n silabe directe i indirecte, n cuvinte. 2. s recunoasc auditiv sunetul R si locul su in silabe , cuvinte , propo iii ! ". s recunoasc litera R si r de tipar ! #. s citeasc n ritm propriu, atent i contient silabe, cuvinte si propo iii ! $. s scrie corect litera R si r mic de mana . %. sa re olve sarcinile cat mai corect . !- a*e.ti+ & atit #inale &. s isi menin atenia concentrata asupra activitatii cat mai mult timp ! '. s colabore e e(icient cu cole)ii de )rup! *. s participe activ la activitate . 2

STRATEGIA DIDACTICA METODE SI PROCEDEE : conversaia euristica , demonstraia articulatorie, e+plicaia, e+erciiul, observaia, ,ocul didactic, anali a (onetic a cuv-ntului. MI/LOACE DIDACTICE MATERIALE : panou , plane, (oi (lipc.art, (ie de lucru, carioca, pi+uri , creioane colorate, tablite si litere ma)netice .

Bibliografie
1. Cosmovici /ndrei 0 1si.olo)ia colar, 1olirom, 2ai, 1**' 2. Cuco Constantin 0 1eda)o)ie )eneral, 3ditura 1olirom, 2ai, 2444 ". Radu 5.eor).e 0 1si.opeda)o)ia de voltrii colarilor cu .andicap, 3ditura 6idactic i 1eda)o)ic R/, 7ucureti, 1**'! #. 5.er)u /lois 0 Sinte e de psi.opeda)o)ie special, 5.id pentru concursuri i e+amene de obinere a )radelor didactice, 3ditura 1olirom, 2ai, 244$ $. 8c.iopu 9rsula, :er a 3mil 0 1si.olo)ia v-rstelor, 7ucureti, 3ditura 6idactic i 1eda)o)ic, 1**$ %. 73;/<, =>R36/</, /ctiviti practice n lo)opedie i psi.olo)ie colar, 3ditura 1rimus >radea, 244*. &. ;9RC?9, 3@2=2/! ;9RC?9 <2C>=/3, Anvm s vorbim corect, 3ditura 1rinteB, Clu,-<apoca, 1***. '. :R?8@/8, 3C/C3R2</ DcoordonatorE, S nvm cu...plcere. Fie de e+erciii lo)opedice n comunicarea oral i scris, /sociaia Reninco Rom-nia, 244&. *. :R?8@/8, 3C/C3R2</ DcoordonatorE, Cerapia tulburrilor de limba,, 3. 6. 1. 7ucureti, 1**&. 14. :R?8@/8, 3C/C3R2</ DcoordonatorE, 1ro)ram de e+erciii lo)opedice pentru remedierea dislaliei, /sociaia Reninco Rom-nia, 244*. 11. GGG.edu.ro 12. GGG.didactic.ro

"

DESFASURAREA LECTIEI
T OB. I OP M P

ETAPELE LECTIEI 1. MOMENT ORGANIZATORI C

Con inutul activitatii


ACTIVITATEA LOGOPEDULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGIA DIDACTICA
METODE SI PROCEDEE MIJLOACE DE INVATAMANT

E VALUARE

2. CAPTAREA ATENTIEI

O7 O8 O9

1entru buna des(urare a leciei voi Se pre)tesc de Conversaia euristica asi)uraH activitate. - aerisirea cabinetului de lo)opedie - pre)tirea materialelor - intrarea ordonat a elevilor n cabinet si ae area lor pe scaune. Conversaia 2n cabinet am adus un cel mare de plus. /sculta cu atenie . euristica 2i ro) pe copii sa isi dea cu prerea cum se numete celul. 3ste Idreana care se va uita la noi cat de cumini suntem si la s(-rit v va recompensa daca vei (ii ateni si lucram (rumos . !"drean#$% de Cudor /r).e i L(a0i +"1 t . $+a pe Z#rean0" Cel . o.2ii #e *aian0"3 E n .4ine 1#ren0"ros De *lo.os5 #ar e *r $os. Par."(i str4ns #in peti.e

;ucrie de plus , poe ie ,plane didactice .

3. TERAPIE GENERALA

o1

o2

Ca s"(l tot 6$pie#i.e5 7er*eni0ele(i at4rn" 8i pe o.2i5 pe nara .4rn" 8i se(n. r." 9i #es. r."5 Par."(i s.os #in .4l0i #e * r.".: /(ie la panou litera R mare si mic de tipar si de mana . 2i ntreb cum (ace Z#rean0" c-nd e suprat H @/RRRR !deci el tie sa pronune corect sunetul R . =e spun ca ast i ne vom aminti cum se pronuna corect sunetul R, vom citi, recunoate si scrie litera R. Ancepem cu c-teva e+erciii de )i$nasti.a )enerala si a $4inilor : - ridicarea braelor sus ! - ae area m-inilor pe umeri ! - m-inile pe lan)a corp ! - rotirea braelor ! - scuturarea m-inilor ! - nc.idere i desc.idere a pumnului! - c-ntatul la pian! - micarea bob-rnac. 3+ecutam apoi c-teva H 1. E'er.i0ii #e 6n."l1ire a aparat l i *ono(arti. latorH - Anc.idereaJ desc.iderea oc.ilor ! - mirareJ -mbetJ ncruntare ! - u)uierea bu elor ! - um(larea obra,ilor ! - limba sus-,os , st-n)a-dreapta! - nc.idereaJ desc.iderea )urii ! - )ar)ar, cscat, s(orit. 2. E'er.i0ii pentr e# .area respira0iei: ( su(latul n lum-nare, um(larea balonului, utili area ,ucriilor de su(lat. ;. E'er.i0ii pentr #e1+oltarea a 1 l i

3+ecut ,ocuri i 3+erciiul e+erciii pentru 6emonstraia )imnastica )eneral, 2mitaia pentru aparatul (onoarticulator, pentru educarea respiraiei. 7aloane, instrumente de su(lat . 1lane

Frontala >rala

1ronun onomatopee.

Fisa cu ima)ini si onomatopee $

o3

4. TERAPIE SPECIFICA

O1

O2 O7 O8 O9

*one$ati. <pentr a.este e'er.i0ii pri$es. o *isa a% t"toare . i$a)ini - cum (ace ursulH morr, morr, morr! - cum sun tele(onulH -rr, -rr, -rr! - cum (ace roataH sc-r, sc-r! - cum (ace c-inele supratH m-rrr ,m-rr, m-rr! - cum tremurm de (ri)H b-rr, b-rrr! - cum oprim caiiH p-rrr, - cum c.emm oileH b-rr . 6up ce ne-am ncl it, ii ntreb ce sunet si litera am spus ca repetam KR Cum se pronuna corect acest sunet K 1ronunm sunetul R cu toii Dn oapt, apoi cu voce normalE si le aduc aminte po iia care trebuie luat pentru pronunarea sunetului D bu ele desc.ise, uor -mbet, dinii uor distanai, limba vibrea E. Copiii repeta apoi concomitent cu lo)opedul sila!e care conin sunetul RH -n po iie iniialH ra, re, ri, ro, ru, r. -n po iie (inalH er, ir, -r, r, ar, or, ur. -n po iie medianH ara, ere, iri, r, uru, oro. -n po iie iniial i (inalH rer, rir, rar, ror, rur. CitimJrostim apoi mpreuna cuvinte si stabilim unde in cuv-nt se a(la sunetul R H la nceput , in interior , la s(-rit . - rac, r-nd, ren, rest, roi, rod, romb, rusD-E! - ora, ori, era, )reu, brad, surd,urs,turn! - car, cor, dor, (ir, dur, )er, ,ar, mar, nor, pur, rar, (ier, er ,var, - ram, ra , ra, ran, re)e, rece, robot, roat, rom-n, ru(e, rudD--E! - bara, curea, erou, (loare, )ara, )ara,, )ura, .ora, mare ,mere, carto(, ti)ru,

1ronun sunetul r, Conversaia prin adoptarea unei euristica po iii corecte.


3+plicaia 6emonstraia articulatorie

1lane didactice

Frontala >rala
>bservarea sistematica a comportame - ntului.

Repet concomitent cu pro(esorul silabe care 3+erciiul conin sunetul r.

Repet concomitent cu pro(esorul silabe care /nali a (onetic a conin sunetul r. Stabilesc locul cuv-ntului sunetului r in cuvintele rostite.

1lane cu cuvinte si ima)ini

O3 O4 O5 >1 O7 O8 O9

># >$ >% O7 O8 O9

- aur, abur, canar, cocor, (ular, pa.ar, mutar, )reier, sudor, -nar, o(er , idar, iar,colar . - rac.et, radio, r-ndunic, rsrit, receptor, reet, revist, ridic.e, robinet, roc.ie, ru)ciuneD---E! - trompeta, trsura, ursule, lanterna, cerneala ,)rmada , brara , tranda(ir , leopard ! - armurier , abecedar, a,utor, buctar, Scriu cuvinte pe tablita calendar, (rior, iubitor, lnior, ma)netica cu a,utorul puior,pompier, sema(or, verior . pro(esorului . Scriem c-teva din cuvinte pe tblia ma)netica ca sa vad mai uor locul sunetului R in cuv-nt . =e propun copiilor sa ,ucam =E sp n na5 t sp i $ lte: H 1ro(esorul lo)oped 1articip la ,oc. spune un cuv-nt, iar elevul trebuie s trans(orme cuv-ntul din unulJuna n mai muliJmai multe. 6es(or ,ocul didactic Cuvintele 1articip la ,oc. alintate Dm-n)-iateE. Copilul trebuie s trans(orme cuvintele dup modelH ra0"( r"0 9."> 7un dup ce ne-am amintit cum se pronuna sunetul R si cum arata litera R de tipar vreau sa vad daca va mai amintit cum Re olva (isa primita cu se scrie litera R mare si litera r mic de mana a,utor . =e dau elevilor o (isa pe care scriu un r-nd cu litera R mare si unul cu r mic , silabe si cuvinte care conin R la nceput , la mi,loc si la s(-rit si o propo iie scurta .

;ocul didactic 3+plicaia

;ocul didactic 3+plicaia

Cablita si litere ma)netice .

Conversaia euristica

3+plicaia /nali a (onetic a cuv-ntului

&

5. FIXAREA CUNOSTINTELO R 6. APRECIERI SI RECOMANDARI

>1 >*

1entru (i+are vor primi o (i cu ima)ini, vor trebui sa citeasc ima)inile,sa le denumeasc i notea un L sub (iecare ima)ine care conine sunetul r. Se vor (ace aprecieri )enerale asupra des(urrii activitii. :a (i evideniat copilul care a mani(estat interes, a (ost activ i a rspuns corect, iar Idreana va avea )ri,a sa ii rsplteasc cu o ,ucrioara .

6enumete ima)inile i notea un L sub (iecare ima)ine care conine sunetul r. Sunt ateni la discuie .

Conversaia euristica

Fise de lucru, creioane ;ucrioare

2ndividuala

>rala Frontala >rala

3valuarea

'