Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

EDUCATOARE:Hancu Simona GRDINIA:Pinocchio,Cmpia-Turzii

NIVEL:II(grupa pregatitoare) TEMA DE STUDIU:Cum este/a ost si !a i aici pe pamant" TEMA PROIECTULUI:# $ume misterioasa% SUBTEMA:&umea 'inozauri$or% TEMA ZILEI:(ino !rea sa stie% FORMA DE REALIZARE:acti!itate integrat) ALA+ADE(DS+DLC+DOS)+ADP TIPUL DE ACTIVITATE:!eri icare,conso$i'are 'e cunostinte FORMA DE ORGANIZARE:pe grupuri,in'i!i'ua$ DATA:1*+,-+.,1. ACTIVITI DE NVARE: ADP: :/nt$nirea 'e 'iminea0):'iscu0ii 'espre anotimpu$ 1n care ne a $)m, $una 1n care suntem, cum e !remea, citirea scrisorii 'e $a (ino 2utin) Tranzi0ii:cntece si !ersuri 1ntre acti!it)0i ALA:CENTRE DE INTERES: Bibliotec :Co$oreaza toate $itere$e care ormeaza cu!antu$ 3!i"o#$%&-co$orare 3Pie$ea so$zoasa a 'inozauri$or-antrenament gra ic A&t :Tinutu$ 'inozauri$or-macheta 'tii"( :Puzz$e-uri cu 'inozauri ADE:)Di"o *&e$ +$ +tie,)-DS+DLC-joc concurs;DOS-acti!itate practic)) ALA: 34ocuri 'istracti!e cu (ino si prietenii sai% SCOPUL ACTIVITII: 5eri icarea, conso$i'area cunostinte$or 'espre 'inozauri si conso$i'area 'eprin'erii 'e a se e6prima corect 'in punct 'e !e'ere onetic, $e6ica$ si sintactic+ OBIECTIVE OPERATIONALE: ALA: Bibliotec$: Sa co$oreze toate $itere$e care ormeaza cu!antu$ 7'inozaurghi'an'u-se 'upa mo'e$, pastran' pozitia corecta a corpu$ui+8 Sa traseze corect semnu$ gra ic cerut in spatiu$ 'at, pastran' pozitia corecta a corpu$ui+ A&t$: Sa rea$izeze macheta ce !a reprezenta tinutu$ 'inozauri$or asezan' e$emente$e 'ate+ .

Stii"t$: Sa i'enti ice iecare e$ement ce constituie ta9$ou$8 Sa potri!easca imagini$e pentru a re'a ta9$ou$+ ADE: DS.DLC:/oc co"c%&+:)Di"o *&e$ +$ +tie0) Sa 'enumeasca imaginea8 Sa spuna ce stie 'espre imaginea respecti!a8 Sa 'esparta cu!antu$ in si$a9e8 Sa 'enumeasca sunetu$ cu care incepe cu!antu$8 Sa ormu$eze o propozitie cu cu!antu$ 'at8 Sa reprezinte gra ic propozitia, cu!inte$e si si$a9e$e8 Sa comp$eteze casute$e 'iamantu$ui raspunzan' $a intre9ari8 Sa comp$eteze po!estea cu imagini+ DOS:Acti*it$te 1&$ctic$+)P&iete"ii l%i Di"o) Sa 'ecupeze e$emente$e care !or a:uta $a rea$izarea $ucrarii practice8 Sa uti$izeze corect tehnici$e 'e $ucru insusite anterior:'ecupare, $ipire8 Sa parcurga in or'ine etape$e 'e $ucru in !e'erea rea$izarii 'inozauri$or8 STRATEGII DIDACTICE: METODE SI PROCEDEE:con!ersatia, e6p$icatia, e6ercitiu$, meto'a (iamantu$, Turu$ ga$eriei, pro9$ematizarea, :ocu$+ MI/LOACE DE INVATAMANT::etoane cu 'inozauri, cu9u$(cu imagini cu si 'espre 'inozauri), p$ansa cu (iamantu$, p$ansa cu po!estea, :etoane pentru comp$etarea po!estii, e$emente pentru reprezentarea gra ica a propozitii$or, cu!inte$or si si$a9e$or, 9u$ine pentru recompense, e$emente pentru macheta, me'a$ioane, puzz$e-uri, ise 'e $ucru,su$uri 'e $a hartie igienica, hartie co$orata, $ipici, oar ece+ FORME DE ORGANIZARE: ronta$, in'i!i'ua$, pe grupuri+ DURATA:o zi LOCUL DE DESFASURARE:sa$a 'e grupa MATERIAL BIBLIOGRAFIC: 2e!ista in!atamantu$ui presco$ar,.,,;8 2e!ista in!atamantu$ui presco$ar nr+1-./.,1,8 Curricu$um pentru in!atamantu$ presco$ar(--*/< ani),.,1,8 =re9en S+, >ongea ?+, 2uiu >+, @u$ga A+-7Aeto'e interacti!e 'e grup-ghi' meto'ic, e'itura Br!es,Craio!a,.,,.+ @i$o teia >rama, Aioara P$etea-7Bp$icatii a$e nou$ui curricu$um pentru in!atamantu$ presco$ar, !o$umu$ II, e'itura (PH, =ucuresti,.,,;

SCENARIUL ZILEI
ADP: Bcti!itatea 1ncepe cu 1nt$nirea 'e 'iminea0)+5om recita prima 'ata urmatoare$e !ersuri: In semicerc ne asezam Si apoi ne sa$utam+ 5e'em cine e prezent Poate, cine e a9sent+ Ca$en'aru$ e-ncantat Ca e iarasi comp$etat Cu zapa'a, !ant sau p$oaie (ar, mai 9ine cu mu$t soare+ 5om canta apoi cantecu$ :=una 'imineata, 'raga gra'inita% si ne !om sa$uta+In continuare, sta9i$im ziua in care ne a $am, anotimpu$, $una, 'ata, !e'em cum e !remea si comp$etam ca$en'aru$ !remii, acem prezenta+ &a noutatea zi$ei, $e !oi spune ca (ino, puiu$ 'e 'inozaur care a asistat toata saptamana $a acti!itati$e noastre, ne roaga ce!a+5rea sa !a'a cate am in!atat noi 'espre 'inozauri, insa !rea sa in!ete si e$ ce!a 'e $a noi+5a merge si e$ $a scoa$a 'ar, pentru ca a mai $ipsit 'e $a gra'inita, nu stie prea 9ine sa ormu$eze propozitii, sa reprezinte gra ic propozitii, cu!inte si si$a9e, sa recunoasca sunetu$ cu care incepe un cu!ant, asa ca !a roaga sa i$ a:utati+ 3Hai'eti, copii, sa !e'em ce rugaminte are (ino+&e citesc apoi scrisoarea+ 3(ragi copii, saptamana aceasta am stat cu !oi+ Bm !azut ca !-a p$acut tare mu$t sa a $ati $ucruri noi 'espre 'inozauri+ Inainte 'e a p$eca $a a$ta gra'inita, !reau sa !a' cate stiti !oi 'espre 'inozauri, insa !reau si sa ma in!atati ce!a+ In toamna !oi merge si eu $a scoa$a, 'ar, pentru ca am mai $ipsit 'e $a gra'inita, nu stiu prea 9ine sa ormu$ez propozitii, sa reprezint gra ic propozitii, cu!inte si si$a9e, sa 'enumesc sunetu$ cu care incepe un cu!ant+ Aa a:utati sa in!at si eu toate aceste $ucruri" Copiii !or i 'ornici sa ii arate $ui (ino cate stiu ei, 'rept urmare !om :uca :ocu$:(ino !rea sa stie+++ (upa 'es asurarea :ocu$ui !om canta, ca e$ement 'e tranzitie pentru ALA, un cantec+ In acest timp, ne !om aseza $a centre$e 'e:a pregatite, in unctie 'e me'a$ionu$ pe care i$ !or a!ea $a gat+ (upa ce !or termina 'e $ucrat $a centre, $e !oi spune ca (ino e oarte trist pentru ca, in timp ce e$ era $a noi in !izita, prietenii $ui au uitat 'e e$ si a ramas singur+ Pentru a-$ in!ese$i, ii !om con ectiona prieteni noi+ 5or ace turu$ ga$eriei pentru a a'mira $ucrari$e rea$izate in ca'ru$ ALA in timp ce recita niste !ersuri 'upa care se !or aseza $a ce$e$a$te masute pentru acti!itatea practica(DOS)+ &e !oi e6p$ica ca tre9uie sa 'ecupeze e$emente$e pentru a rea$iza 'inozaurii+ (upa terminarea $ucrari$or, se ri'ica 'e $a masute, iau cu ei 'inozaurii con ectionati si merg pe co!or sa se :oace impreuna cu (ino si noii $ui prieteni+ 3Coi cu totii am $ucrat/Si $ucru$ $-am terminat+/=ucurosi sa a'miram/Pentru ca stim sa $ucram+/Iar acum ne !om :uca,/5om 'ansa si !om canta+

PROIECT DIDACTIC
EVENIMENT DIDACTIC 23Mo4e"t o&5$"i#$to&ic STRATEGII EVALUARE DIDACTICE -aerisirea s)$ii 'e grup)8 -preg)tirea centre$or Ei a materia$e$or necesare acti!it)0i$or+ 63C$1t$&e$ &e !oi citi scrisoarea 'e $a -e6p$ica0ia8 -e!a$uare $te"(iei 'inozauru$ (ino+ -con!ersa0ia8 ora$)8 - ronta$8 -aprecieri !er9a$e8 73A"%"t$&e$ Se aseaza in semicerc si $e spun ca -in semicerc8 -e!a$uare te4ei astazi ii !om arata $ui (ino cate stim -e6p$ica0ia8 ora$a8 noi pentru a-$ in!ata si pe e$+ -con!ersa0ia8 4ocu$ se numeste(ino !rea sa stie+ 83Di&i9$&e$ &e e6p$ic mo'u$ 'e 'es asurare a$ -con!ersa0ia8 -e!a$uare i"*$t$&ii :ocu$ui+ Impart grupa in 'oua echipe -e6p$ica0ia8 ora$a8 'eoarece acti!itatea se !a 'es asura su9 orma 'e concurs,si anume:echipa (inozaurii carni!ori(T-re6)si echipa 3(inozaurii ier9i!ori(Triceratops)+ I V$&i$"t$+ In ca'ru$ primei !ariante, -:ocu$ 'i'actic8 -ap$auze8 !oi uti$iza 3Cu9u$+ -pro9$ematiza-aprecieri 3Iata, cu9u$ se-n!arteste/Si $a tine se rea8 !er9a$e8 opreste%+ Copi$u$ in 'reptu$ caruia s- -e6p$icatia8 a oprit cu9u$, i$ ia, 'enumeste imaginea si spune tot ce stie 'espre aceasta+ A:II:$ V$&i$"t$+Intr-un cosu$et sunt -e6p$icatia8 -e!a$uare mai mu$te :etoane+ 5a !eni, pe ran', -e6ercitiu$8 ora$a8 cate un copi$ 'in iecare echipa, !a -pro9$ematizarea8 -e!a$uare 'enumi imaginea, !a spune cu ce practica8 sunet incepe cu!antu$, !a orma o -ap$auze8 propozitie cu ace$ cu!ant, apoi !a reprezenta gra ic propozitia+ 2eprezentarea gra ica o !om rea$iza cu a:utoru$ unor asii 'e 'i erite cu$ori si $ungimi(cea $unga pentru propozitie, ce$e mai scurte pentru cu!inte)si cu a:utoru$ unor 9u$ine(ce reprezinta si$a9e$e)+ @iecare raspuns F CONINUT 'TIINIFIC

;3Obti"e&e$ 1e&<o&4$"tei

!a i recompensat cu 9u$ina+ A:III:$ V$&i$"t$+In ca'ru$ acestei !ariante !oi o$osi meto'a 3(iamantu$+?u citesc intre9ari$e $a care !or tre9ui sa raspun'a pentru a comp$eta (iamantu$+ A:IV:$ V$&i$"t$+In ca'ru$ acestei !ariante copiii !or a!ea sarcina 'e a comp$eta o po!este cu imagini$e potri!ite+ Toate raspunsuri$e !or i recompensate 'e iecare 'ata+ (upa ce ii apreciez pentru ca au raspuns oarte rumos , $e spun ca (ino a 'e!enit 'in ce in ce mai curios si, ca atare, $e-a mai $asat ce!a 'e rea$izat+Gnui numar 'e copii !oi 'a a$te me'a$ioane pentru a i toti copiii in concor'anta me'a$ioane$e 'e $a centre(=rachiosaur)+Ce ri'icam 'e pe scaune$e si cantan' 3Cantecu$ $ui (ino, ne asezam $a centre+ &a centru$Bibliotec$!or a!ea 'e co$orat ace$e $itere care ormeaza cu!antu$'inozaursi 'e trasat semnu$ gra ic cerut(semio!a$u$ 'eschis spre 'reapta sau spre stanga)+ &a centru$A&t$!or a!ea 'e rea$izat 3Tinutu$ 'inozauri$orprin asezarea e$emente$or pregatite pe o 9ucata 'e po$istiren iar $a centru$Stii"t$, !or a!ea puzz$e-uri cu 'inozauri+

-(iamantu$8 -e6p$icatia8 -pro9$ematizarea8 -e6p$icatia8 -con!ersatia8 -e6ercitiu$8 -pro9$ematizarea8

-e!a$uare ora$a8 -aprecieri !er9a$e8 -aprecieri !er9a$e8

-aprecieri !er9a$e8

-e6p$ica0ia8 -e6erci0iu$8 -con!ersa0ia8

-e!a$uare practica8

=3A+i5%&$&e$ <ee!:b$c>:%l%i

&e spun ca, $a un moment 'at m- -e6p$icatia8 am uitat $a (ino si am o9ser!at ca -con!ersatia8 este trist+ &-am intre9at ce s-a intamp$at iar e$ mi-a spus ca, iin' $a -Turu$ ga$eriei+ noi in !izita 'e atatea zi$e, prietenii *

?3I"c@eie&e$ $cti*it$tii

$ui au uitat 'e e$ si a ramas singur+ Ii intre9 pe copii 'aca sunt 'e acor' sa ii con ectionam noi niste prieteni $ui (ino+ @acem turu$ ga$eriei pe !ersuri pentru a a'mira ce s-a $ucrat $a centre si apoi copiii se !or aseza $a masute$e un'e !or con ectiona 'inozaurii+ &e e6p$ic ce au 'e -e6p$icatia8 $ucru(tre9uie sa 'ecupeze e$emente$e -e6ercitiu$8 'ate si apoi sa $e $ipeasca pe tu9u$ 'e $a hartia igienica)+ Inainte 'e a incepe sa $ucreze, e6ecutam cate!a e6ercitii 'e inca$zire a maini$or, $e arat si mo'e$u$ meu 'e 'inozaur, apoi $e urez 3Spor $a trea9a+ (upa ina$izarea $ucrari$or, pe !ersuri, ne ri'icam si mergem pe co!or pentru a ne :uca impreuna cu (ino si cu noii $ui prieteni+ @ac aprecieri asupra mo'u$ui in care au raspuns $a acti!itate cat si asupra mo'u$ui in care au $ucrat in 'ecursu$ intregii zi$e+

-e!a$uare practica8

-aprecieri !er9a$e8

-aprecieri !er9a$e8 -recompense+

<

S-ar putea să vă placă și