Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

DATA:
GRDINIAGRUPA : MicaGRUPA FLUTURASILOR
PROPUNTOARE:
TEMA: CU CE I CUM EXPRIMM CEEA CE SIMIM?
SUBTEMA: Povestile te invata lucruri bune despre viata!
CATEGORIA DE ACTIVITATE:
1. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL
NTLNIREA DE DIMINEA
Activitatea ncepe cu ntlnirea de diminea.
La semnalul sonor din degete, toi copiii se vor aeza n cercul magic.
1. Tranziia : Bun dimineaa/ Ne aezm/ i frumos noi salutm.
Salutul: n cadrul ntlnirii de diminea are loc salutul introdus printr-o
poezioar:
Dimineaa a sosit
Toti copiii au venit !
- n cerc s ne adunm
Cu toi s ne salutm ;
- Bun dimineaa, copilai

A-nceput o nou zi
Ct de harnici noi vom fi !
Bun dimineaa, prieteni ai Zanei povestilor
Salutul copiilor: Bun dimineaa!

Copiii salut colegul din stnga i din dreapta.


2. Prezena copiilor:

n cerc, toi ne-am aezat


i frumos ne-am salutat.
Vedem cine e prezent,
Sau cine este absent.

Dimineaa, la sosirea la grdini, fiecare copil i aaz ecusonul cu


fotografia la panoul cu copiii prezeni.
3. Completarea calendarului :
Calendaru-i ncntat
C va fi iar completat
Cu nori, ploaie, vnt, furtun,
Mai bine cu vreme bun.
Pentru c astzi vom face o vizit ntr-un loc foarte special trebuie s
completm calendarul naturii, pentru a ti ce vreme ne ateapt acolo.
n ce anotimp ne aflm? Astzi suntem n anotimpul ... (vara).
Afar este ...

4.

mprtirea cu ceilali: Copiii sunt solicitai s relateze Znei povetilor


cum au petrecut ziua dup ce au plecat de la grdini. Se aleg doi sau trei
copii. Povestitorul de azi este... fiindc la el s-a oprit numrtoarea.
Ceilali copii ascult cu atenie ce spune povestitorul, apoi pun ntrebri.
Copilul care a povestit rspunde la ntrebri.

5.

Nouti /Evenimente /tirea zilei: ns dup ce aude ct de frumos


povestesc copiii grupei mici, Zna povetilor le spune c a venit n vizit
pentru c este foarte bun prieten cu doamna educatoare i c le-a pregtit o
mulime de surprize.

6.

Mesajul zilei: Bun dimineaa, dragi copii. Eu sunt Zna povetilor i am


venit la voi pentru c sunt foarte bun prieten cu doamna educatoare i ea
m-a invitat s vin la voi pentru c eu nu am cu cine m juca i vreau s mi
fac prieteni noi i s v duc n lumea mea. Cnd am aflat c o s ajung la voi

v-am pregtit multe surprize. Dar pentru a veni n lumea mea trebuie s
trecei trei probe, pe care eu vi le voi explica.
Dup ntlnirea de diminea, introduc, n momentul de tranziie, o
poezioar:
Unu doi, unu doi
Acum, ne ridicm vioi
Cte doi, noi ne grupm
Bum, bum, bum,
Pornim la drum,
Spre msue ne-ndreptm
i frumos ne aezm.
Urmeaz s ndrept atenia copiilor ctre urmatoarea activitate i anume
Centrele de interes unde le voi spune ce sarcini au de ndeplinit.

CATEGORIA DE ACTIVITATE:
2. JOCURI I ACTIVITI ALESE (J.A.A. 1)
Dar s-ncepem lucrul
i s-avem mult spor.
Azi fiecare va lucra
Cu ce are la msua sa.

1. ART
Subiect: Personajul ndrgit
Mijloc de realizare: colorare
Obiective operaionale:

- s coloreze doar n interiorul conturului dat, ct mai corect, utiliznd culori


potrivite;
- s in corect creionul n mn;
- s pstreze corect poziia corpului fa de masa de lucru.
Strategii didactice:
Material didactic: creioane colorate, fie individuale, panou pentru
expunerea lucrrilor
Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, Turul galeriei
Desfurarea activitii: Copiii vor colora n interiorul conturului, utiliznd
culorile potrivite.
Evaluare: Lucrrile copiilor vor fi expuse pe panou, pentru a fi admirate (prin
tehnica Turul galariei).
2. JOC DE MAS
Subiect: Recunoate personajul
Mijloc de realizare: grupare de imagini
Obiective operaionale:
- s recunoasc personajele prezentate n imagini;
- s descopere din ce poveste face parte fiecare personaj din imagine;
- s grupeze imaginile din fiecare poveste;
- s-i dezvolte spiritul de observaie.
Strategii didactice:
Material didactic: fie cu personaje Scufia Roie, Vntorul, Lupul,
Capra cu trei iezi, Bunicua etc.
Metode
i
procedee:
conversaia,
explicaia,
demonstraia,
problematizarea, exerciiul
Desfurarea activitii: Activitatea se va desfura sub forma unui joc,
copilul atins cu bagheta magica va trebui s recunoasc personajele din
povetile nvate, va spune din ce poveste fac parte i apoi le vor aeza la
locul potrivit.
Evaluare: Imaginile sunt grupate n funcie de povestea din care fac parte.
Impreun cu copiii, vom face aprecieri comparative.
3. CONSTRUCII
Subiect: Castelul Znei povetilor
4

Mijloc de realizare: joc de construcii (asamblare)


Obiective operaionale:
- s construiasc castelul Znei povetilor prin suprapunere, alturare i
mbinare de piese;
- s aeze cuburi n diferite poziii pentru a realiza efecte i forme diferite;
- s coopereze cu colegii n realizarea temei.
Strategii didactice:
Material didactic: truse de construcii din lemn; trus Lego
Metode i procedee: conversaia, explicaia, exercitiul
Desfurarea activitii: Le explic i le demonstrez modul n care poate
asambla piesele de construcie. Copiii vor construi ct mai frumos castelul din
poveti.
Evaluare: Construciile copiilor vor fi expuse, pentru a fi admirate.
Copiii ncep s lucreze la Centrele de interes, m voi plimba printre ei, voi
da indicaii i voi acorda ajutor acolo unde este cazul. Copiii se pot muta i la alt
centru de interes dup ce au rezolvat sarcina dat.

Copiii se vor ridica de la msue i vor merge pe la fiecare centru de interes


mpreun cu Zna povetilor, s observe ce au lucrat colegii. n final lucrrile vor
fi expuse pe panou.
Se vor face aprecieri asupra modului de ndeplinire a sarcinilor de ctre copii
pe tot parcursul activitii. Voi face aprecieri generale, legate de comportamentul
copiilor n cadrul activitii Jocuri i activiti alese.
Copiii vor primi recompense (buline roii i albastre).

Tranziie :
Noi cu toii am lucrat
i lucrul am terminat.
Haidei s ne ridicm
Ce-am fcut s observm.
5

n a doua parte a zilei, copiii vor asculta povestea Csua din oal i vor
pregti Covrigii fermecai, iar n partea a treia vor face un Carnaval.

CATEGORIA DE ACTIVITATE:
3. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE
ACTIVITATE INTEGRAT TRAISTA CU POVETI
DOMENIUL EXPERIENIAL:
1. Domeniul Limb i Comunicare
2. Domeniul Om i Societate
MIJLOC DE REALIZARE:
1. povestea educatoarei
2. activitate practic-gospodreasc (formare de priceperi i deprinderi
practice-gospodreti)
SUBIECTUL ACTIVITII:
1. Csua din oal
2. Covrigei fermecai
OBIECTIVE CADRU:
Dezvoltarea capacitii de exprimare oral, de nelegere i utilizare
corect a semnificaiilor structurilor verbale orale;

Formarea i consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de


dezvoltare motric.

OBIECTIVE DE REFERIN:
s participe la activitile de grup att n calitate de vorbitor, ct i n
calitate de auditor;
s audieze cu atenie un text, reinnd ideile principale ale acestuia;
s-i mbogesc vocabularul activ i pasiv pe baza experienei,
activitii personale i/sau a reaciilor cu ceilali ;
s utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical;
6

s cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea


unei activiti practice;
s fie capabil s realizeze lucrri practice, valorificnd deprinderile de
lucru nsuite.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
DLC:
O1- s asculte i s reacioneze adecvat la povestea transmis de ctre educatoare;
O2 - s-i mbogeasc vocabularul cu unele cuvinte: oal, butoi, adpost, ostenit;
O3 - s denumeasc titlul povetii i s-i nsueasc coninutul reprezentat de
ideile principale i de personaje;
O4 s rspund ntrebrilor puse de educatoare.
DOS:
O5 - s enumere materialele de lucru necesare realizrii lucrrii Covrigei
fermecai;
O6 - s execute corect exerciiile de nclzire a muchilor minii;
O7 - s realizeze corect tema propus;
O8 - s-i exprime opinia fa de lucrarea proprie i a celorlali, motivndu-i
prerile.
SCOPUL:
- Consolidarea deprinderii de a asculta cu atenie o poveste.
- Consolidarea deprinderii de a utiliza corect diferite materiale i instrumente
de lucru (aluat, planete) pentru redarea temei activitii casnice.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: conversaia, expunerea , explicaia, demonstraia,
problematizarea, exerciiul
Material didactic: decor minunat al unei pduri, ppuele ce reprezint
personajele din poveste, oal de lut, laptop, aluat, planete, tvi unse cu ulei,
mac, semine floarea-soarelui, susan, baghet magic, oruri, cutia
fermecat i surprizele pregtite de Zna povetilor.

BIBLIOGRAFIE:
MECT, Curriculum pentru educaia timpurie a copilului de la 3 la 6/7ani,
Bucureti, 2009
Alina Taiban, ,,Activitatea integrat din grdini , Ed. Didactica
Publishing House, Bucureti, 2008

DESFURAREA ACTIVITII
Ob.
op.

Activiti de
nvare

Coninutul tiinific

Metode i
procedee

Mijloace de
nvmnt

Pornind de la sectoare, copiii


cnt mpreun urmtorul
cntecel:
nchidem ochii i vism,
Spre ara povetilor ne
ndreptm,
Cu Zna pe un nor plutim
i n ara povetilor sosim.

Evaluare

Observarea
comportamental

Captarea ateniei:
O1

Exerciii de
observare,
ascultare i analiz
a unui mesaj

Zna povetilor le va cere


copiilor ca n momentul n care
ea bate din palme, ei s nchid explicaia
ochii deoarece va face o vraj observarea
cu bagheta magic. Cnd vor
auzi cuvntul ,,abracadabra,, s
deschid ochiorii.
Astfel va aprea elementul
surpriz Cutiua fermecat.
Reactualizarea cunotinelor
nsuite anterior

Cutiua
fermecat

Receptarea
corect a
mesajului
transmis
Ascultarea
povetii cu atentie
si reacionarea
adecvat la
povestea

Se
cere
copiilor
s
denumeasc poveti pe care ei
le cunosc.

transmis de Zn
nsuirea corect a
cuvintelor noi

Anunarea
temei
i conversaia
enunarea obiectivelor Le
precizez copiilor c astzi le
voi spune o poveste foarte
frumoas i interesant numit
Csua din oal.
Dirijarea nvrii.
O2

Exercitii de
mbogire a
vocabularului cu
cuvinte noi

O3

Exerciii de
nsuire a titlului
povetii, a
coninutului

problematizarea

Coninutul povetii va fii


prezentat clar, coerent, corect,
cu un ton i o mimic adecvat.
Pe parcursul povestirii voi conversaia
explica cuvintele i expresiile
necunoscute. Dup prezentarea
fiecrui animal, voi cere
copiilor s imite fiecare animal,
atunci cnd acesta intr n oal.
Idei principale:
- un oricel gsete o oal expunerea
pe care o face casa lui:
explicativ
- intr i broscua Oac, conversaia
oac n oal;

Oal de lut
Ppuele din
poveste

Plane cu
pesonajele,
ppuele

Analiza
rspunsurilor
oferite de copii

10

reprezentat de
ideile principale i
a personajelor

O4

- intr i iepuraul up,


up n oal;
- intr i vulpia, n oal;
- intr i lupul n oal;
- casa e spart de ursul
Mor, mor.

Antrenament de
Obinerea performanelor
rspuns la
conversaia
V-a
plcut
povestea?
A
vrea
ntrebrile puse de
s vd ct ai fost de ateni.
educatoare,
referitoare la
coninutul povetii - Cum se numete povestea pe
care a-i ascultat-o?
- Cine a gsit oala n pdure?
- Cum face oricelul?
- Cine a mai intrat n csu?
- A primit-o oricelul i pe ea
n csu?
- Cine mai vine n csu apoi?
- oricelul i broscua l
primesc pe iepura?
- Cum sare iepuraul?
- Cine urmeaz s vin?
- Vulpea este primit n oal?
- A mai rmas un animal fr
csu! Care?
- Pe el l-au primit celelalte
animale?

Urmrirea
comportamentului
verbal al copiilor

11

- Cine s-a aezat pe oal?


- A vrut ursul s strice csua?
- N-a vrut, dar n-a fost atent.
Din neatenie putem s facem
uneori lucruri rele i urte.
Unde au fugit animalele?
Evaluare
De cine i-a plcut mai mult?
De ce?
Tranziie: mergem ca i ursul
din poveste
O5

Exerciii de
enumerare a
materialelor
necesare realizrii
temei

Anunarea temei
Pentru c animalele din
povestea noastr s-au speriat ce
a-i zice voi dac le-am pregti
nite Covrigei fermecai?
Analiza modelului
Am aici o un covrig cu susan. Ascultarea
Voi pe msue avei pregtit activ
susan, mac i semine de
floarea soarelui pentru a orna
covrigei. Care credeti ca le vor
plcea mai mult animluelor
din poveste?

Covrigul
model

12

Intuirea materialului
Copiii
vor
denumi
materialele necesare realizrii
covrigului.
Demonstrarea modului de
realizare a temei
Se va explica i demonstra
procedeul de lucru.
O6

O7

Exerciii de
nclzire a
muchilor mici ai
minii

Exerciii de
formare a
priceperilor i
depriderilor
practicgospodreti

Aluat
Planete
Mac semine
floarea
soarelui susan
oruri
Tvi

Exerciii de nclzire a
muchilor mici ai minilor
exerciii de
Se vor executa cteva nclzire
exerciii pentru nclzirea
muchilor mici ai minilor.
Copiii vor repeta etapele de
lucru.
Realizarea temei de ctre copii
Copiii
realizeaz
tema Activitate
propus urmnd indicaiile independent
educatoarei.
Educatoarea
supravegheaz
desfurarea
activitii, ajutnd copiii la
nevoie .

Denumirea
corect a
materialelor de
lucru

Executarea
corect a
exerciiilor de
nclzire

Lucrrile
realizate de
copii

Realizarea corect
i igienic a
covrigeilor

13

O8

Exerciii de analiz Analiza lucrrilor


a lucrrilor
Un copil de la fiecare echip va
prezenta produsul pe care l-a
pregtit, preciznd ingredientul
cu care a fost presrat pe
deasupra.
ncheierea activitii
n
ncheierea
activitii
educatoarea face aprecieri
asupra modului de comportare
al copiilor la activitate. Ca
rsplat fiecare dintre ei va
primi din partea Znei cte o
masc, n timp ce covrigeii vor
fi dui la buctrie pentru a fi
copi.

Analiza obiectiv
a lucrrilor
realizate
Turul galeriei

Aprecieri
generale,
mulumiri,
recompense

14

15

CATEGORIA DE ACTIVITATE:
3. JOCURI I ACTIVITI ALESE (J. A. A. 2)
SUBIECTUL: Mo Martin i prietenii si
MIJLOC DE REALIZARE: Joc muzical
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 - S asculte cu plcere melodia ;
O2 - S execute corect micrile ritmice sugerate de melodie;
MATERIAL DIDACTIC: mti cu animale, CD cu muzic pentru copii;
TEHNICI DE INSTRUIRE: explicaia, demonstraia, exerciiul, audiia
DESFURAREA JOCULUI: Copiii sunt aezai n cercul magic, iar pe fond
muzical execut micri ritmice sugerate de
cntec, mpreun cu Mo Martin.

16

17