Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Disciplina:Geografia uman a Republicii Moldova Clasa: a IX-a B Subiectul: Viticultura i industria vinificaiei Tipul leciei:predare-nvare Data: 06.02.2014 Profesor: Comndaru Ion Competene specifice: Comunicarea corect n limba matern cu utilizarea adecvat a termenilor geografici Identificarea relaiilor dintre componente, fenomene i procese naturale. Formarea comportamentului n raport cu natura pe baza cunoaterii relaiei cauz efect; Raportarea coninuturilor geografice la un suport cartografic i grafic. Citirea i interpretarea hrii geografice

Subcompetene: Determinarea condiiilor naturale favorabile culturii viticole Aprecierea dinamicii suprafeei viticole i a produciei de struguri Analizarea repartiiei spaiale a culturii viticole n Republica Moldova Caracterizarea succinta a industriei vinicole a republicii

Obiective operaionale: Elevii vor fi capabili s: O1. S determine condiiile naturale optime de cretere i dezvoltare a viei-de-vie O2.S explice dinamica suprafeelor viticole n R. Moldova cu ajutorul graficului de la pagina 78 i informaiei din manual O3.S nominalizeze principalele regiuni viticole ale rii O4.S aduc exemple de produse ale industriei vinicole i s enumere principalele combinaturi de vinuri i coniacuri din Moldova Strategii didactice: metode, procedee, tehnici: lucru cu manualul, lucru la tabl, conversaie, schematizare, tabel, pianjen,bula dubl mijloace de instruire: manualul, harta fizic a Republicii Moldova, atlas colar clasa 8-9, tabla materiale necesare:manual colar, cret, atlas colar

Forme de activitate: frontal, individual Tipuri/metode/tehnici de evaluare: evaluare formativ

Etapele leciei Obi ecti ve Evocarea Moment organizatoric

Activitatea profesorului Profesorul se salut i mparte fiecrui elev cte o foi Elevii trebuie s scrie pe foi pentru fiecare litera din prenume cte o caracteristica proprie astfel ei se prezint Notarea absenelor

Activitatea elevului Elevii se salut Completeaz foia cu trsturile specifice

Metode procedee forme Conversaie Acrostih

Mijloace de instruire

Verificarea temei pentru acas

Profesorul adreseaz ntrebari: *Care sunt principalele culturi pomicole i legumicole din republic_Unde sunt amplasate_De ce sunt amplasate aici? *n dinamica produciei de legume se evideniaz 2 etape principale:1940-1990 i 1990-2000 s se explice diferenierea lor,factorii ce le-au determinat

Elevii numii de profesor rspund: Evaluare *Exemplu :piersiculfrontal raioanele de sud-plant termofil *Exemplu: 1940-1990 se caracterizeaz prin creterea intensiv a produciei de legume determinat de creterea suprafeelor cultivate,irigate, extinderea pieei de desfacere etc.

Realizarea sensului

Profesorul anun tema noua i obiectivele leciei

Elevii i noteaz n caiet tema i obiectivele leciei Elevii ascult cele expuse de profesor i iau notie de rigoare Completeaz pianjenul

Conversaie

Profesorul comunic elevilor particulariti generale ale viticulturii O1 Sarcin elevilor: Realizai pianjenul condiiile naturale optime de cretere i dezvoltare a viei-devie (Anexa 2)

Povestire

Manualul colar

Pianjen

Tabl

O2

Profesorul le propune elevilor s analizeze

Elevii analizeaz diagrama mpreun cu profesorul, completeaz

Analiz

mpreun diagrama dinamicii produciei de struguri(1940-2009), s realizeze bula dubl dintre cele 2 etape mari (Anexa 3) O3 Explicarea noiunii de podgorie, profesorul relateaz despre regiunile viticole din Republic Ofer ca exerciiu elevilor s ndeplineasc tabelul ce indic:Regiunea viticol-podgoriile principale (Anexa 1) Profesorul ntreab ce produse ale industriei vinicole cunosc i completeaz rspunsul elevilor

bula dubl cu ajutorul informaiei din manual Elevii i noteaz n caiet noiunea i completeaz tabelul dat

Bula dubl Atlas geografic colar Tabel

Elevii enumer produse ale industriei vinicole

O4

Conversaie

Reflecia

Pentru a consolida materia studiat profesorul le propune elevilor s efectueze Urmtoarele exerciii: *Unete prin sgei combinatul cu localitatea n care se afl acesta *Realizai un cinquain despre Vin

Elevii realizeaz exerciiul Elevii realizeaz un cinquain Exemplu: Vinul/Rou,dulce/ nveselete,mbat, adoarme/Dezleag limbile tuturor oamenilor/Adevr

Lucru individual

Cinquain

Se citesc cinquainurile Elevilor Bilanul leciei Tema pentru acas Profesorul apreciaz activitatea elevilor Profesorul propune elevilor pe acas s nvee tema studiat astzi i s efectueze exerciiul 1pag.81

Algoritmizare Conversaie

Anexe Anexa 1 Regiunea viticol Regiunea Codrean Regiunea Sudic Regiunea vii Nistrului Anexa 2 Podgorii Romneti, Chiinu-Cricova, Clrai-Tuzara Ciumai, Etulia Purcari-Rsciei

Dealuri cu altitudini de 100-350 metri Condiiile dezvoltrii viticulturii Soluri afnate, cu o bonitate nalt

Regim termic favorabil, temperaturi mai nalte

Pantele nclinate,cu expoziie sudic,estic i vestic

Anexa 3 Restrngerea pieei de desfacere 1980-2009 Scdere produciei de struguri

Se extind suprafeele cultivate

Prezena Soluri fertile 1940-1980 Sporul produciei viticole Prezena forei de munc

Se lrgete piaa de desfacere

Daunele provocate de clim