Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Data: 20 XI 2009 Clasa: a VII a Propuntor: Dumitrache Lcrmioara Obiectul: Comunicare Subiectul: Monologul i dialogul Tipul leciei: fixare i consolidare a cunotin elor Coninuturile de nvare vizate: !ecunoaterea monologului i a dialogului ca moduri de ex"unere "re#ente $n diferite texte literare% Cunoaterea "articularit ilor monologului i ale dialogului% Diferen ierea monologului de dialog% &re#entarea unui monolog ex"o#iti' ( demonstrati') res"ecti' interior ( exterior% *la+orarea unui dialog "rin res"ectarea normelor s"ecifice i $n func ie de di'erse situa ii de comunicare Competene generale: , utili#area corect i eficient a lim+ii rom-ne $n di'erse situa ii de comunicare% , rece"tarea) din "ers"ecti'e multi"le) a di'erselor ti"uri de texte ce con in monolog) res"ecti' dialog Competene specifice: Cunoaterea diferen ei dintre monolog i dialog% !ecunoaterea monologului i a dialogului ca moduri de ex"unere) "re#ente $n diferite texte literare studiate la clas sau la "rima 'edere% *'iden ierea trsturilor monologului ( dialogului% Diferen ierea monologului interior de cel exterior) res"ecti' celui ex"o#iti' de cel demonstrati'% Crearea de monologuri ( dialoguri) a'-nd ca su"ort diferite imagini sau in-nd cont de di'erse situa ii de comunicare Obiective operaionale (competene derivate : la sf-ritul orei) ele'ii 'or fi ca"a+ili. /0 s recunoasc monologul i dialogul ca moduri de ex"unere "re#ente $n diferite texte literare% /2 s men ione#e diferen a dintre monolog i dialog% /1 s defineasc monologul) relief-ndu,i trsturile i rolul% /2 s clasifice monologul $n interior i exterior) res"ecti' expozitiv i demonstrativ% /3 s defineasc dialogul) relief-ndu,i structura) modalit ile de construire i rolul% /4 s clasifice dialogul $n formal i informal% /5 s cree#e i s sus in $n fa a clasei fie un monolog) fie un dialog 6$n di'erse situa ii de comunicare7% /8 s "re#inte regulile necesare transmiterii unui mesa9 clar) coerent Strategii didactice: a: Metode i "rocedee. exerci iul) lucrul "e gru"e) com"ara ia) con'ersa ia euristic) 9ocul de rol) "ro+lemati#area +: Mi9loace didactice. fie de lucru) "lane cu imagini i fragmente din o"ere literare) 'ideo% c: ;i+liografie. Teorie i lectur literar n gimnaziu) <ndreea Vldescu i =tefan Ilinca) *ditura Logos) ;ucureti) 2003 Teatru) I: L: Caragiale) *ditura 000 > 0 ?ramar) ;ucureti) 2000 0

!esurse: a: Con inutul. Monologul i dialogul +: Ca"acit i. +une c: Condi ii materiale. ca+inetul de lim+a i literatura rom-n Tipuri de evaluare: , oral) scris , frontal) indi'idual , formati'

Evenimentul leciei

Obiective operaionale

Coninuturile nvrii , asigurarea materialului didactic i a climatului +unei desfurri a lec iei

1. Moment organizatoric

2. eri!icarea temei

, monologul ( dialogul

". Captarea ateniei

&rofesorul arat ele'ilor fragmente de texte care con in monologuri i dialoguri. a: @A ias) s nu iasB Mai +ine s se ast-m"ere: Cor de #is% dar caca'alulDE 6*: ?-rleanu) Cnd stpnul nu-i acas7% +: F;ine,ar fi s,o "ot scoate la ca"t) mcar 2

Activiti de nvare &rofesorul $i "regtete materialul didactic) solicit-nd totodat ele'ilor s,i "regteasc manualul i caietele "entru o +un desfurare a lec iei *le'ii sunt solicita i de ctre "rofesor s citeasc "ro"riile monologuri) res"ecti' dialoguri: *le'ii sunt solicita i de ctre "rofesor s citeasc fragmentele scrise "e ta+l i s recunoasc modul de ex"unere caracteristic acestora:

Strategii

Evaluare

con'ersa ia euristic

oral) frontal

com"ara ia) con'ersa ia euristic

oral) frontal

". Captarea ateniei

aa) cu mama i cu mtua Mriuca) g-ndeam eu) +t-ndu,mi,se inima ca $ntr, un ie"ureGE 6I: Creang) Amintiri din copilrie7% c: F, ;ine) am s scriu) Vitorie: =tiu eu ce s s"un: , <t-t am 'rut% "e urm fac ei ce,or ti) c eu n,ate"t de la d-nii s"ri9in:E 6M: Aado'eanu) Baltagul7 d: FMai lung, mi "are calea acum la,ntors acas) ( < 'rea s #+or i rana din "ul" nu m las:::E 6V: <lecsandri) Sergentul7 e:F, LeftereB Hice femeia "un-nd m-na la s-nul st-ng) ca i cum ar fi sim it un 9unghi gro#a': , CeD , <m dat,o: , Ce ai datD , IachetaBE 6I: L: Caragiale) Dou loturi 7 &rofesorul scrie "e ta+l titlul lec iei i anun ele'ii c 'or e'iden ia) "e "arcursul lec iei) 1

com"ara ia) con'ersa ia euristic

oral) frontal

com"ara ia) con'ersa ia euristic

oral) frontal

#. Enunarea obiectivelor

onologul i dialogul

con'ersa ia euristic

oral) frontal

#. Enunarea obiectivelor

$.%eactualizarea cuno&tinelor dob'ndite anterior

/0

/2

(. )iri*area nvrii

/1

caracteristicile i ti"urile de monolog ( dialog: La solicitarea "rofesorului) ele'ii men ionea# ,diferen ierea difern a dintre monologului monolog i de dialog dialog) a"el-nd la cunotin ele do+-ndite anterior des"re no iunile res"ecti'e: *le'ii recunosc $n textele scrise ,recunoaterea "e ta+l monologului i modurile de a dialogului ca ex"unere moduri de utili#ate de ex"unere autor. "re#ente $n monologul i diferite texte dialogul: literare *le'ii ,diferen ierea men ionea# monologului diferen a dintre de dialog monolog 6'or+irea cu sine $nsui7 i dialog 6con'or+irea dintre dou sau mai multe "ersona9e7: Ae dau exem"le din "iesele de teatru ale lui I: L: Caragiale: &ornind de la ,definirea exem"lele monologului i scrise "e ta+l) reliefarea ele'ii definesc trsturilor monologul ca acestuia fiind un mod de ex"unere) o form de comunicare $n cadrul creia un "ersona9 $i ex"rim g-nduri) sentimente) fie F'or+ind cu 2 onologul i dialogul

con'ersa ia euristic

oral) frontal

con'ersa ia euristic

oral) indi'idual

con'ersa ia euristic) "aralela

oral) indi'idual

com"ara ia

oral) frontal

/1

,rolul monologului

/2 (. )iri*area nvrii

,clasificarea monologului

sine $nsuiE) fie "roduc-nd o re"lic de dimensiuni am"le) care nu "ermite inter'en ia unui alt "artici"ant $n con'ersa ia actul euristic comunicrii: *le'ii remarc) de asemenea) c monologul este utili#at ca mi9loc de cofensare direct sau "entru redarea strii de s"irit a "ersona9ului: Jm"reun cu ele'ii) "rofesorul "aralela) delimitea# $n. con'ersa ia <: du" euristic structur. a:interior +:exterior ;: du" con inut. a:expozitiv +:demonstrativ: Ae remarc fa"tul c monologul interior este o form de 'or+ire neadresat) ce nu "resu"une "re#en a unui auditoriu) "ro+lemati#area mesa9ul neex"rim-ndu, se cu 'oce tare) $n tim" ce monologul exterior "resu"une un mesa9 rostit $n li"sa 6cel mai adesea $n fa a oglin#ii7sau $n "re#en a unui 3

oral) frontal

oral) frontal

oral) indi'idual

/2

,clasificarea monologului

/3 (. )iri*area nvrii

,definirea dialogului

,structura dialogului) modalit i de construire

auditoriu: Monologul rostit $n fa a unui auditoriu "oate fi ex"o#iti' sau demonstrati' 6c-nd "ersoana ( "ersona9ul accentuea# afirma iile fcute "rin com"ara ia) intermediul "ro+lemati#area unor imagini) desene) hr i7: *le'ii exem"lific i a"oi creea# lucrul "e gru"e monologuri ex"o#iti'e ( demonstrati'e: Jn continuare) exerci iul) ele'ii 9ocul de rol "reci#ea# defini ia dialogului. o form de comunicare) un mod de ex"unere care const $n con'or+irea dintre dou sau mai multe "ersona9e: con'ersa ia &rofesorul euristic men ionea# fa"tul c desfurarea re"licilor $ntr, un dialog se reali#ea# "rin. succesiunea ra"id a acestora) "rin folosirea "erechilor de re"lici de ti" F$ntre+are , rs"unsE sau "rin re"lici $n care se reia o sec'en a re"licii "recedente 4

oral) frontal

oral) indi'idual

oral) frontal

/3

,structura dialogului) modalit i de construire

(. )iri*area nvrii

,rolul dialogului

/4 ,clasificarea dialogului

"entru a clarifica mesa9ul comunicat: *ste foarte im"ortant de re inut fa"tul c $n dialog se 'or utili#a di'erse strategii) $n func ie de situa ia de comunicare. $ncura9area "artenerului de dialog "entru a,i continua re"lica% continuarea re"licii "artenerului% $ntreru"erea re"licilor "rea lungi) neclare% adresarea $n func ie de rela ia cu "artenerul de dialog 6'-rst) func ie) rela ie7 Jn comunicarea oral) mesa9ul "oate fi com"letat de elementele non'er+ale) al cror rol este acela de a $nso i sau de a $nlocui anumite cu'inte: Dialogul "oate a'ea rol $n caracteri#area "ersona9elor: &rofesorul clasific) a"oi) dialogul $n. formal 6se desfoar $ntr, un context "u+lic) oficial) $ntre "ersoane 5

con'ersa ia euristic

oral) frontal

com"ara ia

oral) frontal

"aralela) exerci iul) con'ersa ia euristic

oral) frontal

/5

,crearea i sus inerea diferitelor ti"uri de monolog i dialog

(. )iri*area nvrii ,regulile necesare transmiterii unui mesa9 clar) coerent

/8

care ado"t o anumit norm de "olite e reci"roc7 i informal 6se defoar $ntr, un context familiar) $ntre "rieteni) rude) "ersoane a"ro"iate7: *le'ii) la solicitarea "rofesorului) creea# i sus in monologuri i dialoguri $n func ie de situa ii di'erse de comunicare: &ornind de la ilustrarea unor dialoguri i monologuri) ele'ii) a9uta i de "rofesor) sta+ilesc "rinci"alele reguli necesare transmiterii unui mesa9 clar. ,ex"rimarea s fie $ngri9it) coerent% ,ideile s fie formulate clar i s fie "re#entate $ntr, o succesiune logic% ,lexicul utili#at s fie "e $n elesul auditoriului) cu'intele necunoscute s fie ex"licate% ,fra#ele s nu fie "rea am"le) risc-ndu,se) astfel) s se "iard firul logic% 8

con'ersa ia euristic) "aralela

oral) frontal

9ocul de rol) exerci iul) turul galeriei

oral) indi'idual

con'ersa ia euristic

oral) frontal

con'ersa ia euristic

oral) frontal

(. )iri*area nvrii

/8

,regulile necesare transmiterii unui mesa9 clar) coerent

+. Obinerea per!ormanei &i a !eedbac,-ului

Dialogul i monologul ilustrate "rin 9ocul de rol

.. A/igurarea reteniei &i a tran/!erului

Monologul ( Dialogul

,de+itul 'er+al s nu fie "rea ra"id) iar intona ia s 'arie#e% ,elementele 'er+ale s se $nln uie cu cele non'er+ale: *le'ii) la solicitarea "rofesorului) ilustrea# c-te'a monologuri i dialoguri din o"erele lui I:L: Cargiale) e'iden iind) astfel) diferen a dintre cele dou moduri de ex"unere: &rofesorul anun tema "entru acas:

con'ersa ia euristic

oral) frontal

9ocul de rol) com"ara ia

oral) formati'

exerci iul

scris) indi'idual

S-ar putea să vă placă și