Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic la dirigentie Data: Clasa: a VI-a Diriginte: urcanu Corina Disciplina : Dirigenie Subiectul: Valorile care ne ghideaz

viaa Obiective operaionale : -S identifice noiunea de valoare; -S analizeze din diverse perspective valorile universale; -S-i e pun punctul de vedere vis-a- vi de i!portana valorilor; - S deter!ine rolul valorilor "n viaa personal#
STRATEGII DIDACTICE: FOR E DE ORGA!I"ARE: frontal$ individual$ pe grupe# ETODE #I PROCEDEE: conversaia$ dez%aterea$ %rainstor!ing$ e # &oc$ descoperirea$ pro%le!atizarea$ aprecierea ver%al$graficul'$ clustering$scrierea li%er# I$%OACE DIDACTICE: coli$ fie de lucru$ !ar(ere$ foi )* &I&%IOGRAFIE CO!S'%TAT(:

+)telier de lectur "n de!ersul educaional,$-roDidactica$.//*; +Dirigenie, clasa aVI-a$0caterina Stratan$)le andra 1alan$0ditura poligrafDesign; +2or!are de co!petene prin strategii didactice interactive,$'#Cartaleanu$ 3#Cosovanu$V# 4ora--ostic###$Chiinu $.//5; 666 didactic#ro 666calificativ#ro

0veni!ent#instr )ctivitatea profesorului

)ctivitatea elevului

Evocarea

0levii se pregtesc pentru lecie# Se sta%ilete un cli!at propice desfurrii leciei# -o!ul valorilor -e ta%l este desenat un po! "n floare#-e verso va fi scris c"te un prover% #0levii vor fi rugai s deter!ine cuv"ntul 8cheie#Iar profesorul le va scrie la ta%l $iar elevii vor "ndeplini sarcina p"n la capt# Pacea aduce %elugul $rz%oiul aduce srcie# Dreptatea iese ca untdele!nul la deasupra apei# Adev*rul rz%ete "ntotdeauna# Fru+useea este strlucirea adevrului i !ireas!a %untii# 92olclor: Fru+osul este si!%olul %inelui !oral#9I#;ant: %ibertatea este dreptul de a nu !ini# &ogatia sta in lucrurile care nu le pute! cu!para O+enia o!enie cere$ i cinstea cinste# Continu idea: . Ave+ nevoie de: ,pace$pentru a### ,adev*r $pentru a< --ru+usee.pentru a< ,libertate $pentru a### ,bog*ie $pentru a###

Continu : -nu ti de rz%oi -a nu susine !inciuna -tri viaa din plin -spune ceea ce g"ndesc -de!onstra c$pot -"ntreine toate aceste daruri

Reali)area sensului

)nun su%iectul i o%iectivele orei +/alorile care,+i g0idea)* viaa1 ottoul :1Scara valorilor u!ane conine)devrul$ 1inele$ 2ru!useea$ Dreptatea i =i%ertatea#, 2arta cuv3ntului /A%OARE

7Ce "nsea!n .#I!portana Valoare@

Valorii@

3fer rspunsuri: 7#Valoare "nsea!n o calitate u!an i!portant vieii; 3 %ogie spiritual; .#Valorile s"nt cele care ne caracterizeaz i s"nt ca o carte de vizit care ne reco!and pe fiecare o! "n parte### ?####!anierele s"nt cele care ne trdeaz### Co!porta!entul civilizat$ .

?#Cu! se e teriori- *#Care s"nt Aeaz valorile@ Valorile Care-!i ###@

Se de-ine4te cuv3ntul valoare con-or+ DE5, ului: /A%O6RE. valori, s# f# I7 87 >nsuire a unor lucruri$ fapte$ idei$ feno!ene de a corespunde

necesitilor sociale i idealurilor generate de adecvat### acestea; su!a calitilor care dau pre unui o%iect$ unei fiine$ unui feno!en etc#; i!portan$ *#valorile care ne ghideaz "n via s"nt: "nse!ntate$ pre$ !erit # %untatea$fru!useea$adevrul $ -acea $li%ertatea %ucrul 3n grup : $dreptatea$fa!ilia$prietenia

0levii e trag un cartona $pe care este indicat o valoare caracterizatoare "ntregului grupul i le definesc$ dar i argu!enteaz i!portana fiecruia# gr I-Familia este celula de %az a societii# 0ste statornicie# 2a!ilia este locul "n care vrei sa fii atunci cand eti departe de casa# Senti!entul de singuratate confir! adevrata ei valoare# 2a!ilia este coala care ne "nva c dreptatea este relativ i c o pro%le!a se poate rezolva din !ai !ulte puncte de vedere. gr II-Frumuseea-valoare estetic $care place i este pentru ar!onia fiecrui suflet# 0ste arta care ne face !ai %uni i !ai deschii la suflet# )nsa!%lu de caliti care desfat privirea sau auzul# gr III- Pacea-7 Stare de %un "nelegere "ntre popoare$ situaie "n care nu e ist conflicte ar!ate sau rz%oi "ntre state$ popoare# Bai este i ar!onia care d natere la tot ceea ce este nou i care ofer siguran# gr I/-Buntatea-Calitate %un$ o valoare# 3!ul cu o astfel de valoare face doar fapte %une fr a cere ni!ic "n schi!% i are o atitudine plin de %unvoin#0a se de!onstreaz prin fapte i vor%e###
Activitatea -rontal* Clustering Portretul robot al unui o+ cu valoare

Coteaz pe caiete

2iecare grup "i e pune punctul de vedere

-ortretul ro%ot al unui o! cu valoare

)ctivitate independent:, %inia bucluca4*1 2iecare elev va "ncepe atrasa pe foaie o linie cur% la auzul clopoelului 97/secunde:$iar c"n% va suna din nou $se vor opri# 0levii vor transfor!a ce au pe foaie "ntr-un desen ilustr"nd una dintre valorile care-i reprezint# )u voie s adaoge la desen orice $dar nu s tearg#

Sc0iea)* portretul O+ului cu valoare7 Dspund: Vor%ete politicos Eudec "ntotdeauna o%iectiv -respect dreptul fiecruia -spun"nd "ntotdeauna adevrul - avFnd gri& de lucrurile fru!oase care "l "ncon&oar -fiind punctual - profita de fru!useele pe care i le ofer viaa; -o%serv natura "n toate anoti!purile; -se %ucur de reuitele i "!plinirile aproapelui su; -tie s asculte i s se fac ascultat###

'i!p de . !in ilustreaz grafic o valoare

)ctivitatea + Cu+ +* v*d colegii +ei@,

2loare- ad!ir"nd o floare devii pe loc fericit#Druind sau pri!ind o floare poi face fericit pe oricine; Curcu%eu 8pace Soare 8pace $fru!usee;
*

Solicit fiecrui elev s#i deseneze pe o foaie conturul pal!ei sale apoi$"!preun cu un coleg $schi!%"nd colile $atri%uinduv c"te G valori pe care le va scrie "n interiorul conturulul fiecrui deget#=a sf"rit revin la colile lor i citesc "n glas valorile pe care le-au o%servat colegii la el# )poi $continu dup !odel: Bulu!esc $dar consider c###

Julu%aul -"ine -%untate

G!in -rin !etoda rotirii vor atri%ui valori caracterizatoare pentru !e!%rii grupului

%ucrul 3n grup grI- )crostihul cuv"ntului )D0VHD gr II- Dac n-ar e ista 2DIB3SI=### gr III-0 trage valorile care se desprind din acest te t# 3fer rspunsurile solicitate gr IV-Caracterizai o valoare fr de care dup K!inute nu concepei viaa# Re-lecia Scrierea liber* 9 Continu* povestea1 Era odata o insula, unde traiau toate sentimentele si valorile umane. Intr-o zi, ele 0levii vor tre%ui s continuie povestea pe care i-o "nchipuie$iar dup ce vor fi citite !ai !ulte lucrri se va citi +Povestea valorilor u+ane1,originalul#

'e!a pentru acas:

Scrierea li%er +###au hotr"t s-i


G

De co!entat citatul +)devaratele valori nu fug de lu!ina$ invaluindu-se in !ister# Cu!ai putregaiul are nevoie de intunerec pentru a straluci#,

pedepseasc pe cei ce au uitat de ele i i-a pus la "ncercare $2iecare dintre valori se credeau i!portante #)a c cei fr senti!ente i insensi%ili au avut de "nfruntat cele !ai grele orori $cu! ar fi !inciuna$ durerea$ necazul i i-a u dat sea!a c "n via s"nt i pov"rniuri i oa!eni "ndurerai i oa!eni %uni doar c tre%uie s ai ochi s vezi toate acestea###

S-ar putea să vă placă și