Sunteți pe pagina 1din 4

coala cu cls.

I- VIII, Malu- Spart


Profesor: PINTILIE OANA

PROIECT DE LECIE
Data:
Clasa :
Obiectul :
Unitatea de nvare:
Subiectul :
Tipul lectiei:

27.02.2008
a VI-a B
Matematica- Algebr
Operaii de ordinul II cu numere ntregi
mprirea numerelor ntregi cnd dempritul este multiplu al mpritorului
- formare de priceperi i deprinderi

Obiectivele leciei :
a) Obiectivele de referin :
-R1.2 - s efectueze calcule cu numere ntregi.
-R2.1- s exploreze modaliti de descompunere a numerelor ntregi, folosind operaiile studiate
-R2.2 - s investigheze valoarea de adevr a unei afirmaii
b) Obiective cognitive :
-O1 - s aplice regula semnelor la mprire
-O2 s respecte ordinea efecturii operatiilor
-O3 s rezolve ecuaii simple
-O4 s calculeze modulul unor numere ntregi sau a unor sume/ diferene
-O5- s compare dou numere ntregi
Obiective afectiv- comportamentale:
O6 s dovedeasc interes pentru informaiile prezentate , prin participarea activ;
O7 s manifeste curiozitate si satisfacie la obinerea rezultatelor corecte ;
ELEMENTELE ACTIVITII DE PREDARE-NVARE:
-tipul de nvare: inteligibil- operaional
-tipul de interaciune: frontal semi-dirijat, independent
-strategia didactic: -algoritmic
-metode i procedee: exerciiul, explicaia, problematizarea, conversatia,nvarea prin descoperire
-mijloace de nvmnt: fi de raionalizare a timpului, manualu Ed. Petrion, culegeri
EVALUARE: -tipul: formativ
-procedee: chestionare oral, fi de munc independent

DESFASURAREA LECTIEI
Etapele leciei
(dozare)

Obiec
tive

Moment
organizatoric
(2min.)

Descrierea activitii de predare- nvare


Mijloacele nvrii
Metode i
procedee

-capacitatea de a se pregti pentru buna


desfurare a leciei

O6
Fixarea ideilor
ancor
(5min)

Anunarea temei
si a obiectivelor
(3min)

Coninutul nvrii

-cunotine despre formula matematic a


mpririi exacte: D:=C, = 0 i proba mpririi:
D= C
-cunotine despre proba nmulirii a b = c ,unde
a, b, c Z care se efectueaz prin mprire
a = c:b

O7

-cunotine despre subiectul leciei:mprirea


numerelor ntregi i obiectivele acesteia:
aplicarea regulii semnelor n calcul

O1

-capacitatea de a deduce regula semnelor la


mprire prin analogie, aplicnd proba nmulirii
numerelor ntregi

Dirijarea
invrii
(20min)
-cunotine despre regula semnelor la mprire

-cunotine despre operaia fr sens a:0, oricare

Evaluare

Aprobare/
dezaprobare
-exemple simple : 27:3=9
Proba: 9 3 = 27

-interaciune
frontal

-explicaia: trecerea de la operaia de


nmulire cunoscut la cea de mprire
-exemple : 10 5 = 50
Proba: 50:10=5 sau 50:5=10

-conversaia
-exemplul
-explicaia

-verificarea
temei prin
sondaj , oral
-chestionare
oral

explicaia
conversaia
-observarea exemplelor: ex1/fi:

( + 8) ( + 7 ) = +56 ( + 56) : ( + 8) = +7
( 4) ( + 3) = 12 ( 12) : ( 4 ) = +3
( 7 ) ( + 5) = 35 ( 35) : ( + 5) = 7
( 4) ( 9) = +36 ( + 36) : ( 9) = 4

-regula semnelor (scris cu rou n caiete):

( +) : ( +) = ( +)
( +) : ( ) = ( )
( ) : ( +) = ( )
( ) : ( ) = ( +)

-fi de
raionalizare a
timpului
-interaciune
frontal
-observaia
-exercitiul
-nvare
inteligibil

-observaia
permanent

a Z

-capacitatea de a mpri dou numere ntregi


aplicnd regula semnelor

O2
O3
Obinerea
performanei i
realizarea
feed-back-ului
(15min)

ncheierea
activitii
(5 min)

-capacitatea de a respecta ordinea efecturii


operaiilor n exerciii cu mai multe operaii de
mprire
-capacitatea de a nlocui o necunoscut ntr-o
operaie de mprire cu un numr corespunztor
astfel nct s obin o propoziie adevrat

O1
O2
O4

-capacitatea de a rezolva exerciii respectnd


ordinea efecturii operaiilor de ordinul I i II
-capacitatea de a rezolva calcule cu modul

O5

-capacitatea de a compara dou numere ntregi

-exerciiul 1/ pag 20(culegere)


-exerciiul 1/pag 58 (manual)

( 48) : ( 3) : ( + 2 ) =

-nvare
operaional
-exerciiul
-lucrul cu
manualul

-evaluare
formativ

-ex 10/ pag 31(culegere)


x : ( 9) = 1

-ex 4/ pag 59 (manual)


37 +10 : 7 +4 =

..............................
-ex 11/ pag 31 (culegere)
14 + {13 6 [ 20 7 ( 3) ]} : ( 233) =
-ex2/fi

O1
O2
O6
O7

-capacitatea de a aplica algoritmii de calcul


nvati n rezolvarea unei fie de munc
independent

-ex 3,4/ fi

O7

- aprecieri asupra raspunsurilor , notarea elevilor


care s-au remarcat la lecie
-tema

-tema: manual pag 58 ex 1,2,3

-interaciune
frontal
- -interaciune
frontal
-exerciiul

-fi de munc
independent
-interaciune
independent

-conversaia

-observare
permanent

-verificarea
oral a
rezultatelor

-aprobarea

FI DE LUCRU
1. Completai propoziiile:

a) 10 5 = 50
Proba:

( + 8) ( + 7 ) = +56 ( + 56) : ( + 8) =
( 4) ( + 3) = 12 ( 12) : ( 4) =
( 7 ) ( + 5) = 35 ( 35) : ( + 5) =
( 4) ( 9) = +36 ( + 36) : ( 9) =
2. Comparai numerele: a) x = 125 : ( 25) + 144 : ( 12)
i
b) x = 5 : ( 1) + ( 63 35) : ( 7 )
i
b)

3. Calculai: a) ( 10 ) : 5 =
b) ( 98) : ( 7 ) =

4. Efectuai, respectnd ordinea efecturii operaiilor:


a) ( 28 14 ) : ( 7 ) =

b) 20 : ( 8 + 4) ( 4) =

y = 88 : ( 11) 96 : ( 16 )
y = 42 + 42 : ( 42 ) + 53

c) ( 16) : ( 4) : ( 2) =
d) ( + 108) : ( 6) : ( 4 ) =

c)

3 + 3 ( 4 ) 2 ( 15) : 3 ( 6 ) =

d)

2 : ( 1) [1 ( 6 9 ) ] : 2 =

S-ar putea să vă placă și