Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Data desfurrii:17 .02.2014 Instituia de nvmnt: gimnaziul Lencui Profesor: Rihter Ana Obiectul: Istoria romnilor i universal Clasa: a V-a Tema: Republica roman Tipul leciei: lecie de asimilare a cunotinelor. Competene specifice: Aprecierea critica i obiectiv a situaiilor, faptelor i proceselor istorice Citirea hrilor istorice cu referire la istoria antic, Obiective operaionale: O1. S explice modul de organizare a Republicii romane; O2. S precizeze legtura de cauzalitate a luptelor dintre plebei i patricieni; O3.s localizeze pe harta istoric etapele expansiunii Romei n Pen. Italic i n bazinul Mrii Mediterane; O4. S aprecieze rolul istoric al personalitilor istorice caracteristice republicii romane. O5- s formuleze aprecieri pro sau contra rzboaielor purtate de Roma. Strategii didactice: Metode i procedee: Expunerea sistematic,conversaia euristic,problematizarea,descoperirea,explicaia,exerciiul,demonstraia etc. Mijloace didactice: manualul colar ,,Istoria clasa a V-a, postere, dicionare explic harta ,Republica roman,atlas istoric,portrete,fie. Forme de lucru: activitate frontal, n grup,n perechi, individual.

Etapele leciei
1 Moment organizatoric Captarea ateniei

Obiective Timp operaionale


2 3 1 min. 2 min

Activitatea profesorului
4 Ordoneaz clasa Noteaz absenele Profesorul prezint un poster cu Regulile de aur care trebuie respectate la ora: Nu e voie sa fii triti, Orice idee este valoroas, Munca este mama gloriei S ne ascultam cu rbdare Astzi singuri ne apreciem munca Pornind de la posterul afiat pe tabl se creeaz o conversaie euristic despre necesitatea respectrii acestor reguli n baza metodei pixuri n pahar profesorul mparte clasa n dou grupuri identice i propune spre realizarea fie de lucru cu urmtoarele nsrcinri: 1. Gasiti si subliniati greselile din text,refacnd textul cu informatia corecta: ,,Dupa traditie,Roma ,cetatea celor sapte coline,a fost intemeiata in anul 509i.Hr.pe colina Palatin de langa raul Tibru,in regiunea Toscana. Intemeietorul legendar al cetatii a fost Remus,in acelasi timp si intaiul rege.Roma a fost condusa de sapte regi,primii patru au fost

Activitatea elevului
5 Elevul de serviciu raporteaz Elevii citesc cu atenie regulile de aur impusse de profesori pentru ora de astzi.

Metode, procedee
6 Conversaia euristic

Evocarea

2 min

Elevii activeaz n Pixuri n dou grupuri pahar identice.Fiecare Lucru n grup grup i alege un lider care va monitoriza activitatea elevilor pe parcursul orei. Elevii gandesc si formuleaza raspunsuri,recurga nd la rememorarea i selectarea

R E A L I Z A R E A O1

5 min.

5 min

cunostintelor. Elevii asculta cu atentie intrebarile,recurg la asocieri de idei,formuleaza raspunsuri pe care le ilustreaza cu cifre si fapte concrete Pornind de la cunostintele actualizate,stabileste Elevii participa la legatura cu cele noi,adresand intrebarile: discutii cu 1. Care este semnificatia anului 509i.Hr.pentru raspunsuri proprii. istoria Romei? Elevii noteaz titlul 2. Ce urmari a avut rascoala din anul 509 i.Hr? lectiei in caiete. -Scrie titlul lectiei pe tabla ,,Republica Romana -Enumera principalele obiective operaionalesub o forma accesibila elevilor. Profesorul prezint planul lecie sub forma de Lanul evenimentelor,care este alctuit din trei capitule: I. Modul de organizare a Republicii romane II. Luptele dintre patricieni i plebei Lanul III. Politica expansionist a Romei evenimentelo Prof.cere elevilor sa defineasca cu r ajut.dictionaruluirepublica. -Prof. cere elevilor sa urmareasca fisa de lucru 1pentru grupul I i fia nr 2 gr.II

etrusci si ultimii trei au fost latini si sabini.Ultimul rege etrusc,Tarqiunius Superbus,a fost alungat in urma unei rascoale,dar regalitatea nu a fost abolita. 2. Care 3. era componenta poporului roman? 4. Cum era condusa Roma regala? 5. Care erau atributiile regelui?

R E A S E N S U L U I

Fia nr 1 ,,Trei erau organele care luau parte la conducerea treburilor publice Conducerea statului o aveau 2 consuli,alesi din randul senatorilor de catre adunarea poporului,pe timp de un an.Ei comandau armata,judecau,convocau senatul si adunarea poporului,prezidau ceremoniile religioase. In caz de mare primejdie pentru stat,conducerea era incredintata unui dictator,numit pe 6 luni,care avea puteri nelimitate si era insotit de o garda personala formata din 24 de lictori. Cerinte: 1. Mentionati forma de guvernamant din istoria Romei la care face referire textul. 2. Care erau principalele institutii ale Republicii Romane? 3. Cum era condusa Republica Romana? 4. Mentionati pe baza textului,atributiile consulilor. 5. Ce se intampla cu conducerea in caz de primejdie pentru stat? Fia nr.2 ,,Magistratii ,cei care indeplineau functii publice,alcatuiau o categorie distincta:chestor(se ocupa de finante),edil(raspundea de

Elevii cauta in Dictionarul dictionar istoric. semnificatia Descoperirea. termenului istoric,,republica,n otnd definitia in caiete. Liderii grupului citesc cu voce tare textul din fisele de lucru .Ceilali Problematiza membri ai grupului rea pe baza textului,selecteaza si formuleaza cu usurinta raspunsurile. Noteaza in caiete .

5 min

O2

aprovizionarea si administrarea orasului),pretor (avea functii juridice si militare).Cei mai importanti magistrati erau consulii. 1. Care sunt cele mai importante magistraturi in Roma republicana? 2. Care erau atribuiile fiecrei funcii n Roma_ II.Luptele Dintre Patricieni Si Plebei -Cere elevilor sa citeasca documentul din fisa de lucru. ,,Se spune ca, plebeii au planuit sa-i sugrume pe consuli.La indemnul unui oarecare Scinius ,s-au retras pe muntela Sacru,la trei mii de pasi de Roma.Acolo cetatenii, fara vreun comandant,dupa ce si-au organizat o tabara cu santuri de aparare si cu parapete. *Cerinte: 1.In ce perioada a avut loc conflictul dintre patricieni si plebei? 2.Transcrieti din text locul unde s-au retras plebeii si distanta fata de Roma. 3.Cum era organizata tabara plebeilor? 4.Cum s-a incheiat conflictul dintre cele 2 tabere? n baza documentului i a textului din manual elevii vor identifica :

Elevii studiaz documentul primit i rspund la cerine. Studiaz textul din manual i completeaz clusteringul : I gr.-cauze II gr.-consecine

Lucrul cu documentul istoric Clustering

Igr.-Cauzele luptelor dintre patricieni i plebei II gr.- consecinele luptelor dintre patricieni i plebei
Luptele dintre patricieni i plebei Cauze Consecine

O3

5 min

III.Roma Putere Locala Si Regionala Prof. prezint elevilor politica expansionist a Romei n sec. V-III. Hr. : 1. Care era adversarul romanilor in razboaiele punice?(Localizarea pe harta) 2. De unde vine numele razboaielor punice? 3. Care au fost cauzele si urmarile razboaielor punice?(evideniaz cauzele rzboaielor punice i prezint cronologia acestora. Toate evenimentele prezentate sunt localizate de ctre prof. pe harta istoric )

Elevii urmresc pe Lucrul cu harta din harta istoric portofoliul personal Prelegerea i care se gsete n faa fiecruia evenimentele prezentate de prof. ncercuindu-le cu o culoare pentru a le putea indica cu sgei principalele direcii ale expansiunii romane. Depun pe axa cronologic datele razboaielor punice.

O4

5 min. Prof. distribuie elevilor o nou fi de studiu din analiza creia reiese portretul lui Hannibal, comandantul cartaginez considerat de romani cel mai aprig duman din ntreaga istorie a Romei. Analiza textului se realizeaz prin munca n perechi. Fiecare grup i formuleaz o prere asupra rzboaielor purtate de Roma.Rspunsurile se vor argumenta,iar liderii echipelor vor ncerca a convinge c anume prerea lor e cea corect. 5 min. Distribuie elevilor o fi de studiu(Armata roman) din analiza creia rezult cum a reuit Roma s devin o putere regional. 5 min

Elevii prezint trsturile morale ale lui Hannibal analiznd textul n perechi.

Imagini Lucru n perechi

Dezbatere

O5 R E F L E C I A

Elevii ascult cu Descoperirea atenie expunerea Analiza i explicaiile prof. dup care analizeaz fia suport i descoper importana armatei romane n transformarea Romei dintr-o putere local ntr-o putere regional Elevii completeaz fia de lucru individual Lucrul individual

E X T I N

5 min. Evaluarea gradului de nsuire de ctre elevi a noilor cunotine se realizeaz sub forma unei activiti independente, prin completarea unei fie de lucru individuale cu cunotinele noi ntlnite n aceast lecie.

D E R E

Profesorul cere elevilor autoaprecierea obiectiv a elevilor activi la ora Sarcini pentru acas(difereniat) Elaborai un text argumentativ din 5-6 propoziii /un desen la tema: Viaa unui soldat roman

Elevii i autoapreciaz munca evideniind elevii cei mai activi Noteaz tema pentru acas

Fi de lucru I. Completai spaiile libere: 1. Roma i-a bazat puterea pe ..............................,bine organizat i disciplinat. 2. Trupele de elit, alctuite numai din ceteni romani se numeau................................. 3. Prin rzboaiele purtate n sec. V-III . Hr., Roma a devenit o mare putere......................... 4. Cea mai mare putere din bazinul occidental al Mrii Mediterane cu care s-a confruntat Roma n sec. III-II . Hr. a fost................................... 5. n anul 146 . Hr. Cartagina a devenit.................................... II. Stabilii legtura dintre cele dou coloane: a. Hannibal A. victoria romanilor b. Scipio Africanul B. comandant cartaginez c. Cannae C. comandant roman d. Zama D. victoria punilor III.Enumerati provinciile romane formate in sec.al-III-lea-al II-lea i.Hr.

Fi de studiu Armata roman


I. Legiunile=trupe de elit alctuite din ceteni romani ntre 17-46 de ani folosii n campanii i
ntre 47-60 de ani care aprau zidurile patriei. Fiecare legiune avea stindardul su, o sgeat decorat cu simbolul legiunii.Serviciul n legiune dura 20-25 de ani, la captul crora soldaii primeau recompense n bani i loturi de pmnt.

II. Trupe auxiliare alctuite din cohorte i alae.


Cohorta=unitate auxiliar de infanterie recrutatat din rndul provincialilor fr cetenie roman (pstrnd armamentul i tactica de lupt proprii). Alae=unitate auxiliar de cavalerie n armata roman. Alele erau recrutate din provincii, din rndul populaiei fr cetenie roman, purtnd numele tribului din care au fost iniial constituite.

Soldatul roman era vnjos, sprinten i rezistent. Fcea maruri lungi, mergnd cte 35 km., fr
popas, purtnd n spinare echipamentul n greutate de 30 kg ( cuprindea pe lng armele din dotare cortul i hrana pe mai multe zile) Echipamentul militar al soldatului cuprindea: casca de metal(galea) de metal(lorica) scutul(scutum)

platoa sulia(pilum) spada scurt(gladius)

Disciplina militar era drastic. Soldaii trebuiau s asculte orbete de comandantul care avea putere deplin asupra lor. Cea mai mic greeal se pedepsea aspru: amenzi, bti cu nuiele, ciomgeala i chiar condamnarea la moarte. Tabra militar era ridicat la sfritul fiecrei zile de mar, cercetaii alegnd locul potrivit n apropierea unei ape, unei pduri i acolo unde se puteau gsi furaje pentru cai.

Tratat al artei militare-Vegetius-sec. IV d. Hr. Cei ce aleg noi recrui trebuie s le examineze cu grij faa, ochii, forma picioarelor i s se asigure c pot deveni buni soldai. Un tnr soldat trebuie s aib ochii ageri i s in capul sus. Recrutul trebuie s fie lat n piept, s aib umeri puternici i brae vnjoase. Degetele trebuie s fie mai degrab lungi dect scurte. Nu trebuie s aib burt sau posterior proeminent. Clciele i laba piciorului nu trebuie s fie lipsite de vlag, ci alctuite n ntregime din tendoane puternice. Cnd gsii toate aceste caliti la un recrut, putei s -l nrolai, chiar dac este mai mic de statur. Este de preferat ca soldaii s fie mai puternici dect nali. Bunstarea statului roman depinde de recruii pe care i alegi; aa c trebuie s selecionezi oameni deschii, att ca trup, ct i ca minte.

S-ar putea să vă placă și