Sunteți pe pagina 1din 6

Colegiul National Jean Monnet,Ploiesti

PROIECT DE LECTIE

Profesor metodist: Soreanu Daniela Elev:Barbu Elena-Lavinia Clasa: a XI-a P1

Data: 19.02.2014 Scoala: Colegiul National Jean Monnet Ploiesti Clasa: a II- a A Disciplina: Matematica Tema: Adunarea si scaderea numerelor in concentrul 0-1000 Tipul lectiei: consolidare Mijloace de realizare: joc didactic, invatarea prin exercitiu Scopul activitatii: Consolidarea cunostintelor referitoare la adunarea si scaderea numerelor cuprinse intre 0 si 1000 Obiective operationale: O1-sa identifice denumirea termenilor adunarii si ai scaderii O2-sa rezolve exercitii de adunare si scadere cu trece peste ordin O3-sa rezolve corect o problema cu mai multe operatii O4-sa efectueze exercitii cu termen necunoscut Strategii didactice: -metode si procedee:conversatia,explicatia,exercitiul -material didactic: manual, caiet, plansa, recompensa Durata:50 de minute

Desfasurarea activitatii
Momentele Ob. activitatii
1.Moment organizatoric

Continut esentializat

Metode Material si didactic procedee

2.Verificarea O1 cunostintelor dobantite amterior

3.Anuntarea temei si a obiectivelor urmarite 4.Dirijarea invatarii O2

Se asigura conditiile optime desfasurarii activitatii.Se aeriseste sala de clasa.Fac cunostinta cu elevii. Caietele de maculator vor fi pe banca iar cartie vor fi deschise la pagina 80. Ce ati lucrat voi aceasta saptamana la conversatia matematica? Ce inseamna operatii cu trecere peste ordin? Cum se numesc termenii adunarii? Dar ai scaderii? Dar rezutatele lor cum se numesc? Din ce sunt formate umerele de 3 cifre? Astazi exersa adunarea si scaderea conversatia numerelor cu trecre peste ordin cu ajutorul recapitularii din manual. Primul exercitiul de la pagina 80 explicatia surprinde un sir de doua operatii( adunare si scadere).Elevii vor iesi pe rand la table pentru rezolvarea exercitiilui. Cel de-al doilea exercitiul este alcatuit dintr-o operatie cu doua cunoscute si o necunoscuta. conversatia Pentru a gasi solutia unui astfel de exercitiu ce rezolvam prima data? Daca necunoscuta este descazutul cum o exercitiul aflam? Dar daca este scazatorul? Dar un termen al adunarii? Pentru ce-l de-ai treilea exerciu trebuie sa stabileaca o intrebare potrivita

Manual caiete

O3 O4

datelor data de problema din manual Daca problema spune ca suma a doua numere ese 834 si ca unul din termini este 345 care poate fi intrebarea acestei problem? observatia Acum dupa rezolvarea acestei problem va rog sa fiti atenti la umatoarea problema si sa gasiti diferenta faa de cea facuta anterior. 5.Obtinerea performantei O3 Astazi in drum spre scoala m-am intalnit explicatia cu prietenu meu Matei. Acesta mi-a dat un joculet pe care voi trebuie s ail rezovati. Matei are o suma de bani. Aian functie de cerinta din plicuri noi trebuie plansa s ail ajutam sa stabileasca cu cati bani exercitiul mai ramane in final. Elevii ies pe rand pentru a deschide plicurile. In interirul plicului vor gasi o cerinta si o recompense. Operatia ce trebuie facuta va fi scrisa pe drumul desenat pe plansa. Individual copiii vor rezolva un exercitiu exercitiul recompense pe caietele lor. Daca exercitiul va fi bine revolvat vor primi cate o recompense. Pentru acasa veti avea dee rezolvat conversatia exercitiile 5 si 6 de la pagina 80.

6.Feedback

O2

7.Tema pentru acasa

Fisa de lucru

1.Al catelea iepuras lipseste?Deseneaza-l.

2.Coloreaza al doilea si al patrulea iepuras.

S-ar putea să vă placă și

  • Planif. Anuala Gr. Mjlocie (2018-2019)
    Planif. Anuala Gr. Mjlocie (2018-2019)
    Document5 pagini
    Planif. Anuala Gr. Mjlocie (2018-2019)
    Iulia Roxana Curelea
    Încă nu există evaluări
  • Ala Sem II-Curelea Roxana
    Ala Sem II-Curelea Roxana
    Document8 pagini
    Ala Sem II-Curelea Roxana
    Iulia Roxana Curelea
    Încă nu există evaluări
  • Psiho Speciala
    Psiho Speciala
    Document1 pagină
    Psiho Speciala
    Iulia Roxana Curelea
    Încă nu există evaluări
  • Educatia Incluziva
    Educatia Incluziva
    Document4 pagini
    Educatia Incluziva
    Iulia Roxana Curelea
    Încă nu există evaluări
  • Proiect
    Proiect
    Document9 pagini
    Proiect
    Iulia Roxana Curelea
    Încă nu există evaluări
  • Mate Cifra9
    Mate Cifra9
    Document4 pagini
    Mate Cifra9
    Iulia Roxana Curelea
    Încă nu există evaluări
  • Amintiri False
    Amintiri False
    Document11 pagini
    Amintiri False
    Iulia Roxana Curelea
    Încă nu există evaluări
  • Termeni PPS
    Termeni PPS
    Document3 pagini
    Termeni PPS
    Iulia Roxana Curelea
    Încă nu există evaluări
  • În Excursie
    În Excursie
    Document8 pagini
    În Excursie
    Iulia Roxana Curelea
    Încă nu există evaluări
  • Pliant
    Pliant
    Document3 pagini
    Pliant
    Iulia Roxana Curelea
    Încă nu există evaluări
  • Roxana
    Roxana
    Document2 pagini
    Roxana
    Iulia Roxana Curelea
    Încă nu există evaluări
  • 0 1 Pinochio
    0 1 Pinochio
    Document2 pagini
    0 1 Pinochio
    Lungu Lenuța
    100% (1)
  • Pliant
    Pliant
    Document3 pagini
    Pliant
    Iulia Roxana Curelea
    Încă nu există evaluări
  • Proiect
    Proiect
    Document9 pagini
    Proiect
    Iulia Roxana Curelea
    Încă nu există evaluări
  • Data
    Data
    Document7 pagini
    Data
    Iulia Roxana Curelea
    Încă nu există evaluări
  • Psiho
    Psiho
    Document9 pagini
    Psiho
    Iulia Roxana Curelea
    Încă nu există evaluări
  • Ccurelea Iuliana
    Ccurelea Iuliana
    Document10 pagini
    Ccurelea Iuliana
    Iulia Roxana Curelea
    Încă nu există evaluări
  • 1 Proiect Geografie
    1 Proiect Geografie
    Document11 pagini
    1 Proiect Geografie
    Iulia Roxana Curelea
    Încă nu există evaluări