Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECIE

coala: coala cu clasele I VIII Avrig


Propuntor: prof. Claudia Lzroaie
Data: 18.03.2009
Disciplina: Limba i literatura romn
Clasa: a VIII-a
Unitatea de nvare: Comedia
Subiectul leciei: Propoziia circumstanial de loc (CL)
Tipul leciei: De nsuire de noi cunotine
DEMERSUL DIDACTIC
MOTIVAIA: cunoaterea de ctre elevi a acestui tip de subordonat, a funciei ei n vorbire, n
vederea construirii corecte n exprimarea oral i scris; cunoaterea punctuaiei cerute de subordonata
completiv indirect.
1. OBIECTIVE DE REFERIN:
1.4 s sesizeze particularitile gramaticale ale unui mesaj ascultat;
2.1 s construiasc un discurs oral pe o tem dat;
2.3 s asigure corectitudinea relaiilor sintactice la nivelul textului comunicat;
4.2 s utilizeze n redactarea unui text propriu cunotinele de morfo-sintax, folosind adecvat
semnele ortografice i de punctuaie;
4.3 s identifice efectele expresive ale construciei lingvistice utilizate n diferite texte.
2. OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfritul orei elevii vor fi capabili:
O1 s defineasc propoziia circumstanial de loc;
O2 s identifice propoziia circumstanial de loc
O3 s construiasc fraze n care s existe CL cerute de anumii termeni regeni sau introduse prin
anumite elemente de relaie;
O4 s contrag CL n partea de propoziie corespunztoare;
O5 ce posibiliti de control a construciei circumstaniale de loc exist;
3.
4.
5.
6.

CONINUTURI UTILIZATE: conform programei colare.


CAPACITI DE NVARE: corespunztoare.
EVALUAREA: - elevii completeaz fiele de munc independent.
RESURSELE I MANAGEMENTUL TIMPULUI
A. Resurse materiale: Limba i literatura romn manual clasa a VIII-a, Al.
Crian, S. Dobra, F. Snmihian, Ed. Humanitas Educaional, ,Bucureti, p.159;
Limba romn caietul elevului clasa a VIII-a, Al. Crian, S. Dobra, F.
Snmihian, Ed. Humanitas Educaional, 2005, Bucureti, p.174-177; Gramatica
practic a limbii romne actuale, Ada Iliescu, Ed. Corint, 2005, Bucureti,
p.376-380; Gramatic fie de lucru, colectiv de autori coord. Eliza-Mara
Trofin, Ed. Paralela 45, 2006, Piteti, p.79-83; fie de lucru; plane.
B. Resurse de timp: - timpul de desfurare: 50 minute
7. METODE I PROCEDEE: analiza sintactic a frazei; exerciii de contragere i expansiune;
conversaia euristic; explicaia, demonstraia, nvarea prin descoperire, Mozaicul

SCENARIU DIDACTIC
I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie (elevii i pregtesc manualele i
caietele).
II. Reactualizarea cunotinelor (complementul circumstanial de loc) i dirijarea noii nvri.
Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pui civa elevi s
citeasc tema, iar ceilali urmrind pe propriile caiete i fcnd corecturile necesare.
Paralel cu verificarea temei, se face controlul cunotinelor teoretice cu ajutorul urmtoarelor itemuri:
Ce este complementul circumstanial de loc?
Care sunt ntrebrile complementului circumstanial de loc?
Prin ce se exprim complementul circumstanial de loc?
III. Prezentarea noului coninut i a sarcinilor de nvare
Astzi vom studia propoziia subordonat circumstanial de loc care servete drept complement
circumstanial de loc pe lng un verb din regent. Se scrie pe tabl titlul leciei: Propoziia
circumstanial de loc (CL).
IV. Enunarea obiectivelor
V. Obinerea performanei
Se alctuiesc grupuri de cte 4-5 elevi, fiecare avnd un numr. Profesorul mparte
informaiile legate de propoziia circumstanial de loc n mai multe pri, corespunztoare numrului
de elevi din fiecare grup. Se alctuiesc grupurile expert, n sensul c elevii cu nr. 1 vor forma un
grup, nr.2 un alt grup .a.m.d.. Fiecare grup de experi are sarcina de a studia o anumit parte din
informaii, de a o discuta, de a o nelege ct mai bine pentru ca ulterior s o explice colegilor i s
stabileasc strategia de predare. Astfel grupul 1 are ca sarcin descoperirea definiiei propoziiei
circumstaniale i a ntrebrilor la care rspunde pe baza unor exemple date, grupul 2 trebuie s
identifice elementele regente ale propoziiei CL, grupul 3 va descoperi natura elementelor de relaie,
grupul 4 va stabili care este topica i punctuaia propoziiei CL iar grupul 5 va trebui s identifice
corelativele propoziiei CL. n etapa final se revine la grupul iniial i se pred coninutul. Se pot cere
explicaii expertului sau grupului de experi.
Se realizeaz pe tabl i n caiete schema leciei cu ajutorul elevilor care vor rspunde
ntrebrilor adresate de profesor.
VI. Evaluarea performanei
Se vor folosi exerciiile din fia de munc independent (ANEXA), cerndu-li-se elevilor s
construiasc CL pornind de la diferii termeni regeni, s fac expansiunea unor complemente
circumstaniale de loc, s recunoasc CL n fraze i s le delimiteze, s recunoasc elementele de relaie i
funcia lor sintactic, s completeze fraze cu tipul de regent potrivit i s corecteze greelile unor fraze.
VII. Asigurarea feed-back-ului
Se corecteaz fiele de munc independent, se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat.
Elevii vor fi informai continuu despre felul cum i ndeplinesc sarcinile de nvare.
VII. Asigurarea transferului
Se dau, ca activitate independent acas, dou exerciii din manual. Se vor da explicaiile minime
necesare.

SCHIA LECIEI
PROPOZIIA SUBORDONAT COMPLETIV INDIRECT
Definiie: Propoziia care ndeplinete n fraz funcia de complement circumstanial de loc pe lng un verb din regent se
numete propoziie CIRCUMSTANIAL DE LOC.( CL).

-- termenul regent: - verb la mod personal


- verb la mod nepersonal
- locuiune verbal
- interjecie
- adjectiv

- adverb/locuiune adverbial
-- elemente relaionale: - adverbe relative: unde
- adverbe nehotrte: oriunde
- pronume/adjective pronominale relative: ce, cine, care nsoite de prepoziii
- pronume/adjective pronominale nehotrte: oricine, oricare, orice nsoite de
prepoziii
Observaie Pronumele/ adjectivele pronominale relative, adverbele relative i nehotrte, pronumele/adjectivele pronominale
nehotrte au funcie sintactic n subordonat i pot fi precedate sau nu de prepoziii.

--topica: CL se gsete de obicei dup termenul regent, dar poate fi i antepus regentei sale sau intercalat
n aceasta.

--punctuaia: post-pus nu se desparte prin virgul;


antepus se desparte prin virgul cnd are n regent un adverb corelativ;
intercalat se desparte prin virgul, dac este naintea predicatului.

FI DE LUCRU
Propoziia circumstanial de loc
I.

Realizeaz expansiunea complementelor circumstaniale de loc din propoziiile:

a. Voi pleca la munte.

..............................................................................................

b. Am alergat pn acas.

..............................................................................................

c. A venit de la bunici.

...............................................................................................

d. Ne ndreptm spre coal.

...............................................................................................

II.

Precizeaz ntrebrile la care rspund propoziiile obinute:

....................................................................................................................................................................
III.

Completeaz enunul de mai jos astfel nct s obii definiia propoziiei circumstaniale de loc:

Propoziia care ndeplinete n fraz rolul de ................................................................................... i


arat .................................. unde se petrece aciunea verbului din .................................. se numete
propoziie ............................................................................
IV. mparte frazele de mai jos n propoziii i indic ce parte de vorbire este elementul regent al
propoziiilor subordonate.

a. Plec

unde

picioarele.

duc

...........................................................................

b. Mergnd,
accident.

unde

am

stabilit,

am

avut

un

...........................................................................

c. A luat-o la sntoasa ncotro a putut.


d. Hai

...........................................................................

spre

cheam.

cine

ne

............................................................................

e. Lucrurile lsate unde trebuie sunt ale Mihaelei.

...........................................................................

f.

...........................................................................

A venit aici, unde a nceput totul.

g. De jur mprejur, orincotro te uitai, erau numai flori. .........................................................................


V. mparte frazele de mai jos n propoziii i precizeaz care sunt elementele introductive ale propoziiei
subordonate circumstaniale de loc.

a. Am alergat pn unde am putut.

........................................................................................

b. Plec oriunde vreau.

........................................................................................

c. M-am ndreptat spre cine m strig. ........................................................................................


d. Du-te n ce direcie vrei!

........................................................................................

e. Mergea la oricine l invita.

.........................................................................................

f. Plec din orice loc nu-mi place.

.........................................................................................

VI. mparte n propoziii frazele de mai jos indicnd locul fa de regent i punctuaia propoziiilor
circumstaniale de loc.

a. S-a ntors de unde a venit.

..............................................................................................

b. Unde mergea, acolo l ntlnea.

..............................................................................................

c. Oriunde te-ai uita vezi numai minunii. ..............................................................................................


d. Aici, unde locuim, aerul e mai curat.

.............................................................................................

VII. Desparte n propoziii frazele de mai jos i precizeaz valoarea morfologic a cuvintelor subliniate.
a. Acolo a spat unde i spusese btrnul.
..........................................................................
b. De acolo a plecat de unde nvliser apele.

..........................................................................

c. Pe acolo a mers pe unde nu mai fusese niciodat.

.........................................................................

d. Pn acolo a ajuns pn unde l-au ajutat cunotinele. ........................................................................


ANEXA CIRCUMSTANIALA DE LOC
1. Construiete cte o fraz n care propoziia circumstanial de loc s aib ca termen regent:

verb la mod nepersonal .......................................................................................................................

locuiune vb. la mod personal ............................................................................................................


adverb ................................................................................................................................................

interjecie ............................................................................................................................................

adjectiv...............................................................................................................................
2. F expansiunea complementelor circumstaniale de loc din propoziiile de mai jos:
Departe se vede lacul argintiu.
...................................................................................................................................................................
.
S-a ndreptat spre locul indicat.
...................................................................................................................................................................
.
Pretutindeni suntem nconjurai de ape.
...................................................................................................................................................................
.
3. Stabilete felul subordonatelor din frazele urmtoare:

5.

Se auzise unde va poposi.

...................................................................

Problema era unde vom nnopta.

...................................................................

Casa unde am copilrit mi este foarte drag.

...................................................................

N-a tiut unde l-a ascuns.

...................................................................

Du-te unde vei tii.

...................................................................

Construiete fraze n care s existe propoziii circumstaniale de loc introduse prin urmtoarele

elemente de relaie:
..................................................................... ncotro ................................................................................
..................................................................... oriunde ...............................................................................
..................................................................... spre cine .............................................................................

S-ar putea să vă placă și