Sunteți pe pagina 1din 23

Avizat director NASTAC ADRIAN PROIECT DIDACTIC

Avizat profesor metodist MAZILU CATALIN

Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala Maria Montessori - Bacau Clasa : a IV a -DMS Profesor: APOSTOL MI A!LA Disciplina: !D"#ATI! S!$%O&IALA' MOTO&I! SI PSI OMOTO&I! Data : ()*+)*(+,Unitatea de invatare: &e.uli elementare /e i.ien0 cor1oral0' i.iena 2m3r0c0mintei 4i a 2nc0l50mintei Subiectul lectiei : O3iecte /e i.iena 1ersonala Tipul lectiei: consoli/are Aria curriculara: MAT!MATI#A SI STII$T! AL! $AT"&II Detalierea unitatii de invatare: I.iena 1ersonala Ob. cadru:

,* 6ormarea sie7ersarea a3ilitatilor 1si8omotrice .enerale 1rin interme/iul interme/iul actiunilor /e e71lorare' senzoriala a me/iul incon9urator :natural si social;
Obiectiv de referinta: &es1ectarea re.ulilor elementare /e i.ien0 1ro1rie' colecti<0 4i a s1a5iului

Ob. opera ionale: Obiective co!nitive: O#, s0 numeasc0 re.uli /e i.ien0 cunoscute= O#( s0 recunoasc0 o3iectele /e i.ien0 1ersonal0 1e 3aza o3ser<a5iilor 1ro1rii 4i a materialului intuiti<= O#- s0 asocieze o3iectele /e i.ien0 1ersonal0 cu ac5iunile cores1unz0toare acestora: 1ie1t0nat' s10lat etc*; = O#) s0 /eose3easc0 ac5iunile re>eritoare la 10strarea i.ienei corecte /e cele incorecte= Obiective motrice: O O O " sa coloreze in conturul /at - sa mimeze corect e7erci5iile /e 2nc0lzire a mu4c8ilor mici ai m?inii - sa >i7eze lucrarea la 1anou cu 3ol/uri

Obiective afective: O -ele<ii <or 1artici1a cu interes la acti<itate

Resurse: #. $iblio!rafice: @@@ Pro.rama scolar0 1entru !D"#ATI! S!$%O&IALA' MOTO&I! SI PSI OMOTO&I!:ele<i cu /e>iciente se<ere; ' Bucuresti '(++A= I* Danil0' !* Taralun.0' Lec5ia 2n e<enimente* G8i/ /e 1roiectare /i/actic0% !/* !.al' Bac0u' (++(*

&. 'etodolo!ice: a( Strate!ia educa ional"terapeutic): mi7t0= b( 'etode *i procedee: con<ersa5ia euristic0' e71lica5ia ' o3ser<a5ia' /emonstra5ia '9ocul /e rol' meto/a #iorc8inelui Be7erci5iul* c( +orme de or!ani,are: >rontal0' in/i<i/ual0* d( 'i-loace didactice: >ilm ' /esene /e colorat cu o3iectele /e i.ien0 ' culori ' 1anou cu meto/a ciorc8inelui ' s01un' 1ie1tene' 1roso1' 4am1on ' >oar>ec0' 1eriu5a /e /in5i ' 1asta /e /in5i '/eo/orant ' ma4ina /e tuns' un.8iera ' 3etisoare 1entru urec8i ' 4er<etele '3atista *a1arat /e ras* e( Resurse umane: clasa >ormat0 /in ,( ele<i Resurse temporale: )C minute*

DES+./URAREA ACTI0IT.1II
Etapele lec iei #.'oment or!ani,atoric &. Captarea aten iei Ob op Con inuturile 2nv) )rii Activitatea profesorului Asi.ur con/i5iile 4i materialele necesare /es>04ur0rii lec5iei* In >ata <oastr0 am 1re.0tit o m0su50 cu sur1rize : 1e m0su50 su3 o 1?nz0 sunt 1re.0tite o3iecte /e i.ien0 1ersonal0;. $u <om <e/ea ce este acolo /ec?t /u10 ce <a 1rezint un >ilm /es1re i.iena 1ersonala * Du1a <izionarea >ilmului /iscut cu ele<ii /es1re mo/ul in care ei au .ri9a /e i.iena lor 1ersonala*:Ane7a ,; Ast0zi <om 9uca mai multe 9ocuri 1entru a in<0ta cat mai 3ine c?n/ 4i cum s0 >olosim o3iectele /e i.ien0 1ersonal0 * !le<ii ascult0* con<ersa5ia e71lica5ia o3iecte /e i.iena Activitatea elevilor Strate!ii didactice 'etode 'i-loace , min C min Durat) Evaluare

O O

!le<ii ascult0 si c?nta * !le<ii r0s1un/ la 2ntre30ri* !le<ii urm0resc 1rezentarea

1roiec5ia <i/eo

>ilm 11t e<aluare oral0

3. Anun area titlului lec iei *i a obiectivelor 4. Diri-area invatarii

con<ersa5ia e71lica5ia

- min

O O#-

V0 1ro1un s0 9uc0m un 9oc care se nume4te '' Ale.e o3iectul 1otri<it DE * "n cole. <a mima ce >ace el /imineata 1entru a a<ea o

!le<ii urm0resc 1rezentarea si re1eta eta1ele 9ocului realiz?n/ unul sau /oua 9ocuri

, min

O O O

tinuta in.ri9ita la scoala Voi <a tre3ui s0 ale.e5i o3iectul /e i.ien0 1ersonal0 1otri<it 1entru actiunea 1rezentata* Pro>esorul <a e71lica si /emonstra mo/ul in care ele<ii <or 9uca 9ocul: Pro>esorul <a mima actiunea se a se s1ala 1e maini si a1oi <a scoate /e su3 1?nz0 sa1unul' 2l arat0 ele<ilor 4i 2l /enume4te* Du10 a1ro3area r0s1unsului /e c0tre ele<i ' 1ro>esorul numeste un ele< care mimeaza actiunea : 1ie1t0nat' s10latul /inrilor' 4tersul m?inilor' taiatul un.8iilor etc* "n ele< <a /emonstra mo/ul in care se realizeaz0 sarcina 9ocului*

/e 1ro3a * !le<ii r0s1un/ la 2ntre30ri 4i i/enti>ica o3iectele /e 1e m0su50 *

o3ser<a5ia /emonstra5ia e71lica5ia 9ocul /e rol

- min o3iecte /e i.iena

e<aluare oral0

/emonstra5ia e71lica5ia 9ocul /e rol To5i ele<ii <or >i a1lau/a5i /u10 ce <or realiza sarcinile 9ocului* meto/a ciorc8inelui o3iecte /e i.iena ( min ,+ min a1recieri <er3ale ,+ min

O
4. Asi!urarea feedbac5" ului si a reten iei

Pro>esorul su1ra<e.8eaz0 /es>asurarea 9ocului 1?na c?n/ sunt e7trase toate o3iectele /e i.ien0 1ersonal0* !le<ii <or 1rimi ima.ini cu o3iecte /e i.ien0 1ersonal0 4i <or a<ea ca sarcina sa le coloreze' sa le /enumeasca 4i a1oi sa le aseze in >ata clasei 1e un 1anou * Panoul <a >i structurat su3 >orma unui ciorc8ine ast>el ' in centru <a >i scris O3iecte 1entru i.iena

1anou cu meto/a ciorc8inelui /esene /e colorat cu o3iectele /e i.ien0 culori

!le<ii realizeaz0 lucr0rile*

1ersonal0 4i in 9ur <or >i aran9ate lucr0rile ele<ilor* "rm0resc mo/ul in care coloreaz0 4i a9ut ele<ii care 2nt?m1ina /i>icultati ( min Fnainte /e a colora <oi realiza cu ele<ii e6erci ii de 2nc)l,ire a mu*c7ilor mici ai m8inii Pic' 1ic' 1ic' #a/e 1loaia Pic' 1ic' 1ic' "/a >loarea Pic' 1ic' 1ic' Tot asa "/a' streasina* %ece ne.ri 9ucausi Sar intr-una' sar .8i/usi' Se-n<artesc' se rasucesc Si la lucru ei 1ornesc* 9'omentul adev)rului:" test de sinceritate Ridic)"te sau stai -os; Pro>esorul cite4te o list0 /e enun5uri le.ate /e s0n0tate* #ei care res1ect0 aceste enun5uri r0m?n 2n 1icioare iar cei care nu le res1ect0 se a4eaz0 1e scaune* ,* Fmi 1lace s0 >iu curat 4i or/onat* (* Diminea5a m0 s10l 1e >a50 4i 1e m?ini* -* M0 s10l 1e m?ini /e c?te ori este !le<ii mimeaz0 cu a9utorul /e.etelor c0/erea 1ic0turilor /e 1loaie* !le<ii e>ectueaza cu a9utorul /e.etelor miscari ritmice* /emonstra5ia con<ersa5ia e71lica5ia e7erci5iul

a1recieri <er3ale

con<ersa5ia e71lica5ia !le<ii r0s1un/ la 2ntre30ri 4i i/enti>ica situatiile can/ tre3uie sa se ri/ice si can/ tre3uie sa stea 9os*

- min e<aluare in/i<i/ual0

OC4

ne<oie* )* Am .ri90 /e 8ainele mele* C* M0 s10l 1e 1icioare in >iecare seara * G* $u m0 s10l 1e /in5i in >iecare /iminea5a * Pro>esorul atentioneaza ele<ii care au o i.iena necores1unz0toare ca se e71un riscului /e a se 2m3oln0<i in acest >el * <. Evaluarea activit) ii si aprecieri finale Pro>esorul in<ita ele<ii sa com1leteze !le<ii asculta o >isa /e e<aluare:Ane7a (; a1recierile Pro>esorul >ace a1recieri colecti<e 1rimite* 4i in/i<i/uale asu1ra 1artici10rii la acti<itate*

a1recieri <er3ale con<ersa5ia e71lica5ia

con<ersa5ia e71lica5ia

6isa /e e<aluare

C min

a1recieri colecti<e 4i in/i<i/uale

O
*

ANEXA 1

REGULI DE IGIENA

REGULI DE IGIENA

Masurile de igiena previn imbolnavirea organismului. Astfel pentru !opilul mi! se are in vedere insusirea unui limba" ade!vat identifi!arii si re!unoasterii !omportamentelor sanatoase a tipurilor de boli a prin!ipalelor peri!ole pentru sanatate.#bie!tivele !omportamentale vi$ea$a apli!area !ore!ta a normelor igieni!o%sanitare dar si initierea de masuri a!tive pentru re!unoasterea in viata de $i !u $i a fa!torilor interni si e&terni !are determina starea de boala.

Respe!tarea regulilor de igiena personala se fa!e prin reali$area' Igienei pielii' # piele !urata bine ingri"ita este !apabila prin mi"loa!ele sale spe!ifi!e sa se apere impotriva mi!robilor distrugandu%i.

Igienei gurii si a dintilor' Inseamna sa nu uiti sa te speli pe dinti de !el putin doua ori pe $i dimineata si seara.

(ariile dentare pot !onstitui fo!are de infe!tii pentru organism imbolnaviri ale arti!ulatiilor inimii si rini!)ilor. Dinti sanatosi As!ultati un sfat !opii' Dupa fie!are masa Dimineata la s!ulare Dar si seara la !ul!are Luati pasta si periuta

de!lansand

La !)iuveta dati fuguta Dintii sa ii periati Mi!robii sa%i alungati. Aveti si%un $ambet frumos Dar este si sanatos*

Igienei parului' +e respe!ta prin pieptanatul si periatul $ilni! al parului.Neingri"irea parului poate !ondu!e la aparitia mi!o$elor,de$voltarea !iuper!ilor para$ite- sau la adunarea para$itilor,padu!)i-.

Nu se imprumuta de la !olegi !a!iula bas!a sau diferite a!!esorii de par.

Igienei mainilor' La fie!are . minute un !opil pune mana pe nas si gura. Avand in vedere !a unele
virusuri si ba!terii pot supravietui / ore sau mai mult pe suprafete !um ar fi mesele din !afenele manerele usilor si ban!ile pe !are !opiii le ating pe par!ursul $ilei este usor de sesi$at !a spalarea mainilor este deosebit de importanta in evitarea bolilor.+e spala mainile !u apa !alda si sapun obligatoriu inainte de masa dupa folosirea 0(%ului sau ori de !ate ori s%au murdarit. Igiena mainilor se mentine si prin intretinerea ung)iilor deoare!e sub a!estea se a!umulea$a praf mi!robi si oua de para$iti.1entru a evita a!est fapt se taie ung)iile !at mai s!urt la 1%/ saptamani.

Igienei o!)ilor !are se fa!e impreuna !u spalarea intregii fete.Dupa spalarea fetei o!)ii se sterg !u un prosop propriu !urat. Nu se foloseste prosopul altei persoane deoare!e e&ista ris!ul de imbolnavire de !on"un!tivita.

Igienei ure!)ilor !are se intretine prin spalarea lor $ilni!a !u apa si sapun.Nu trebuie uitat ni!i spatiul din spatele ure!)ilor.Dupa spalare se sterg !u !oltul prosopului.Nu se introdu! in ele bete de !)ibrit agrafe sau alte obie!te !e pot provo!a rani.

Igienei nasului !are se pastrea$a sufland usor mu!o$itatile intr%o batista igieni!a eva!uand fie!are nara pe rand. (and esti ra!it sau stranuti se pune batista la nas pentru a nu transmite si altora mi!robii.

Igienei pi!ioarelor !are se reali$ea$a spalandu%le in fie!are seara !u apa !alda si sapun.2ilni! se s!)imba pere!)ea de !iorapi purtata.Ung)iile trebuie ingri"ite !a si !ele de la maini.1rin a!easta se impiedi!a aparitia iritatiilor sau de$voltarea unor !iuper!i para$ite.

ANEXA N!me"e #i pre$!me"e%%%%%%%%%%%%%%%

Data%%%%%%%%%%

I&IENA 'ERS(NAL) *ISA DE E+ALUARE

,.Scrie-i r.sp!$s!" "a /0icitori 1

2i$e 3i a"2e#te4 I!te e ca vr.2i!-a4 5ti-i voi ci$e6i7 8%%%%%%%%%%%%%%9

Asta este

m:$a mea

C! %%%%%%%%% m. sp." mere! pe ea 5i apoi pe ce"."a"t.4 ':$. trece sp!ma toat..

. ;$cerc!ie#te ima/i$i"e care reprezi$t< o2iecte pe care "e fo"osim

pe$tr! 3$/ri=irea di$-i"or

pe$tr! 3$/ri=irea p<r!"!i

S-ar putea să vă placă și