Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECIE

Data:
Clasa:a X-a
Obiectul:Geografie
Subiectul: AGRICULTURA. EVOLUIA N TIMP I SPAIU A PRACTICILOR
AGRICOLE
Obiective de referin:
Exersarea deprinderilor de localizare pe hart;
Dobndirea de noi cunotine cu privire la agricultur i la evoluia n timp i spaiu
a practicilor agricole, precum i la tipurile de agricultur.
Obiective operaionale:
O1-s explice noiunile geografice noi (agricultur de subzisten, agricultur
comercial, centuri agricole, hinterland), folosindu-le n contexte noi;
O2-s localizeze pe hart marile regiuni agricole ale Terrei, porturile
specializate n comerul cu produse agricole, arealul marilor civilizaii, rile cu
economie dezvoltat (inclusiv n privina agriculturii), marile orae;
O3-s compare diferite tipuri i practici agricole;
O4-s analizeze fiecare tip de practic agricol, evideniind trsturile
caracteristice i prezentndu-le n evoluia lor istoric.
Material didactic (Mijloace de nvmnt): plane, fie de lucru, atlase, Harta fizic a
lumii, Harta politic a lumii, videoproiectorul
Metode i procedee:conversaia euristic, problematizarea, algoritmizarea, demonstraia,
observaia, explicaia, Masa rotund, Eseul de 5 minute, munca independent,
prezentare Power Point
Material bibliografic:
-Maria, Eliza, Dulam (2002)-Metode i tehnici activizante n predarea geografiei, Ed.
Clussium, Cluj-Napoca;
- Ilinca, N. (2006)-Didactica geografiei, E.D.P., Bucureti;
-Internet (kibbutz-Israel etc.)
Instrumente de evaluare: fia de evaluare
Strategia pedagogic:semialgoritmic, dirijat, euristic
Tipul leciei: lecie de dobndire de noi cunotine
Profesor : Stlpeanu Virginia
Grup colar Tehnic Sf. Mc. Sava Berca

Cercuri de irigaii Iordania

Peisaj rural n Frana-regiunea Cognac

Champagne-Frana

Agricultur irigat n Vietnam

SCENARIUL LECIEI:
Momentele
leciei

Activitatea profesorului

Comportamentul psihoStrategii didactice


pedagogic (Activitatea
Evaluare
elevilor)
1.Moment
-se pregtesc materialele necesare -elevii
i
pregtesc Conversaia
organizatoric
leciei,
materialele necesare leciei
frontal
-elevii sunt organizai pe grupe de i se organizeaz pe grupe.
cte 4 elevi.
2.Reactualizarea -momentul de reactualizare se -elevii localizeaz pe hart Demonstraia
cunotinelor
realizeaz frontal: pe harta politic ri, identific i capitalele Conversaia
nsuite
a lumii, elevii trebuie s identifice acestora;
Observaia
anterior+
ri i capitale, fluvii (importante
3.Captarea
pentru resursele hidrosferei), -localizeaz arealele unde
ateniei
arealele unde se gsesc diferite se gsesc anumite resurse;
tipuri de resurse; se pune accentul
Problematizarea
pe resursele care stau la baza -identific acele resurse
frontal
dezvoltrii
agriculturii
(ape, care stau la baza dezvoltrii
soluri).
agriculturii.
-la final, elevii primesc o fi de
evaluare: pe o hart politic de
contur, elevii au de identificat mai
multe elemente:
-primesc fiele de evaluare Fia de evaluare
1.Identificai rile notate cu cifre i le rezolv.
Independent
i
de la 1 la 154,5p
individual
2.Dintre rile identificate, numii:
a)cele mai importante 3 ri cu
pduri de conifere;0,75p
b)cele mai importante 3 ri cu
pduri ecuatoriale;0,75p
c)3 ri bogate n petrol;.0,75p
d)3 ri bogate n crbune;0,75p
e)3 ri bogate n fier;..0,75p
f)ara cu cele mai mari resurse de
aur;0,25p
g)ara cu cea mai mare dezvoltare
a preeriei;0,25p
h)ara cu cea mai mare dezvoltare
a pampasului0,25p
+1p din oficiu
Total: 10 puncte
4.Pregtirea
-profesorul le precizeaz elevilor -particip
la
discuia Conversaia
aperceptiv
c resursele stau la baza pregtitoare
despre euristic
dezvoltrii economiei i c o sectoarele unei economii.
Problematizarea
economie naional are trei
frontal
sectoare: primar (agricultura i
industria extractiv), secundar
(industria
prelucrtoare
i

5.Anunarea
temei
6.Dirijarea
nvrii

*Obinerea
performanei

*Obinerea
performanei

*Obinerea
performanei

construciile), teriar (serviciile).


-se noteaz titlul pe tabl i pe
caiete:Agricultura. Evoluia n
timp i spaiu a practicilor
agricole.
-se folosete o plan sau o
prezentare Power Point cu schema
leciei;
-elevii sunt organizai pe grupe de
cte 4 elevi, au materiale, fie,
hri, atlase.
-se prezint fiecare punct din lecie
printr-un
dialog
permanent
profesor-elevi.
-Revoluia agricol-se analizeaz
acest moment; se localizeaz pe
hart arealul primelor civilizaii:
Mesopotamia-Tigru, Eufrat; Egipt,
Valea Indului;
-agricultura de subzisten-se
explic termenul, se prezint
trsturile eseniale, se localizeaz
pe hart ri cu agricultur de
subzisten, se enumer tipuri de
culturi pe baza crora s-au
dezvoltat adevrate civilizaii
(civilizaia orezului etc.), se
observ tendinele actuale (spre
agricultura comercial).
-agricultura
comercial-se
prezint acest tip de agricultur n
diferite
perioade
istoriceantichitate, perioada medievalcomerul cu sclavi, culturile de
plantaie, porturi specializate,
hinterland, centurile agricolemonocultura;
*Ce
procese
geomorfologice pot aprea n urma
practicrii
monoculturii?;
se
explic termenul de policultur
etc.
-agricultura
n
prezent-se
analizeaz trsturile generale ale
agriculturii din zilele noastre, se
fac
comparaii
ntre
rile
dezvoltate i cele n curs de
dezvoltare; ponderea populaiei
ocupate n agricultur (n rile
dezvoltate 3-4%, n rest 14-15% i
chiar
mai
mult;
eficien,

-i noteaz titlul pe caiete.

conversaia

-urmresc planele sau Prezentare pp;


prezentarea Power Point;
Demonstraia
-i
noteaz
ideile Observaia
principale,
Explicaia
-particip activ la lecie;
Frontal

-localizeaz pe hart C.
Mesopotamiei, C. IndoGangetic, Marea Cmpie
Chinez, Valea i Delta
Nilului.i
valorific
informaii dobndite la
istorie.
-analizeaz agricultura de
subzisten;
-localizeaz ri cu acest tip
de
agricultur
(India,
Bangladesh etc.), observ
imagini cu peisaje agricole
din aceste ri;
-studiaz
agricultura
comercial
pe
diferite
perioade
istorice,
valorificnd
informaiile
deja dobndite la geografie,
istorie sau alte discipline.
-explic
i
localizeaz
belt-urileamericane,
observ ilustraii cu peisajul
acestor belturi;
-explic
noiunea
de
monocultur i identific
procesele ce pot aprea din
cauza acesteia;
-analizeaz agricultura n
prezent.

Demonstraia
Observaia
Interdisciplinarita
te
Problematizarea
Algoritmizarea
Explicaia
Conversaia
euristic
Demonstraia
Observaia
Problematizarea

Problematizarea

Conversaia
euristic
Demonstraia
Observaia
frontal

productivitate).
Se
explic
termenul
de
agricultur
preoreneasc.
-se prezint tipurile de agricultur;
se explic termenii specifici,
folosindu-se internetul, de ex.
Kibboutz-Israel etc.
7.Conexiunea
-se folosete metoda Masa
invers
rotund. Elevii au de completat,
pe grupe, o fi de lucru, cu culori
diferite:fiecare membru al echipei
folosete o culoare diferit, astfel
nct profesorul va ti contribuia
fiecrui
elev
la
realizarea
sarcinilor.
1.Identificai dou asemnri i
dou deosebiri ntre agricultura de
subzisten i cea comercial.

2.Numii patru trsturi distincte


ale agriculturii n prezent:

..
.
3.Numii patru cmpii considerate
mari grnare ale omenirii.
.
.
.

4.Spunei-v, n cteva rnduri,


prerea despre lecia de azi!
*Se poate folosi i o hart.
8.Verificarea i -profesorul face aprecieri i i
aprecierea
noteaz pe cei care au rspuns.
rezultatelor
Apreciaz grupele care s-au
afirmat n timpul leciei.
9.Tema pentru -elevii au de aprofundat i de
acas
realizat un proiect cu agricultura
comercial.

-elevii completeaz fia de Masa rotund


lucru,
pe
grupe
i munca
individual.
independent
pe grupe
individual

Eseul
de
minute
-elevii particip la aprecieri, conversaia
autoaprecieri.
-elevii i noteaz tema i Conversaia
ascult
explicaiile Problematizrea
profesorului pentru a o
frontal
putea rezolva corect.