Sunteți pe pagina 1din 8

ACTIVITI DESFURATE N CADRUL INSPECIEI SPECIALE PENTRU DEFINITIVAT

PROPUNATOR: SOLOMON ELENA CRISTINA PROFESOR NVMNT PRIMAR 2014

UNITATEA SCOLARA GEORGE TOPARCEANU DATA: 20.02.2014 CLASA I B

PROIECT DIDACTIC
DISCIPLINA: COMUNICARE IN LIMBA ROMANA UNITATEA TEMATIC: Ca un roi de fluturi albi.. SUBIECTUL LECIEI: Degetica- dupa H.C.Andersen FORMA DE REALIZARE: activitate integrat SCOPUL LECIEI:Formarea deprinderii de a asculta cu atenie o poveste, de a reine ideile acesteia i de a se exprima corect n propoziii; Sa utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical in exprimarea propriilor pareri. COMPETENE SPECIFICE: A.V.A.P C.L.R. 1.1. Sesizarea semnificatiei globale a unui mesaj scurt pe teme familiare, rostite clar si rar; 1.5. Manifestarea curiozitatii fata de receptarea semnificatiei mesajelor orale, in contexte de comunicare cunoscute.

OBIECTIVE OPERATIONALE: O1- sa indice corect valoarea de adevar a sase propozitii date, demonstrand intelegerea mesajului din textul audiat, pe baza lecturii invatatoarei. O2- sa enumere cate 2-3 atribute ale personajelor date pornind de la discutarea textului. O3-sa confectioneze doua carticele lucrand pe perechi si pe echipe ordonand cronologic evenimentele povestirii avand la dispozitie ce s-a discutat in timpul orei;

STRATEGIA DIDACTICA: 1. METODE SI PROCEDEE: explicatia, exercitiul, conversatia, lectura invatatoarei, ciorchilele 2. MIJLOACE DE INVATAMANT: flip-chart, imagini cu povestea,buline,creioane 3. FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe perechi,pe grupe,individual 4. RESURSE TEMPORALE: 50 minute BIBLIOGRAFIE: Dumitru Prial, Viorica Prial, Teodora Tnas - Planificarea calendaristic, Proiectarea unitilor de nvaremodele orientative, Editura Euristica, Iai, 2013. Ministerul Educaiei, Cercetrii, Tineretului i Sportului, Curriculum pentru clasa I, Bucureti, 2013;

Suport de curs Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru frmarea competenelor cheie la colarii mici. Program de formare de tip blended learning pentru cadrele didactice din nvmntul primar, 2 012

Nr. EVENIMENT COMP. crt. DIDACTIC SPEC. OB.OP 1.


Moment organizatoric

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE METODE SI MIJLOACE FORME DE EVALUARE ORGANIZARE


Frontal

2.

Captarea atentiei

C.L.R 1.1. 1.5. O4

Crearea climatului optim pentru buna desfasurare a activitatii: aerisirea clasei, aranjarea mobilierului, pregatirea materialului didactic Captarea atentiei se va realiza cu ajutorul unor ghicitori. Dar pantoful cel de aur Cui i-a fost tocmai pe seama?------Cenusareasa-Fratii Grimm Stiu un mos cu coada-n cleste Fiindc-a vrut sa prinda peste.----------Ursul pacalit de vulpe-Ion Creanga Cauta de-atunci prin apa ncolo si-ncoace Niste ncaltari , dar ele Nu s si pace.-----------------------Papucii gnsacului-George Cosbuc

Conversatia

Frontal

Aprecierea raspunsurilor

3.

Anuntarea temei si a competentelor vizate

Pentru ca tot am discutat despre povesti . Azi la ora de lectura sa invatam o noua lectie. Degetica dupa H.C. Andersen .

Conversatia Explicatia

4.

Dirijarea invatarii

O1

Lectura invatatoarei. 1.Voi citi povestea. Parcurgand aceasta poveste as dori sa ne jucam un joc:
propoziii adevrate sau false despre personajele

Frontal Conversaia

Observarea sistematica

2. Adevarat sau Fals n care le voi spune Problematizarea din povestea audiata, iar ei vor recunoate n care Explicaia dintre ele am ncercat s-i pclesc: Fetita era mica,cat un deget.(A) Fetita avea un patut intr-o coaja de castana.(F) Un carabus a furat-o pentru fiul lui.(F) Fetita a ingrijit toata iarna un porumbel.(F) Fetita s-a casatorit cu Craiul florilor.(A) Craiul i-a dat numele de Maia.(A)

O2

Individual

Exercitiul Pe perechi 3.Elevii vor fi impartiti pe perechi pentru descoperirea insusiriolor a urmatoarelor personaje: Degetica,broasca, Craiul florilo,soricica, cartita.( Metoda Ciorchinelui). 5. Obtinerea performantei 1.1 O3 O4 Elevii vor fi impartiti pe grupe.
Lectura selectiv a textului se organizeaz mai nti sub form de joc: se mpart elevilor imagini reprezentnd scene din povestea "Degetica".Fiecare pereche primeste cate o imagine si o coloreaza. Copiii sunt impartiti pe

Exercitiul

Conversatia

Pe perechi Pe Grupe

Observare curenta

doua grupe , fiecare avand sarcina de a realize o carticica ordonand chronologic imaginile obtinute.

6.

Evaluarea si obtinerea si incheiera activitatii

1.1 O5

Se fac aprecieri generale asupra desfurrii activitii.

Aprecierea colectiva Stimulente