Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic la matematic

Grupa: _____________________________________________________ ___



Data: ____________________________ _________________________ ___

Numrul leciei n modul (conform proiectului didactic de lung durat): 13-14

Durata leciei: 90 de minute.

Modulul: Elemente de logic matematic i teoria mulimilor.

Subiectul leciei: Noiune de mulime. Operaii cu mulimi.

Obiectivele leciei: La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O
1
S defineasc noiunile de: reuniune, intersecie, diferen, complementara unei mulimi;
O
2
S ilustreze noiunile date,
O
3
S disting elementele mulimilor;
O
4
S utilizeze operaiile cu mulimi la rezolvarea exerciiilor;
O
5
S reprezinte prin desen rezultatul exerciiului;
O
6
S manifeste interes fa de tema abordat.

Tipul leciei: Lecie mixt

Tehnologii didactice:
a) forme: frontal; individual;
b) metode: conversaia euristic; metoda lucrului cu manualul; metoda exerciiului.
c) materiale didactice:
1) Manualul Matematica pentru clasa X-a, autori: I. Achiri, V. Garit, A. Potau, N. Prodan.
Chiinu, Editura Prut Internaional, 2007;
2) Culegere de exerciii i probleme la algebr pentru clasele X-XII, autor: V. Iavorschi. Chiinu,
Editura Prut Internaional, 2002.

Evaluarea: formativ, ntrebri i rspunsuri orale i n scris, lucrare independent (far aprecieri
cu note).

















Scenariul leciei


Nr.
ctr.

Secvenele
leciei
T
i
m
p
u
l

O
b
i
e
c
t
i
v
e
l
e


Activitatea
profesorului

Activitatea
elevilor

Evaluarea
1 Organiza-
rea clasei
3' Salut elevii. Verific pregatirea
elevilor ctre lectie.
Salut profesorul.
Elevul de serviciu anun
absenii.
Vizual se
verific
dac elevii
au
rechizitele
necesare
pentru
lecie.
2





















Verificarea
temei
pentru
acas.
Reactua-
lizarea
cunotin-
elor i
capacit-
ilor












7'





















Verific nsuirea coninutului
teoretic i rezultatele exerciiilor.
Pe tabl este ficsat o plan ce
conine urmtoarele:











Ce e reprezentat pe plan?
nc din clasele anterioare voi v-
ai familiarizat cu noiuni care nu
pot fi definite. Amintii-v care
sunt acestea?
-Ce putei spune despre mulimi?
Rspund tema. Verific
rezultatele exerciiilor




Rspund la ntrebrile
profesorului.














ntrebri
orale i
n scris



















3

Predarea-
nvarea
materiei noi
5 1 '

O
1
O
2
O
4
O
6

Se solicit ca elevii sa scrie
tema lectiei in caiete.
Solicit rspunsul elevilor la
urmtoare le ntrebri:
Timp de cteva minute lucrnd n
grup elvii i vor aminti tot ce
tiu despre noiunea de mulime.
-Ce nelegei prin noiunea de
mulime, exemplificai?
-Determinai care elemente
nu aparin mulimii
{ } 7 , , 4 , , 3 , 2 , 1 ^ V = A ?
-Care muluimi se numesc egale,
exemplificai?

-Ce numim booleanul
Elevii scriu tema lectiei
in caiete.









{ } A e ^ V,
-Citesc definiia din
manual, dau exemple
de mulimi egale.
-Citesc definiia din

1
2
3
6
8
7
9



1.

Nr.
ctr.

Secvenele
leciei
T
i
m
p
u
l

O
b
i
e
c
t
i
v
e
l
e


Activitatea
profesorului

Activitatea
elevilor

Evaluarea































mulimii?
Deschidei manualele la pag.21
(solicit s citeasc definiiile)
-Determinai booleanul mulimii
{ } 7 , 6 , 5 = B
Amintii-v ce operaii au loc n
cadrul mulimilor?
-Fie date dou mulimi:
{ }
{ } 8 , 7 , 6 , 5
7 , 5 , 3 , 1
=
=
B
A

S vedem ce operaii pot avea
loc ntre aceste dou mulimi.
-Din ce elemente e
format reuniunea a acestor dou
mulimi?
-Din ce elemente e
format intersecia a acestor
dou mulimi?
-Din ce elemente e
format diferena a acestor dou
mulimi?
-Fie dat submulimea
{ } 5 , 3 = D a mulimii A.
Determinai complementara
submulimii D n raport cu
mulimea A.
manual i o noteaz n
caiete.


(A)= 8
2
3
=









{ } 8 , 7 , 6 , 5 , 3 , 1 = B A


{ } 7 , 5 = B A


{ }
{ }. 8 , 6
; 3 , 1 /
=
=
A B
B A



{ } 7 , 1 = = D A D
CA









4.

Consolida-
rea materiei
si formu-
larea capa-
citilor

0 4 '

O
3
O
4
O
5
O
6

Exerciiul 2(d) din A
pag.24 (1)
Fie mulimile
{ } 0 3 2
2
> e = x x R x A i
{ }. 0 36
2
e = x R x B S se
determine mulimea: . / ) A B d
i s se reprezinte prin desen
rezultatul exerciiului

Exerciiul 186 (a,i)
pag.19 (2)
S se determine elementele
urmtoarelor mulimi:
{ }
{ } 12 7 2 )
; 0 12 7 )
2
= + e =
= + e =
x x R x I i
x N x A a
x


Exerciiul 1(b) din A
pag.24 (1)
S se verifice dac snt egale






( ). 3 , 1 / e A B






{ }
)
`

=
=
2
21
,
2
3
; 4 , 3
I
A





ntrebri
orale i
exerciii n
scris

Nr.
ctr.

Secvenele
leciei
T
i
m
p
u
l

O
b
i
e
c
t
i
v
e
l
e


Activitatea
profesorului

Activitatea
elevilor

Evaluarea



























mulimile:
{ } 7 ) x Z x b e i
{ }. 6 , 5 , 4 , 3 , 2 , 1 , 0

Exerciiul 1 din B
pag.24 (1)
S se verifice dac snt egale
mulimile:
{ } 2 i { }. 0 2
2
= e
+ x R
x

Exerciiul 3 din A
pag.24 (1)
S se determine toate
submulimile mulimii A, dac
{ } { }. 6 , 4 , 2 3 , 2 , 1 = A

Exerciiul 198 pag.20 (2)
S se determine mulimile E, A,
B tiind c snt
ndeplinitesimultan condiiile :
{ }
{ }
{ }, , , , )
; , , , )
; , , , , , )
e d c b B A c
g f b a B C b
g f e d c a A C a
E
E
=
=
=

Mulimile date nu snt
egale.





Mulimile date snt
egale.



32
2
5
=
32 de submulimi





{ } { }
{ }. , , , , , ,
; , , ;
g f e d c b a E
e d c B b A
=
= =












5. Evaluarea 5 1 '

O
3
O
4
O
6

Lucrare independent

Exerciiul 2(a) din A
pag.24 (1)
Fie mulimile
{ } 0 3 2
2
> e = x x R x A i
{ }. 0 36
2
e = x R x B S se
determine mulimea:
; ) B A a ; ) B A b

Exerciiul 186 (c) pag.19 (2)
S se determine elementele
urmtoarelor mulimi:
{ }; 0 42
2
= e = x x Z x C

Exerciiul 203 pag.19 (2)
S se determine mulimile:
;
1
6
)
`

e = N
x
N x A








R B A a = )
( | | ); 6 , 3 1 , 6 ) e B A b



{ }; 7 , 6 = C



{ } 7 , 4 , 3 , 2 = A
Lucrare
indepen-
denta

Prof. : ________________ Beliu Aliona


Nr.
ctr.

Secvenele
leciei
T
i
m
p
u
l

O
b
i
e
c
t
i
v
e
l
e


Activitatea
profesorului

Activitatea
elevilor

Evaluarea
6. Tema pentru
acasa
5' De nvat: Modului II, 2
p.2.1.2.2. pag.19-22 ;
Exerciii: 5,7 din A, 2, din B
pag.24 din (1)
Noteaz tema pentru
acas.

7. Bilantul
lectiei
5' Ce am invatat nou astazi la
lectie?
Se fac totalurile leciei.
Elevii sunt apreciai cu note.
Notele sunt argumentate.
Adreseaz i rspund la
ntrebri.
ntrebri
orale

S-ar putea să vă placă și