Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lectie

Data : Clasa : a-V-a Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Profesor : RAMONA MANCU Obiectul: Biologie-Botanica Unitatea de nvaare: Plantele si mediul de via Subiectul:Celula vegetala Tipul lectiei: predare de noi cunostinte Competene specifice: S identifice plante i grupe de plante! S sta"ileasc rela#ii $ntre factorii de mediu i di%ersitatea plantelor! S utili&e&e metode i mi'loace adec%ate e(plorrii)in%estigrii lumii %egetale! Obiective operationale: Sa defineasca celula %egetala! Sa cunosca alcatuirea celulei! Sa identifice principalele componente ale celulei si rolurile acestora! Demersul didactic: a. esurse procedurale:o"ser%atia* modelarea *con%ersa#ia euristic!descoperirea! b. esurse materiale: manual* truse de "iologie* microscopul optic* portocala sau lamaie* lupe! c. !orma de activitate: frontal "etode de evaluare: formati%a prin c+estionare orala #ocul desfasurarii: sala de clasa

$ibliografie: ,-.loarea /o"ran - Biologie- Manual pentru clasa a V a* 0ditura 1eora * Bucuresti 2334! 2-Viorel 5a&ar* Mariana Nicolae-5ectia forma de "aa a organi&arii procesului de predare-in%atare-e%aluare la disciplina "iologie* 0ditura Ar%es* 2336! 7-Viorel 5a&ar - 8Metode utili&ate in predarea "iologiei* 0ditura Ar%ens* 2339 D%S!&'U A %A #%C()%) %TAP%#% #%CT)%) Organizarea clasei Verificarea cunostintelor anterioare ACT)*)TAT%A P O!%SO U#U) -Pregtesc materialul didactic-Note& $n catalog ele%ii a"sen#i i %erific dac sunt condi#ii optime pentru desf urarea lec#ieiPrin c+estionare orala! ele%ii tre"uie sa raspunda la in tre"arile profesorului: - Ce este un la"orator de "iologie; - /in cate incaperi este compus; - Ce materiale didactice a%em in la"orator; - Care sunt partile componente ale unui microscop; ACT)*)TAT%A %#%*)#O : i pregtesc cr#ile i caieteleRaspund la intre"arile profesorului: - 5a"oratorul de "iologie este un spatiu al scolii* special amena'at pentru desfasurarea orelor de "iologie- 5a"oratorul de "iologie este alcatuit din cel putin doua incaperi: sala de clasa si spatiul de depo&itare a materialelor didactice- -<ntr-un la"orator e(ista trusele de "iologie!aparate de masura si control!mula'e!microscoape- Un microscop are urmatoarele parti componente:stati%* o"linda* masa cu ca%alerii* piciorul* rotita* o"iecti%ele si ocularul -Urmresc materialele i aprecia&a ca acele camarute pline cu suc sunt celulele din care sunt alcatuite portocalele-

Captarea atentiei -

-Pre&entarea materialului stimul : celule de portocale si lupe0le%ii sunt rugati sa-si e(prime parerea despre cele pre&entate de profesor-

Anuntarea temei si a o"iecti%elor/iri'area in%atarii-

-Anun# i scriu pe ta"l tema lec#iei i pre&int o"iecti%ele pe care ele%ii tre"uie s le cunoasc la terminarea lec#iei-Profesorul solicita ele%ilor sa descrie independent* in 2 minute* elementele o"ser%ate la celulele de portocale- Pregateste in acest timp prearatul din foita de ceapa* si in%ita ele%ii sa o"ser%e la microscop preparatul-Pornind de la descoperirile facute de ele%i* conclu&ionam ca celulele pot fi o"ser%ate macroscopic sau microscopic* in functie de marimea lor-Reali&ea&a un desen ce repre&inta imaginea microscopica a celulei o"ser%ate- Anali&ea&a impreuna cu ele%ii partile componente ale celulei * identificand rolurile acestora-Pre&inta ele%ilor modul de alcatuire si functionare al unui microscop optic-Complete& sc+ema lectiei- Sistemati&area cunostintelor si asigurarea feet"a=-ului prin c+estionare orala - Notarea raspunsurilor ele%ilor

-Notea& $n caiete titlul lec#iei i urmresc o"iecti%ele- Pre&inta in scris* pe caiete* elementele esentiale o"ser%ate la celule-Completea& sc+ema lectiei- Clasifica impreuna cu profesorul celulele in cele doua categorii* in functie de marimea lor- Copie desenul de la ta"la-si indica prin sageti partile componente ale celulei- Completea&a in caiete datele noi

O"tinerea performantei ele%ilor0%aluarea performantei-

- Raspund la intre"arile profesorului-

S-ar putea să vă placă și