Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

DATA: S17 CLASA: a VII-a TemaColaborare i competiie OBEICTIVELE DE REFERINTA: dezvoltarea vocabularului, utiliznd corect concepte specifice educaiei civice identificarea unor norme i reguli de comportament civic n diferite situaii participarea la dezvoltarea climatului afectiv pozitiv n grup descrierea i compararea unor tipuri de relaii i atitudini sociale (colaborare, competiie, solidaritate, toleran, intoleran), pornind de la situaii concrete

OBIECTIVELE OPERATIONALE: La sfritul leciei, elevii vor fi capabili: cognitive: O1. s compare tipuri de relaii i atitudini sociale(colaborare, competiie), pornind O2. s emit preri proprii despre colaborare i competiie;

de la situaii concrete;

O3. s analizeze ntmplri legate de cele dou tipuri de relaii, valorificnd astfel experiena personal; O4. s reliefeze importana relaiilor cu ajutorul jocului Inteligenele multiple afective: O5. s lucreze cu interes frontal, pe grupe, n perechi i individual STRATEGIA DIDACTICA: I. Resurse procedurale: 1. Metode i procedee: a) de comunicare oral: expozitive: explicaia, expunerea, povestirea, instructajul verbal conversative: conversaia, discuia colectiv; b) de exploatare: direct: observaia dirijat, jocul didactic, indirect: tehnici din gndirea critic: Colurile; Inteligenele multiple; Jocul de rol 2.Forme de organizare: individual, pe grupe de 3 elevi, frontal

II. Resurse materiale: a) pentru nvtor: manual fi poveste b) pentru elevi: coli A4, A3, markere, lipici; manual pahare suc ETAPELE LECIEI observaia sistematic proba scris autoevaluare evaluare de ctre colegi CONINUTUL NVRII

III. Forme si tehnici de evaluare:

OB OP

ACTIVITATEA PROPUNTOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

3 - Asigur condiiile optime pentru buna desfurare a leciei: aerisirea slii de clas, pregtirea materialului didactic i stabilirea linitii.

4 - Se pregtesc pentru nceperea orei - Se organizeaz n grupe de cte trei elevi

I. Momentul organizatoric

- intr n atmosfer i declar deschis una-dou caliti pentru care este apreciat i folositor grupului.

II. Evocarea

Activitate pentru spargerea gheii (ICEBREAKER) - Se lucreaz un exerciiu de nclzire: Suntem la o ptrecere a clasei. Toi suntei invitai de mine, colega voastr, Teodora. Trebuie c suntei nite colegi buni, poate chiar preteni cu mine. fiecare elev va ridica paharul de suc i va ine un discurs n care i va evidenia calitile pe care crede c le apreciez la el. Exemplu: Nu c m laud, dar sunt foarte prietenoas i vesel. Sunt sufletul petrecerilor. -Se citete textul Darul Mamei Naturi poveste indo-american . - Ascult firul epic al povetii i urmresc nvtura textului

III. Captarea i orientarea ateniei

IV. Anunarea titlului leciei i a obiectivelor

- Anun i scrie la tabl titlul leciei: Relaii de colaborare i competiie - Atrage atenia asupra participrii active i cu interes la lecie

- Ascult cerinele

V. Realizarea sensului

Studiul de caz - Se analizeaz atitudinea pesonajelor, pe baz de ntrebri de sprijin: 1.Ce nvturi se desprind din prima poveste? 2.De ce este important pentru oameni s colaboreze? 3.Ce s-ar ntmpla dac oamenii ar proceda la fel ca soarele i ploaia din povestea analizat? 4.Cum ar fi relaiile din familie, dintre prieteni, colegi, conceteni? 5.n toate cazurile competiia e duntoare? 6.Ce nelegei prin competiie cinstit? 7.Ce caliti dezvolt aceasta la participani? 8.Poi ctiga o competiie prin mijloace necinstite? 9.Ce credem despre oamenii care procedeaz astfel?

- Stabilesc sensurile celor doi termeni - cheie n cadrul grupului pot exista relaii de colaborare i competiie. Colaborare-aciunea de a participa alturi de alte persoa-ne la realizarea unei aciuni Competiie-concurs, ntrecere

10.Voi n ce condiii i cu cine suntei n competiie? Colurile -Se formeaz n dou coluri opuse ale clasei dou echipe una pro competiie, una procolaborare. -La mijloc vor rmne indeciii

Cele dou echipe argumenteaz valentele pozitive ale fiecrei atitudini. Indeciii vor putea fi convini astfel s ia o alt atitudine sau s o pstreze. Argumentele vor fi nsoite de exemplificri din experiena grupului clasei. Jocul didactic: Medalia de argint i medalia de aur -Cnd se acord medalia de aur? Dar cea de argint? -Care este mai importan? Se constituie 6 echipe a cte 3 elevi fiecare i se mpart cerinele de lucru. Fiecare grup va avea o cerin diferit: Actorii-s interpreteze roluri pe tema studiat; Pictorii-s realizeze un desen; Scriitorii-s scrie un scurt eseu; Matematicienii- s compun o problem, o ghicitoare despre tema respectiv; Muzicienii s compun un cntecel Legiuitorii s formuleze reguli de comportament. - Se concluzioneaz c fiecare se poate afira n cadrul grupului, poate colabora, iar relaiile de competiie pot fi benefice.

- Lucrez n echip i prezint produsele

VI. Reflecia

ANEXA 1

DARUL MAMEI NATURI (poveste indo - american)

ntr-o zi, n timp ce Mama Natur i vedea de treburi n grdin, a auzit voci nervoase. Erau doi dintre copiii ei: Soarele i Ploaia, care se certau ncercnd s stabileasc care este cel mai important n lume. Eu sunt cel mai important striga Soarele. Fr mine, nimic nu ar crete! Nu este adevrat, eu sunt cel mai important! striga Ploaia. Fr mine, nimic nu ar crete!. Glasurile li se auzeau din ce n ce mai tare i din ce n ce mai rstite, fiecare fiind sigur c el este cel mai important. La un moment dat, Mama Natur s-a sturat s-i vad certndu-se i s-a gndit s le dea o lecie. A trimis Soarele pe o parte a lumii i Ploaia pe cealalt. Curnd a fost pace i linite, iar Mama Natur s-a ntors la treaba ei. La nceput Soarele i Ploaia s-au suprat c au fost desprii, dar au decis c aceasta este ansa prin care fiecare poate demonstra c este cel mai important. Zi dup zi, Soarele strlucea pe o fa a globului, n timp ce, pe cealalt, Ploaia continua s cad. Dup o vreme, pe partea Soarelui totul era uscat, iar pe cea a Ploii totul era inundat. Cnd i-au dat seama de greeala fcut, Soarelui i Ploii li s-a fcut ruine. S-au dus napoi la Mama Natur i i-au cerut scuze. tim acum c niciunul nu este mai important dect cellalt , au spus. Avem nevoie unul de cellalt, iar lumea are nevoie de noi amndoi pentru creterea plantelor i animalelor. Mama Natur era fericit c Soarele i Ploaia i-au nvat lecia. Pentru a srbtori s-a gndit s ofere lumii un dar special. De-a lungul cerului a pictat un arc de cerc din culori minunate: rou, portocaliu, galben, verde, albastru, indigo i violet. Lumea are nevoie de voi amndoi, copiii mei, Soarele i Ploaia, a spus ea. De cte ori vei vizita lumea, n acelai timp, acest arc de cerc va apare pe cer. Cnd lumea va vedea curcubeul, va ti c voi suntei fericii s lucrai mpreun.

S-ar putea să vă placă și