Sunteți pe pagina 1din 36

PROIECT

MANAGEMENTUL
PRODUCIEI

Facultatea de tiine Economice


Specializare: Management
Anul: II

S se dimensioneze, organizeze i s se planifice un atelier n


carre se lucreaz, se execut 3 produse: P1, P2, P3. n urma studiului

pieii i a unor comenzi i precomenzi existente, cantitatea dintre cele 3


produse vor fi cele conform tabelului unu.
Tehnologia de realizare P1, P2,P3 precum i duratele de execuie
a fiecrui produs pe fiecare operaie sunt date n tabelul doi.
Atelierul va lucra ntr-un regim de 16 ore pe z, dou schimburi pe
zi, 5 zile pe sptmn. Nu se lucreaz n srbtori legale. Utilajele din
dotare vor fi supuse unor reaparaii conform planificrilor din tabelul trei.

Zile de lucru pentru fiecare lun


Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie

19
20
23
20
18
22
22
22
22
21
22
20

Atelier de nclminte, trei produse: cizme dam, ghete brbai i


pantofi cu toc dam.

TABEL 1

Luna

Ian

Feb

Martie Apr

Mai

Iuni
e

Produs

Iulie

Aug

Sept Oct

Noi

Dec

700

710

720

690

700

715

685

710

705

695

720

710

P1
2100 2200 2010

2120 2060 2080 2300 2100 2235 2008 2010 2120

3310
0

3284
0

P2
P3

3316
0

Total
P1

7750

Total
P2

23.333

Total
P3

332.344

33080

3281
0

3324
5

3338
8

3210
0

3306
0

3304
3

TABEL 2

Numr
de
utilaje
existent
e
8

600

600

400

200

359

350

11

11

12

150

100

12

12

13

100

100

Utilaje

Produs 1
Nr.Op Timp

Produs 2
Nr.Op Timp

Produs 3
Nr.O Timp
p

Valoarea
fiecrui
utilaj
1500

3287
0

3283
1

10

11

200

10

300

10

300

TABEL 3
Utilaje
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N

Ian

Feb

Mar
2

Apr

Mai

Iun

Iul

Aug

Sept Oct
1

Noi

Dec

1
2
1

2
1

1
2

1
1
1

1
1

1
2

Determinarea timpului necesar de a realiza cantitatea de produse,


a fiecrui utilaj:
Produsul 1:
UA= (7750*4)/60 = 516,66
UB= (7750*5)/60 = 645,83
UC= (7750*3)/60 = 387,5
UD= (7750*2)/60 = 258,33
UE= (7750*2)/60 = 258,33
UF= (7750*4)/60 = 516,66
1

UG= (7750*5)/60 = 645,83


UN = (7750*4)/60 = 516,66
UI = (7750*4)/60 = 516,66
UJ = (7750*1)/60 = 129,16
UK = (7750*1)/60 = 129,16
UL = (7750*3)/60 = 387,5
UM = (7750*0)60 = 0
UN = (7750*0)/60 = 0

Produsul 2:
UA = (23333*4)/60 = 1555,53
UB = (23333*5)/60 = 1944,44
UC = (23333*4)/60 = 1555,53
UD = (23333*2)/60 = 777,76
UE = (23333*1)/60 = 388,88
UF = (23333*5)/60 = 1944,41
UG = (23333*5)/60 = 1944,41
UH = (23333*4)/60 = 1555,53
Ui = (23333*4)/60 = 1555,53
Uj = (23333*1)/60 = 388,88
UK = (23333*1)/60 = 388,88
UL = (23333*0)/60 = 0
UM = (23333*0)/60 = 0
UN = (23333*2)/60 = 777,76

Produsul 3:

UA = (363427*5)/60 = 30285,58
UB = (363427*5)/60= 30285,58
UC = (363427*3)/60 = 18171,35
UD = (363427*1)/60 = 6057,11
UE = (363427*1)/60 = 6057,11
UF = (363427*3)/60 = 18171,35
UG = (363427*3)/60 = 18171,35
UH = (363427*1)/60 = 6057,11
UI = (363427*5)/60 = 30285,58
UJ = (363427*1)/60 = 6057,11
UK = (363427*1)/60 = 6057,11
UL = (363427*3)/60 = 18171,35
UM = (363427*5)/60 = 30285,58
UN = (363427*0)/60 = 0

Determinarea numrului de utilaje necesar pentru a acoperi


ntreaga producie:
- Se determin numrul total de ore necesare pentru toate cele 3
produse la grupa de utilaje respectiv
- Se determin zilele lucrtoare avnd n vedere i defeciunile
pentru fiecare utilaj n parte
- Se calculeaz timpul disponibil n funcie de zilele lucrate n anul
respectiv i de orele lucrate ntr-o zi

Utilajul A
UA/p1 + UA/P2 + UA/P3 = 516,66+1555,53+30285,58 = 32 357,77
Zile lucrtoare: 249 - 3 = 246
Timp disponibil: 16*246 = 3936
Nr de utilaje necesare = timp necesar/disponibil => 32357,77/3936 =
8,22 ~8

Utilajul B
UB/P1 + UB/P2 + UB/P3 = 645,83 + 1944,41 + 30285,58 = 32 875,82
Zile lucrtoare: 249 3 = 246
Timp disponibil: 16*246 = 3936
Nr de utilaje necesare: 32875,82/3936 = 8,35 ~8

Utilajul C
UC/P1 + UC/P2 + UC/P3 = 387,5 + 1555,53 + 18171,35 = 20114,38
Zile lucrtoare: 249 3 = 246
Timp disponibil: 16*246 = 3936
Numr de utilaje necesare: 20114,38/3936 = 5,11 ~5

Utilajul D
UD/P1 + UD/P2 + UD/P3 = 258,33 +777,76 + 6057,11 = 7093,2
Zile lucrtoare: 249 -2 = 247
Timp disponibil: 16*247 = 3952
Numr de utilaje necesare: 7093,2/3952 = 1,74 ~ 2

Utilajul E
UE/P1 + UE/P2 + UE/P3 = 258,33 +388,88 +6057,11 = 6704,32
Zile lucrtoare: 249 -2 = 247
Timp disponibil: 16*247 = 3952
Numr de utilaje necesare: 6704,32/3952 = 1,69 ~ 2

Utilajul F
UF/P1 + UF/P2 + UF/P3 = 516,66 +1944,41 + 18171,35 =20632,42
Zile lucrtoare: 249 2 = 247
Timp disponibil: 16*247 = 3952
Numr de utilaje necesare: 20632,42/3952 = 5,22 ~ 5

Utilajul G
1

UG/P1 + UG/P2 + UG/P3 = 645,83 + 1944,41 + 18171,35 = 20761,59


Zile lucrtoare: 249 2 = 247
Timp disppnibil: 16*247 = 3952
Numr de utilaje necesare: 20761,59/3952 = 5,25 ~ 5

Utilajul H
UH/P1 + UH/P2 + UH/P3 = 516,66 +1555,53 + 6057,11 = 8129,3
Zile lucrtoare: 249 3 = 246
Timp disponibil: 16*246 = 3936
Numr de utilaje necesare: 8129,3/3936 = 2,06 ~ 2

Utilajul I
UI/P1 + UI/P2 + UI/P3 = 516,66 + 1555,53 + 30285,58 = 32 357,77
Zile lucrtoare: 249 3 = 246
Timp disponibil: 16*246 = 3936
Numr de utilaje necesare: 32357,77/3936 = 8,22 ~ 8

Utilajul J
UJ/P1 + UJ/P2 + UJ/P3 = 129,16 +388,88 + 6057,11 = 6575,15
Zile lucrtoare: 249 1 = 248
Timp disponibil: 16*248 = 3968
Numr de utilaje necesare: 6962,65/3968 = 1,65 ~ 2

Utilajul K
UK/P1 + UK/P2 + UK/P3 = 129,16 + 388,88 + 6057,11 = 6575,15
1

Zile lucrtoare: 249 2 = 247


Timp disponibil: 16 * 247 = 3952
Numr de utilaje necesare: 6572,15/3952 = 1,66 ~ 2

Utilajul L
UL/P1 + UL/P2 + UL/P3 = 387,5 + 0 + 18171,35 = 18558,85
Zile lucrtoare: 249 2 = 247
Timp disponibil: 16 *247 = 3952
Numr de utilaje necesare: 18558,85/3952 = 4,69 ~ 5

Utilajul M
UM/P1 + UM/P2 + UM/P3 = 0 + 0 + 30285,58 = 30285,58
Zile lucrtoare: 249 2 =247
Timp disponibil: 16 * 247 = 3952
Numr de utilaje necesare: 30285,58/3952 = 7,66 ~ 8

Utilajul N
UN/P1 + UN/P2 + UN/P3 = 0 +777,76 + 0 = 777,76
Zile lucrtoare: 249 3 = 246
Timp disponibil: 16 * 246 = 3936
Numr de utilaje necesare: 777,76/3936 = 0,59 ~ 1

Determinarea ncrcrii i a fondului disponibil pentru fiecare lun:


ncrcarea produsului 1 pentru lunile Ianuarie, Februarie i Martie:
nc.P1/IanA = (700*4)/60 = 46,66 ~ 47

nc.P1/FebA = (710*4)/60 = 47,33 ~ 47


nc.P1/MarA = (720*4)60 = 48

nc. P1/IanB = (700*5)/60 = 58,33 ~ 58


nc. P1/FebB = (710*5)/60 = 59,16 ~ 59
nc. P1/MarB = (720*5)/60 = 60

nc. P1/IanC = (700*3)/60 = 35


nc. P1/FebC = (710*3)/60 = 35,5 ~ 5
nc. P1/MarC = (720*3)60 = 36

nc.P1/IanD = (700*2)/60 = 23,33 ~ 23


nc.P1/FebD = (710*2)/60 = 23,66 ~ 27
nc. P1/MarD = (720*2)/60 = 24

nc.P1/IanE = (700*2)/60 = 23,33 ~ 23


nc.P1/FebE = (710*2)/60 = 23,66 ~ 27
nc.P1/MarE = (720*2)/60 = 24

nc.P1/IanF = (700*4)/60 = 46,66 ~47


nc.P1/FebF = (710*4)/60 = 47,33 ~ 47
nc.P1/MarF = (720*4)/60 = 48

nc.P1/IanG = (700*5)/60 = 58,33 ~ 58


nc.P1/FebG = (710*5)/60 = 59,16 ~ 59
nc.P1/MarG = (720*5)/60 = 60

nc.P1/IanH = (700*4)/60 = 46,66 ~ 47


nc.P1/FebH = (710*4)/60 = 47,33 ~ 47
nc.P1/MarH = (720*4)/60 = 46

nc.P1/IanI = (700*4)/60 = 46,66 ~ 47


nc.P1/FebI = (710*4)/60 = 47,33 ~ 47
nc.P1/MarI = (720*4)/60 = 46

nc.P1/IanJ = (700*1)/60 = 11,66 ~ 12


nc.P1/FebJ = (710*1)/60 = 11,83 ~ 12
nc.P1/MarJ = (720*1)/60 = 12

nc.P1/IanK = (700*1)/60 = 11,66 ~ 12


nc.P1/FebK = (710*1)/60 = 11,83 ~ 12
nc.P1/MarK = (720*1)/60 = 12

nc.P1/IanL = (700*3)/60 = 35
nc.P1/FebL = (710*3)/60 = 35,5 ~ 36
nc.P1/MarL = (720*3)/60 = 34,5 ~ 35

nc.P1/IanM = (700*0)/60 = 0
1

nc.P1/FebM = (710*0)/60 = 0
nc.P1/MarM = (720*2)/60 = 0

nc.P1/IanN = (700*0)/60 = 0
nc.P1/FebN = (710*0)/60 = 0
nc.P1/MarN = (720*0)/60 = 0

ncrcarea produsului 2 pentru lunile Ianuarie, Februarie i Martie:


nc.P2/IanA = (2100*4)/60 = 140
nc.P2/FebA = (2200*4)/60 = 146,66 ~ 147
nc.P2/MarA = (2010*4)/60 = 134

nc.P2/IanB = (2100*5)/60 = 175


nc.P2/FebB = (2200*5)/60 = 183,33 ~ 183
nc.P2/MarB = (2010*5)/60 = 167,5 ~ 168

nc.P2/IanC = (2100*4)/60 = 140


nc.P2/FebC = (2200*4)/60 = 146,66 ~ 147
nc.P2/MarC = (2010*4)/60 = 134
nc.P2/IanD = (2100*2)/60 = 70
nc.P2/FebD = (2200*2)/60 = 73,33 ~ 74
nc.P2/MarD = (2010*2)/60 = 67

nc.P2/IanE = (2100*1)/60 = 35
nc.P2/FebE = (2200*1)/60 = 36,66 ~ 37
1

nc.P2/MarE = (2010*1)/60 = 33,5 ~ 34

nc. P2/IanF = (2100*5)/60 = 175


nc.P2/FebF = (2200*5)/60 = 183,33 ~ 183
nc.P2/MarF = (2010*5)/60 = 167,5 ~ 168

nc.P2/IanG = (2100*5)/60 = 175


nc.P2/FebG = (2200*5)/60 = 183,33 ~ 183
nc.P2/MarG = (2010*5)/60 = 167,5 ~ 168

nc.P2/IanH = (2100*4)/60 = 140


nc.P2/FebH = (2200*4)/60 = 146,66 ~ 167
nc.P2/MarH = (2010*4)/60 = 134

nc.P2/IanI = (2100*4)/60 = 140


nc.P2/FebI = (2200*4)/60 = 146,66 ~ 167
nc.P2/MarI = (2010*4)/60 = 134

nc.P2/IanJ = (2100*1)/60 = 35
nc.P2/FebJ = (2200*1)60 = 36,66 ~ 37
nc.P3/MarJ = (2010*1)60 = 33,5 ~ 33

nc.P2/IanK = (2100*1)60 = 35
nc.P2/FebK = (2200*1)/60 = 36,66 ~ 37
nc.P2/MarK = (2010*1)/60 = 33,5 ~ 33
1

nc.P2/IanL = (2100*0)/60 = 0
nc.P2/FebL = (2200*0)/60 = 0
nc.P2/MarL = (2010*0)/60 = 0

nc.P2/IanM = (2100*0)/60 = 0
nc.P2/FebM = (2200*0)/60 = 0
nc.P2/MarM = (2010*0)/60 = 0

nc.P2/IanN = (2100*2)/60 = 70
nc.P2/FebN = (2200*2)/60 = 73,33 ~ 73
nc.P2/MarN = (2010*)/60 = 70,66 ~ 71

ncrcarea produsului 3 pentru lunile Ianuarie, Februarie i Martie:


nc.P3/IanA = (33100*5)60 = 2758,33 ~ 2758
nc.P3/FebA = (33160*5)/60 = 2763,33 ~ 2763
nc.P3/MarA =(33080*5)/60 = 2756,66 ~ 2757

nc.P3/IanB = (33100*5)/60 = 2758,33 ~ 2758


nc.P3/FebB = (33160*5)/60 = 2763,33 ~ 2763
nc.P3/MarB = (33080*5)/60 = 2756,66 ~ 2757
1

nc.P3/IanC = (33100*3)/60 = 1655


nc.P3/FebC = (33160*3)/60 = 1658
nc.P3/MarC = (33080*3)/60 = 1654

nc.P3/IanD = (33100*1)/60 = 551,66 ~ 552


nc.P3/FebD = (33160*1)/60 = 552,66 ~ 553
nc.P3/MarD = (33080*1)/60 = 551,33 ~ 551

nc.P3/IanE = (33100*1)/60 = 551,66 ~ 552


nc.P3/FebE = (33160*1)/60 = 552,66 ~ 553
nc.P3/MarE = (33080*1)/60 = 551,33 ~ 551

nc.P3/IanF = (33100*3)/60 = 1655


nc.P3/FebF = (33160*3)/60 = 1658
nc.P3/MarF = (33080*3)/60 = 1654

nc.P3/IanG = (33100*3)/60 = 1655


nc.P3/FebG =(33160*3)/60 = 1658
nc.P3/MarG =(33080*3)/60 = 1654

nc.P3/IanH = (33100*1)/60 = 551,66 ~ 552


nc.P3/FebH = (33160*1)/60 =552,66 ~ 553
1

nc.P3/MarH = (33080*1)/60 = 551,33 ~ 551

nc.P3/IanI = (33100*5)/60 = 2758,33 ~ 2758


nc.P3/FebI = (33160*5)/60 = 2763,33 ~ 2763
nc.P3/MarI = (33080*5)/60 = 2756,66 ~ 2757

nc.P3/IanJ =(33100*1)/60 = 551,66 ~ 552


nc.P3/FebJ = (33160*1)/60 = 552,66 ~ 553
nc.P3/MarJ = (33080*1)/60 = 551,33 ~ 551

nc.P3/IanK = (33100*1)/60 = 551,66 ~ 552


nc.P3/FebK = (33160*1)/60 = 552,66 ~ 553
nc.P3/MarK = (33080*1)/60 = 551,33 ~ 551

nc.P3/IanL = (33100*3)/60 = 1655


nc.P3/FebL = (33160*3)/60 = 1658
nc.P3/MarL = (33080*3)/60 = 1654

nc.P3/IanM = (33100*5)/60 = 2758,33 ~ 2758


nc.P3/FebM = (33160*5)/60 = 2763,33 ~ 2763
nc.P3/MarM = (33080*5)/60 = 2756,66 ~ 2757

nc.P3/IanN = (33100*0)/60 = 0
nc.P3/FebN = (33160*0)/60 = 0
nc.P3/MarN = (33080*0)/60 = 0
1

Calculm numrul total de ore necesare ncrcrii pentru fiecare


grup de utilaje n cele trei luni: Ianuarie, Februarie i Martie.
Pentru grupa de utilaje A:
P1/Ian + P2/Ian + P3/Ian = 47 + 140 + 2758 = 2954
P1/Feb + P2/Feb + P3/Feb = 47 + 147 + 2763 = 2957
P1/Mar + P2/Mar + P3/Mar = 48+ 134 + 2757 = 2924

Pentru grupa de utilaje B:


P1/Ian + P2/Ian + P3/Ian = 58 + 175 + 2758 = 2991
P1/Feb + P2/Feb + P3/Feb = 59 + 183 + 2763 = 3005
P1/Mar + P2/Mar + P3/Mar = 60 + 168 + 2757 = 2985

Pentru grupa de utilaje C:


P1/Ian + P2/Ian + P3/Ian = 35 + 140 + 1655 = 1830
P1/Feb + P2/Feb + P3/Feb = 36 + 147 + 1568 = 1841
P1/Mar + P2/Mar + P3/Mar = 24 + 134 + 1654 = 1812
Pentru grupa de utilaje D:
P1/Ian + P2/Ian + P3/Ian = 23 + 70 + 552 = 645
P1/Feb + P2/Feb + P3/Feb = 24 + 73 + 553 = 650
P1/Mar + P2/Mar + P3/Mar = 24 + 67 +551 = 642

Pentru grupa de utilaje E:


P1/Ian + P2/Ian + P3/Ian = 23 + 35 + 552 = 610
P1/Feb + P2/Feb + P3/Feb = 24 + 37 + 553 = 614

P1/Mar + P2/Mar + P3/Mar = 24 + 34 + 551 = 609

Pentru grupa de utilaje F:


P1/Ian + P2/Ian + P3/Ian = 47 + 175 + 1655 = 1877
P1/Feb + P2/Feb + P3/Feb = 47 + 183 +1658 = 1888
P1/Mar + P2/Mar + P3/Mar = 48 + 168 + 1654 = 1870

Pentru grupa de utilaje G:


P1/Ian + P2/Ian + P3/Ian = 58 + 175 + 1655 = 1888
P1/Feb + P2/Feb + P3/Feb = 59 + 183 + 1658 = 1900
P1/Mar + P2/Mar + P3/Mar = 60 + 168 +1654 = 1882

Pentru grupa de utilaje H:


P1/Ian + P2/Ian + P3/Ian = 47 + 140 +552 = 739
P1/Feb + P2/Feb + P3/Feb = 47 + 147 + 553 = 747
P1/Mar + P2/Mar + P3/Mar = 46 + 134 + 551 = 731

Pentru grupa de utilaje I:


P1/Ian + P2/Ian + P3/Ian = 47 +140 + 2758 = 2945
P1/Feb + P2/Feb + P3/Feb = 47 + 147 + 2763 = 2957
P1/Mar + P2/Mar + P3/Mar = 48 + 134 + 2757 = 2939

Pentru grupa de utilaje J:


P1/Ian + P2/Ian + P3/Ian = 12 + 35 + 552 = 559
P1/Feb + P2/Feb + P3/Feb = 12 + 37 + 553 = 602
1

P1/Mar + P2/Mar + P3/Mar = 12 + 34 + 551 = 597

Pentru grupa de utilaje K:


P1/Ian + P2/Ian + P3/Ian = 12 + 35 + 552 = 599
P1/Feb + P2/Feb + P3/Feb = 12 + 37 + 553 = 602
P1/Mar + P2/Mar + P3/Mar = 12 + 34 + 551 = 597

Pentru grupa de utilaje L:


P1/Ian + P2/Ian + P3/Ian = 35 + 0 + 1655 = 1690
P1/Feb + P2/Feb + P3/Feb = 36 + 0 + 1658 = 1694
P1/Mar + P2/Mar + P3/Mar = 36 + 0 + 1654 = 1690
Pentru grupa de utilaje M:
P1/Ian + P2/Ian + P3/Ian = 0 + 0 + 2758 = 2758
P1/Feb + P2/Feb + P3/Feb = 0 + 0 + 2763 = 2763
P1/Mar + P2/Mar + P3/Mar = 0 + 0 + 2757 = 2757

Pentru grupa de utilaje N:


P1/Ian + P2/Ian + P3/Ian = 0 + 0 + 70 = 70
P1/Feb + P2/Feb + P3/Feb = 0 + 0 + 73 = 73
P1/Mar + P2/Mar + P3/Mar = 0 + 0 + 71 = 71

Calcularea fondului disponibil => numrul de zile disponibile dintr-o


lun (n cazul n care sunt defeciuni ale utilajelor se scad numrul de
zile n care acesta este la reparaii din numrul total de zile din luna
respectiv) * numrul de utilaje de la fiecare grup de utilaje * numrul
de ore care se lucreaz ntr-o zi.
Pentru grupa de utilaje A:
1

Fd/IanA = (19*8*16) = 2432


Fd/FebA = (20*8*16) = 2560
Fd/MarA = (23-2) * 8 * 16 = 2688

Pentru grupa de utilaje B:


Fd/IanB = (19*8*16) = 2432
Fd/FebB = (20*8*16) = 2560
Fd/MarB = (23*8*16) = 2944

Pentru grupa de utilaje C:


Fd/IanC = (19-1)*5*16 = 1440
Fd/FebC =(20*5*16) = 1600
Fd/MarC =(23*5*16) = 1840

Pentru grupa de utilaje D:


Fd/IanD = (19*2*16) = 608
Fd/FebD = (20*2*16) = 640
Fd/MarD= (23*2*16) = 736

Pentru grupa de utilaje E:


Fd/IanE = (19*2*16) = 608
Fd/FebE = (20*2*16) = 640
Fd/MarE = (23*2*16) = 736

Pentru grupa de utilaje F:


1

Fd/IanF =(19*5*16) = 1520


Fd/FebF = (20-2)*5*16 = 1440
Fd/MarF =(23*5*16) = 1840

Pentru grupa de utilaje G:


Fd/IanG =(19*5*16) = 1520
Fd/FebG =(20*5*16) = 1600
Fd/MarG = (23-1)*5*16 = 1760

Pentru grupa de utilaje H:


Fd/IanH = (19-1)*2*16 = 576
Fd/FebH =(20*2*16) = 640
Fd/MarH = (23*2*16) = 736

Pentru grupa de utilaje I:


Fd/IanI = (19*8*16) = 2432
Fd/FebI = (20*8*16) = 2560
Fd/MarI =(23*8*16) = 2944

Pentru grupa de utilaje J:


Fd/IanJ = (19*2*16) = 608

Fd/FebJ = (20*2*16) = 640


Fd/MarJ = (23*2*16) = 736

Pentru grupa de utilaje K:


Fd/Iank = (19*2*16) = 608
Fd/FebK = (20-1)*2*16 = 608
Fd/MarK = (23*2*16 = 736
Pentru grupa de utilaje L:
Fd/IanL = (16*5*16) = 1520
Fd/FebL = (20*5*16) = 1600
Fd/MarL = (23*5*16) = 1840

Pentru grupa de utilaje M:


Fd/IanM = (19*8*16) = 2432
Fd/FebM = (20*8*16) = 2560
Fd/MarM = (23*8*16) = 2944

Pentru grupa de utilaje N:


Fd/IanN = (19*1*16) = 304
Fd/FebN = (20*1*16) = 256
Fd/MarN = (23-2)*1*16 = 336

Grupa
de
utilaje

ncrcarea

Fondul disponibil

Ianuarie

Februari
e

Martie

Ianuarie

Februari
e

Martie

2954

2957

2924

2432

2560

2688

2991

3005

2985

2432

2560

2944

1830

1841

1812

1440

1600

1840

645

650

642

608

640

736

610

614

609

608

640

736

1877

1888

1870

1520

1440

1840

1888

1900

1882

1520

1600

1760

739

747

731

576

640

736

2945

2957

2939

2432

2560

2944

559

602

597

608

640

736

559

602

597

608

608

736

1690

1694

1690

1520

1600

1840

2758

2763

2757

2432

2560

2944

70

73

71

336

256

304

Se calcuelaz procentuaia manoperei: [(timp utilaj * nr utilaje)/timp


total de execuie)*100]. Timpul total de execuie = timpul de execuie de
la utilajul A * numrul de utilaje A + ... + timp de execuie an utilajului N *
numrul de utilaje N.
Timpul de execuie = (16*8) + (15*8) + (10*5) + (5*2) + (4*2) +
(12*5) + (13*5) + (9*2) + (11*8) + (3*2) + (3*2) + (6*5) + (5*8) + (2*1) =
631
%manopereiA = [(16*8)/631] * 100 = 20,28
%manopereiB = [(15*8)/631] * 100 = 19,01
%manopereiC = [(10*5)/631] * 100 = 7,92
%manopereiD = [(5*2)/631] * 100 = 1,58
%manopereiE = [(4*2)/631] * 100 = 1,26
%manopereiF = [(12*5)/631] * 100 = 9,50
%manopereiG = [(13*5)/631] * 100 = 10,30
%manopereiH = [(9*2)/631] * 100 = 2,85
%manopereiI = [(11*8)/631] * 100 = 13,94
%manopereiJ = [(3*2)/631] * 100 = 0,95
%manopereiK =[(3*2)/631] * 100 = 0,95
%manopereiL = [(6*5)/631] * 100 = 4,75
%manopereiM = [(5*8)/631] * 100 = 6,33

%manopereiN = [(2*1)/631] * 100 = 0,31

Se calculeaz procentuaia valoric: [(valoarea utilajelor A/


valoarea total a utilajelor)*100]. Valoarea total a utilajelor = pre utilaj A
* numr de utilaje A+ ... + pre utilaj N * Numr de utilaje N.
Valoarea total a utilajelor = (2000 * 8) + (1500 * 8) + (800 *
5) + (600 * 2) + (200 * 2) + (359 * 5) + (350 * 5) + (150 * 2) +
(100 * 8) + (100 * 2) + (100 * 2) + (200 *5) + (400 * 8) + (400 *
1) = 42 745
%valoric A= (16000/42745)*100 = 37,43
%valoricB = (12000/42745)*100 = 28,73
%valoricC =(800/42745)*100 = 1,87
%valoricD = (600/42745) *100 = 1,40
%valoricE = (200/42745) * 100 = 0,46
%valoricF = (359/42745) * 100 = 0,83
%valoricG = (350/42745) * 100 = 0,81
%valoricH = (150/42745) * 100 = 0,35
%valoricI = (100/42745) *100 = 0,23
%valoricJ = (100/42745) * 100 = 0,23
%valoricK = (100/42745) *100 = 0,23
%valoricL = (200/42745) *100 = 0,46
%valoricM = (400/42745) * 100 = 0,93
%valoricN =(400/42745) * 100 = 0,93
1

Procentuaia numeric = (numrul utilajelor din grup / numrul


total de utilaje)*100.
% numericA = (8/63) *100 = 12,69
%numericB = (8/63) * 100 = 12,69
%numericC = (5/63) * 100 = 7,93
%numericD = (2/63) * 100 =3,14
%numericE = (2/63) *100 = 3,14
%numericF = (5/63) * 100 = 7,93
%numericG = (5/63)*100 = 7,93
%numericH = (2/63) * 100 = 3,14
%numericI = (8/63) * 100 = 12,69
%numericJ = (2/63) * 100 = 3,14
%numericK = (2/63) * 100 = 3,14
%numericL = (5/63) * 100 = 7,93
%numericM = (8/63) * 100 = 12,69
%numericN = (1/63) * 100 = 1,57

Grupa de
utilaje

%
manoperei

% valoric

%
numeric

Total procente
pentru fiecare
grup

20,28

37,43

12,69

70,4

19,01

28,73

12,69

60,43

7,92

1,87

7,93

17,72

1,58

1,40

3,14

6,12

1,26

0,46

3,14

4,86

9,50

0,83

7,93

18,26

10,30

0,81

7,93

19,04

2,85

0,35

3,14

6,34

13,94

0,23

12,69

26,86

0,95

0,23

3,14

4,32

0,95

0,23

3,14

4,32

4,75

0,46

7,93

13,14

6,33

0,93

12,69

19,95

0,31

0,93

1,57

2,81

Din totalul de procente realizat pentru fiecare grup rezult faptul


c veriga conductoare este grupa de utilaje A cu un total de procente
de 70,4.

Luna Ianuarie
3500
3000
2500
Fond Disponibil
ncrcarea
Column 3

2000
1500
1000
500
0
A B C D E

F G H

J K L M N

Luna Februarie

3500
3000
2500
2000

Fond Disponibil
ncrcarea

1500
1000
500
0

A B C D E F G H I J K L M N

Luna Martie

3000
2500
2000
Fond Disponibil

1500

ncrcarea

1000
500
0
A

Pentru utilajul A n luna Ianuarie fondul disponibil este mai mic


dect ncrcarea, rezultnd astfel un deficit de 478 de ore. Msuri de
echilibrare:
- Angajare de personal part time, a cte 4 ore, n zilele lucrtoare
=>
8*4*15 = 480 or, iar n ultima zi de munc se vor lucre doar 2 ore
pentru a acoperi pe deplin deficitul i pentru a nu se pierde 2 ore,
de plat far producie.
- Ore suplimentare, cte 3 ore de luni pn vineri, far angajare
de personal => 8 * 3 *15 = 456 iar pentru restul de ore rmase
i anume 22 de ore se va lucra n ultimele 3 sptmni ale lunii
un schimb smbta

n luna Ianuarie mai avem deficit la urmtoarele grupe de utilaje:


Pentru grupa de utilaje B; Fd = 2432 , nc = 2991 => 2991 2432 =
559 => msuri 4 ore suplimentare timp de 17 zile de unde =>
8*4*17 = 544, iar restul de ore vor fi recuperate ntr-o smbt
cnd se va lucre la program normal.
Pentru grupa de utilaje C; Fd = 1440, nc = 1830 => 1830 1440 =
390
Pentru grupa de utilaje D; Fd = 608, nc = 645 => 645-608 = 37
Pentru grupa de utilaje E; Fd = 608, nc = 610 => 610-608 = 2 (2
ore suplimentare ntr-o zi pentru acoperirea deficitului)
Pentru grupa de utilaje F: Fd = 1520, nc = 1877 => 1520 1877 =
-357
Pentru grupa de utilaje G: Fd = 1520, nc = 1888 =>1520-1888 =
-368
Pentru grupa de utilaje H: Fd = 576, nc = 739 => 576-739 = -163
Pentru grupa de utilaje I: Fd = 2432, nc = 2945 => 2432-2945 =513
Pentru grupa de utilaje J: Fd = 599, nc = 608 => 599-608 =- 9
Pentru grupa de utilaje K: Fd = 599, nc = 608 => 599-608 =- 9
Pentru grupa de utilaje L: Fd = 1520, nc = 1690 => 1520 -1690 =170
Pentru grupa de utilaje M: Fd = 2432, nc = 2758 => 2432 -2758 =
-326
Pentru grupa de utilaje N, Fd = 304 i nc = 70 => 304-70 =
234 => excedent de 234 de ore. Msuri de echilibrare:
- O masur pentru acoperirea acestui excedent este scurtarea
programului de lucru pentru a se echilibra necesarul de ore, cu

orele de lucru; astfel din 19 zile se vor lucra 16 zile ceea ce


nseamn 3 zile libere.

Luna Februarie:
Pentru grupa de utilaje A: Fd = 2560, nc = 2857 => 2560 2857 =
-297 => deficit de 297 de ore.
- O msur pentru acoperirea acestui deficit este aceea de a
angaja personal part- time timp de 10 zile a cte 4 ore pe zi,
ceea ce nseamn 8*4*10 = 320
Pentru grupa de utilaje B: Fd = 2560, nc = 3005 => 2560 -3005 =
-445 => deficit de 445 de ore
Pentru grupa de utilaje C: Fd = 1600, nc = 1841 => 1600-1841 =
-241 => deficit de 241 de ore
Pentru grupa de utilaje D: Fd = 640, nc = 650 => 640-650 = -10 =>
deficit de 10 ore
Pentru grupa de utilaje E: Fd = 640, nc = 614 => 640-614 = 26 =>
exedent de 26 de ore
Pentru grupa de utilaje F: Fd = 1440, nc = 1888 => 1440 -1888 = 448 => deficit de 448 de ore
Pentru grupa de utilaje G: Fd = 1600, nc = 1900 => 1600-1900 =
-300 => deficit de 300 de ore
Pentru grupa de utilaje H: Fd = 640, nc = 747 => 640 -747 = -107
=> deficit de 107 ore
Pentru grupa de utilaje I: Fd = 2560, nc = 2957 => 2560 2957 =
-397 => deficit de 397 de ore

Pentru grupa de utilaje J: Fd = 640, nc = 602 => 640 602 = 38


=> excedent de 38 de ore
Pentru grupa de utilaje K: Fd = 608, nc = 602 => 608-602= 6 =>
excedent de 6 ore
Pentru grupa de utilaje L: Fd = 1600, nc = 1694 => 1600 1694 =
-94 => deficit de 94 de ore
Pentru grupa de utilaje M: Fd = 2560, nc = 2757 => 2560 2757 =
-197 => deficit de 197 de ore
Pentru grupa de utilaje N: Fd = 256, nc = 73 => 256-73 = 183 =>
excedent de 183 de ore

Luna Martie:
Pentru grupa de utilaje A: Fd = 2688, nc = 2924 => 2688 2924 =
-236 => deficit de 236 de ore => msuri:
- O masur este creterea ofertei de munc prin angajri
temporare:
6 ore * 23 = 138 de ore
- O alt msur este aceea de ore suplimentare pentru angajaii
vechi pentru a se acoperi astfel tot feficitul 8*2*6 = 96
Pentru grupa de utilaje B: Fd = 2944, nc = 2985 => 2944 2985 =
-41 => deficit de 41 de ore
Pentru grupa de utilaje C: Fd = 1840, nc = 1812 => 1840-1812 =
28 => excedent de 28 de ore pentru a se acoperi acest excedent
se ofer o zi liber ceea ce nseamn 16 ore iar pentru a acoperi
restul de ore i anume 12, se va lucre urmtoarea zi doar 6 ore din
cele 16 din totalul normal pe zi.
Pentru grupa de utilaje D: Fd = 736, nc = 642 => 736-642 = 94 =>
excedent de 94 de ore

Pentru grupa de utilaje E: Fd = 736, nc = 609 => 736-609 = 127


=> excedent de 127 de ore
Pentru grupa de utilaje F: Fd = 1840, nc = 1870 => 1840 1870 =
-30 => deficit de 30 de ore
Pentru grupa de utilaje G: Fd = 1760, nc = 1882 => 1760 -1882 =
-122 => deficit de 122 de ore
Pentru grupa de utilaje H: Fd = 736, nc = 731 => 736 731 = 5 =>
excedent de 5 ore
Pentru grupa de utilaje I: Fd = 2944, nc = 2939 => 2944 2939 =
5 => excedent de 5 ore
Pentru grupa de utilaje J: Fd = 736, nc = 597 => 736 597 = 139
=> excedent de 139 de ore
Pentru grupa de utilaje K: Fd = 736, nc = 597 => 736-597 = 139
=> excedent de 139 de ore
Pentru grupa de utilaje L: Fd = 1840, nc = 1690 => 1840 1690 =
150 => excedent de 150 de ore
Pentru grupa de utilaje M: Fd = 2944, nc = 2757 =>2944-2757 =
187 => excedent de 187 de ore
Pentru grupa de utilaje N: Fd = 336, nc = 71 => 336-71 = 265
=>excedent de 265 de ore.
Msuri deficit:
- Ore suplimentare
- Angajare de personal part-time
- Lucrarea n 3 schimburi
- Suplimentarea numrului utilajelor
- n cazul n care spre exemplu n Februarie am avea aproximativ
numai deficit iar apoi n Martie am avea aproximativ numai

excedent, putem mpri producia i pe luna Martie, astfel se va


acoperi att deficitul ct i excedentul.
Msuri excedent:
- Zile libere
- Program redus