Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lec ie

DATA: 5.03.2013
CLASA: II B
NVTTOR : Dllu Alina
ARIA CURRICULAR: Tehnologii
DISCIPLINA: Abiliti practice
UNITATEA DE NVARE: Activiti cu materiale diverse!ire "i materiale te#tile
TEMA: Pp!a "i# $ire
TIPUL DE LECIE: !ormarea de $rice$eri "i de$rinderi
SCOPUL :
de%voltarea ca$acitilor elevilor de a $roiecta& con!eciona "i evalua $roduse sim$le'
- de%voltarea ca$acitii de coo$erare (n sco$ul o)inerii unui $rodus'
- de%voltarea gustului estetic& a imaginaiei "i a creativitii.
O%IECTIVE DE RE&ERIN :
1.1. s o)serve caracteristici ale unor materiale din natur "i ale celor sintetice *!orme& culori&
dimensiuni& tu"eu+'
1.2. s recunoasc "i s utili%e%e o$eraii sim$le de lucru cu materiale din natur "i sintetice'
3.1. s $artici$e& (n $erechi de lucru& la reali%area com$onentelor unui $rodus sim$lu.
O%IECTIVE OPERAIONALE :
,1 s denumeasc materialele "i instrumentele !olosite $entru reali%area lucrrii'
,2 s urmareasc eta$ele (n reali%area $rodusului'
,3 s (m)ine tehnicile (nvaate (n reali%area $rodusului.
,- s a$recie%e o)iectiv lucrarea $ro$rie "i $e ale celorlali& (n ra$ort cu modelul $ro$us'
,5 s $artici$e cu interes la lecie'
,. s mani!este un com$ortament adecvat (n relaia cu colegii din $erechea de lucru& (n
activitatea de reali%are a temei date.
,/ s m0nuiasc corect ustensilele de lucru'
,1 s"i re$rime tendina de e!ectuare a unor aciuni inutile (n tim$ul activitii'
,2- s e#erse%e de$rinderi de a )o)ina& tia & (nnoda& de a asam)la "i de a !inisa !ormele
o)inute& (n vederea reali%rii lucrrii $ro$use.
'( RESURSE PROCEDURALE :
a)Met*"e !i pr*ce"ee : conversaia& o)servaia& e#$licaia& demonstraia& e#erciiul& activitatea
inde$endent "i in $erechi& anali%a& metoda )rainstorming & turul galeriei'
b)&*r+e "e *r,a#i-are : individual& !rontal& (n $erechi.
.( RESURSE MATERIALE: !ire te#tile& !oar!ece& "a)loane din carton& lucrare model
/( &ORME 0I TE1NICI DE EVALUARE : o)servarea sistematic& $ro) $ractic&
autoevaluare& evaluare de ctre colegi.
2( RESURSE TEMPORALE : -5 minute
%I%LIO3RA&IE:
Curriculum Naional Programe colare pentru nvmntul primar& Bucure"ti& 1221'
Dumitriu 3h.& Dumitriu 4.& Psihopedagogie& 5d. Didactic "i 6edagogic& Bucure"ti&
2003.
Daniela 7toica& Abiliti practice clasele I-IV& 6ite"ti& 5ditura &&4arminis8& 1222.
SCENARIUL ACTIVITII
Nr(
crt(
Etapele leciei Ob(
*p(
C*#i#tl i#$*r+ai*#al al leciei Re4r4e E5alare
Acti5itatea 6#5t*rli Acti5itatea ele5il*r
1. 4a$tarea ateniei
"i organi%area
leciei
Asigur condiiile necesare )unei des!"urri a
leciei.
4a$tea% atenia elevilor cu a9utorul metodei
)rainstorming: La ce 5 ,7#"ii c7#" a-ii
c57#tl 889crie:;
9UCRIE
7e $regtesc $entru
(nce$erea orei "i
com$letea% $lan"a
cu )rainsrormingul.
4onversaia
:etoda
)rainstorming
Activitate
!rontal
,)servarea
sistematic
2. 5valuarea
cuno"tinelor
anterioare
Adresea% (ntre)ri elevilor re!eritoare la tema
reali%at ora trecut "i la modul cum a !ost ea
reali%at.
;s$und la (ntre)ri. 4onversaia
Activitate
!rontal
,)servarea
sistematic
Anali%a
rs$unsurilor
3. Anunarea temei
"i a o)iectivelor
7e anun elevii c la aceast or vor reali%a&
$rin )o)inare "i (nnodare o 9ucrie < 6$u"a
din !ire te#tile8' $entru aceasta tre)uie s
urmreasc atent eta$ele de lucru "i s
lucre%e (n $erechi
Ascult cu atenie 4onversaia
Activitate
!rontala
,)servarea
sistematic
-. 6re%entarea
coninutului
6re%int lucrarea model.
Anali%ea% modelul (ndrum0nd elevii s
o)serve c acesta (n!i"ea% o $$u". 5levii
$rimesc sarcina s recunoasc elementele
com$onente.
,)serv lucrarea
denumesc
elementele
com$onente.
,)servaia
4onversaia
=ucrarea model
Activitate
!rontal
,)servarea
sistematic
5. Diri9area (nvrii ,rgani%ea% colectivul (n $erechi. >iecare elev
are $e )anc toate materialele necesare
reali%rii lucrrii& *!ire te#tile& "a)lonul
dre$tunghiular& !oar!ece+.
5levii tre)uie s recunoasc materialele $e
care le au $e )anc.
5#$lic "i demonstrea%:
1. 7e )o)inea%a !irul $e lungimea "a)lonului
de mai multe ori $entru a o)ine cor$ul
$$u"ii' !r a scoate )o)ina de $e "a)lon se
leag cu nod la un ca$t a$oi se taie la
ca$tul o$us.
2. =a distana de dou degete de la legtur
se (n!"oar un ca$t de !ir care se str0nge "i
se (nnoad' am o)inut ca$ul $$u"ii.
3. 7e )o)inea% iar & acum $e limea
"a)lonului& $entru a o)ine m0inile' se leag
cu nod la am)ele ca$ete ele sculului o)inut&
a$oi se scoate de $e "a)lon.
-. ?ntre cele dou $ri ale $rimului scul se
introduce sculul mic&imediat su) ca$&a$oi se
(n!"oar si se str0nge un alt ca$t de !ir& se
(nnoad' am o)inut o $$u"!eti
5. 6entru a o)ine o $$u" @)iat se$aram
cele dou $arti ale !ustei !etiei "i legm la
ca$t& 9os !iecare gru$ de !ire.
.. A$licm $rin li$ire ochii& gura' se $oate
interveni cu alte elemente decorative *$r&
!ust& volane& mrgele& cercei etc+
6reci%e% c la (nnodri se lucrea% in $ereche:
un elev ine lucrarea "i cellalt !ace nodul& a$oi
schim) intre ei rolurile
5levii recunosc
materialele&
urmresc cu atenie
"i interes e#$licaiile&
o)serv eta$ele $e
care le vor res$ecta
(n reali%area
!igurinei.
,)servaia
4onversaia
5#$licaia
Demonstraia
"a)loanele&
!ire te#tile
!oar!ece&
lucrare model
Activitate
!rontal
,)servarea
sistematic
.. ,)inerea
$er!ormanei
6e ta)l sunt scrise eta$ele de lucru.
?n tim$ul leciei elevii ("i vor des!"ura
activitatea $e !ond mu%ical.
6e $arcursul activitii reiau unele e#$licaii&
corecte% unele gre"eli $entru a evita !ormarea
gre"it a de$rinderilor& urmresc res$ectarea
eta$elor de lucru "i su$raveghe% cum
asam)lea% $rile com$onente.
6e $arcursul
activitii lor vor $rimi
(ndrumri.
5levii ("i des!"oar
activitatea $ro$riu
%is reali%0nd corect
$$u"a
4onversaia
5#$licaia
Demonstraia
5#erciiul
"a)loanele&
!ire te#tile
!oar!ece
lucrare model
Activitate
individual& (n
$erechi
,)servarea
sistematic
6ro)a
$ractic
/. >eed)acAul 5levii sunt (ndemnai s !ac com$araie (ntre
lucrarea model "i cea reali%at de ei& s
sesi%e%e eventualele gre"eli "i s retu"e%e
lucrarea.
5levii com$ar
lucrrile "i
retu"ea%B
com$letea%
lucrarea.
,)servaia
4onversaia
=ucrarea model
"i cea $ro$rie
Activitate
individual
,)servarea
sistematic
Autoevaluare
1. 5valuarea 5valuarea acestui ti$ de lucrare este o
evaluare minimal& deoarece tre)uie
res$ectate eta$ele "i modelul. 3radul de
creativitate $oate !i di!erit numai la modul de
decorare (n !inisarea lucrrii.
=ucrarea !iecrui elev va !i a$reciat du$:
corectitudinea )o)inrii
asam)larea corect
as$ectul (ngri9it al lucrrii
com$letarea du$ imaginaie& cu alte
elemente
ordinea "i curenia la locul de munc.
5levii vor evalua lucrrile colegilor in0nd cont
de criteriile enumerate mai sus *care vor !i
scrise $e ta)l+& $rin metoda Turul galeriei.
Coi a$recia (n general activitatea.
7e vor e#$une lucrrile (ntro minie#$o%iie.
5levii vor a$recia
lucrrile colegilor.
,)servaia
Anali%a
4onversaia
=ucrrile
reali%ate de
elevi
Activitate
!rontal
5valuare de
ctre colegi
2. ;etenia 4e am reali%at ast%i la ora de a)iliti
$racticeD
6$u"a din !ire 4onversaia
Activitate
!rontal
10. Trans!erul Acas elevii $ot con!eciona alte modele
create de ei.*7ugestii: rase& etnii& costume
$o$ulare etc.+
Ascult tema. 4onversaia

S-ar putea să vă placă și