Sunteți pe pagina 1din 3

1

PROIECT DIDACTIC


Propuntor: Zahorneanu Valentin
Data: 29. 04. 2014
Unitatea de nvmnt: Liceul Tehnologic Petre P. Carp, ibneti, Iai
Clasa: I B
Disciplina: Religie ortodox
Subiectul leciei: Sfinii Apostoli sunt model de credin
Tipul leciei: fixarea i sistematizarea cunotinelor.

Durata: 45 de minute
Competene specifice vizate:
1.1. Descrierea unor aspecte de baz ale credinei religioase, prin apelul la
experiena proprie
1.2. Identificarea caracteristicilor comportamentale ale unui cretin, pe bazavalorificrii unor situaii din viaa de zi cu zi i a exemplelor unor persoane din
Biblie
3.1. Explicarea semnificaiei unor evenimente religioase din viaa comunitii
3.2. Prezentarea unor srbtori i evenimente cu coninuturi i semnificaii
religioase, cu inciden asupra vieii familiei i a comunitii

Scopul leciei: sistematizarea cunotinelor anterioare despre Sfinii Apostoli, pentru a le urma exemplul i pentru a-i cinsti; educarea elevilor n spiritul aprecierii valorilor
cretinismului

Obiective operaionale:
La sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili:
01 - s realizeze propoziii cu noiunile ucenic, apostol, credin;
02 - s numeasc cel puin trei dintre Apostolii Mntuitorului.
03 - s enumere modaliti de cultivare a vieii spirituale n zilele noastre, plecnd de la exemplul Sfinilor Apostoli.

Strategia didactic
1. Metode i procedee: conversaia, povestirea, explicaia, observaia dirijat, exerciiu.
2. Mijloace de nvmnt: fia de lucru, plane didactice ale Editurii Sf. Mina.
3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal i activitate individual.

Resurse bibliografice:
1. "* Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti 1982.
2. Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom", Iai, 1999.
3. Cuco, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare i grade didactice, Editura Polirom", Iai, 1998.
5. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opri, Dorin, Opri, Monica, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea", Alba Iulia, 2000.




2
SCENARIUL DIDACTIC

Nr.
crt.
Etapele
Leciei
Ob.
op.
Timp Activitatea profesorului/ Activitatea elevului
Metode
i
procedee
Mijloace
de nv-
mnt
Forme de
organizare
Evaluare
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Momentul
organizatoric
2' - prof. salut elevii, rostete rugciunea cu ei (Hristos a nviat);
- noteaz absenele i realizeaz managementul clasei pentru nceperea activitii
didactice care urmeaz s se desfoare;

- elevii rspund la salut, spun rugciunea i se pregtesc pentru nceperea activitii
didactice.



Exerciiul



Activitate
frontal

2. Precizarea
coninutului
i a planului
de
recapitulare
1' Prezint elevilor etapele leciei de astzi i rspund la ntrebri i nelmuriri, dac
este cazul.
Conversa-
ia
Activitate
frontal

3. Verificarea
unor
cunotine i
pregtirea
pentru lecie
8' Organizarea unui dialog legat de numele Apostolilor
mai cunoscui, de numele personajelor crii i de
motivul propunerii acestor nume pentru cei doi copii.
- Ci ucenici a avut Mntuitorul nostru Iisus Hristos?"
- ... 12 ucenici ...
,- Ce a fcut ucenicul Iuda dup Cina cea de tain?"
- ...l-a trdat pe Iisus...
Voi numi 2-3 elevi pentru a povesti evenimentul biblic.
- Elevii nominalizai povestesc.

Observaia
dirijat

Conver-
saia





Plane
didactice

Activitate
frontal

Activitate
frontal








Aprecieri
verbale
3. Pregtirea
elevilor pentru
receptarea
noilor
cunotine
3' Voi adresa elevilor urmtoarele ntrebri:
- Ce nseamn pentru voi credina?"
Elevii dau vatiante de rspuns.
Care este cea dinti calitate a ucenicilor lui Iisus Hristos?"
- ...credina...



conversaia



Activitate
frontal



Aprecieri
verbale
4. Anunarea
titlului i a
obiectivelor
leciei
2' Voi anuna titlului leciei Sfinii Apostoli sunt
modele de credin. .
Voi prezenta obiectivelor propuse
conversaia

Activitate
frontal


3
5. Desfurarea
leciei
10'

Voi mpri elevilor fiele de lucru.
Citesc cu glas tare definiiile pentru ucenic i apostol din rubrica Dicionar. Subliniez
importana credinei ucenicilor n urmarea lui Hristos.
Stabilesc mpreun cu elevii numrul ucenicilor lui Iisus Hristos, folosind plana didactic
Cina cea de tain.

Conversa-
ia

Observarea
dirijat

Fie de lucru


plana
didactic
Cina cea de
tain.
Activitate
frontal

Activitate
frontal




Aprecieri
verbale



6. Fixare,
sistematizare,
generalizare


O1
O2








O3
17'

Cer elevilor s citeasc Ghicitoarea de pe fia de lucru i s dea soluii pentru rezolvarea ei.
Cer elevilor s completeze rubrica Recunoate personajul de pe fia de lucru.
Numesc 2 elevi care vor realiza propoziii cu cuvintele ucernic, apostol, credin.
Cer acestora s numeasc trei Apostoli ai lui Iisus Hristos.

Numesc un elev care va citi rubrica tiai c... din fia de lucru.
Cer aceastuia s descrie ce ar simi el n calitate de ucenic al lui Hristos.
,- Ce caliti crezi tu c ar trebui s aib un ucenic al Mntuitorului?"
Elevul ofer variante de rspuns.
,- Cea mai important calitate a ucenicilor este credina, manifestat n dragostea
fa de Dumnezeu i fa de aproapele".
Cer elevilor s rostim mpreun rugciunea ctre ngerul pzitor. Cer elevilor s
rezolve labirintul de pe pagina a doua a fiei de lucru. Ofer sprijin celor care nu au
neles sarcina de lucru.
Numesc doi trei elevi pentru a verifica rezolvarea corect a labirintului.


Exerciiu
Exerciiul





Conversa-
ia

Exerciiul

Fia de lucru










Activitate
frontal



Activitate
frontal




Activitate
frontal

Aprecieri
verbale



Aprecieri
verbale




Aprecieri
verbale





7.

Aprecierea
activitii
elevilor


2'

Se fac aprecieri generale i individuale, privind att pregtirea elevilor pentru lecie, ct i
implicarea lor n predarea noilor cunotine. Se noteaz elevii care au participat la lecie.
- Elevii ascult aprecierile fcute de profesor.



conversaia

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

9.

ncheierea
leciei

1'

Rostesc rugciunea mpreun cu elevii, salut i ies din sal;
- elevii rostesc rugciunea i rspund la salut.


exerciiul

Activitate
frontal


Oglinda tablei

29. 04. 2014

Sfinii Apostli sunt model de credin


Ucenic- persoan care petrece o vreme sub ndrumarea unui nvtor.
Apostol- ucenicul care a fost trimis de nvtor s arate i altora ceea ce a nvat.
Credina- puterea sufletului prin care omul l simte aproape pe Dumnezeu.

S-ar putea să vă placă și