Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 9 MAI 2011


Clasa: a V a
Profesor: Petrior Andreea
Obiectul: Literatura romn
Subiectul: Basmul
Tipul leciei: dobndire de noi cunotine
Coninuturile de nvare vizate:
o e!iniia basmului"
o #ecunoaterea unor basme celebre"
o esco$erirea trsturilor s$eci!ice basmului"
o i!erenierea basmului $o$ular de cel cult"
o %ormule s$eci!ice ale basmului"
o Persona&ele basmului"
Competene generale:
o culti'area rece$ti'itii literar artistice a ele'ilor $ri'ind uni'ersul !abulos al basmelor"
o rece$tarea( din $ers$ecti'e multi$le( a di!eritelor te)te e$ice ce se *ncadrea+ *n s$ecia literar basm
Competene specifice:
o Po'estirea( *n ordinea succesiunii lor( a *ntm$lrilor din basmul studiat la clas i din alte basme lecturate su$limentar"
o Identi!icarea !ormulelor tradiionale( s$eci!ice basmelor ,introducti'e( mediane( de *nc-eiere."
o /umirea $ersona&elor ce iau $arte la aciune i clasi!icarea lor *n0 re$re+entani ai binelui i re$re+entani ai rului"
o Identi!icarea obiectelor miraculoase i a substanelor tmduitoare"
o i!erenierea $lanului real de cel !antastic"
o elimitarea basmului cult de cel $o$ular
Obiective operaionale (competene derivate: la s!ritul orei( ele'ii 'or !i ca$abili0
11 s dea e)em$le de basme( menionnd $ersona&ele care i2au !ascinat"
12 s recunoasc anumite !ra3mente din basmele studiate"
14 s identi!ice !ormulele s$eci!ice basmului"
15 s *ncadre+e o$era literar Prslea cel Voinic i merele de aur *n 3enul literar cores$un+tor"
1
16 s re+ume *n ordinea *ntm$lrilor o$era literar Prslea cel Voinic i merele de aur"
17 s clasi!ice $ersona&ele din basm *n0 $o+iti'e 8 ne3ati'e( reale 8 su$ranaturale( $rinci$ale 8 secundare"
19 s identi!ice obiectele miraculoase( substanele tmduitoare( numerele simbolice din basmele studiate"
1: s $reci+e+e modurile de e)$unere $re+ente *n te)tele discutate( relie!ndu2l $e cel $redominant"
19 2 s de!ineasc( *n urma identi!icrii elementelor eseniale( s$ecia literar basmul"
110 s di!erenie+e basmul $o$ular de cel cult
Strategii didactice:
a; Metode i $rocedee0 lectura selecti'( lucrul $e 3ru$e( com$araia( con'ersaia euristic( $aralela( re+umatul( &ocul de rol"
b; Mi&loace didactice0 !ie de lucru( testul de e'aluare !ormati'( 'ideo( $lane( $lane cu ima3ini i !ra3mente( desene ale ele'ilor ce
ilustrea+ $ersona&ele din basmele lecturate de ei;
c; Biblio3ra!ie0 Basme populare ale romnilor( Petre Is$irescu( <ditura %acla( 1996( Bucureti"
Limba i literatura romn, manual $entru clasa a V2a( editura =umanitas( 2007( Bucureti;

!esurse: a; >oninutul0 Basmul s$ecie a 3enului e$ic
b; >a$aciti0 bune
Tipuri de evaluare: 2 oral( scris
2 !rontal( indi'idual
2 !ormati'
2
DEMERS DIDACTIC
Evenimentul leciei Competene
derivate
Coninuturile nvrii Activiti de nvare Strategii didactice Evaluare
1 Moment
organi!atoric
2 asi3urarea materialului
didactic i a climatului bunei
des!urri a leciei
Pro!esorul *i $re3tete materialul
didactic( solicitnd totodat ele'ilor s2i
$re3teasc manualul i caietele $entru o
bun des!urare a leciei
2 con'ersaia
" #eri$icarea temei
2 re+umatul basmului
Prslea cel voinic i merele
de aur"
2 desene care s ilustre+e
$ersona&ul $re!erat din
basmul *ndr3it
<le'ii sunt solicitai de ctre $ro!esor s
citeasc re+umatele basmului Prslea
cel voinic i merele de aur" totodat(
ele'ii ilustrea+ cte'a trsturi eseniale
ale $ersona&ului $re!erat
re+umatul(
con'ersaia euristic
oral(
!rontal
% Captarea ateniei
Pro!esorul arat ele'ilor
!ra3mente din basmele citite
de ei *n clas i su$limentar(
atenionndu2i c urmea+
s recunoasc o$erele
literare din care acestea !ac
$arte; e asemenea( ele'ii
'or 'i+iona cte'a
!ra3mente din basmele citite
su$limentar;
Pro!esorul cere ele'ilor s citeasc
!ra3mentele de $e !iele de lucru(
urmnd ca ei s recunoasc i s
numeasc basmul din care acestea !ac
$arte;
<le'ii lecturea+ cu atenie !ra3mentele
i menionea+ basmele din care acestea
au !ost e)trase0 Aleodor mprat, Ft
Frumos din lacrim( Prslea cel voinic
i merele de aur;
e)erciiul(
con'ersaia euristic
e)erciiul(
con'ersaia euristic
oral(
!rontal
oral(
!rontal
& Enunarea
o'iectivelor
Basmul Pro!esorul scrie $e tabl titlul leciei(
menionnd c urmea+ s e'idenie+e
trsturile eseniale ale basmului;
con'ersaia euristic oral(
!rontal
(Reactuali!area
cuno)tinelor
do'*ndite anterior
2 basme $o$ulare i culte(
citite de ele'i su$limentar
La solicitarea $ro!esorului( ele'ii
menionea+ cte'a basme citite de ei(
care i2au im$resionat i s$eci!ic o scen
mai im$ortant din o$era literar
res$ecti'( $e care ei au reinut2o *n mod
s$ecial;
con'ersaia euristic oral(
indi'idual
4
+ Diri,area nvrii
11
12
14
15( 16( 1:
17
2$ersona&ele $re!erate din
basmele studiate
2!ra3mente din basmele
studiate
2!ormulele s$eci!ice
basmului
2re+umatul basmului
23enul literar i modurile de
e)$unere s$eci!ice basmului
2clasi!icarea $ersona&elor
La solicitarea $ro!esorului( ele'ii
menionea+ $ersona&ele $re!erate( $e
care le2au ilustrat *n $ro$riile desene"
a$oi( moti'ea+ ale3erea;
Pro!esorul arat ele'ilor !ra3mente
e)trase din basmele Aleodor mprat(
Prslea cel voinic i merele de aur;
<le'ii recunosc o$erele literare din care
!ac $arte !ra3mentele res$ecti'e i le
ordonea+ *n !uncie de succesiunea
*ntm$lrilor;
Pornind de la !ra3mentele date( ele'ii
identi!ic !ormulele s$eci!ice basmului0
formule iniiale introductive! care
conin note de umor i re$re+int o
introducere *n atmos!era miraculoas a
basmului" formulele mediane( care au
rolul de a menine trea+ atenia
cititorului" formulele finale de
nc"eiere !;
?e dau e)em$le;
@n continuare( ele'ii re+um basmul
Prslea cel voinic i merele de aur;
La *ndemnul $ro!esorului( ele'ii
*ncadrea+ basmul *n 3enul literar
cores$un+tor ,cel e$ic.( s$eci!icnd
totodat i modurile de e)$unere
$redominante;
A$oi( la solicitarea $ro!esorului( ele'ii
menionea+ *n urma unui &oc de rol
cte'a $ersona&e care le2au $lcut i
altele care nu le2au $lcut( moti'ndu2i
rs$usurile;
Ast!el( $ersona&ele 'or !i clasi!icate *n0
$o+iti'e( ne3ati'e" reale( su$ranaturale"
$rinci$ale( secundare;
con'ersaia euristic
lectura selecti'
e)erciiul
$aralela( con'ersaia
euristic( re+umatul
con'ersaia euristic(
&ocul de rol(
com$araia(
con'ersaia euristic
oral(
indi'idual
oral(
indi'idual
oral(
indi'idual
oral( !ronta
oral(
indi'idual
oral(
!rontal
5
19
19
110
2obiecte miraculoase(
substane tmduitoare(
numere simbolice"
2trium!ul binelui asu$ra
rului
2de!iniia basmului
2delimitarea basmului
$o$ular de cel cult
<le'ii obser' !a$tul c *n !inalul
basmului binele *n'in3e rul;
Lucrnd $e 3ru$e( ele'ii menionea+
cte'a obiecte miraculoase( substane
tmduitoare( $recum i numerele
simbolice care a$ar *n basmele citite de
ei;
Ainnd cont de toate caracteristicile
menionate anterior( ele'ii( a&utai de
$ro!esor( $ot !ormula o de!iniie a
basmului0 o$era e$ic *n $ro+( *n care se
$o'estesc *ntm$lri !antastice $use $e
seama unor $ersona&e sau !ore
su$ranaturale *n lu$t cu !orele rului(
$e care le *n'in3;
?e !ace a$oi clasi!icarea basmelor0
a;basme populare ,creator anonim(
su$use unor modi!icri ne*ntreru$te(
culese de ctre !olcloriti."
b; basme culte ,$relucrate sau create de
scriitori du$ modelul basmului
$o$ular.;
con'ersaia euristic
$aralela
lucrul $e 3ru$e
com$araia( $aralela
con'ersaia euristic
oral(
!rontal
oral(
indi'idual
oral(
!rontal
- O'inerea
per$ormanei )i a
$eed'ac./ului
11 111 Bestul de e'aluare !ormati' <le'ii re+ol' testul de e'aluare( iar
$ro!esorul urmea+ s corecte+e 3reelile
i s comunice re+ultatele;
e)erciiul !ormati'(
scris(
indi'idual
0 A1igurarea
reteniei )i a
tran1$erului
emonstraia s$eciei literare
basm
Pro!esorul anun tema $entru acas; <)erciiul ?cris(
indi'idual
6
Bestul de e'aluare !ormati'
O'iective Coninuturi Puncta,
<le'ii 'or demonstra c tiu0
11 s menione+e o !ormul iniial i
una de *nc-eiere s$eci!ice basmului
1; /umii o !ormul iniial i una de
*nc-eiere dintr2un basm citit de 'oi;
2$
12 s numeasc dou $ersona&e cu
$uteri su$ranaturale
2; /umii dou $ersona&e cu $uteri
su$ranaturale din basmul Prslea cel
voinic i merele de aur;
2$
14 s e'idenie+e o calitate a unui
$ersona& $o+iti' i un de!ect al unui
$ersona& ne3ati'
4; <'ideniai o calitate a lui Prslea
cel 'oinic i un de!ect al unui $ersona&
ne3ati' din basmul cu acelai titlu(
studiat de 'oi la clas
6$
De1criptori de per$orman2
1; <le'ii 'or obine note ntre ( 3 - dac re+ol' corect $rimele dou e)erciii( iar $e cel de2al doilea $arial;
2; <le'ii 'or $rimi note ntre 0 3 4 dac re+ol' corect $rimul i al treilea subiect sau $rimele dou subiecte( iar la cel de2al treilea
menionea+ doar calitatea( res$ecti' numai de!ectul;
4; <le'ii 'or obine nota ma5im 6!ece7 dac re+ol' corect toate cele trei subiecte( nea'nd nici o 3reeal de orto3ra!ie sau de
e)$rimare;
ac ar !i s !ii un $ersona& din basmul
Prslea cel voinic### ce $ersona& ai 'rea s !iiC
Ar3umentai2' rs$unsul *n ma)imum 10 rnduri;
4; <le'ilor li se d de *ntocmit o com$unere
7

S-ar putea să vă placă și