Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data : 21 octombrie 2008


Educatoare : Manea Lenuţa Nicoleta;
Grădiniţa : Ciupercenii Noi;
Grupa : mica
Categoria de activitate: Educarea limbajului;
Tema: Natura;
Subtema : Fructe de toamnă;
Subiectul „Capra cu trei iezi”;
Tipul activităţii: consolidare de cunostinţe;
Mijloc de realizare: dramatizare;
Scopul :
• Informativ:
- consolidarea şi verificarea cunoştinţelor copiilor privind
continutul poveştii;
- îmbogăţira vocabularului activ şi pasiv al copiilor , pe baza
experienţei, activităţii personale şi a relaţiilor cu ceilalţi;
• Formativ :
- exersarea deprinderii de a formula răspunsuri corecte la întrebările
educatoarei;
- dezvoltarea proceselor psihice de cunoaştere ( memorie, atenţie,
gandire logică);

• Educativ :
- trăirea unor stări afective de bucurie pentru reuşita activităţii;
- stabilirea relaţiilor de intercomunicare şi cooperare;

Nivelul iniţial al grupei : Copiii cunosc povestea prezentata , atat din familie cat şi
de la activităţile de educare a limbajului, au avut loc
discuţii pe marginea acesteia, copiii au reţinut
evenimentele petrecute şi au observat imagini cu
momentele principale.
Conţinut esentializat : Se prezintă momentele principale din poveste, interpretate de
micii acori: sfatul mamei –capră, neascultarea sfatului de catre copii, rezultatul
neascultării sfatului, pedeapsa lupului.

Obiective operaţionale :
• cognitive
● să asculte cu atenţie conţinutul poveştii;
● să reţină momentele principale şi personajele acestei poveşti;
• psiho- motorii
• să păstreze pozitia corecta pe scăunele în timpul activităţii;
• să execute corect gesturile şi mişcările specifice rolului pe care
îl interpreteaza;
• afectiv- atitudinale

• să desprindă în urma audierii poveştii consecinţele neascultării de


părinţi;
• să participe activ şi cu interes la activitate;
Strategii didactice:
a)Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, povestirea,
problemetizarea
b)Material didactic: măşti ale personajelor poveştii, imagini sugestive,
costume necesare, recompense;
c) Forma de organizare:
frontal. Individual;

Evaluarea : Iniţiala – prin recunoaţterea titlului povestii interpretate;


Continua –prin observarea comportamentului, analiza
răspunsurilor şi a acţiunilor ;
Finala –prin analiza produselor activităţii.
Durata : 15-20 minute

BIBLIOGRAFIE: ▪ “Programa activitatilor instructiv-


; educative în grădiniţa de copii. Editura V&I Integral
Bucuresti 2005
▪ „Culegere de texte pentru copii” ,
E.D.P Bucureşti, 1994;
▪ “Educarea limbajului în învatamântul
prescolar” – Dumitrana Magdalena, Editura” Comaria”,
Bucureşti 1999;
“Curriculum şi evaluare” 1999
Revista “Învătămantul preşcolar” 1-2 2005
.

SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTUL CONŢINUTUL STRATEGII


EVALUARE
DIDACTIC ŞTIINŢIFIC DIDACTICE
1.Organizarea - aranjez scăunelele
activităţii în semicerc,
- asigur intrarea
organizată în sală şi
aşezarea copiilor pe
scăunele,
confortabil.

2. Captarea Se prezintă sub formă de


atenţiei surpriză imagini
sugestive din povestea Observaţia
“Capra cu trei iezi”. Conversaţia Aprecieri
Apoi,în sala de grupă Explicaţia verbale
intră personajele din -Frontal
povestea ilustrată.

3. Comunicarea “Această poveste noi am


obiectivelor şi mai ascultat-o la
enunţarea temei acivitatea de “Educarea
a limbajului”, dar azi
Explicaţia Observarea
avem plăcerea sa o
-Frontal comportamentului
vedem pusă in scena de
aceşti mici actori
minunaţi.”

4. Prezentarea Micii actori încep să îşi Expunerea


optimă a joace rolurile iar eu voi
Observarea
continutului şi intervenii ca si Povestirea
comportamentului
dirijarea învăţării povestitor prezentănd
evenimentele poveştii Explicaţia
● expunerea succesiv. - Frontal
poveştii 1. Plecarea caprei –
mamă în pădure pentru a
adduce mâncare şi sfatul
acesteia.
2. Prima încercare a
lupului

de a intra în casa iezilor.


3 . Vizita lupului la
fierar pentru a-şi ascutii
dintii.

4. Întoarcerea lupului şi
rezultatul neascultării
sfatului mamei.
5.Întoarcerea caprei si
ascultarea întâmlarii
petrecute prezentată de
iedul cel mic.
6. pedepsirea lupului de
către capră.

Explic cuvintele
necunoscute
concomitent cu
povestirea pe un ton
cald, prietenos, cu o
gestică şi o mimică
adecvate
situaţiilor din text.
5.Obţinerea După expunerea
performanţelor poveştii întreb:
- Ce poveste v-a fost Conversaţia
Analiza
prezentată? Frontal.
răspunsurilor
- Ce li se întâmplă individual
copiilor
neascultători ?
6. Asigurarea - Descopăr imaginile pe
conexiunii rând.
- Pe cine vedeţi în
imagine?
- Unde a plecat ea?
- Ce sfat le.a dat iezilor? Observarea
Conversaţia
- Ce au păţit iezii comportamentului
neascultători?
- Ce era bine să fi făcut?
- Ce sfaturi aţi putea să-i
daţi?
- Voi aţi face ca şi ea?
7. Asigurarea Se va încerca
retenţei şi a schimbarea succesiunii Analiza
transferului de momentelor, iar copiii Problematizarea răspunsurilor
cunoştinţe vor ordona planşele - Frontal ,
amestecate anterior, într- individual.
o succesiune logică.

Pentru că toată lumea Observarea


este fericită că a scăpat comportamentului
de lup, eu m-am gândit
să jucăm împreună. Jocul
8. Încheierea Se vor face aprecieri
activităţii verbale asupra implicării
Aprecieri verbale
copiilor în activitate,
global şi individual.
Recompense

S-ar putea să vă placă și