Sunteți pe pagina 1din 5

X

F
c

Sextilare

2
4
5

2
2
5

2
4
9

40:6=6,66
N:K

6
7

4
3

13
16

6,66 x 2 =13,32
(N:K) x n

Numerotar
e

3
2

19
21

6,66 x 3 = 19,98

10
11
12
13

2
2
6
2

23
25
31
33

6,66 x 4 = 26,64

14
15
16

5
1
1

38
39
40
N

6,66 x 6 = 39.96

Sextil
a

Separaie
Sextila

%
Intersextil

9:40 =0,22
9: 40x100=22%
I

8
9

Intersextilar
e
2-5

5
16:40= 0,40

6-7

III

8-9

IV

10 11

12 13

6,66 x 5 = 32,3

100% : 6=16,66%
=>
16,66 % 83,34%

7:40x100=17%

7
II

Sep.Teoretica

33,32 % 66,68%
21:40=0,40

5:40x100=12%

49,98% - 50,02%

11

25:40=0,62

4:40x100=10%

66,64%-33,36%

13

33:40=0,82

8:40x100=20%

83,30%- 16,70%

7:40x100=17%
VI

14 - 16

Punem borna DUPA Fc care este cea mai apropiata de N:K dupa cum urmeaza:
Ex 1: 2 3 4 5 6 | 7 8 9 .
Frecventele noastre in coloana Fc sunt 2, 4 si 9. Luam ca interval de lucru 4 9.
Centrul intervalului 4 9 este 6,5. Sextila este 6,66, deci dup centrul intervalului; aadar punem borna dup scorul 9 din coloana Fc.
Ex 2: 13 14 | 15 16 .
Frecventele noastre in coloana Fc sunt 13 si 16. Luam ca interval de lucru 13-16.

Centrul intervalului 13 16 este 14,5. Sextila este 13,32, deci nainte de centrul intervalului; dar intervalul nu poate avea o singura
valoare, aadar punem borna dup scorul 16 din coloana Fc.

Ex 3: 19 20 21 .
Frecventele noastre in coloana Fc sunt 19 si 21. Luam ca interval de lucru 19-21.
Centrul intervalului 19 21 este 20. Sextila este 19,98, deci nainte de centrul intervalului; dar intervalul nu poate avea o singura
valoare, aadar punem borna dup scorul 21 din coloana Fc.

Ex 4: 23 24 25 26 27 28 29 30 31.
Frecventele noastre in coloana Fc sunt 23 ,25 si 31. Luam ca interval de lucru 25-31.
Centrul intervalului 25 31 este 28. Sextila este 26,64, deci nainte de centrul intervalului; aadar punem borna dup scorul 25 din
coloana Fc.

Ex 5: 31 32 33.
Frecventele noastre in coloana Fc sunt 31 si 33. Luam ca interval de lucru 31-33.
Centrul intervalului 31 -33 este 32. Sextila este 32,3, deci dup centrul intervalului; aadar punem borna dup scorul 33 din coloana
Fc.

Exercitiu:

Fc

5
6
7

2
3
2

2
5
7

Cvintilare

Numerota
re

Intercvintila
re

Cvintila

Sep.
Cvintila

%
Intercvintil

Sep.
Teoretic

100%:5=20
%
=>
20%-80%

36 : 5 = 7,2

5-7

7:36=0,19

7:36=0,19
(19%)

8 1 8
9 2 10
10 3 13

7,2 + 7,2 =
14,4

II

8-10

10

13:36=0,3
6

6:36=0,16
(16%)

40%-60%

11 4 17
12 5 22

14,4 + 7,2 =
21,6

III

11-12

12

22:36=0,6
1

9:36=0,25
(25%)

60%-40%

13 2 24
14 1 25
15 3 28
16 4 32
17 4 36

21,6 + 7,2 =
28,8

IV

28,8 + 7,2 =36

13-15
16-17

15

28:36=0,7
7

6:36=0,16
(16%)
8:36=0,22
(22%)

80%-20%

F F
c

1
7
1
8
1
9
2
0
2
1
2
2
2
3
2
4
2
5
2
6

5 5
1 6
4
1
2
1

5
1
2
1

1
0
1
1
1
3
1
4
1
9
2
0
2
2
2
3

Trecilare

Numerota
re

Intertrecilar
e

Trecil
a

17-18

18

6:23 =
0,26

6:23=0,26 33,33 %
(26%)
66,67 %

19-22

22

14:23=
0,60

8:23=0,34 66,66 %
(34%)
33,34 %

7,66

15,32

II

22.98

III

23-26

Sep.
Trecila

%
Intertrecil

9:23=0,39
(39%)

Sep.
Teoretica