Sunteți pe pagina 1din 13

1

UNIVERSITATEA DIN ORADEA


FACULTATEA: TIINE SOCIO-UMANE
CATEDRA DE TIINE ALE EDUCAIEI

PROIECT DE LECIE
Specializarea: Pedagogia nvmntului Primar i Precolar, An II

Propuntoare: Mirela-Alina DANA


NUMELE I
PRENUMELE
NOT SEMNTURA
nvtoare Prof. Cristina GRUIE

Prof. Metodist Prof. Andra PERE

DATA: 29.11.2013


ORADEA,
NOIEMBRIE, 2013
2

PROIECT DE LECIE

DATA: 29.11.2013
UNITATEA DE APLICAIE: COALA GENERAL, Nr. 11, Oradea
CLASA: a II-a E
INSTITUTOR/NVTOR: GRUIE CRISTINA
PROPUNTOR: DANA MIRELA ALINA
OBIECTUL: ABILITI PRACTICE
SUBIECTUL: STEAGUL ROMNIEI
UNITATEA DE NVARE: ACTIVITI CU MATERIAL SINTETIC HRTIA
ARIA CURRICULAR: TEHNOLOGII
TIPUL LECIEI: DE FORMARE DE PRICEPERI I DEPRINDERI PRACTICE

OBIECTIVE CADRU :
OC 1 - Cunoaterea i utilizarea unor tehnici de lucru, cu diverse materiale i ustensile
OC 2 - Proiectarea, confecionarea i evaluarea unor produse simple
OC 3 - Dezvoltarea capacitii de cooperare n scopul realizrii unui produs
OC 4 - Dezvoltarea simului practic gospodresc i estetic
OBIECTIVE DE REFERIN :
OR 1.1 S identifice i s clasifice materialele din natur i materialele sintetice, n
funcie de caracteristicile lor
OR 1.2 S aplice tehnici de prelucrare a materialelor
OR 2.3 S aprecieze intuitiv calitatea unor materiale folosite sau a unui produs finit
OR 3.1 S-i exprime prerile despre modul n care se poate realiza un produs dat sau o
compoziie
OR 4.1 S descopere posibiliti de utilizare a diverselor materiale
OBIECTIV FUNDAMENTAL :
- Realizarea cu ajutorul cartoanelor colorate, a Steagului Romniei
3

OBIECTIVE OPERAIONALE :
OO1. S identifice regiunile Romniei
OO2. S cunoasc semnificaia zilei de 1 Decembrie
OO3. S cunoasc aranjarea culorilor pe Steagul Romniei
OO4. S realizeze Steagul Romniei

STRATEGII DIDACTICE :
1. Resurse procedurale : Conversaia, Explicaia, Observaia, Demonstraia
2. Resurse materiale : Plane, Lipici, Foarfec, Cartoane colorate, Beior din lemn, Creion,
Laptop, CD Muzic
3. Resurse umane : elevii
4. Resurse de timp : 50 minute
5. Forme de organizare : frontal, individual
6. Forme de evaluare : oral

Bibliografie :
,, Programe colare pentru clasa a II a, Educaie tehnologic , Bucureti, 2004









4

DESFURAREA ACTIVITII



MOMENTELE
LECIEI


OO
DEMERSUL DIDACTIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
ACTIVITATEA
NVTOAREI
ACTIVITATEA
ELEVILOR
Durata Mijloace
didactice
Metode i
procedee
Forma de
organizare




1. Moment
organizatoric

Se realizeaz condiiile
optime pentru
desfurarea leciei:
pregtirea materialului
didactic necesar,
stabilirea linitii,
ndrumarea elevilor n
activitatea de pregtire.


Pregtesc
instrumentele
necesare pentru
ora de abiliti
practice.



1


Lipici,
foarfec,
creion,
Cartoane
colorate,
Bee de
lemn



Conversaia



Frontal





2. Pregtirea
psihologic






O1

Curiozitatea elevilor va
fi strnit, cu ajutorul
unor plane unde vor fi
reprezentate:
Transilvania i
Romnia.
Li se va cere elevilor s
fac acest puzzle, astfel
nct ei s recunoasc
ceea ce s-a format i
anume: Harta
Romniei.


Elevii sunt ateni
la indicaie i
particip activ la
activitate.





2





Plane





Conversaia





Frontal

5








3. Anunarea
temei i a
obiectivelor
Acest moment se
realizeaz sub form de
expunere.
Se anun tema leciei i
obiectivele ei.

- Astzi, la ora de
Abiliti Practice, vom
realiza, cu ajutorul
cartoanelor colorate, o
lucrare care va
reprezenta Steagul
Romniei.
- La finalul orei, va
trebui ca fiecare dintre
voi s aibe cte un
steag al Romniei.







Ascult cu mult
atenie ceea ce se
prezint.







1







Conversaia







Frontal







4.Reactualizare
a cunotinelor
teoretice












O2



Pentru nceput, se va
reaminti elevilor
noiunile importante,
referitoare la Ziua de 1
Decembrie.

- Cine tie ce
srbtoare important
se apropie?

- Ce semnific aceast
srbtoare mare?




Elevii ascult cu
atenie.



Rspund la
ntrebrile
adresate.











4






Plane






Conversaia






Frontal






Oral
6








O3
- Cum srbtorim de 1
Decembrie?

- Cum se numesc
oamenii care i iubesc
ara?

- Cte culori are
steagul Romniei?

- Care sunt culorile
steagului?


Elemente ce trebuie
surprinse n cadrul
rspunsurilor elevilor:

n anul 1918 s-a
nfptuit Marea Unire
dintre statele:
Transilvania i
Romnia.

Data de 1 Decembrie
1918 a fost cea mai
important n istoria
Romniei, Marea Unire
de la Alba Iulia!

























7




5. Intuirea
planei model


Se realizeaz sub form
de expunere i ntrebri.
Se prezint elevilor
planele model realizate
i se explic copiilor
ceea ce trebuie s
realizeze (anexele 1,2)




Sunt ateni la
explicaii.



2



Plane



Conversaia,
Explicaia



Frontal









6. Explicaia
modului de
lucru /
Demonstraia
model












- Va trebui s realizai
un Steag al Romniei,
folosind ca ablon
cartonaul pe care l-am
mprit.
- Va trebui s decupai,
dup ablon, de pe
fiecare carton colorat,
iar mai apoi s le lipii
corespunztor, n
spaiile libere.
- Dup ce ai realizat
aceste etape, va trebui
s atam tricolorului
nostru un b, pentru a
putea s-l fluturm, de
1 Decembrie.

Se exemplific elevilor
ceea ce vor trebui s
realizeze.










Ascult cu atenie
indicaiile.









6








Plane,
fire,
Foaie,
lipici









Conversaia









Frontal

8







7. nclzirea
muchilor
mainii

Se vor face cteva
exerciii de nclzire a
muchilor minii,
precum: Ploaia (pe
banc) sau executarea
diferitelor sarcini date
(exemplu: ne
scuturm minile,
tergem praful,
scuturam crpa de
praf, splm
hainele, agam
hainele etc.)


Elevii particip la
realizarea
exerciiilor de
nczirii a
muchilor minii.





1





Individual





Aprecieri
verbale/ Oral






8. Executarea
independent a
lucrrilor.
ndrumri






O4

Se va ncepe realizarea
lucrrilor, n mod
independent, de ctre
copii.
Se ndrum, corecteaz,
ncurajeaz noi soluii
care au un efect nou.

Cerine:

- Elevii s fie
preocupai de realizarea
unei lucrri ngrijite,
curate.
- S respecte normele




Elevii execut
individual
lucrrile.














30



lipici,
foarfec,
cartoane
colorate,
bee,
laptop,
muzic




Observaia
dirijat





Individual

9

de protecie a muncii,
pentru a nu se
accidenta.

Se supraveghez buna
realizare a lucrarii.
Se ofer indicaii,
atunci cnd elevii le
solicit.
Realizarea lucrrii se va
face, pe un fundal
muzical, specific Zilei
de 1 Decembrie.









Elevii se
strduiesc s
lucreze n ordine
i linite.








9. Evaluarea
lucrrilor -
Criterii de
evaluare

Se realizeaz o
expoziie cu lucrrile
elevilor, pentru a fi
evaluate.
Lucrrile elevilor vor fi
analizate i apreciate tot
de ctre ei, dup:
- Corectitudinea
aplicrii cartoanaelor
colorate (s nceap cu
albastru de la lance)
- Aspectul ngrijit al
lucrrii

Se dirijeaz analiza i
aprecierile din partea
colegilor

i aduc lucrrile
pentru expoziie.
Ceilali colegi
analizeaz i fac
aprecieri.
Aprecierile se
realizeaz i
asupra propriei
lucrri i asupra
celorlalte lucrri,
urmrind impresia
artistic,
acurateea
lucrrii, toate
acestea putnd fi
observate n urma
expunerii acestor
lucrri.








2








Conversaia








Individual







Aprecieri
verbale/
Oral
10


10. ncheierea
leciei

- Mulumesc pentru
participarea la ora de
abiliti practice.


Elevii se
pregtesc pentru
pauz.


1


Conversaia


Frontal


11

Anexa 1

12


Anexa 2
13

S-ar putea să vă placă și