Sunteți pe pagina 1din 10

Investete n oameni!

FONDUL SOCIAL EUROPEAN


Programul Operaional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 2013
Axa prioritar: 1
Domeniul major de intervenie: 1.3
Numrul de identificare al contractului:
POS DRU/19/1.3/G/21201
Titlul proiectului:
Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carier de succes n nvmntul preuniversitar





Casa Corpului Didactic Dolj Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera
de succes in invatamantul preuniversitar

PROIECT DE LECIE

Data:14.01.2011
Unitatea colar: coala cu clasele I-VIII Unirea
Clasa: a VI-a
Profesor: Ivan Doinita
Aria curricular: Consiliere i orientare
Disciplina: Consiliere i orientare
Unitatea de nvare: Autocunoatere i dezvoltare personal
Coninutul nvrii: Imaginea de sine
Tipul leciei: nsuire de noi cunotine
Competene specifice/Obiective de referin:
OBIECTIVUL CADRU:Dezvoltarea capacitii de autocunoatere i a atitudinii pozitive fa de
sine
OBIECTIVE DE REFERIN: S exerseze prezentarea caracteristicilor pozitive despre sine
Obiective operaionale:
Cognitive:
-S-i obiectiveze prerea despre sine
-S-i identifice punctele tari i punctele slabe ale propriei persoane
-S -i dezvolte abilitile de autocunoatere i intercunoatere
- S identifice caracteristicile copiilor cu stim de sine pozitiv, respectiv sczut
-S recunoasc experiene care dezvolt o imagine de sine pozitiv,respectiv negativ
-S prezinte implicaiile stimei de sine negative
-S descopere modaliti de dezvoltare a respectului de sine
Afectiv atitudinale:
- Optimizarea ncrederii n sine;
- S aib o atitudine participativ n dialogul cu clasa i dirigintele

Psihomotorii:
- colaborarea cu colegii n vederea soluionrii diverselor sarcini didactice



Investete n oameni!
FONDUL SOCIAL EUROPEAN
Programul Operaional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 2013
Axa prioritar: 1
Domeniul major de intervenie: 1.3
Numrul de identificare al contractului:
POS DRU/19/1.3/G/21201
Titlul proiectului:
Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carier de succes n nvmntul preuniversitar





Casa Corpului Didactic Dolj Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera
de succes in invatamantul preuniversitar

Strategia didactic:

Resurse procedurale:
- Conversaia, explicaia, descoperirea dirijat, demonstraia, problematizarea, jocul didactic,
metoda ciorchinelui, brainstorming-ul, chestionarul
Resurse materiale:
Fie de lucru, desene, chestionare,colaje,ilustraii, afie,prezentare Power Point
1. Forme de organizare:
- Frontal,pe grupe
Forma de evaluare: - Observarea sistematic a comportamentului elevilor
- Analizarea modului de lucru i a rspunsurilor
Durata: 50 minute
Locul desfurrii: sala de clas
Bibliografie:
2. Daniela Slgean; Silvia inic; Dorin Pintilie Ed.EuroDidact-2004
3. CONSULTAII PENTRU ACTIVITATEA EDUCATIV-Editura Eurobit-1996





Investete n oameni!
FONDUL SOCIAL EUROPEAN
Programul Operaional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 2013
Axa prioritar: 1
Domeniul major de intervenie: 1.3
Numrul de identificare al contractului:
POS DRU/19/1.3/G/21201
Titlul proiectului:
Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carier de succes n nvmntul preuniversitar





Casa Corpului Didactic Dolj Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera
de succes in invatamantul preuniversitar

TIPUL LECIEI: ACHIZIII DE NOI CUNOTINE - ETAPE
DESFURAREA LECIEI

Etapele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Observaii
1.Moment
organizatoric/Pregtirea
clasei pentru activitate
(durata)
- Se stabilete prezena elevilor
- Verific existena resurselor
materiale
- Rspund la
ntrebri.
- Prezint aspectele
de disciplin colar
-
2. Verificarea temei
(durata)

Verific modul cum elevii au
realizat tema - 2 min

Prezint i justific
modul de rezolvare

-
3.Reactualizarea
cunotinelor
(durata)
Adreseaz ntebri frontal i
individual privitor la temele studiate
anterior i care au legtur direct cu
lecia de zi 7 min

Rspund i pun
ntrebri legate de
subiect
-
4. Captarea
ateniei/Discuie
introductiv (pregtitoare)
(durata)
Se stabilesc cteva reguli de
comunicare pentru aceast ora dar
i pentru situaiile de grup:
Fiecare prere trebuie ascultat
Nimeni nu este ntrerupt
Toate ntrebrile au rostul lor
Nimeni nu este criticat
Fiecare are dreptul s fie
ascultat
Nimeni nu rde de colegul lui

i reamintesc
regulile

-
5. Anunarea coninutului
i a obiectivelor
(durata)
-Cere elevilor s prezinte tema
i ajutat de elevi prezint planul
leciei
Elevii noteaz tema
i planul leciei n
caiete
-



Investete n oameni!
FONDUL SOCIAL EUROPEAN
Programul Operaional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 2013
Axa prioritar: 1
Domeniul major de intervenie: 1.3
Numrul de identificare al contractului:
POS DRU/19/1.3/G/21201
Titlul proiectului:
Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carier de succes n nvmntul preuniversitar





Casa Corpului Didactic Dolj Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera
de succes in invatamantul preuniversitar

PLANUL LECIEI
1.Ce este imaginea de sine ?
2. Stima de sine
3. Copiii cu o stim de sine pozitiv
4.Copiii cu o stim de sine sczut
5. Experiene care dezvolt o
imagine de sine pozitiv
6. Experiene care dezvolt o
imagine de sine negativ
7.Modaliti de manifestare a
imaginii de sine negative
8. Modaliti de dezvoltare a
respectului de sine .
6. Dirijarea nvrii
(durata)
-Dirigintele explic elevilor ce
reprezint imaginea de
sine,respectiv stima de sine i
distribuie elevilor un cerc din carton
ce cuprindeCercurile sinelui,apoi l
explic
-Drept recompens pentru
rspunsuri primesc un colaj realizat
de diriginte ,cu autoportretele lor
realizate ntr-o or anterioar la
desen
-Elevii rspund la
ntrebrile puse i
contientizeaz
diferena dintre
imagine i stim.
-Lipesc cercul n
caiete
-deseneaz conturul
minii drepte i scriu
pe fiecare deget
cerina.




-



Investete n oameni!
FONDUL SOCIAL EUROPEAN
Programul Operaional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 2013
Axa prioritar: 1
Domeniul major de intervenie: 1.3
Numrul de identificare al contractului:
POS DRU/19/1.3/G/21201
Titlul proiectului:
Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carier de succes n nvmntul preuniversitar





Casa Corpului Didactic Dolj Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera
de succes in invatamantul preuniversitar

-Se distribuie elevilor o fi
Cunoate-te pe tine nsui
-Li se cere s i fac conturul minii
i s scrie pe fiecare deget cerina
din fi
-Vor lipi fiecare mn lng
stpnul ei pe colaj
Elevii sunt mprii n patru grupe i
aleg un plic cu sarcinile de lucru
Grupa A : Li se cere s descopere
caracteristicile copiilor cu o stim
de sine pozitiv alegnd cartonaele
corespunztoare din plicul A
Grupa B. Li se cere s descopere
caracteristicile copiilor cu o stim
de sine sczut
Grupa C. Identific experiene ce
dezvolt o imagine de sine pozitiv,
alegnd cartonaele din plicul primit
Grupa D. Identific experiene ce
dezvolt o imagine de sine negativ

-Dirigintele enumer modalitile de
manifestare a imaginii de sine
negative i implicaiile acestora



-Elevii fiecrei grupe
discut despre modul
de colaborare
-Stabilesc colegul
care i va reprezenta
-Caut cartonaele
de care au nevoie
pentru sarcina
respectiv
-Lipesc pe un carton
mare sub diferite
forme,realiznd un
colaj
- Dup expirarea
timpului de lucru
fiecare grup
prezint prin
purttorul de cuvnt
realizrile lor
-Discutnd cu ceilali
colegi i dirigintele
descoper
caracteristicile
copiilor cu o stim
pozitiv respectiv
negativ,dar i
experinele ce
dezvolt o imagine
pozitiv sau negativ
-Elevii motiveaz
alegerile fcute




Investete n oameni!
FONDUL SOCIAL EUROPEAN
Programul Operaional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 2013
Axa prioritar: 1
Domeniul major de intervenie: 1.3
Numrul de identificare al contractului:
POS DRU/19/1.3/G/21201
Titlul proiectului:
Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carier de succes n nvmntul preuniversitar





Casa Corpului Didactic Dolj Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera
de succes in invatamantul preuniversitar

-Dirigintele roag elevii s se
autoaprecieze pe baza fiei i
chestionarului ce fel de stim au.
Dirigintele prezint un material
PowerPoint ce sintetizeaz
dorinele elevilor prezentate
ntr-o fiDac a fi...........
-Se descoper prin discuii
modaliti de cretere a respectului
de sine.
7. Asigurarea feed-
backului
(durata)
-Li se cere elevilor s completeze o
fi n care vor preciza ce le-a plcut
n lecie
Exemplific i
argumenteaz
-
8. Tema pentru
acas/Explicaii pentru
continuarea activitii
acas
(durata)
Dirigintele cere elevilor s afle din
tematic titlul urmtoarei lecii
Noteaz tema.
-





Investete n oameni!
FONDUL SOCIAL EUROPEAN
Programul Operaional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 2013
Axa prioritar: 1
Domeniul major de intervenie: 1.3
Numrul de identificare al contractului:
POS DRU/19/1.3/G/21201
Titlul proiectului:
Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carier de succes n nvmntul preuniversitar





Casa Corpului Didactic Dolj Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera
de succes in invatamantul preuniversitar







Investete n oameni!
FONDUL SOCIAL EUROPEAN
Programul Operaional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 2013
Axa prioritar: 1
Domeniul major de intervenie: 1.3
Numrul de identificare al contractului:
POS DRU/19/1.3/G/21201
Titlul proiectului:
Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carier de succes n nvmntul preuniversitar





Casa Corpului Didactic Dolj Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera
de succes in invatamantul preuniversitar


Fi de lucru
CUNOATE-TE PE TINE NSUI
n mijloc deseneaz mna i scrie pe fiecare deget :
Una dintre calitile mele este :


Ce spun alii Un lucru pe care
despre tine l fac eu cel mai bine




Un lucru pe care vrei s-l
schimbi la tine
Un lucru de care
sunt mndru





Materialele folosite n cadrul leciei




Investete n oameni!
FONDUL SOCIAL EUROPEAN
Programul Operaional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 2013
Axa prioritar: 1
Domeniul major de intervenie: 1.3
Numrul de identificare al contractului:
POS DRU/19/1.3/G/21201
Titlul proiectului:
Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carier de succes n nvmntul preuniversitar





Casa Corpului Didactic Dolj Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera
de succes in invatamantul preuniversitar

Imaginea de sine este modul n care o persoan i percepe propriile caracteristici fizice,
cognitive, emoionale, sociale i spirituale.
In limbaj curent, imaginea de sine este prerea pe care o avem despre noi, despre "cine
suntem noi" i "ce putem face ".
Stima de sine reprezint dimensiunea evaluativ a imaginii de sine i se refer la modul n
care ne considerm ca persoane n raport cu propriile ateptri i cu ceilaii (de exemplu,
mai buni sau mai puin buni)

Componentele stimei de sine
S te simi important
S te simi iubit
S ai simul puterii
S ai ncredere n tine
S te simi matur
S te simi respectat
S cunoti i s trieti dup anumite valori
S te simi unic
S te simi plin de succes
S te simi acceptat
S te justifici
S-i menii integritatea
S controlezi stresul eficient
S ndrzneti s riti
S fii disciplinat
S ai scopuri bine definite
S controlezi conflictele
S accepi responsabilitile i provocrile
S te simi capabil s-i influenezi pe alii
S simi c ai controlul asupra vieii cuiva
S ai o imagine corporal pozitiv
S fii capabil s accepi laudele i criticile
S ai o sfer larg de emoii
S poi aciona independent i interdependent
S te simi mndru



Investete n oameni!
FONDUL SOCIAL EUROPEAN
Programul Operaional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 2013
Axa prioritar: 1
Domeniul major de intervenie: 1.3
Numrul de identificare al contractului:
POS DRU/19/1.3/G/21201
Titlul proiectului:
Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carier de succes n nvmntul preuniversitar





Casa Corpului Didactic Dolj Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera
de succes in invatamantul preuniversitar

S fii capabil s dai i s primeti
S te simi util
S te simi legat de cei din jur





S te simi competent n luarea deciziilor
S tratezi eficient cu colegii/ autoritile
S te simi n siguran
S tii c e uman s greeti
S tii c se poate avea ncredere n tine




MATERIAL REALIZAT DE: prof.__IVAN DOINITA_________ - profesor debutant FORCAD

S-ar putea să vă placă și