Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecie

Data: 25.04. 2014


Clasa: a III-a C
Disciplina: Matematic
Unitatea de nvare: Noiuni de geometrie
Tema: Punctul, dreapta, poziia unei drepte, semidreapta, segmentul de dreapt
Tipul leciei: predare-nvare
Scopul: nsuirea cunotinelor referitoare la noiuni introductive de geometrie:
punctul, dreapta, poziia unei drepte, semidreapta, segmentul de dreapt
Ob. operaionale:
O
1
: s defineasc noiunile de geometrie nvate n aceast lecie
O
2
: s construiasc punctul, dreapta, semidreapta, segmentul de dreapt, notndu-
le corect
O
3
: s recunoasc punctul, dreapta, semidreapta, segmentul de dreapt
O
4
: s identifice poziia unei drepte
O
5
: s deosebeasc dreapta de semidreapt i de segmentul de dreapt

Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, demonstraia,
observaia, munca independent
Mijloace de nvmnt: fie de lucru, manualul, a (material demonstrativ)
Forme de organizare: frontal, individual

Durata: 50 minute





Nume i prenume: . Data:
Fi de lucru
I. Stabilete valoare de adevr a urmtoarelor enunuri, notnd A (adevrat), dac
enunul este adevrat sau F (fals), dac acesta este fals.
1. Dreapta conine o infinitate de puncte.
2. Punctul poate fi msurat.
3.Semidreapta este mrginit la ambele capete.
4. Segmentul are 2 extremiti.
5. Dreptele perpendiculare pot fi i paralele.
II. Completeaz enunurile.
1. Captul mrginit al semidreptei se numete . .
2. Dou drepte perpendiculare formeaz un unghi .. .
3. Dreptele nu se intersecteaz (nu se ntlnesc) orict le-
am prelungi.
4. Dreapta care este nclinat spre stnga sau spre dreapta este dreapt

III. Stabilete corespondena ntre coloana A i coloana B.
A B
a. 1. Drepte perpendiculare


b. 2. Drepte paralele


c. 3. Dou drepte oblice care
se intersecteaz




Etapele leciei Ob.
Op
Coninut tiinific Strategii didactice
Metode i
procedee
Mijloace de
nvmnt
Forme de
organizare
1. Moment
organizatoric
Se asigur condiiile necesare unei desfurri optime a
leciei: aerisirea slii de clas, pregtirea materialului
didactic.

2. Verificarea i
reactualizarea
cunotinelor
dobndite anterior
Se verific tema pentru acas. Daca au fost probleme n
rezolvarea acesteia, exerciiile vor fi rezolvate la tabl.

3. Anunarea temei
i a obiectivelor
urmrite
Vom ncepe un nou capitol numit geometrie. Vom studia
astzi noiunile de geometrie introductive: Punctul i linii.
Scriu titlul pe tabl, iar elevii noteaz n caiet.
Conversaia
euristic

4. Dirijarea nvrii



O
1
O
2















1. Voi desena pe tabl un punct.
,,Copii, ce am reprezentat eu pe tabl? (un punct)
,,Putem s l msurm? (Nu)
Voi nota definiia pe tabl, iar elevii, n caiete: Punctul
reprezinta urma lsat de un vrful unui creion pe hrtie.
Reprezentare: x
Notaie: A,B,C, A
1
, A etc. (Punctul se noteaz cu litere mari
de tipar).
2. Voi mai desena un punct pe tabl.
,,Ce putem face cu aceste 2 puncte? (le unim)
Le atrag atenia elevilor asupra utilizrii riglei atunci cnd
deseneaz o linie.
Unesc punctele.
,,Ce am obinut, unind punctele? (o linie)
Voi desena o linie curb.
,,Cum este linia obinut fa de linia pe care am desenat-o
acum? (este o linie dreapt).
,,Foarte bine! Fiind o linie dreapt, o vom numi simplu
>>dreapt<<.
Dreapta este nesfrit, deci se poate prelungi la ambele
capete.


Conversaia
euristic



Observaia





Demonstraia




Explicaia

































Frontal













O
1

O
2




















O
4








Putem aduga alte puncte pe dreapt? (Da)
tiind c dreapta este nesfrit, cte puncte putem
aduga? (o mulime).
Elevii vor aduga n caiete: Dreapta este format dintr-o
multime de puncte. d
Reprezentare: x x
A B
Notaie: a,b,c,d, d
1
, d
2
etc. (literele mici ale alfabetului)
Citim:,, dreapta d, ,,dreapta AB
,,Nu exist o anume definiie pentru dreapt, ci putem
considera c dreapta poate fi comparat cu un fir ntins.
Iau un fir de a subtire, foarte bine ntins, pe care fac mai
multe noduri - aa va reprezenta dreapta, iar nodurile,
punctele pe dreapt. Elevii vor fi ateni.

Voi scrie subtitlul: Poziiile unei drepte. Elevii noteaz n
caiet.
Voi construi dreapta a n poziie vertical.
,,Este vreo diferen ntre cele 2 drepte? (Da)
,,Care este diferena? (dreapta d este orizontal, iar
dreapta a este vertical).
Construiesc o alt dreapt, care este nclinat spre dreapta.
Fa de celelalte drepte, dreapta c este oblic. Construiesc
i dreapta e, tot oblic, nclinat spre stnga.
c
a e


d

f

Dreptele pot fi:
verticale ( dreapta a)











Demonstraia







Observaia








Explicaia















Firul de a













Frontal




O
4





























-orizontale (dr. d)
-oblice (dr. c i e)

Dreptele a i d sunt perpendiculare, deoarece se
intersecteaz i formeaz un unghi drept. (le explic ce este
unghiul drept)
Notaie: a d
Voi desena o dreapt paralel cu dreapta d.
,,Observai cum este dreapta f pe care am desenat-o. Se
ntlnete cu dreapta d? (Nu)
O prelungesc. ,,Credei c dac le voi prelungi, se vor
ntlni? (nu)
,,Ei bine, dreptele care nu se intersecteaz orict le-am
prelungi se numesc drepte paralele.
Notaie: a | | f

3. Voi desena alt dreapt.
Voi mpri acea dreapt n 2. ,,Pare c punctul O mparte
dreapta n 2 pri.
D O E
x x x
Voi desena separat, sub desenul iniial, prile obinute.

D
x
O E
x
,,tie cineva cum se numesc aceste 2 pri obinute?
(semidrepte)
Dac nu tiu rspunsul, le voi explica.
,,Privii aceast semidreapt. Credei c este nesfrit
precum dreapta? (Da)
,,Foarte bine. Observm c punctul O mrginete
semidreapta la un capt, ns ea este nemrginit la cellalt



Explicaia




Observaia








Demonstraia








O
1




O
2




O
2



O
1

capt.
Voi nota definiia la tabl, iar elevii, n caiete.
,,Semidreapta este o bucat dintr-o dreapt, mrginit la un
capt. Marginea se numete origine.
Notaie: semidreapta se noteaz cu 2 puncte, primul fiind
originea.
Ex.: [OD, [OE
4. Voi desena o alt semidreapt, notat OF.
F O

,,Haidei s lum din aceast semidreapt, doar bucata OF.
F O

,,Observm c aceast parte a semidreptei este mrginit la
ambele capete. Aadar, am obinut un segment, OF.
Notez definiia la tabl, iar elevii n caiete.
Segmentul de dreapt este o parte dintr-o dreapt, mrginit
la ambele capete. Capetele segmentului se numesc
extremiti.
Notaie: [OF]
5. Obinerea
performanei
O
3
O
4
Elevii vor primi cte o fi de lucru. Munca
independent
Fie de lucru Individual
6. Feed-back Elevii vor citi rezolvarea fiei de lucru i vor corecta, dac
este cazul.
Frontal
7. Asigurarea
reteniei i a
transferului de
cunotine

O
5


Le voi adresa cteva ntrebri:
,,Putem msura o dreapt? Dar o semidreapt? Segmentul
poate fi msurat?
,,Cte puncte conine o dreapt? Dar o semidreapt?
,,Care sunt diferenele dintre dreapt i semidreapt? Dar
asemnrile?
,,Cum se numete punctul care mrginete semidreapta?
,,Ce sunt extremitile unui segment?
,,Cine vine la tabl s construiasc 2 drepte paralele? Dar 2
drepte perpendiculare?

Conversaia






Frontal

8. Tema pentru
acas
Elevii vor primi tem din manual:
Pag. ex.:

S-ar putea să vă placă și